Niemedyczne forum zdrowia
18-08-2018, 12:29 *
Witamy, Go嗆. Zaloguj si lub zarejestruj.
Czy dotar do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj si podaj帷 nazw u篡tkownika, has這 i d逝go嗆 sesji
Aktualno軼i: Wesprzyj Fundacj Bios這ne --> kliknij

Strona g堯wna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj si Rejestracja  
Strony: [1]   Do do逝
  Drukuj  
Autor W徠ek: 草速aczka u noworodk闚  (Przeczytany 23054 razy)
Jusder

P貫: Kobieta
MO: 19-10-2010
Sk康: Zielona G鏎a
Wiadomo軼i: 30

« : 18-07-2012, 22:36 »

Tylko ta fizjologiczna zaczyna dotyczy prawie ka盥ego dziecka, co nie jest ju fizjologi. Pewnie za ni stoi Euvax.

Ja rodzi豉m obie c鏎ki w domu. Naturalnie, bez 瘸dnych wspomagaczy, witamin a tym bardziej szczepie po. I obie mia造 鄴速aczk.

Z innego forum umieszczam par porad w sytuacji kiedy noworodek ewidentnie 鄴販ieje:

1. Dziecko ma prawo przespa pierwsz dob po porodzie - to fizjologia. Nie
trzeba budzi. Zdrowy noworodek ma po porodzie zapasy na 48 godzin bez jedzenia.
Od drugiej doby trzeba karmi regularnie, raczej nie rzadziej ni co 3 godziny.
Jak si nie budzi, to budzi i nak豉nia do aktywnego ssania minimum przez 15-20
minut.
2. 草速aczka w drugiej dobie to zazwyczaj 鄴速aczka fizjologiczna a fizjologia
nie wymaga leczenia.
3. Dziecko z siln 鄴速aczk jest ospa貫 - nie budzi si spontanicznie na
karmienia i trudno je wybudzi, przy piersi zachowuje si ma這 aktywnie.
4. Poziom bilirubiny mo積a oceni domowym sposobem po stopniu za鄴販enia
poszczeg鏊nych cz窷ci cia豉:
A. 鄴速a tylko buzia i oczy - 4-8 mg%
B. 鄴速a buzia i tu堯w do wysoko軼i p瘼ka - 5-12 mg%
C. 鄴速a buzia i ca造 tu堯w + po郵adki i uda - 9-16 mg%
D. 鄴速e wszystko opr鏂z st鏕 i d這ni - 11-18 mg%
E. 鄴速e wszystko w陰cznie ze stopami i d這闓i >18 mg%

Wg. norm poziom do 15 mg% to jeszcze fizjologia. Moim zdaniem nawet nieco wy窺ze
poziomy nie s jeszcze niebezpieczne dla uk豉du nerwowego.

Kwiatuszek
*

MO: 1 lipca 2011
Wiedza:
Wiadomo軼i: 336

« Odpowiedz #1 : 13-08-2012, 00:13 »

