Niemedyczne forum zdrowia
19-04-2024, 15:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czym można zastąpić pączki w tłusty czwartek ?  (Przeczytany 16434 razy)
darek
« : 23-02-2011, 13:54 »

Raz na miesiąc pozwalam sobie na pizzę robioną w domu i ciastka marchwiowe.

Macie może przepis na coś słodkiego, tak aby za bardzo nie łamać zasad zdrowego odżywiania?
« Ostatnia zmiana: 23-02-2011, 16:24 wysłane przez Apollo » Zapisane
Rysiek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 31-05-2008
Skąd: Stąd
Wiadomości: 1.810

« Odpowiedz #1 : 23-02-2011, 13:55 »

Jak sobie od święta zjesz pączka to nie złamiesz żadnych zasad.
Zapisane

Helusia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: obecnie nie stosuję
Wiedza:
Skąd: Wielkopolska
Wiadomości: 749

« Odpowiedz #2 : 23-02-2011, 15:20 »

Tutaj słodkość, przepis na ciasto migdałowo - czekoladowe http://www.bioslone.pl/odzywianie/przepisy/II-i-III-etap/ciasto-migdalowo-czekoladowe

Zapisane

Najcenniejsze, co możesz podarować innym, to mądrość
Grazyna
« Odpowiedz #3 : 23-02-2011, 15:45 »

Mam przepis na coś, co zastępuje słodkie, choć słodkie nie jest wcale albo prawie - to zależy od dodatków. Przepis zniknął, ale napiszę z głowy. Można to jeść nawet w I etapie DP, gdyż opiera się na jajach, ewentualnie na twarożku. Chodzi o smażone placuszki - bez proszku, bez drożdży. Przepis jest bardzo prosty, a wykonanie porcji dla 2 osób przy równoległym zastosowaniu 2 patelni nie przekracza pół godziny.


Przepis na placuszki jajeczne

Potrzebne są:
mikser elektryczny do ubicia piany
duża patelnia, a najlepiej - dwie duże patelnie.

Skład:

jajka - białka oddzielone w taki sposób, żeby nie zawierały żółtek, bo wówczas dobrze by się nie ubiły; czasami w domu zostaną same białka, np. po dodaniu żółtka do tatara, warto je wykorzystać do placuszków - im więcej białka, tym placuszki będą pulchniejsze i lepiej wyrosną;

biały ser (twarożek) - z serem placuszki będą cięższe i bardziej sycące; najlepiej zrobić ser samemu, z wiejskiego mleka - nie powinien być bardzo zbity; ilość - na dwa jajka około 8 dkg sera; jeśli dodamy zbyt dużo sera, placki mogą wyjść zbyt ciężkie i mogą się długo smażyć, wtedy w środku będą surowe, choć na zewnątrz mogą się przypalać; można z sera w ogóle zrezygnować;

wiórki kokosowe - opcjonalnie mąka kukurydziana (maizena), mąka ze zmielonych migdałów, mak, inne wiórki, płatki lub ich kombinacje, czyli np. łyżka wiórków i łyżka zmielonych migdałów; ilość na 2 jaka około 2 łyżek (w przypadku maizeny - trochę mniej);

cukier - do ubicia żółtek, opcjonalnie miód, ksylitol albo dżem; ilość - 1 łyżeczka na 2 żółtka; pamiętajmy, że jeśli dodamy do masy dużo cukru, placuszki mogą się łatwo przypalać;

sól - szczypta do ubicia piany z białka; kurkuma - nie jest konieczna, ale daje piękny kolor;

tłuszcz - do wysmarowania patelni - olej albo słonina/smalec, ewentualnie dodatkowo masło klarowane do smażenia.

Wykonanie:

- na głębokim talerzu rozcieramy twarożek, dodajemy szczyptę kurkumy i żółtka surowe albo ubite z cukrem/miodem/dżemem, mieszamy;
- ubijamy pianę z białka i wykładamy ją na masę;
- na pianę wysypujemy wiórki/mąkę;
- delikatnie całość mieszamy łyżką stołową;
- patelnię smarujemy tłuszczem całą aż do brzegów i rozgrzewamy na średnim ogniu; jeśli lubimy więcej tłuszczu, to roztapiamy więcej tłuszczu - najlepiej użyć masła klarowanego (gotowe produkuje Mlekovita, ale możemy sami sklarować masło w domu, kiedyś pisałam, jak to zrobić);
- zmniejszamy płomień do  niewielkiego (ok. pół cm), wykładamy łyżką małe placki masy tak, aby się nie stykały (urosną); na patelni o średnicy 28  cm mieści się od 5 do 7 placuszków; minutnik ustawiamy na 7 min.; warto przykryć patelnię siatką (są gotowe siatki na okrągłej ramce o średnicy 20 i 28 cm); następnie smażymy 6 minut na drugiej stronie.

