Niemedyczne forum zdrowia
20-04-2024, 12:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Komórki organizmu ludzkiego mogą regenerować się około 50 razy  (Przeczytany 10924 razy)
Fabularasa
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Luty 2010
Wiedza:
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 384

« : 29-06-2011, 11:42 »

Jak to się ma do komórek macierzystych, których podziały są nieograniczone i powstają ciągle nowe. Czy wobec tego można przyjąć, że komórka posiadająca około 50 podziałów w ciągu życia jest zjawiskiem pozytywnym, bo z jej wiekiem i ilością już dokonanych podziałów rośnie ryzyko jakiegoś błędu, mutacji, więc dobrze że "umiera", a w jej miejsce wchodzi nowa powstała z komórki macierzystej. Są też komórki, które nie dzielą się wcale i nie są zdolne do regeneracji (komórki serca i mózgu), zatem trzeba o nie dbać szczególnie. Które części ciała (również organy) mają również ograniczoną liczbę podziałów, oprócz komórek naskórka.

Ww informacje są z innego forum, zatem nie mam żadnego źródła, co do tych informacji.

"Jeśli przyjmiemy za pewnik teorię, że komórki organizmu ludzkiego mogą regenerować się około 50 razy, a potem ostatnie ogniwa łańcucha DNA niejako odpadają i występuje proces degeneracji poszczególnych organów zwany demencją starczą(...)"
Odpadanie ostatnich ogniw łańcucha DNA, czy chodzi tu o http://pl.wikipedia.org/wiki/Telomer_(genetyka)
« Ostatnia zmiana: 29-06-2011, 16:32 wysłane przez Apollo » Zapisane
Fabularasa
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Luty 2010
Wiedza:
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 384

« Odpowiedz #1 : 01-07-2011, 22:27 »

Kilka informacji oraz pytania, które mi się nasuwają.

A ponieważ nie było jeszcze żadnej odpowiedzi więc  podaję kilka dodatkowych wiadomości na ten temat.

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste znane są ze swojej zdolności do nieograniczonej liczby podziałów, co sprawia, że są nieśmiertelne i samoodnawialne. Dzielą się one podczas podziału asymetrycznego, wskutek którego powstają dwie komórki potomne. Jedna z nich zachowuje właściwości komórki macierzystej i będzie ona kontynuować asymetryczne podziały, podczas gdy druga specjalizuje się i pełni określoną funkcję w organizmie. Wykazuje ona wtedy ograniczoną zdolność podziału.

Jak wiadomo, aby podział komórki nastąpił prawidłowo i aby powstałe w wyniku tego podziału komórki potomne mogły przyjąć odpowiednią tożsamość, w komórce musi powstać oś wzdłuż której nastąpi podział. W sytuacji, gdy oś zostanie nieprawidłowo ustalona, lub nie zostanie ustalona w ogóle, podział będzie skutkował dwoma identycznymi komórkami macierzystymi. Nie będą one jednak produkować komórek, które staną się częścią tkanek i organów, ale będą namnażać się i produkować coraz więcej swoich klonów. Może być to potencjalnie niebezpieczne dla organizmu ponieważ prowadzi do niekontrolowanej proliferacji.

Dorosłe, inaczej somatyczne komórki macierzyste, występują w wykształconych już tkankach. Do narządów, w których stwierdzono ich istnienie, należą: mózg, szpik kostny, krew obwodowa, naczynia krwionośne, mięśnie szkieletowe, skóra i wątroba.

Dorosłe komórki macierzyste, chociaż posiadają ograniczoną zdolność różnicowania w różne tkanki.


Telomer

Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący "licznikiem podziałów" chroni komórki przed nowotworzeniem, ale przekłada się na proces starzenia się, jest to element strukturalny chromosomu zapewniający mu stabilność (każdy chromosom ma dwa telomery umiejscowione na jego końcach).

Ponieważ wszystkie procesy zachodzące w komórce wymagają obecności białek, zmiana ekspresji genów powoduje zmiany ilości wytwarzanych białek. Komórki stare przestają się dzielić, bo zaczyna w nich brakować białek umożliwiających podziały

W efekcie zmniejszanie "okrywy" telomerowej może powodować zwiększanie ekspresji jednych genów i zmniejszanie ekspresji innych. Organizm funkcjonuje wolniej, tempo przemiany materii zmniejsza się, tkanki i narządy zaczynają się starzeć.

Chromosomy bez telomerów mogą zlepiać się z innymi chromosomami, ale także z białkami DDBP (ang. damaged DNA binding proteins), których zadaniem jest wykrywanie uszkodzeń DNA, a co za tym idzie zapobieganie dziedziczeniu uszkodzonego materiału genetycznego.
Zaczyna się lawina zdarzeń mających doprowadzić do zatrzymania cyklu komórkowego, dzięki czemu nie dochodzi do replikacji uszkodzonego DNA.

Na skutek powyższych zależności, większość komórek umiera z chwilą osiągnięcia wieku określanego tzw. limitem Hayflicka. Liczba podziałów jest zależna od rodzaju komórki i organizmu, z którego pochodzi. Dla ludzi wynosi około 50. Limit Hayflicka dotyczy tylko komórek zróżnicowanych - komórki macierzyste mogą dzielić się bez ograniczeń.

*****

Po 50 cyklach umiera komórka. Ponieważ organizm ludzki ma w sobie komórki macierzyste, istnieje zatem prawdopodobieństwo powstania nowej komórki, która będzie odpowiednikiem tej która zginęła.

1. "(...) w komórce musi powstać oś wzdłuż której nastąpi podział" - jakie jest prawdopodobieństwo, że taka "oś" powstanie i jak się ono zmienia wraz z wiekiem?
2. Jeśli zginie komórka, w "obszarze", w którym nie ma komórki macierzystej wówczas nie ma możliwości odnowienia?
3. Jeśli komórki macierzyste występują w skórze więc powinny być również w naskórku?
4. Jeśli ginie komórka w "obszarze" organizmu, w którym istnieją komórki macierzyste, istnieje duże prawdopodobieństwo zaistnienia "osi wzdłuż której nastąpi podział" wówczas można przyjąć, że cykl 50 podziałów jest zjawiskiem pozytywnym?
Zapisane
TataKaji
« Odpowiedz #2 : 05-08-2011, 22:45 »

Są też komórki, które nie dzielą się wcale i nie są zdolne do regeneracji (komórki serca i mózgu), zatem trzeba o nie dbać szczególnie. Które części ciała (również organy) mają również ograniczoną liczbę podziałów, oprócz komórek naskórka.

Z tym mózgiem to tylko połowa prawdy. Neurony co prawda nie powstają nowe podczas życia, ale są wyjątki w postaci komórek mitralnych, odpowiedzialnych za węch i pewnych neuronów hipokampa, odpowiedzialnych za utrwalanie śladów pamięciowych.
Neurony to nie jedyne komórki mózgu, a na pewno nie najliczniejsze. Różnoraki glej rozmnaża się jak inne komórki, co niestety ma swoje patologiczne ujście w postaci różnych glejaków (guzy mózgu).
« Ostatnia zmiana: 18-08-2011, 06:58 wysłane przez Apollo » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!