Niemedyczne forum zdrowia
19-04-2024, 21:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Statut Fundacji Biosłone  (Przeczytany 132575 razy)
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« : 24-01-2012, 12:45 »

Adres Fundacji Biosłone: http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=21832.msg151015#msg151015

Wolnica Grabowska 16
98-260 Burzenin

Jest to adres Oazy. Parę postów na temat lokalizacji fundacji usunąłem, aby tekst statutu był wysoko w wątku, po to aby łatwiej do niego wracać. /Heniek
« Ostatnia zmiana: 31-01-2012, 16:06 wysłane przez Heniek » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Ola
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 1 września 2010
Skąd: Lublin
Wiadomości: 240

« Odpowiedz #1 : 26-01-2012, 21:12 »

STATUT FUNDACJI BIOSŁONE


Postanowienia ogólne

§ 1.
Fundacja Biosłone, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Józefa Słoneckiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez w kancelarii notarialnej w Rep. A Nr. ………………. w kancelarii …………

§ 2.
1.   Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a/ Ustawy o fundacjach;
b/ Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
c/ niniejszego Statutu.

§ 3.
1. Siedzibą Fundacji jest Wolnica Grabowska, województwo ….

2. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

4. Fundacja może posiadać oddziały zamiejscowe oraz tworzyć jednostki organizacyjne.

§ 4.
1. Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

3. Fundacja może, dla celów współpracy z zagranicą, posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 5.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.


Cele i zasady działania Fundacji
§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności:

1. nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Działalność pożytku publicznego
§ 7.
1. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2. Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.

3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.

§ 8.
1. Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:

1. udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,

2. przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3. wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4. zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.

§ 9.
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.

Majątek i dochody Fundacji

§ 10.
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie …. zł (np. jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.

§ 11.
1. Działalność Fundacji finansowana jest ze środków pochodzących m.in. z:

a) majątku własnego Fundacji;
b) spadków, zapisów, darowizn, dotacji, subwencji i innego rodzaju przysporzeń majątkowych, poczynionych na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne;
c) wpływów ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację na podstawie odpowiednich zezwoleń;
d) oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży i posiadania obligacji skarbowych skarbu państwa;
e) zaciągania pożyczek;
f) przychodów z odpłatnej działalności statutowej;
g) nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Fundacji przez sąd.

2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji

3. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.

4. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.

§ 12.
1. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa ewentualne długi spadkowe.

2. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.


Władze Fundacji
§ 13.
1. Władzami fundacji są:

- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.

2. Członkowie Rady mogą wykonywać swe funkcje w Radzie przez pełnomocnika ustanowionego w formie pisemnej.

3. Członkowie Rady:
a) nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Rada Fundacji
§ 14.
1. Rada jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.

2. Rada składa się z dwóch do pięciu członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję.

3. Funkcję członka Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

4. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady oraz może wybrać Wiceprzewodniczącego. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady. Rada może odwołać zarówno Przewodniczącego, jak i Wiceprzewodniczącego w dowolnym czasie.

5. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Fundator może pełnić funkcję członka Rady.

6. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.

7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt 1)-3) okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Rady albo powodują utratę zaufania do danego członka Rady, odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. W głosowaniu nie bierze udziału członek Rady, którego głosowanie dotyczy.

8. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
1) dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady;
2) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych;
3) śmierci członka.

9. W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania przez członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
§ 15.
1. Rada może zaprosić do stałego udziału w swych pracach osoby fizyczne lub pełnomocników osób prawnych, które dokonały znaczących wpłat na rzecz Fundacji lub w inny, szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju bądź położyły szczególne zasługi dla realizacji celów zbieżnych z celami statutowymi Fundacji. Osoby te są honorowymi członkami Rady - którzy tworzą Honorową Radę Fundacji.

2. Honorowi członkowie Rady mogą uczestniczyć w jej posiedzeniach z głosem doradczym.

§ 16.
1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.

2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.

5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

6. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje 1 głosem.

7. Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący.