Placuszki powinny być zarumienione ale nie spalone, w środku miękkie, a z wierzchu chrupiące - zależnie od użytych dodatków są niesłodkie (I etap DP) albo słodkie w mniejszym lub większym stopniu. Masy na placuszki nie da sie przechowywać, gdyż zawarte w nich ubite białka stają się płynne, a ponownie ubić się nie dają.

Placuszki smakują bez żadnych dodatków, ale można zrobić dowolny sos na bazie jogurtu albo śmietany, jeśli komuś same nie smakują, można je - jak jabłka w ciście - przysypać cukrem-pudrem albo zjeść z powidłami.

Widzę, że Helusia przypomniała mój przepis na ciasto migdałowo-czekoladowe. Przygotowując je, także można użyć mniejszej lub większej ilości cukru/ miodu a nawet ksylitolu. Ksylitol jest naturalnym słodzikiem i nie ma przeciwwskazań do stosowania go na gorąco, ale na początku należy go stosować ostrożnie, w niewielkich ilościach, zwłaszcza dla dzieci - nie dlatego, że jest szkodliwy, ale dlatego, że nasz organizm musi się nauczyć go trawić. Chemicznie nie jest to bowiem typowy cukier, ma budowę podobną do alkoholu, choć nie ma mocy alkoholu, jest neutralny.

Przepis proponuję od razu skopiować smile.
« Ostatnia zmiana: 23-02-2011, 15:52 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Misia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01.02.2007
Wiadomości: 115

« Odpowiedz #4 : 23-02-2011, 18:34 »

A gdzie można kupić Ksylitol? Nigdy go nie kupowałam i nie spotkałam się z nim.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #5 : 23-02-2011, 18:41 »

A gdzie można kupić Ksylitol?
A po co komu to gówno?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #6 : 23-02-2011, 20:50 »

A gdzie można kupić Ksylitol?
A po co komu to gówno?
Kupić można w wielu miejscach (podobnie jak pyłki smile), ale czy stosować? Kolejny super naturalny produkt, który pomaga we wszystkim. Kiedyś natrafiłam na artykuł o historii Ksylitolu - jak ciężką miał drogę do pokonania: najpierw był zabroniony w UE jako dodatek do żywności, gdyż badania wskazywały na ryzyko jakieś tam (muszę poszukać linku), ostatecznie (wskutek oczywiście innych badań) dopuszczono Ksylitol jako E967.
Jakie fajne "naturalne ksylitolkowe" pyszności można nabyć! Aż ślinka cieknie na te "całkowicie naturalne składy"!
http://www.ksylitol.com/nasze-wyroby.html
Zapisane
darek
« Odpowiedz #7 : 23-02-2011, 21:12 »

Jak sobie od święta zjesz pączka to nie złamiesz żadnych zasad.

Jak sobie pomyślę jak długo tarzały się w oleju, który zapewne od kilku dni nie był zmieniany, to jakoś nie mam ochoty.



Czy ktoś może podać przepis na domowe pączki, faworki lub chruściki? Może być coś innego, ale nie tak skomplikowanego (jak dla mnie) jak w przepisach wyżej. 
« Ostatnia zmiana: 23-02-2011, 21:52 wysłane przez Szpilka » Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #8 : 23-02-2011, 21:52 »

Chyba Ci się tego przepisu nie chciało czytać, Darku.

Ubijasz pianę z białek, delikatnie mieszasz z żółtkami, na to wykładasz wiórki kokosowe (albo migdałowe - reszta jest kwestią dodatków), mieszasz i smażysz. Czy to jest skomplikowane?
Zapisane
Iza38K
« Odpowiedz #9 : 23-02-2011, 22:00 »

Na pewno mniej skomplikowane, niż zrobienie domowych pączków czy faworków.
Darek, czy Ty nie masz jakiejś fobii? Ja tam pączków akurat nie lubię, ale jak tradycja to tradycja. Kupię jednego na osobę i sobie zjemy. Nie będę się zastanawiać na jakim to oleju smażone.
Zapisane
darek
« Odpowiedz #10 : 23-02-2011, 22:32 »

Chyba Ci się tego przepisu nie chciało czytać, Darku.

Ubijasz pianę z białek, delikatnie mieszasz z żółtkami, na to wykładasz wiórki kokosowe (albo migdałowe - reszta jest kwestią dodatków), mieszasz i smażysz. Czy to jest skomplikowane?

Niestety. Przeraża mnie to całe ubijanie dodawanie twarożków, wiórków itp.

Na pewno mniej skomplikowane, niż zrobienie domowych pączków czy faworków.
Darek, czy Ty nie masz jakiejś fobii? Ja tam pączków akurat nie lubię, ale jak tradycja to tradycja. Kupię jednego na osobę i sobie zjemy. Nie będę się zastanawiać na jakim to oleju smażone.