草速aczka u noworodk闚.
Bilirubina jest barwnikiem znajduj帷ym si we krwi, kt鏎y sprawia, 瞠 dziecko z 鄴速aczk ma 鄴速y kolor. Powstaje, gdy czerwone krwinki obumieraj (co jest procesem naturalnym). Zgromadzona w obumieraj帷ych czerwonych krwinkach hemoglobina rozk豉da si; jednym z jej produkt闚 jest bilirubina – barwnik, kt鏎y jest rozpuszczalny w t逝szczach, nie w wodzie. St康 zadanie dla w徠roby: wch這n望 rozpuszczaln w t逝szczach bilirubin i doda do niej cz御teczk chemiczn rozpuszczaln w wodzie. Kiedy bilirubina jest ju rozpuszczalna w wodzie, opuszcza w徠rob i w ko鎍u dostaje si do jelit – tam cz窷ciowo wydalana jest z ka貫m, a cz窷ciowo wch豉niana ponownie. Mamy zatem dwa rodzaje bilirubiny. Jedna z nich jest rozpuszczalna w wodzie (zwi您ana), druga w t逝szczach (niezwi您ana). Milimetr krwi noworodka zawiera wi璚ej hemoglobiny ni milimetr krwi osoby doros貫j. W sytuacji obumierania wi瘯szej ni zwykle liczby czerwonych krwinek podnosi si poziom bilirubiny, co powoduje 鄴速aczk fizjologiczn. Medycyna przyjmuje, 瞠 jest to normalny objaw w przypadku noworodka w pierwszych trzech dniach uznaj帷 jego w徠rob za relatywnie niedojrza陰 i niezdoln do metabolizmu ca貫j bilirubiny.
Tu chyba ka盥y sam zna sw鎩 i swojego dziecka stan. Zdrowie noworodka uzale積ione jest od kondycji organizmu mamy, jej diety, zaufania wobec fizjologicznych proces闚 (np. spadek hemoglobiny w czasie ci捫y), a przede wszystkim znajomo嗆 ich.
Kolejnym powodem wysokiego poziomu bilirubiny jest jej wzmo穎ne kr捫enie jelitowe, kt鏎ego powodem jest niedostateczna ilo嗆 matczynego pokarmu, w skutek czego dziecko oddaje ma這 stolc闚 i wzrasta procentowa ilo嗆 ponownie zaabsorbowanej bilirubiny.
Newman, kanadyjski pediatra nazywa to zjawisko „鄴速aczk z braku kobiecego pokarmu”. Przy wysokim poziomie bilirubiny lekarze prosz o odstawienie od piersi.  Sugeruj si niemiarodajnymi badaniami. Newman zwraca uwag na fakt umiej皻no軼i odpowiedniego przystawienia dziecka do piersi i karmienia. Zdarza si, 瞠 dziecko pomimo przystawienia do piersi nie otrzymuje dostatecznej ilo軼i pokarmu. W badaniach niestety na to nie zwr鏂ono uwagi. Nikt z badaj帷ych nie sprawdzi czy „za鄴販one” dzieci pobiera造 dostateczne ilo軼i pokarmu. Prawdopodobnie wiele z tych dzieci nigdy nie by這 karmione matczynym mlekiem, a jedynie przystawiane do piersi.  Wniosek z tego jest taki, 瞠 to nie karmienie piersi powoduje 鄴速aczk, a jego brak.
W zwi您ku z powy窺zym warto zwr鏂i uwag na swoje zdrowie, diet, profilaktyk zdrowia, karmienie piersi, dostateczn ilo嗆 pokarmu oraz wszystko to co mo瞠 obci捫y w徠rob maluszka (witaminy, szczepienia, z豉 dieta mamy itd.)
毒鏚這: Jack Newman, Teresa Pitman „The Ultimate Breastfeeding book of Answers, Three River Press New York oraz w豉sne przemy郵enia.

Gdy brakuje 豉twych rozwi您a, przychodz rozwi您ania w豉軼iwe.
Agnieszka
*

MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Sk康: Warszawa
Wiadomo軼i: 690

« Odpowiedz #2 : 17-08-2012, 16:37 »

Moja osobista kole瘸nka, (mama 6 dzieci) mia豉 pokarmu dla ca貫go pu趾u 穎軟ierzy smile Karmi豉 wszystkie naturalnie od urodzenia. Jednak jedno z jej dzieci mia這 w豉郾ie tzw. nasilon 鄴速aczk noworodkow (tzw. 鄴速aczk mleka kobiecego). Kiedy byli jeszcze w szpitalu po porodzie, dziecko pow璠rowa這 pod lampy, a ona musia豉 przegotowywa sw鎩 pokarm, by poda go c鏎ce.

