Niemedyczne forum zdrowia

BLOK OGÓLNY => Forum ogólne => Wątek zaczęty przez: Magda 07-01-2012, 21:21



Tytuł: Kwas z kiszonej kapusty
Wiadomość wysłana przez: Magda 07-01-2012, 21:21
Nurtuje mnie pytanie: dlaczego picie kwasu z kiszonej kapusty powoduje wzdęcia, gazy i uczucie ciężkości na wątrobie? Teoretycznie powinien ten kwas ułatwiać trawienie poprzez dostarczanie dobrych bakterii.


Tytuł: Odp: Kwas z kiszonej kapusty
Wiadomość wysłana przez: K'lara 08-01-2012, 09:40
Nurtuje mnie pytanie: dlaczego picie kwasu z kiszonej kapusty powoduje wzdęcia, gazy i uczucie ciężkości na wątrobie? Teoretycznie powinien ten kwas ułatwiać trawienie poprzez dostarczanie "dobrych" bakterii.
Jeżeli jest to kwas spod kapusty kiszonej, z produkcji masowej, to może mieć takie złe działanie na wątrobę. Duzi producenci kapusty kiszonej dolewają do niej: kwas mrówkowy i ocet. Wszystko po to, aby kapusta była szybciej ukwaszona. Ci, którzy pracują w firmach 'kapuścianych', sami kiszą kapustę na własne potrzeby.


Tytuł: Odp: Kwas z kiszonej kapusty
Wiadomość wysłana przez: Fabularasa 08-01-2012, 10:19
Trzeba dodać, że również na bazarach można znaleźć kapustę robioną "na szybko" (ocet itp.). Trzeba znaleźć dobre źródło lub robić samemu ;)


Tytuł: Odp: Kwas z kiszonej kapusty
Wiadomość wysłana przez: Heniek 13-01-2012, 15:37
Dlaczego określony pokarm lub napój, u jednej osoby powoduje dyskomfort jelitowy, a u innej nie?

Są osoby (np. ja), które potrafią zjeść i wypić niemal wszystko, co gdziekolwiek na naszej planecie uchodzi za jadalne i nie mają żadnych problemów z trawieniem.

Jak zwykle, decyduje o tym ogólna kondycja organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem kondycji wątroby, trzustki, jelit.

Organizm do trawienia używa enzymów trawiennych. Jeśli organizm nie ma z czego tych enzymów wytworzyć, np. gdy został przegłodzony jakąś dietą, to nie wytworzy ich, w ilości i o mocy, odpowiedniej do bezproblemowego trawienia. W sprawnie działającym organizmie, enzymy użyte w procesie trawienia są, po strawieniu danego posiłku, odzyskiwane. Tym, co może utrudnić odzyskiwanie enzymów trawiennych, jest stan zapalny. Gdy w jelitach panuje stan zapalny, nie jest możliwe pełne odzyskiwanie tych enzymów. Enzymów trawiennych zaczyna brakować i, w nieodległej perspektywie, pojawiają się problemy z trawieniem.