Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 15:59 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ząb mądrości  (Przeczytany 32182 razy)
Wojtek
Początkujący
*

Offline Offline

MO: 19 XII 2011
Wiadomości: 4

« : 29-12-2011, 21:22 »

Hej,

Od 2 tygodni czytam to forum i zatapiam się w informacjach, które tutaj uzbieraliście, ale od wczoraj mam jeden konkretny przypadek, na który odpowiedzi nie mogłem znaleźć - mam 22 lata (za 4 miesiące 23) i prawdopodobnie zaczyna mi rosnąć pierwszy ząb mądrości

Od dwóch dni boli mnie dziąsło w miejscu, gdzie powinna wyrosnąć ósemka. I nie mam pojęcia co robić. Czytałem trochę o zębach mądrości, ale chciałbym poznać też Wasze zdanie. I mam do Was kilka istotnych dla mnie pytań

1 Czy teraz, zanim ząb ujrzy światło dzienne powinienem coś robić z dziąsłem / zębami / sobą?
2 Czy i w którym momencie powinienem wg Was udać się do dentysty na kontrolę?
3 Usuwać? Zostawiać?
4 Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

Co radzicie? Z góry bardzo dziękuję za szybką odpowiedź

Wojtek
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #1 : 29-12-2011, 21:41 »

Nic nie robić. Wziąć to spokojnie na klatę. Zęby mądrości nie są przecież niczym nienormalnym...
Zapisane

I'm going through changes
Wojtek
Początkujący
*

Offline Offline

MO: 19 XII 2011
Wiadomości: 4

« Odpowiedz #2 : 29-12-2011, 22:20 »

Tak też myślę. Z drugiej strony 1) teoretycznie dużo z nimi problemów 2) myślałem, że może macie już jakieś "forumowe" metody pt. płukanie alocitem (co zresztą znalazłem a propos jakiegoś problemu z zębem / dziąsłem)

Dzięki!
Zapisane
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #3 : 29-12-2012, 23:51 »

Mój ząb mądrości w połowie się wyrżnął. Nie boli, ale za to śmierdzi. Dotykałem dziąsła i naokoło nawet tam bardzo nisko przy korzeniach bardzo śmierdzi. Dentysta każe oczywiście usunąć. Płukam prawie codziennie po kilka razy alocitem, ale zapach nie odchodzi. Co począć z tym smrodem?
Zapisane

Pragmatism
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #4 : 30-12-2012, 22:33 »

Wyrwać, może narobić bigosu.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #5 : 30-12-2012, 22:53 »

Wyrwać, może narobić bigosu.

Chyba samemu smile
Dentyści nie lubią wyrywać zębów, jeżeli są wg. nich zdrowe. Przez 2 lata miałem dziurę na połowie 5 i 6 górnych zębów, tworząc jedną dziurę w środku. W końcu wkurzały mnie ciągle wlatujące odpadki jedzenia tam wędrujące. W rezultacie po pierwszej wizycie plomba mi wypadła po kilku miesiącach, potem inny dentysta mi bardziej rozwiercał tę dziurę i wsadził dwie plomby, w środku zastawiając jakąś wkładką, że niby część plomby na jeden ząb, druga część na drugi ząb. Po kolejnych miesiącach piątka zaczęła strasznie boleć. Obszedłem 3 dentystów i każdy powiedział, że nie wyrwie bo "ząb zdrowy, więc leczymy". W końcu trzeci dał mi "lekarstwo", poszedłem na wizytę i stwierdził, że jak znowu pojawi się problem, to leczymy kanałowo...

Tyle mojej historii z zębami i dentystami.
Zapisane

Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #6 : 30-12-2012, 23:00 »

Cytat
Dentysta każe oczywiście usunąć
To nie jest zwykły ząb, to ząb mądrości!
Mówię z doświadczenia, słyszenia. Synowej śmierdział, bolał ząb mądrości, ćwiczyła cuda, bo szkoda.
Dostała zapalenie dziąseł do szóstki. Resekcja, ból i po zębie. Dlatego podpowiadam.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #7 : 31-12-2012, 00:29 »

Cytat
Dentysta każe oczywiście usunąć
To nie jest zwykły ząb, to ząb mądrości!
Mówię z doświadczenia, słyszenia. Synowej śmierdział, bolał ząb mądrości, ćwiczyła cuda, bo szkoda.
Dostała zapalenie dziąseł do szóstki. Resekcja, ból i po zębie. Dlatego podpowiadam.