Dw鏂h moich syn闚 (Marek i ㄆkasz) r闚nie musieli by na鈍ietlani. W przypadku Marka - rzeczywi軼ie mia豉m ma這 mleka, ale w przypadku ㄆkasza ju nie, a poziom bilirubiny by wysoki - w 4 dobie - 16,2 mg%.
« Ostatnia zmiana: 17-08-2012, 16:39 wys豉ne przez Agnieszka » Zapisane

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i ㄆkaszka (2 l.)
Kwiatuszek
*

Wiedza:

« Odpowiedz #3 : 17-08-2012, 23:25 »

Prosz czyta ze zrozumieniem. To 瞠 mia豉 pokarm, nie oznacza 瞠 Twoje dziecko otrzymywa這 jego dostateczn ilo嗆. Istotne znaczenie ma r闚nie dieta w ci捫y, zb璠na suplementacja i por鏚 oraz kondycja mamy. Je瞠li dobrze pami皻am to podczas Twojego ostatniego porodu podano Ci oksytocyn na tzw. obkurczenie macicy. Dla mnie to potwierdzenie negatywnego wp造wu podawanych lek闚 i procedur szpitalnych. Skoro poziom bilirubiny podni鏀 si w 4 dobie to z czym jeszcze musia豉 walczy w徠roba ㄆkasza, mo瞠 by這 co jeszcze poza podan mamie oksytocyn np. szczepienia, z豉 szpitalna dieta... a mo瞠 wszystko razem.

Zosia_
*

MO: nie stosuj ze wzgl璠u na reakcje
Wiedza:
Wiadomo軼i: 1.047

« Odpowiedz #4 : 18-08-2012, 01:37 »

A mo瞠 w豉郾ie spadek hemoglobiny w ci捫y jest specjalnie przez natur zaprogramowany, aby uchroni noworodka przed nadmiern 鄴速aczk fizjologiczn? Nie wiem, tak gdybam. ζduje si w ci篹arn preparaty moj帷e wspomaga tworzenie czerwonych krwinek. Mo瞠 w豉郾ie powinno by ich mniej? Mo瞠 ta mniejsza ilo嗆 u matki jest zupe軟ie wystarczaj帷a i w豉軼iwa w krwi dziecka?
Kamil
*

P貫: M篹czyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomo軼i: 1.285

« Odpowiedz #5 : 18-08-2012, 08:05 »

A może właśnie spadek hemoglobiny w ciąży jest specjalnie przez naturę zaprogramowany, aby uchronić noworodka przed nadmierną żółtaczką fizjologiczną? Nie wiem, tak gdybam. Ładuje się w ciężarną preparaty mojące wspomagać tworzenie czerwonych krwinek. Może właśnie powinno być ich mniej? Może ta mniejsza ilość u matki jest zupełnie wystarczająca i właściwa w krwi dziecka?

A może po prostu żeby zachować harmonie i równowagę między ciałem noworodka a ciałem matki hemoglobina u matki spada a u dziecka się podnosi aby utrzymać w normie. Druga sprawa matka musi pracować na dwóch .
« Ostatnia zmiana: 18-05-2013, 20:21 wys豉ne przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Agnieszka
*

Wiedza:

« Odpowiedz #6 : 18-08-2012, 11:42 »

mo瞠 by這 co jeszcze poza podan mamie oksytocyn np. szczepienia, z豉 szpitalna dieta... a mo瞠 wszystko razem.

I tu, Kwiatuszku, trafi豉 w sedno - owszem by造 szczepienia (鄴速aczka i gru幢ica), owszem i z豉 dieta. Ale nie mia豉m na co liczy, skoro w domu m捫 z te軼iow rz康zili. Dostawa豉m z domu bu趾i z byle jak w璠lin Smutny

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i ㄆkaszka (2 l.)
Kwiatuszek
*

Wiedza:

« Odpowiedz #7 : 18-08-2012, 23:47 »

Droga Agnieszko w kwestii "鄴速aczki kobiecego mleka", o kt鏎ej piszesz przy okazji "osobistej kole瘸nki": mleko kobiece nie szkodzi dziecku! M闚ienie o przewadze jakiegokolwiek sposobu karmienia nad 鈍ie篡m kobiecym mlekiem jest b喚dne. Dziecku na pewno szkodz toksyny w mleku matki! Dlatego warto zwr鏂i uwag na diet i ostro積o嗆 w kwestii intensywnego oczyszczania.

