Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 20:15 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Przyczyny zgonów teraz i dawniej  (Przeczytany 5771 razy)
Calisia
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 32
MO: 07.04.2010
Wiadomości: 115

« : 23-06-2012, 14:47 »

http://www.washingtonpost.com/blogs/ezra-klein/wp/2012/06/22/how-we-die-in-one-chart/



Tłumaczenie:

diphtheria - błonica (choroba zakaźna)
senility - ze starości (lub bardziej fachowo, postępująca niezdolność komórek do podziału)
cancer - nowotwór
accidents - wypadki
nephropathies - choroby nerek (kończące się zgonem oczywiście)
cerebrovascular disease - choroby mózgu
gastroinstestinal infections - zatrucie pokarmowe (chyba)
tuberculosis - gruźlica spowodowana prątkiem gruźlicy
pneumonia or influenza - zapalenie płuc lub grypa

suicide - samobójstwa
diabetes - cukrzyca
alzheimer's disease - choroba alzheimera
noninfectious airways diseases - niezakaźne choroby rozprowadzane drogą powietrzną

Wnioski z mojej strony:
Znacząco zmniejszyła się ilość zgonów z powodu chorób nerek, chorób mózgu, przeziębienia bądź grypy, a prawie wyeliminowane zostały zgony z powodu błonicy, zatruć pokarmowych, gruźlicy.

Za to znacząco wzrosły zgony z powodu chorób serca i układu krążenia, oraz z powodu nowotworów. Dodatkowo pojawiły się nowe przyczyny zgonów, takie jak: cukrzyca, choroba alzheimera, nieinfekcyjne choroby przenoszone drogą powietrzną.

Ogólnie można powiedzieć, że rozwój cywilizacji zmniejszył jedne choroby, jednak przyczynił się do powstania innych. Rak i choroby układu krążenia to dwaj najwięksi kosiarze, dodatkowo zaliczam jeszcze cukrzycę.

Rak - nieprofesjonalnie ze swojej strony mogę powiedzieć, że rak to kombinacja dwóch czynników: podaży trucizn (z definicji organicznych i nieorganicznych) oraz niewystarczającej podaży witamin oraz substancji witaminopodobnych. Oczywiście są jeszcze nowotwory spowodowane czynnikami fizycznymi: rak skóry wywołany nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie ultrafioletowe oraz promieniowanie gamma (choroby popromienne).

Choroby układu krążenia - niestety nie przestudiowałem tego tematu dosyć dobrze, może ktoś inny się szczegółowo wypowie (pomijając oczywiście złe nawyki żywieniowe i siedzący styl życia).

Cukrzyca - tutaj nic nie trzeba dodawać, spowodowana głównie nadmiernym spożywaniem oczyszczonego cukru oraz chyba innych węglowodanów (makaron, biały ryż).

Wykres jednak pokazuje tylko zgony, a nie ogólnie na co i jaka część populacji w danej chwili choruje. Warto o tym pamiętać, bo to czyni wykres w pewien sposób niepełnym.

Poza tym, widać że obecnie nie diagnozuje się już śmierci "ze starości", ale lekarze precyzyjnie określają, który organ lub jaka choroba pociągnęła ze sobą cały organizm do piachu. Można tutaj zaadaptować prawo minium Liebiga

Mam nadzieję, że dyskusja będzie owocna. Pozdrawiam.
Zapisane
Dandi
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 333

« Odpowiedz #1 : 23-06-2012, 15:15 »

Ten wykres aż tak źle nie wygląda. Przypuszczałem bardziej drastyczny wzrost zgonów na przełomie wieku.
Zapisane
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #2 : 23-06-2012, 16:03 »


Bardzo dziwny i źle opisany jest ten wykres. Na chłopski rozum: na 100 000 urodzonych ludzi po jakimś tam czasie przypadnie 100 000 śmierci. W tym przypadku wykres zajmuje się jakimś tam niewielkim wycineczkiem urodzeniośmierci tj. jakimś półtoraprocentem (ponad procent dla wartości '1900' i jakieś pół procenta dla '2010' z populacji 100 000 osób) i autorzy wykresu chcą pewnie jakąś tam tezę promować, zależną pewnie od tego kto im płaci pensje, granty itd.

Poza tym śmierć to śmierć. Albo się żyje albo nie żyje. Tymczasem z wykresu wynika, że dla wartości oznaczonej jako '1900' tylko 137,4 osoby (słownie: sto trzydzieści siedem i cztery dziesiąte) zmarło na choroby serca, a dla wartości '2010' aż 192,9 osoby (słownie: sto dziewięćdziećdziesiąt dwa i dziewięć dziesiątych osoby). Ciekawe jak wygląda osoba zmarła na chorobę serca w 40% ;-).

Statystycznie pan i jego pies mają po trzy nogi.
« Ostatnia zmiana: 23-06-2012, 16:21 wysłane przez Heniek » Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
Spokoadam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 07-04-2011 do 01-06-2013
Wiedza:
Skąd: Świat
Wiadomości: 960

« Odpowiedz #3 : 23-06-2012, 20:33 »

Najpierw należało by rozważyć kto zrobił te badania, kto za nie zapłacił i kto wykorzystał je jako argument w jakiej sprawie.
A do takiego podejścia skłania mnie pierwsze zdanie : The New England Journal of Medicine.
Zapisane

Dopadło mnie zdrowie.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!