Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 18:30 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Wesprzyj Fundacjê Bios³one --> kliknij
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Ciekawe artyku³y.  (Przeczytany 6160 razy)
MohSETH
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiek: 40
MO: 21-10-2008
Sk±d: Legnica
Wiadomo¶ci: 215

« : 27-11-2009, 13:36 »

Pomy¶la³em, ¿e mo¿e siê z Wami podzielê artyku³em. z "Wró¿ki".


Zapisane
Lu6
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: luty 2010
Sk±d: ¶l±sk
Wiadomo¶ci: 116

« Odpowiedz #1 : 14-05-2010, 06:08 »

Nie wiem czy to ciekawy artyku³, ale szukaj±c w wyszukiwarce odno¶ników do w±tków z artyku³ami znalaz³am ten smile
Cytat z http://biznes.onet.pl/sklepom-zielarskim-grozi-upadlosc,18572,3224597,1,prasa-detal

Cytat
Ministerstwo Zdrowia ograniczy³o liczbê ¶rodków dopuszczonych do sprzeda¿y pozaaptecznej. Dlatego ze sklepów zielarskich maj± znikn±æ m.in. ma¶æ z witamin± A, leki na tr±dzik, sól jodowan± i rutinoscorbin, co spowoduje upad³o¶æ wielu z nich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W 1997 roku w Polsce dzia³a³o 4,5 tys. sklepów zielarskich, dzi¶ jest ich zaledwie 1200. Zielarze przeciwko zmianom protestuj± od kilku miesiêcy. M.in. zbierali w¶ród klientów podpisy z poparciem. Pod listem do Sejmu podpisa³o siê blisko 40 tys. osób

nasza ma¶æ ... 
Zapisane

Lussi

"Je¶li bêdziesz my¶la³ tak jak teraz, to bêdziesz mia³ to, co masz. Je¿eli zmienisz swoje my¶lenie, zmienisz to, co masz" Nikodem Marsza³ek
Zofia
***

Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: 26.12.2009
Wiadomo¶ci: 123

« Odpowiedz #2 : 14-05-2010, 11:15 »

U mnie ma¶æ ochronna z witamin± A w aptece jest tañsza, ni¿ w sklepie zielarskim
. To samo dotyczy nasion lnu i ostropestu.
Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Sk±d: Bydgoszcz
Wiadomo¶ci: 567

« Odpowiedz #3 : 06-07-2010, 12:46 »

Psy jedz± lepiej ni¿ ludzie .

http://kuchnia.wp.pl/index.php/health/prop/id/586

Naszego czworonogiego przyjaciela z przyjemno¶ci± czêstujemy np. mielonk± z puszki czy pasztetem. Sami jednak nie zjedliby¶my puszkowanej psiej karmy. Uwa¿amy bowiem, ¿e nasze jedzenie jest dobre, a psie ¿arcie ohydne i tylko zwierzêta mog± je je¶æ. Tymczasem okazuje siê, ¿e jest zupe³nie odwrotnie.

Puszki dla psów, produkowane w dobrych firmach zawieraj± naprawdê zdrow± ¿ywno¶æ. A sk³ad naszej poczciwej mielonki to absolutna ohyda! W naszych najpopularniejszych "biwakowych" konserwach mo¿na znale¼æ wszystko, co tylko ma zwi±zek z obróbk± i przeróbk± produktów miêsnych. Okazuje siê, ¿e tylko najdro¿sze puszkowane wyroby zawieraj± naprawdê to, co jest na etykiecie. Tanie konserwy to siedlisko wszelkiego z³a, co jaki¶ czas udowadniaj± nam inspektorzy inspekcji handlowej, robi±cy kontrole na wyrywki.

