Niemedyczne forum zdrowia
27-04-2024, 22:42 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chlebki bezglutenowe DOMOWE  (Przeczytany 6809 razy)
Lukas123
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 28.08.12 KB:30.08.12
Wiadomości: 117

« : 13-08-2012, 20:38 »

Czy takie chleby to dobra alternatywa? Jak wiadomo są ludzie, którzy(np. ja) nie potrafią żyć bez chleba. A gluten jakoś eliminować trzeba z diety.

Dlatego stworzyłem temat gdzie można wrzucić przepisy na chlebki bez użycia glutenu. Gdyby ktoś z nurtu bioslone mógł się wypowiedzieć na ich temat byłoby miło.

Robiłem taki:
Cytat
Zakwas:
10 dag mąki ryżowej
1 łyżeczka cukru brązowego
1 łyżeczka soku z cytryny
150 ml wody mineralnej gazowanej
 
Ciasto:
50 dag mąki gryczanej
1/2 łyżki soli
400 ml wody
zakwas
olej do smarowania formy
 
Mieszamy ze sobą składniki na zakwas i odstawiamy w ciepłe miejsce na 3-4 dni pod przykryciem aż skwaśnieje.
 
Mieszamy mąkę gryczaną z solą i wodą. Dodajemy zakwas, jeszcze raz dobrze mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce najlepiej na noc by dobrze skwaśniał. Wkładamy ciasto do foremki wysmarowanej olejem. Wkładamy do piekarnika nastawionego na 200C i pieczemy ok 1 godziny.

No jest tu niestety cukier, ale bez cukru nie sfermentuje... Reszta wydaje się ok a sam chleb wychodzi... znośny No i może długo stać w przeciwieństwie do "kupnego".

Ktoś jeszcze bawił się w takie zamienniki?
Zapisane
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #1 : 13-08-2012, 21:18 »

Kiedyś robiłem chleb, tylko że zwykły - żytni. Patrząc na ten przepis to można by zmienić sposób robienia zakwasu (wg tego przepisu wogóle zakwas rośnie?) - tak jak tradycyjny czyli metodą 3 stopniową i tylko mąka (np. kukurydziana) i woda - czyli 100g mąki i 100ml wody mieszamy, po 12 godz. znowu 100g mąki i 100ml wody i po kolejnych 12 godz. kolejna powtórka. Tak się robiło tradycyjny zakwas żytni ale wiem, że kto się się 'przerzucał' na pieczywo bezglutenowe to zakwas robił tak samo wykorzystując mąkę kukurydzianą i oczywiście odkładając zakwas na kolejny raz.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Lukas123
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 28.08.12 KB:30.08.12
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #2 : 14-08-2012, 08:25 »

Kiedyś robiłem chleb, tylko że zwykły - żytni. Patrząc na ten przepis to można by zmienić sposób robienia zakwasu (wg tego przepisu wogóle zakwas rośnie?) - tak jak tradycyjny czyli metodą 3 stopniową i tylko mąka (np. kukurydziana) i woda - czyli 100g mąki i 100ml wody mieszamy, po 12 godz. znowu 100g mąki i 100ml wody i po kolejnych 12 godz. kolejna powtórka. Tak się robiło tradycyjny zakwas żytni ale wiem, że kto się się 'przerzucał' na pieczywo bezglutenowe to zakwas robił tak samo wykorzystując mąkę kukurydzianą i oczywiście odkładając zakwas na kolejny raz.

Dziękuję za odpowiedź smile.

Czy mógłbyś podać jakiegoś linka krok po kroku jak taki tradycyjny zakwas zrobić?
Zapisane
Agnieszka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 690

« Odpowiedz #3 : 14-08-2012, 08:33 »

Chleb, żeby był dobry i był dodatkiem do posiłku, a nie daniem głównym, nie musi być na zakwasie (jest wówczas ciężkostrawny). Skorzystaj z wyszukiwarki na naszym forum i wpisz: "chleb". Znajdziesz wiele przepisów na bezglutenowy chlebek (np. jaglano-ryżowy lub jaglano-ziemniaczany).
« Ostatnia zmiana: 14-08-2012, 10:13 wysłane przez Agnieszka » Zapisane

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i Łukaszka (2 l.)
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #4 : 14-08-2012, 09:03 »

Chleb zwłaszcza żytni na zakwasie może leżeć nawet tydzień i zachowuje swoją świeżość nie mówiąc już o smaku - niebo w gębie zwłaszcza z dobrym smalcem lub z masłem i miodem. Po upieczenie często nawet połowę bochenka (1,5kg) od razu potrafiłem zjeść a jak ktoś do mnie przyszedł to całego bochenka nie było. Także zawsze 2 piekłem.
Jak zrobić zakwas: http://www.chleb.info.pl/zakwas-porady-praktyczne/jak-zrobic-zakwas
Ogólnie robiłem chleby wg przepisów z tej strony. Na początek (pomimo glutenu) polecam spróbować upiec zwykły chleb. Najprostszy przepis wg mnie z tej strony (mi zawsze wychodził): http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-mieszane/chleb-codzienny
Ogólnie zakwas dopiero tak po pół roku nabiera 'mocy'. Pierwsze chleby na 'świeżym' zakwasie mi wychodziły mało wyrośnięte ale tak samo smaczne. Ja mam jeszcze gdzieś w słoiku ususzony swój około 1,5letni, może kiedyś mnie jeszcze najdzie ochota na chlebek.
Na stronce też jest dział chleb bezglutenowy.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!