8. W sytuacji niecierpiącej zwłoki, jeżeli zwołanie posiedzenia Rady nie jest możliwe, Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie pisemne nad projektem uchwały, rozsyłając projekt członkom zwyczajnym Rady. Uchwała w trybie głosowania pisemnego może zapaść tylko w przypadku jednomyślności wszystkich członków Rady.

§ 17.
Do zadań Rady należy w szczególności:

1. nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji;
2. zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności i bilansu oraz udzielanie Zarządowi absolutorium;
3. powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu;
4. podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia;
5. przyznawanie honorowego członkostwa Rady;
6. dokonywanie zmian w statucie Fundacji;
7. zatwierdzanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub likwidacji Fundacji.
§ 18.
Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
1. Żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
2. Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

Zarząd Fundacji
§ 19.
1. W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu osób, w tym Prezesa powoływanych przez Radę na pięcioletnią kadencję.

2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

3. Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundator. Następnych członków Zarządu  na miejsce osób, które przestały pełnić funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu powołuje swą decyzją Rada.

4. Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku:

a) złożenia rezygnacji, zgłoszonej pisemnie do Przewodniczącego Rady;
b) śmierci;
c) odwołania zgodnie z ust. 5 poniżej.

5. Zarząd w całości lub poszczególni członkowie Zarządu są odwoływani przez Radę przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. Odwołanie następuje w przypadku:

a) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji;
b) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu;
c) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu;
d) zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej.

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt a)-d) okoliczności, które uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Zarządu albo powodują utratę zaufania do danego członka Zarządu, odwołanie członka Zarządu i przez to pozbawienie go członkostwa w Zarządzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów przez Radę.

§ 20.
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Pracami Zarządu kieruje Prezes.

2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:

a) uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych;
b) uchwalanie regulaminów;
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji;
d) dokonywanie wyboru przedsięwzięć i projektów realizowanych i wspieranych przez Fundację w celu osiągania jej celów statutowych zgodnie z misją Fundacji, programami działalności, Statutem, oraz aktualnie obowiązującym prawem;
e) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji;
f) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów;
g) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji;
h) udzielania pełnomocnictw;
i) tworzenie i organizowanie biura Fundacji oraz niezbędnych stałych lub doraźnych jednostek i komórek organizacyjnych wraz z nadaniem regulaminu organizacyjnego i określenie zasad i zakresu działania;
j)  występowanie z wnioskiem w kwestii połączenia z inna fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 21.
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej raz w roku.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie drogą elektroniczną. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.

4. Zarząd zobowiązany jest corocznie przedkładać Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe (bilans).


Sposób reprezentacji
§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie.

Zmiana Statutu
§ 23.
Zmian w statucie Fundacji dokonuje jednomyślnie Rada. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją
§ 24.
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

§ 25.
1. W sprawach połączenia z inną Fundacją decyzję podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.


Likwidacja Fundacji
§ 26.
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.

§ 27.
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

§ 28.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.


Tekst przyjęty uchwałą Zarządu z dn. ….. za zgodą Rady.
« Ostatnia zmiana: 02-02-2012, 23:21 wysłane przez Kasia » Zapisane

Róbmy swoje smile
Ola
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 1 września 2010
Skąd: Lublin
Wiadomości: 240

« Odpowiedz #2 : 26-01-2012, 21:33 »


Coś mi się wydaje, że to na pewno adres Oazy smile
A na Statut Fundacji trzeba pewnie trochę poczekać.

Oto i on. Ciepły jeszcze prototyp - do szczegółowego uzgodnienia. Część zapisów jest ustawowych, część standardowych, a część swobodna, wg uznania.
Nie poruszyłam w nim m.in: nadzoru ministra Zdrowia, w zależności od referendarza w sądzie rejestrowym - może odrzucić wniosek jak się uprze w przypadku braku (sąd lubelski wymaga, ale przyznaje rację, że nie wynika to tak jednoznacznie z ustawy, więc co sąd może być inna opinia) a także działalności odpłatnej i związanym z nią ewentualnym zatrudnieniem (jako, że to pieśń przyszłości, a już trzeba by było ją sprecyzować i podać PKD - do obrony).