No fakt, nie doczytałem, że dentysta kazał usunąć. Ja na szczęście mam zęby "mądrosci" całe i zdrowe. Nawet nie przypominam sobie kiedy urosły. Coś tam pamiętam, że coś tam z tyłu małego kiedyś było, ale jakoś nie zwróciłem uwagi msn-wink dobrze, że mnie nie spotkały takie nieprzyjemności.
Zapisane

Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #8 : 31-12-2012, 17:38 »

Wojtek, to dość normalne, że ósemki wolno wychodzą i ich przebijanie się bywa bolesne. Trzeba to przetrwać i już. U mnie minęło kilka lat zanim wszystkie wyszły. Jak się przebijały, to bolała mnie głowa, szczęka, uszy a nawet miałam gorączkę. Jak było nie do wytrzymania - to brałam w ostateczności ibuprom. Jedna z nich rosła mi bardzo krzywo w stronę policzka i zanim wyszła do końca, usunęłam ją u chirurga szczękowego, zanim zaczęła mi jeszcze bardziej ranić policzek.
« Ostatnia zmiana: 31-12-2012, 20:58 wysłane przez Agnieszka » Zapisane
Beza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 559

« Odpowiedz #9 : 01-01-2013, 21:28 »

Na samą myśl o mojej ósemce mam dreszcze...
Ja swoją usunęłam i mam spokój. A robiłam naprawdę różne cuuuda, żeby przestało boleć. Wtedy jeszcze nie znałam właściwości żyworódki pierzastej. Myślę, że gdybym ją wtedy zastosowała to by obyło się bez resekcji, a może bym ją tylko odłożyła w czasie. W każdym razie polecam Ci tę roślinkę, naprawdę działa!
Zapisane

"Niewolnicy wszędzie i zawsze niewolnikami będą - daj im skrzydła u ramion, a zamiatać pójdą ulice skrzydłami." C.K.Norwid
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #10 : 02-01-2013, 17:01 »

Jesteś pewna, że wyrwać śmierdzącą ósemkę? Nie ma innej rady? Ona mnie nie boli.
« Ostatnia zmiana: 02-01-2013, 22:44 wysłane przez Agnieszka » Zapisane

Pragmatism
Beza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 559

« Odpowiedz #11 : 02-01-2013, 19:16 »

A to zmienia postać rzeczy. Jeśli nie boli to bym jej nie ruszała. Tym bardziej, że ja przeżyłam koszmar po jej usunięciu. Zrobił mi się tzw. suchodół. Wypadł mi skrzep i wszystko miałam na wierzchu...
Zastosowałabym ssanie oleju słonecznikowego a jakby zaczęło boleć to sok z żyworódki. Szkoda, że sama nie wiedziałam tego wcześniej smile Pewnie do dziś miałabym zdrową ósemkę smile
Zapisane

"Niewolnicy wszędzie i zawsze niewolnikami będą - daj im skrzydła u ramion, a zamiatać pójdą ulice skrzydłami." C.K.Norwid
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #12 : 04-01-2013, 12:56 »

Zacząłem ponownie ssać olej. Rzeczywiście przy intensywnym ssaniu bolą dziąsła aż do szóstki. Zastosowałem jednak po ssaniu i płukaniu alocitem masaż dziąseł od dołu do góry jak zaleca dr  F. Karach. Ulga od razu co do bólu. Na zapach muszę jeszcze poczekać.
http://www.apetyt-na-zdrowie.pl/oleje/ssanie-oleju-kuracja-olejem-slonecznikowym.html
« Ostatnia zmiana: 04-01-2013, 13:08 wysłane przez Sting » Zapisane

Pragmatism
Tramwaj_konny
Częsty gość
**


Offline Offline

MO: nie stosuję
Wiadomości: 71

« Odpowiedz #13 : 04-01-2013, 15:13 »

Gdy mnie wyrzynały się ósemki, wieki temu zresztą, to kupiłem w sklepie dla niemowląt różne gnutki. Bardzo mi pomagały, chociaż zabawnie musiało to wyglądać. Dorosły facet z gnutkiem.
« Ostatnia zmiana: 04-01-2013, 18:35 wysłane przez K'lara » Zapisane
Marooned
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 43
MO: 15-03-2011
Wiedza:
Wiadomości: 369

