Niemedyczne forum zdrowia
23-04-2024, 19:16 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kasze i płatki w Diecie prozdrowotnej - owsianka  (Przeczytany 8727 razy)
Wira
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 57
MO: 01.06.2009. DP, KB - 01.12.2010
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 114

« : 02-09-2010, 19:19 »

Bardzo proszę o podpowiedź - kiedy można zacząć jeść kaszę owsianą i otręby owsiane - w którym etapie diety. Moja mama dała się namówić na MO i DP, ale uwielbia owsiankę, a je ze wstydem przyznaję - nie wiem, kiedy może jeść, a kiedy nie i nie potrafię jej konstruktywnie odpowiedzieć, pomimo, że książki przestudiowałam, ale nie znalazłam odpowiedzi ...
P.S. Mam nadzieję, że w dobrym dziale umieszczam wątek, bo z tym zawsze mama kłopot smile.


Nie rozumiem naprawdę, jak można temat wątku rozpoczynać małą literą - to nie czat.

Absolutnie racją - będę o tym pamiętać. Przepraszam.

Dodam jeszcze pytanie, jeśli można - co to jest  beta gluten w owsiance.
« Ostatnia zmiana: 02-09-2010, 19:37 wysłane przez Wira » Zapisane
Abir
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 09.09.09
Skąd: Polska
Wiadomości: 245

« Odpowiedz #1 : 02-09-2010, 19:36 »

Poczytaj ten temat:

http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=1481.0

zaś, jeśli chodzi o otręby to wpisz takową frazę w wyszukiwarkę forum - jest tam kilka wzmianek o otrębach owsianych, poczytaj i wówczas odpowiedz mamie msn-wink. W każdym razie niekoniecznie te produkty są polecane (inaczej odżywiamy się w chorobie, a inaczej w zdrowiu).
Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #2 : 02-09-2010, 20:18 »

Kasza owsiana, aż musiałam poszukać w necie, gdyż nigdy czegoś takiego nie jadłam.

Owies jest uważany za zboże zawierające gluten, ma go co prawda mniej niż pszenica, ale ma, a więc może niszczyć kosmki jelitowe. Otręby owsiane mają mniej glutenu od kaszy, a więc można je używać interwencyjnie, w przypadkach zaparć. Jednak kaszy i płatków nie należy jeść zachowując dietę bezglutenową. Jeżeli ktoś nie ma potrzeby stosowania diety bezglutenowej, może owsiankę jeść, ale - jak każdy skrobiowy wypełniacz - z umiarem.

Oczywiście, że w owsiance zjadanej od czasu do czasu nie ma niczego złego, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy nabrać energii po przebytej chorobie lub nabrać trochę wagi. Czyli owsianka jest rodzajem diety, a tę stosujemy wyłącznie wtedy, gdy jest to uzasadnione. Natomiast wyciągnięcie pochopnego wniosku, że skoro owsianka pozwala odzyskać zdrowie, to jest zdrowa i każdy powinien ją jadać codziennie - jest szkodliwym nieporozumieniem. (...)
Wystarczy zdać sobie sprawę z jednej zasadniczej sprawy: inaczej odżywiamy się w zdrowiu, a inaczej w chorobie. I tyle.

Cytat
co to jest  beta gluten w owsiance
Chodzi zapewne o betaglukan http://pl.wikipedia.org/wiki/Betaglukan - z pewnością lepszy w postaci naturalnej w owsiance niż ze słoiczka, np. http://www.suplementydiety.pl/index.php?id=11
Zapisane
Wira
***

Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 57
MO: 01.06.2009. DP, KB - 01.12.2010
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 114

« Odpowiedz #3 : 03-09-2010, 09:18 »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia - mama od czasu do czasu może - ja w żadnym wypadku, jak na razie.
 smile
« Ostatnia zmiana: 03-09-2010, 12:25 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!