Więc do dzieła. Teraz Wasza kolej smile.
« Ostatnia zmiana: 26-01-2012, 21:36 wysłane przez Ola » Zapisane

Róbmy swoje smile
Ola
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 1 września 2010
Skąd: Lublin
Wiadomości: 240

« Odpowiedz #3 : 28-01-2012, 15:43 »

Tymczasem proponuję przerywnik kulturalno - oświatowy:
http://www.youtube.com/watch?v=16KoUgNjJTw
"w myśleniu sens, w działaniu racja, próbujmy więc a nóż fundacja wystrzeli" smile.
Zapisane

Róbmy swoje smile
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #4 : 28-01-2012, 21:38 »

Szukając informacji na temat działalności fundacji, natknęłam się na ciekawy artykuł:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/733051.html

Może nasz Mistrz zostanie "Bankierem ludzi zdrowych".
Zapisane
Kasia
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 55
MO: 04.08.2006r
Skąd: Burzenin
Wiadomości: 177

« Odpowiedz #5 : 28-01-2012, 23:52 »

Szukając informacji na temat działalności fundacji, natknęłam się na ciekawy artykuł:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/733051.html

Może nasz Mistrz zostanie "Bankierem ludzi zdrowych".

„dobroczynność nie pomaga w rozwiązaniu problemu ubóstwa, raczej ucisza nasze sumienia”

Pomijając kwestię ubóstwa, bo przecież nie o nią w naszym przypadku chodzi, to bardzo trafna myśl i idąc za ciosem uważam, że właśnie w przedsiębiorczości nasza nadzieja. Jest nas niewielu i nawet zakładając, że nasi darczyńcy będą hojni, to co najwyżej uzbieramy na serwer, no może się mylę, ale chyba niewiele. Myślę z własnego doświadczenia, że tylko działania w kierunku przedsiębiorczości są wstanie przynieść fundacji jakieś pieniądze w przyszłości. Wiem, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale sądzę, że warto spróbować idąc właśnie w tym kierunku.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 29-01-2012, 00:02 »

Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Kasia
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 55
MO: 04.08.2006r
Skąd: Burzenin
Wiadomości: 177

« Odpowiedz #7 : 29-01-2012, 00:18 »

Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.

Statut powyżej, niech się mądrzejsi wypowiedzą, wszak ich tutaj nie brakuje, wiadomo merytoryczna część to istotna i pierwszorzędna w tej chwili sprawa, ja jestem praktykiem i nie mnie szlifować szczegóły.
Zapisane
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #8 : 29-01-2012, 11:27 »

Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Czy koniecznie musi być to fundacja? Fundacja bardzo duży ciężar nakłada na Pana, jako fundatora. Przy stowarzyszeniu początkowy ciężar rozkłada się na członków założycieli.
Jeszcze decyzje ostateczne nie zapadły i można to przemyśleć.
Jestem ciekawa, ilu chętnych by się znalazło na członkowstwo w stowarzyszeniu, zakładając, że należy wpłacić np. 500zł. Zakładając, że musi być co najmniej 15 członków, jest to 7.500zł.
Nie jest to majątek, ale na start wystarczy.
Moim skromnym zdaniem, lepiej ruszyć później, ale z zamiarem prowadzenia działalności.
Jest Wydawnictwo Biosłone i Oaza Biosłone, i mało prawdopodobne, by te podmioty nie uczestniczyły w działaniu fundacji(stowarzyszenia). Lepiej, gdy na początku określi się zasady współpracy.
Zapisane
Metaldaw
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 45
MO: 09.08.2011
Skąd: UK
Wiadomości: 356

Emigrant

« Odpowiedz #9 : 29-01-2012, 11:32 »

Cytat
2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

To akurat bardzo funkcjonalny zapis i naprawdę przyszłościowy. Będąc członkiem pewnego stowarzyszenia dwa lata walczyłem o umieszczenie takiego zapisu w statucie - bezskutecznie. Po wyemigrowaniu zmuszony byłem zrezygnować z członkostwa, bo funkcjonowanie jako statysta mjało się z celem.

Cytat
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości.