Podsumowuj帷:

To co szkodzi noworodkom to:
-toksyny zawarte w matczynym mleku lub toksyny zewn皻rzne

W przypadku dzieci z 鄴速aczk nale積y zwr鏂i uwag na:

- odpowiedni czas karmienia; noworodek przystawiany do piersi cz窷ciej ni co 1,5h nie dostaje w pe軟i warto軼iowego pokarmu

- pier musi by opr騜niona do ko鎍a przed podaniem drugiej piersi, poniewa ko鎍owy pokarm w danej piersi ma najwi瘯sz zawarto嗆 t逝szcz闚

- nale篡 zwr鏂i szczeg鏊n uwag, czy dziecko jest odpowiednio przystawione; zbyt p造tkie przystawienie do piersi powoduje, 瞠 dziecko nie pobiera dostatecznej ilo軼i warto軼iowego pokarmu.

Ostatnie trzy punkty powoduj wzmo穎ne wytwarzanie hormon闚 (zwi您anych z wytwarzaniem mleka) w zwi您ku z czym nast瘼uje nap造w du瞠j ilo軼i pokarmu u mamy. Jednak du瘸 ilo嗆 pokarmu nie oznacza od razu prawid這wego spo篡wania posi趾u przez noworodka, ani dostatecznej ilo軼i przyswojonego mleka lub prawid這wego wypr騜niania. Powracamy do punktu wyj軼ia. Patrz帷 na powy窺ze, najcz窷ciej mamy przypadki zwi您ane z 鄴速aczk wynikaj帷 z braku kobiecego mleka.

« Ostatnia zmiana: 19-08-2012, 09:44 wys豉ne przez Klara27 » Zapisane

Agnieszka
*

Wiedza:

« Odpowiedz #8 : 19-08-2012, 10:41 »

Zgadzam si z Tob na 1000% Terminologia "鄴速aczka mleka kobiecego" - jest zaczerpni皻a ze szpitala. Owszem nie powinnam si ni pos逝giwa, ale dobrze si sta這, by mo瞠 b璠zie to nauk dla innych m這dych mam, by nie da造 wp璠zi si w kozi r鏬 szpitalnemu personelowi. Dzi瘯uj, Kwiatuszku smile

Machos
*

P貫: M篹czyzna
MO: 01-04-2007
Sk康: Skierniewice
Wiadomo軼i: 2.298

« Odpowiedz #9 : 18-05-2013, 18:54 »

W trakcie robienia porz康k闚 na forum, do RadiaBios這ne przyszed mail.

Cytat
Nie ma na razie forum bios這ne wi璚 pisz t informacje do radia.

Co prawda nie udziela豉m si na forum bo nie lubi pisa, ale teraz zaintrygowa豉 mnie jedna sprawa.

Niedawno wysz豉m ze szpitala po tygodniowym pobycie po urodzeniu dziecka (by造 koplikacje przy porodzie). Mia豉m okazj zaobserwowa pewn zale積o嗆 u noworodk闚 odno郾ie szczepie. Ok. 6 dzieci + moje. Jedynie tylko ja nie szczepi豉m w og鏊e dziecka. Pozosta貫 dzieci by造 szczepione na wzw typu B dopiero w drugiej dobie.

Moje dziecko nie mia這 瘸dnego 郵adu 鄴速aczki ani 瘸dnych "wyprysk闚". Wszystkie dzieci zaszczepione nied逝go po szczepieniu dostawa造 albo wysypki albo 鄴速aczki. Panie oczywi軼ie t逝maczy造 mamom, 瞠 to si zdarza u noworodk闚 i samo minie.

Rozmawia豉m jeszcze z kole瘸nkami, kt鏎e du穎 wcze郾iej urodzi造 dzieci, kt鏎e przechodzi造 鄴ltaczk i teraz stwierdzaj, 瞠 to by這 po szczepieniu na wzw B.

Teraz si zastanawiam, czy istnieje w og鏊e co takiego jak fizjologiczna 鄴速aczka, czy to nie jest odczyn poszczepieny?

Pr鏏owa豉m znale潭 informacj o wyst瘼owaniu tej 鄴速aczki przed er szczepie, ale nic nie mo積a znale潭.

Czy my郵i Pan 瞠 "fizjologiczna" 鄴速aczka mo瞠 mie zwi您ek ze szczepieniami?