Może i to fobia, ale tradycja to dokonywanie wypieków w domu, a nie kupowanie czegoś co nazywa się pączkiem w sklepie. Zresztą nie jestem człowiekiem, który przestrzega tradycji dla tradycji.

PS. Najgorsze pączki jakie kiedykolwiek jadłem, to te, które można nabyć w Anglii (w marketach) - ohyda.
Zapisane
Mmagmma
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-08-2008
Skąd: małopolska
Wiadomości: 191

« Odpowiedz #11 : 23-02-2011, 23:23 »


Niestety. Przeraża mnie to całe ubijanie dodawanie twarożków, wiórków itp.
 
To po co pytasz o przepis? smile
Zapisane
darek
« Odpowiedz #12 : 23-02-2011, 23:45 »


Niestety. Przeraża mnie to całe ubijanie dodawanie twarożków, wiórków itp.
 
To po co pytasz o przepis? smile

Kto pyta nie... Żeby zrobić pizzę, czy ciasto marchwiowe albo ciastka nie trzeba niczego ubijać itp. dlatego pytam o coś łatwego msn-wink
Zapisane
Mmagmma
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-08-2008
Skąd: małopolska
Wiadomości: 191

« Odpowiedz #13 : 23-02-2011, 23:53 »

Jak dla mnie stopień komplikacji zrobienia pizzy a placuszków jest niewspólmierny, no chyba że korzystasz z gotowej mrożonki ;P
Zapisane
Machos
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01-04-2007
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 2.302

WWW
« Odpowiedz #14 : 24-02-2011, 00:53 »

Ksylitol jest naturalnym słodzikiem i nie ma przeciwwskazań do stosowania go na gorąco, ale na początku należy go stosować ostrożnie, w niewielkich ilościach, zwłaszcza dla dzieci - nie dlatego, że jest szkodliwy, ale dlatego, że nasz organizm musi się nauczyć go trawić. Chemicznie nie jest to bowiem typowy cukier, ma budowę podobną do alkoholu, choć nie ma mocy alkoholu, jest neutralny.
Uwaga! Jak komuś ciasteczka nie wyjdą to nie dawajcie ich czasem psu!

... u psów ksylitol może powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć.

« Ostatnia zmiana: 24-02-2011, 01:00 wysłane przez Machos » Zapisane

Zamiast się badać, lepiej wypić miksturę oczyszczającą, najlepsze świadectwo badania organizmu, które w przypadku istniejących chorób widać po objawach. Machos.
Mgiełka
« Odpowiedz #15 : 24-02-2011, 01:35 »

... u psów ksylitol może powodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć.


Czekolada również powoduje u psów poważne uszkodzenia wątroby, a nawet śmierć.


Zapisane
Machos
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01-04-2007
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 2.302

WWW
« Odpowiedz #16 : 24-02-2011, 01:53 »

Bo do czekolady również używa się ksylitolu.
Zapisane

Zamiast się badać, lepiej wypić miksturę oczyszczającą, najlepsze świadectwo badania organizmu, które w przypadku istniejących chorób widać po objawach. Machos.
Mgiełka
« Odpowiedz #17 : 24-02-2011, 02:06 »

Do jakiej czekolady dodaje się ksylitol?  Patrzę na skład mojej gorzkiej czekolady i jest tam cukier, nie ksylitol. Przypuszczam, że psy nie tolerują kakao i dlatego nie wolno im czekolady dawać.

Chodzi o teobrominę (nie o ksylitol), która jest zawarta w ziarnach kakao:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Teobromina
« Ostatnia zmiana: 24-02-2011, 02:27 wysłane przez Mgiełka » Zapisane
Karola
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 40
MO: 01.05.2010
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 31

« Odpowiedz #18 : 24-02-2011, 08:57 »

A ja wypróbowałam wczoraj przepis Grażynki i placuszki wyszły rewelacyjne. Zamiast twarogu zrobiłam z kaszą kukurydzianą, która została z obiadu i żółtka utarłam z niewielką ilością cukru. Wyszły bardzo puszyste od tej dobrze ubitej piany. Synek jadł aż mu się uszy trzęsły, więc niewiele dla mnie i męża zostało biggrin. Pracochłonność zerowa, jeśli ma się mikser z przystawką do ubijania piany.
« Ostatnia zmiana: 24-02-2011, 08:59 wysłane przez Karola » Zapisane
Grawo
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-03-2009 do 16-12-2013.
Wiedza:
Wiadomości: 526

« Odpowiedz #19 : 04-03-2011, 09:29 »

A ja sobie wczoraj zjadłam dwa pączki, kupne wprawdzie, ale z dobrego żródła, i nic mi nie jest. Chyba jestem blisko celu, jakim jest zdrowie.
Dwa lata temu, siedziałam w kuchni, aby nie patrzeć jak inni zajadają smakołyki. clap
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!