A co złego w takiej przyszłość? Pójdźmy dalej: kompleks farm Biosłone, miasta Biosłone i w końcu własne państwo Biosłone. msn-wink
Zapisane

MO, KB, ZZO.
Kasia
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 55
MO: 04.08.2006r
Skąd: Burzenin
Wiadomości: 177

« Odpowiedz #10 : 29-01-2012, 12:11 »

Cytat
A co złego w takiej przyszłość? Pójdźmy dalej: kompleks farm Biosłone, miasta Biosłone i w końcu własne państwo Biosłone.  

Dobre i mocno przyszłościowe smile

Ja jeszcze z takich bardziej przyziemnych spraw, czy nie warto by było zrobić wyraźny zapis w statucie : dochodów z działalności gospodarczej fundacji.
« Ostatnia zmiana: 30-01-2012, 00:36 wysłane przez Kasia » Zapisane
Andrzejkowy
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 84
MO: 01.03.2006
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 257

« Odpowiedz #11 : 29-01-2012, 13:29 »

Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.
« Ostatnia zmiana: 30-01-2012, 00:35 wysłane przez Kasia » Zapisane

pozdrowienia andrzejkowy
Kasia
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 55
MO: 04.08.2006r
Skąd: Burzenin
Wiadomości: 177

« Odpowiedz #12 : 29-01-2012, 13:53 »

Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Czy koniecznie musi być to fundacja? Fundacja bardzo duży ciężar nakłada na Pana, jako fundatora. Przy stowarzyszeniu początkowy ciężar rozkłada się na członków założycieli.
Jeszcze decyzje ostateczne nie zapadły i można to przemyśleć.
Jestem ciekawa, ilu chętnych by się znalazło na członkowstwo w stowarzyszeniu, zakładając, że należy wpłacić np. 500zł. Zakładając, że musi być co najmniej 15 członków, jest to 7.500zł.
Nie jest to majątek, ale na start wystarczy.
Moim skromnym zdaniem, lepiej ruszyć później, ale z zamiarem prowadzenia działalności.
Jest Wydawnictwo Biosłone i Oaza Biosłone, i mało prawdopodobne, by te podmioty nie uczestniczyły w działaniu fundacji(stowarzyszenia). Lepiej, gdy na początku określi się zasady współpracy.

Fundacja to jednak bardziej przyszłościowa sprawa, po dwóch latach działalności, będzie można dodatkowo liczyć na 1% podatku. Wielu z naszych znajomych przeznacza te pieniądze na różne organizacje bez przekonania (my też jesteśmy tego przykładem), a fundacja wykazując się przez te dwa lata efektywną pracą zyskuje aprobatę ludzi i słuszność wydanych pieniędzy. Ponadto koszty i zaangażowanie takie samo, jak przy stowarzyszeniu ( nawet przy stowarzyszeniu jest więcej biurokracji, ale może o takich szczegółach więcej powie Ola)  

Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.
Cytat
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.

Czym bardziej ogólnie, tym większe możliwości rozwoju na przyszłość. Nie ma ograniczeń, a zmiana statutu fundacji może okazać się niemożliwa lub będzie łączyć się z dodatkowymi kosztami.
« Ostatnia zmiana: 29-01-2012, 13:57 wysłane przez Kasia » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #13 : 29-01-2012, 15:23 »

Teraz już za późno na dywagacje - stowarzyszenie czy fundacja. Skupmy się na statucie fundacji. Co to? Nikt nie ma nic do powiedzenia?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #14 : 29-01-2012, 15:57 »

Skupmy się na statucie fundacji. Co to? Nikt nie ma nic do powiedzenia?
W przypadku tworzenia statutu  fundacji najwięcej do powiedzenia ma prawnik znający te kwestie. Reszta może się wypowiadać na temat: co powinno być przedmiotem działalności fundacji (co chcemy robić) i też tylko luźno(sugestie) bo w ostatecznym rozrachunku słowo należy do prawnika i Mistrza.
Tak więc, proponujmy: czym będzie zajmować się fundacja - jaki rodzaj działalności gospodarczej/dochodowej podejmiemy.
Zapisane

Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #15 : 29-01-2012, 21:25 »

Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej. 
W przypadku podjęcia działalności gospodarczej, nie byłoby konieczności zmiany statutu, a jedynie zgłoszenie do KRS i dodatkowa opłata.