Justyna.

Odpowied mo瞠cie znale潭 w audycji "Bios這nejska Akademia Zdrowia – 鄴速aczka u niemowl璚ia" – do嗆 obszerna rozmowa profilaktyk闚.

Postanowi貫m podsumowa jeszcze t rozmow dla przegl康aj帷ych forum.

Trafnie pani Justyna zauwa瘸, 瞠 dzieci szczepione na WZW typu B, maj 鄴速aczk. Wielokrotnie jest o tym napisane na forum, 瞠 szczepienie przeciwko danej chorobie, zamiast zapobiega, t chorob po prostu wywo逝je. Tak wi璚, jak pani pisze, jak najbardziej mo積a to nazwa niepo膨danym odczynem poszczepiennym.

Obci捫ona w徠roba jest przyczyn 鄴速aczki.

Przyczyny obci捫enia w徠roby:

1. Szczepienie niemowl璚ia przeciwko 鄴速aczce.

2. Kondycja organizmu matki wp造waj帷a na organizm dziecka. Im zdrowsza matka, tym mniejsze obci捫enie. Przyczyn schorowanych matek, rodz帷ych dzieci, kt鏎e p騧niej maj 鄴速aczk, jest mn鏀two.

Powo逝j si na argumenty Kwiatuszka, u kt鏎ej 瘸dna z jej dziewczynek nie mia豉 鄴速aczki. Ponadto, (jak m闚i w audycji) obserwuj帷 dziewczyny, kobiety w ci捫y, mo積a stwierdzi, 瞠 dziecko b璠zie mia這 albo nie b璠zie mia這 po urodzinach 鄴速aczki. Kolejnym dowodem na brak 鄴速aczki u noworodka jest pani Justyna, kt鏎a napisa豉 do mnie maila.

Tutaj od razu nasuwa si wniosek, pro軸a do mam, kt鏎e mog dopisa w w徠ku swoje spostrze瞠nia.

3. Moje spostrze瞠nie – wymiana w kr鏒kim czasie zbyt du瞠j ilo軼i kom鏎ek potrzebnych w 篡ciu p這dowym, ale ju niepotrzebnych w naszym 鈔odowisku.

草速aczka jest zamierzonym dzia豉niem organizmu, w czasie kt鏎ego organizm robi porz康ek z tymi niepotrzebnymi kom鏎kami. Podobnie w trakcie wzrostu organizm, zanim osi庵nie doros這嗆, doprowadza do wielu infekcji.

4. Nieumiej皻no嗆 nakarmienia dziecka piersi.

Wnioski:

1. Je瞠li ju pojawi si 鄴速aczka u dziecka, kt鏎a ewidentnie obrazuje przej軼iowy stan w徠roby, a w tym organizmu, nie nale篡 panikowa, je郵i mama nie by豉 karmiona byle czym, przeleczona, nasuplementowana, a dziecko zaszczepione.

2. Je郵i 鄴速aczk widzimy po 鄴速ych oczach, 鄴速ej sk鏎ze, to w naszym interesie jest, 瞠by鄉y o tym wiedzieli, a nie tak jak to robi medycyna, zamazywali obraz i na鈍ietlali dziecko lampami, kt鏎e co prawda likwiduj 鄴速y kolor sk鏎y, ale nie 鄴速aczk w organizmie. Jest to typowe kosmetyczne oszustwo medyczne – objawowe, z kt鏎ego rodzice niestety wyci庵aj b喚dny wniosek, 瞠 鄴速aczki nie ma ju po na鈍ietleniu/ach.  
« Ostatnia zmiana: 19-05-2013, 14:43 wys豉ne przez Machos » Zapisane

Zamiast si bada, lepiej wypi mikstur oczyszczaj帷, najlepsze 鈍iadectwo badania organizmu, kt鏎e w przypadku istniej帷ych chor鏏 wida po objawach. Machos.
Mania

MO: od 2011 r.
Wiadomo軼i: 80

« Odpowiedz #10 : 01-10-2013, 12:28 »