Co zazwyczaj znajduj± w tanich puszkach? Skórki drobiowe, korpusy po rozcz³onkowanych  kurczakach i indykach, a nawet resztki po uboju wiêkszych zwierz±t - skóry ¶wiñskie i wo³owe, krowie wymiona, chrz±stki, kopyta, resztki g³owizny. Nastêpnie wielka maszyna mieli to wszystko na proch, a potem   obrzydliwa, szara masa dodawana jest do ma³ej ilo¶ci zwyk³ego, najczê¶ciej wieprzowego miêsa. Wszystko faszeruje siê ¶rodkami poprawiaj±cymi kolor, smak i zapach (oczywi¶cie to sztuczne konserwanty) i bach do puszki! Zwyk³e miêso w tym jest, ale nie spodziewajmy siê szynki, schabu czy karkówki. W konserwach bêdzie to raczej g³owizna, boczek czy golonka.

To mielonka. A pasztety? Tu ju¿ dowolno¶æ producenta jest naprawdê ogromna. Zmieliæ mo¿na wszystko, a dodatek sztucznych sk³adników udaj±cych np. aromat w±tróbki, bezproblemowy. Nawet kotlet mielony z baru mlecznego, nazywany w czasach PRL "przegl±dem tygodnia" zawiera³ mniej   niezjadliwych dla normalnego cz³owieka sk³adników ni¿ taki, nomen omen, pasztet. Zjedzenie takiej mielonki czy pasztetu mo¿e nie spowoduje ¶mierci ani rozstroju ¿o³±dka, ale nie pomo¿e te¿ naszemu organizmowi w odpowiednim funkcjonowaniu.

Konserwy dla zwierz±t s±, uwaga!, znacznie zdrowsze. Pierwsze konserwy dla psów pojawi³y siê w 1923 roku w Stanach  Zjednoczonych. Pierwotnie wykorzystywano do ich produkcji miêso koñskie, ale nawet w³a¶ciciele czworonogów mieli w±tpliwo¶ci, czy psom bêdzie smakowa³o. A by³o to w czasach, gdzie najbiedniejsze warstwy amerykañskiego spo³eczeñstwa jad³o koñskie miêso na co dzieñ.

Ju¿ po II wojnie ¶wiatowej w psich puszkach znalaz³a siê i wo³owina, i wieprzowina, i drób. Dzi¶ produkowane puszki (oczywi¶cie najlepszych, wyspecjalizowanych w ich produkcji firm) zawieraj± ponad 50-60 proc. czystego miêsa. To o wiele wiêcej ni¿ w konserwach dla ludzi!

Psie konserwy nie zawieraj± tak¿e ¯ADNYCH konserwantów, aromatów chemicznych. Dodatkiem do miêsa s± wy³±cznie oleje ro¶linne, czêsto warzywa oraz woda. Smak takiej   konserwy mo¿e nam nie przypa¶æ do gustu, ale wierzê (choæ nie sprawdza³am!), ¿e gdyby psie miêso z puszki odpowiednio przyprawiæ i posoliæ, smakowa³oby naprawdê ¶wietnie.

Prawda o tym, ¿e psie konserwy s± lepsze od ludzkiej mielonki nie odnosi siê jednak do suchej karmy. Zawarte w niej konserwanty i sk³adniki wysokoskrobiowe, których zwierzêta nie przyswajaj±, szkodz± nie tylko ludziom, ale tak¿e psom. Wiêc, choæ w kultowym filmie "Scooby Doo", niejaki Kud³aty podjada psie chrupki swojemu czworono¿nemu przyjacielowi, lepiej nie ryzykowaæ, tylko odsma¿yæ sobie wo³owinê w  sosie dobrej firmy wytwarzaj±cej psie puszki. Oczywi¶cie nie zapominaj±c o przyprawieniu!
Zapisane
Domi5
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 1.414

« Odpowiedz #4 : 23-10-2012, 17:52 »

http://ciekawe.onet.pl/nieprzecietni/eksperymentalny-chlopiec,1,5275952,artykul.html

Ciekawy artyku³ o sterylno¶ci.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!