« Odpowiedz #14 : 04-01-2013, 15:27 »

Sting, a używałeś irygatora? Może on rozwiąże problem nieprzyjemnego zapachu.
Zapisane
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #15 : 04-01-2013, 19:43 »

Szczerze pierwszy raz słyszę o takim urządzeniu. Szczoteczkę elektryczną posiadam a to nie to samo choć podobnie wygląda. Możesz opisać działanie tego urządzenia i jeśli wiesz to który model jest wart polecenia. Faktycznie może trzeba porządnie tego zęba wyczyścić. Ja o zęby dbam myję regularnie choć niektórzy mawiają, że nie piwinno się używać szczoteczki. Ja bez szczoteczki miałbym żółte zęby i w dodatku nie pachniałoby to zaciekawie, wiec do póki organizm wydala muszę radzić się asortymentem stomatologicznym plus ziołami. Jakie szczęście, że kiedyś wpadłem na to forum. Byłbym zrujnowany gdyby nie ono :p


Co to gnutki? Google nie zna.
« Ostatnia zmiana: 04-01-2013, 19:45 wysłane przez Sting » Zapisane

Pragmatism
Tramwaj_konny
Częsty gość
**


Offline Offline

MO: nie stosuję
Wiadomości: 71

« Odpowiedz #16 : 04-01-2013, 23:49 »

Co to gnutki? Google nie zna.

Gnutek to taki gumowy przedmiot do gryzienia. Tutaj jest zdjęcie wraz z instrukcją prawidłowej obsługi:

http://m-18.m.staticedi.com/c/afa/8250f_m_950_600_0_0_0_0_0_0_0_afa27aa51b120bfd304005fa0777a4a2.jpg
Zapisane
Beza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 559

« Odpowiedz #17 : 05-01-2013, 00:02 »

Gnutek potocznie zwany gryzakiem smile Ten irygator nasunął mi pewien pomysł. Po resekcji ósemki, jak już pisałam zrobił mi się suchoduł, w którym to zbierało się właściwie wszystko. Zapach był nieciekawy, ale ból jaki mi towarzyszył skupił na sobie całą moją uwagę. Ponownie wróciłam do dentysty i on zaczął mi to płukać. Wciągnął do strzykawki wodę utlenioną, taką dostępną w aptekach, nałożył końcówkę (taka jak na tym zdjęciu http://gabinetyka.pl/pl/p/Virtuoso-Flowable-uzupelnienie-4-strzykawki-DenMat/742) i płukał. Wtedy powiedział, że jak coś się dzieje z ósemką to warto ją właśnie płukać, odchylając nieco dziąsło od niej. Może poszukam tych końcówek gdzieś na allegro. Jak znajdę to podeślę.
Zapisane

"Niewolnicy wszędzie i zawsze niewolnikami będą - daj im skrzydła u ramion, a zamiatać pójdą ulice skrzydłami." C.K.Norwid
Beza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 43
MO: przerwa
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 559

« Odpowiedz #18 : 05-01-2013, 00:21 »

Tu znalazłam coś innego http://www.polkardbis.pl/sklep/index.php?action=sh_produkt&id_kat=16&id_prod=80
Ale właściwie o to chodzi, ale dalej będę szukała tej, której ja używałam.
Moja wygląda dokładnie tak jak ta pierwsza z prawej http://www.equadent.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=112&category_id=69&option=com_virtuemart&Itemid=2&lang=pl A może byłoby prościej odwiedzić jakiegoś stomatologa i kupić za grosze bezpośrednio u niego?
« Ostatnia zmiana: 05-01-2013, 00:26 wysłane przez Beza » Zapisane

"Niewolnicy wszędzie i zawsze niewolnikami będą - daj im skrzydła u ramion, a zamiatać pójdą ulice skrzydłami." C.K.Norwid
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #19 : 05-01-2013, 00:27 »

Marooned miał na myśli chyba taki irygator: http://www.shop-dent.pl/pl/p/BRAUN-ORAL-B-Zestaw-Irygator-OxyJet-MD20-i-szczoteczka-ProfessionalCare-3000-OC20/191
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!