Moja siostra urodzi豉 w zesz造m tygodniu synka, to znaczy mia豉 cesarskie ci璚ie. Nie zaszczepi豉 ma貫go na nic. Niestety Smutny maluszek dosta 鄴速aczki. W trzeciej, czwartej dobie z鄴趾. Poziom bilirubiny 19 mg %. Wsadzili go pod lampy wczoraj i dzi spad豉 do ok 18 mg. Siostra strasznie prze篡wa, bo ma造 wrzeszczy w tym inkubatorze prawie ca造 czas. Ja te jestem pod豉mana Smutny Ile jeszcze b璠zie tam tak le瘸! I jak to wyt逝maczy?
Mo瞠 siostra 幢e przystawia maluszka do piersi, nie wiem. Mo瞠 mia na to wp造w jej niezbyt dobry stan zdrowia przed ci捫. Troch chorowa豉 w ci捫y, ale nie bra豉 瘸dnych lek闚, chyba nawet witamin nie 造ka豉 smile Ale zdrowo to raczej si ona nie od篡wia豉, za du穎 przetworzonych produkt闚, potraw gotowych z torebek, pi豉 herbat, kaw ... echch Smutny A poza tym jak na moje oko to zrobili jej t cesark za wcze郾ie. Siostrze troszk odesz造 wody, ale tak poza tym to si nic nie dzia這, 瘸dnych skurczy, szyjka nawet si nie skr鏂i豉, ale zostawili j w szpitalu i za par godzin 軼ieli. Przy pierwszym porodzie m璚zy豉 si ponad dwie doby i tak w ko鎍u j 軼ieli, wi璚 teraz zrobili to od razu.
Nie wiem co jej powiedzie i jak j pocieszy.
Mam nadziej, 瞠 malutki b璠zie zdrowy i 鄴速aczka szybko minie.
« Ostatnia zmiana: 01-10-2013, 15:29 wys豉ne przez Whena » Zapisane
Kwiatuszek
*

Wiedza:

« Odpowiedz #11 : 01-10-2013, 14:28 »

Na żółtaczkę jest wiele sposobów. Lampy według mnie nie są rozwiązaniem. Stres związany z oddzieleniem dziecka od matki tylko potęguje problem. W szpitalu, szczególnie gdy poród kończy się cc, podaje się wiele leków. W tej chwili ważne jest odpowiednie, efektywne karmienie maluszka. Gdyby to dotyczyło prowadzonego przeze mnie malucha byłby w domu i jeżeli byłaby taka konieczność wspomagany byłby w inny sposób. W szpitalu zaś powinien być kangurowany i odpowiednio karmiony (zdecydowanie piersią). W domu masowany, odpowiednio pielęgnowany, dieta mamy powinna służyć wzmocnieniu dziecka i odciążeniu wątroby. Mama powinna mieć wsparcie osoby z zewnątrz, która wpłynie kojąco na zaistniałą sytuację, gdyż stres wpływa niekorzystnie zarówno na relację z dzieckiem jak i pokarm. 
« Ostatnia zmiana: 02-10-2013, 11:08 wys豉ne przez Ania‬ » Zapisane

Mania

MO: od 2011 r.
Wiadomo軼i: 80

« Odpowiedz #12 : 01-10-2013, 15:30 »

To samo my郵 Kwiatuszku, stres pot璕uje 鄴速aczk. Ca造 czas t逝macz siostrze 瞠by si nie denerwowa豉 i wyci庵a豉 ma貫go z inkubatora i karmi豉 jak p豉cze i tuli豉. Ja na jej miejscu pewnie wypisa豉bym si ze szpitala na w豉sne 篡czenie. Ale siostra si boi. Nie b璠 jej do tego namawia bo wiem, 瞠 gdyby posz這 co nie tak po wyj軼iu ze szpitala, to po cz窷ci obwinia豉by mnie za to. Smutny
« Ostatnia zmiana: 01-10-2013, 22:41 wys豉ne przez Whena » Zapisane
Strony: [1]   Do g鏎y
  Drukuj  

Skocz do:  

Dzia豉 na MySQL Dzia豉 na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid這wy XHTML 1.0! Prawid這wy CSS!