Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 20:03 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: A nuż  (Przeczytany 14660 razy)
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« : 07-06-2010, 17:59 »

Trzeba spróbować, a nóż.
A widelec! http://sjp.pwn.pl/szukaj/nu%C5%BC

Nie rozumiem. Moim zdaniem poprawna forma to: trzeba spróbować, a nuż.
Ze słownika: nuż - wyraz o charakterze ekspresywnym a) oznacza zwiększona intensywność np "zerwał się i nuże ich gonić", b) nadaje wypowiedzi odcień obawy, lub nadziei np " nic mu nie powiem a nuż się obrazi". Tu: Trzeba spróbować, a nuż ( będzie dobre).
« Ostatnia zmiana: 12-11-2013, 16:59 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #1 : 07-06-2010, 18:21 »

Klara ma rację, poprwanie użyty jest zwrot a nuż - Trzeba spróbować, a nuż (taki koktajl będzie smaczny).

Tu jest fajnie wyjaśnione skąd wziął się ten nieszczęsny widelec http://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=183
« Ostatnia zmiana: 07-06-2010, 19:02 wysłane przez Rysiek » Zapisane

Agata
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.08.2008
Wiedza:
Wiadomości: 540

« Odpowiedz #2 : 07-06-2010, 19:00 »

Trzeba spróbować, a nóż.
A widelec! http://sjp.pwn.pl/szukaj/nu%C5%BC

Nie rozumiem. Moim zdaniem poprawna forma to : trzeba spróbować, a nuż.

Według mnie, wszystko gra. Grażyna nie poprawiła błędu, tylko zaznaczyła na czerwono to, co jest źle.
Już dawno stwierdziłam, że to nienajlepsza forma - poprawianie błędów na czarno, a od czasu do czasu wskazanie komuś (błędu) bez poprawiania - na czerwono. Jednak większość z nas jest wzrokowcami i te błędy niepoprawione a wyświetlone zapisują się w mózgu. Wiec może po prostu trzymać się jednej zasady poprawiania, wtedy wiadomo o co chodzi.
Zapisane
Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #3 : 07-06-2010, 19:08 »

Cytat
Według mnie, wszystko gra. Grażyna nie poprawiła błędu, tylko zaznaczyła na czerwono to, co jest źle.

Jeżeli tylko zaznaczyła to okej, słusznie. Myślałem, Klara pewnie też, że nuż został poprawiony na nóż msn-wink
Zapisane

K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #4 : 07-06-2010, 19:20 »

Uważam, że jak poprawiać to poprawiać, czyli pisać poprawnie. Może być na czerwono, wtedy lepiej widać poprawną formę. smile
Zapisane

Grazyna
« Odpowiedz #5 : 07-06-2010, 21:32 »

Cytat
Według mnie, wszystko gra. Grażyna nie poprawiła błędu, tylko zaznaczyła na czerwono to, co jest źle.
Tak było.
Cytat
Uważam, że jak poprawiać to poprawiać, czyli pisać poprawnie.
Dla innych dobrze, ale gdy się poprawi, czyli napisze poprawnie, to autor nie wie, o co chodzi - czego ode mnie chcą, przecież jest dobrze... Widzę, że trzeba klarować, żeby wszyscy wiedzieli, o co chodzi. A autora napiętnować przykładnie msn-wink.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #6 : 08-06-2010, 06:01 »

Cytat
Jeżeli tylko zaznaczyła to okej, słusznie. Myślałem, Klara pewnie też, że nuż został poprawiony na nóż 
Też tak myślałem, Agata była jednak czujna i wyprowadziła mnie z błędu.
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #7 : 08-06-2010, 07:24 »

Widzę, że doszła do głosu polska natura - patrzcie, taka "polonistka", a też zrobiła błąd - z tej uciechy niektórzy nie domyślili się jak było. Mogliście mnie tak podejrzewać? Nikt nie pomyślał, że to młody dał plamę... I już myśleliście, że mnie złapaliście msn-wink. Teraz zmieniłam zapis i jest tak:

Trzeba spróbować, a nuż.

A widelec! Nie pisze się "a nóż" (nóż to ostre narzędzie), pisze się a nuż - po to są słowniki, żeby sprawdzać: http://sjp.pwn.pl/szukaj/nu%C5%BC
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!