Wydaje mi się, że § 22, powinien być bardziej rozbudowany. Oświadczenie woli przez jednego członka Zarządu, bez ograniczeń jest trochę ryzykowne.
----------------
"§ 7.
1.   Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2.   Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.

3.   W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi: "

----------
"§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie. "

Zapisane
Andrzejkowy
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 84
MO: 01.03.2006
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 257

« Odpowiedz #16 : 29-01-2012, 21:36 »

Skupmy się na statucie fundacji.
Czyli jakie cele będzie realizowała fundacja i w jaki sposób będą pozyskiwane środki.
Resztą, tak jak sugerowała Klara, powinien się zająć Mistrz i prawnik.
Zapisane

pozdrowienia andrzejkowy
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #17 : 29-01-2012, 23:54 »

§ 6
na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Chyba lepiej brzmi: na temat prawidłowych zasad zdrowego stylu życia;
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #18 : 30-01-2012, 00:22 »

Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej. 
O co tutaj chodzi?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #19 : 30-01-2012, 00:29 »

http://fundacjatvn.onet.pl/1421444,ofundacji.html
Par. 15a


1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego.

2. Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji może być działalność w zakresie:

1) produkcja gier i zabawek (36.50.Z), maskotek z logo Fundacji,

2) sprzedaż hurtowa i detaliczna gier i zabawek (52.48.E) maskotek z logo Fundacji,

3) sprzedaż detaliczna na straganach i targowiskach (52.62), polegająca na sprzedaży maskotek z logo Fundacji,

4) pozostała działalność rozrywkowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana; imprezy dla dzieci i dorosłych (92.34.Z), polegająca na organizowaniu imprez, koncertów, konkursów,

5) działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi (92.71.Z.),

6) działalność związana z wydawaniem płyt, kaset, produkcją audycji itp. (92),

7) sprzedaż detaliczna książek, gazet i artykułów piśmiennych (52.47.Z)

8) sprzedaż detaliczna odzieży (52.42.Z),

9) sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego (51.47.Z),

10) Produkcja gotowych artykułów włókienniczych, oprócz odzieży z wyjątkiem działalności usługowej (17.40.A),

11) Produkcja odzieży i dodatków do odzieży z wyjątkiem odzieży skórzanej (18.2),

12) Produkcja wyrobów z papieru i tektury (21.2),

13) Działalność wydawnicza (22.1),

14) Działalność poligraficzna (22.2),

15) Produkcja wyrobów pozostała, gdzie indziej nie sklasyfikowana (36.63.Z).

3. Cały dochód z działalności gospodarczej przeznaczony będzie na działalność statutową Fundacji.

Par. 15b


Zarząd przeznacza na prowadzenie działalności gospodarczej kwotę  50 000,- zł pochodzącą z darowizny dokonanej przez Fundatora.

Par. 15c

1. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą bezpośrednio lub za pośrednictwem wyodrębnionych zakładów.

2. Zakłady wyodrębnione są na zasadach samofinansowania wedle posiadanych przez nie środków własnych.

3. Zakłady są jednostkami organizacyjnymi Fundacji i podlegają jej Zarządowi.

4. Decyzję o ustanowieniu zakładu oraz powołaniu i odwołaniu jego  kierownika podejmuje Zarząd Fundacji.

5. Decyzję o likwidacji zakładu podejmuje Zarząd Fundacji, który powołuje likwidatorów i sprawuje nadzór nad ich działalnością.

6. Kierownik zakładu jest pełnomocnikiem Zarządu, upoważnionym do wszelkich czynności związanych z kierowaniem zakładem. Do zbycia majątku trwałego lub jego obciążenia potrzebne jest odrębne, szczególne pełnomocnictwo Zarządu Fundacji.

7. Kierownik zakładu jest kierownikiem w rozumieniu kodeksu pracy.

8. Zakres działania zakładu oraz szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków kierownika zakładu określa regulamin organizacyjny zakładu, uchwalony przez Zarząd Fundacji.

Par. 15d


Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.
« Ostatnia zmiana: 30-01-2012, 00:31 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Strony: [1] 2 3 ... 9   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!