Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 23:49 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kłamstwo w jakim żyjemy  (Przeczytany 9672 razy)
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« : 15-08-2012, 21:50 »

Bardzo ciekawa rozmowa z 2004 roku z socjologiem Zygmuntem Baumanem.
http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/niezbednikinteligenta/12166,1,jak-jestesmy-manipulowani.read/

Może nie dotyczy bezpośrednio zdrowia fizycznego, jednak mówi o sprawach, które dla zachowania zdrowia są niezbędne.

"...To jest kłamstwo, które stwarza możliwość kłamliwego pakowania odpowiedzialności do dowolnych pudełek..."
Zapisane
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #1 : 16-08-2012, 11:49 »

Fragment wart głębokiego przemyślenia.
Cytat
Zgoda, można bez trudu wyobrazić sobie taki model wzrostu gospodarczego opartego na rozwoju usług, w którym wszyscy coraz więcej pracują i więcej zarabiają świadcząc sobie wzajemnie usługi, a jednocześnie wszyscy na tym tracą pieniądze i jakość życia, bo z jednej strony coraz więcej wydają, a z drugiej pozbawiają się wielu prostych przyjemności, pozytywną więź emocjonalną z innymi zastępując zimnymi więziami ekonomicznymi. Ale czy to jest kłamstwo?

To jest groźne kłamstwo. Przecież w istotnej mierze to, co nam się przedstawia jako gospodarczy i cywilizacyjny sukces, stanowi wyraz erozji społeczeństwa i rozkładu rodziny! Coś, co jest realną i bolesną, powszechnie odczuwaną stratą, ekonomia rynkowa przedstawia nam jako korzyść. W kłamstwo opartego na wymianie handlowej wzrostu gospodarczego pakuje się niedolę rozkładu więzi międzyludzkich lub zwykłe niewygody. Każdy by chciał pracować 500 m od domu. Chodzić do pracy pieszo, wpadać do domu na drugie śniadanie, po pracy uprawiać z dziećmi ogródek i razem gotować kolację. Ale z punktu widzenia PKB lepiej jest, jeżeli pracuje pan 50 km od domu. Wtedy masę czasu i pieniędzy pochłaniają dojazdy. Żywi się pan oczywiście na mieście. Na kolację zamawia pan pizzę, z dziećmi siedzi płatna opiekunka, ogródkiem musi się zajmować ogrodnik. A w dodatku chętnie bierze pan nadgodziny albo drugą pracę, bo wciąż brakuje panu na to wszystko pieniędzy. Może pan być nominalnie nieporównanie bogatszy, a faktycznie biedniejszy i dużo mniej szczęśliwy. Rządy chlubią się wzrostem PKB, ale nie mówią, w jakim stopniu wzrost PKB podnosi jakość życia, a w jakim ją niszczy. A przecież kiedy już wszystkie nasze potrzeby i pragnienia – od jedzenia po seks – zaspokoi rynek i kiedy całe nasze życie zostanie sprowadzone do zarabiania oraz wydawania pieniędzy, staniemy się najbardziej nieszczęśliwymi, najbardziej samotnymi i absurdalnymi stworzeniami na świecie. Możemy oczywiście skomercjalizować całą tę sferę życia, która tradycyjnie była oparta na relacjach moralnych, wspólnocie, samopomocy i ludzkiej samodzielności, ale jak wtedy będzie wyglądało życie?
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #2 : 16-08-2012, 12:06 »

Ten pan akurat nie powinien uchodzić za autorytet w sferze kłamstwa -- chyba że stosowanego smile
Sam wywiad przewijał się zaś na forum już co najmniej kilkukrotnie.
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #3 : 17-08-2012, 07:15 »

Powiem Wam, że pewnie jak każdy miałem swój własny pomysł na życie. Chciałem na początku ciężej popracować, czegoś się dorobić, później mieć więcej czasu dla siebie i rodziny. Niestety udaje się to tylko nielicznym. Z czasem "mój model" powoli się rozmywał. Dziś już wiem, że tak nie będzie. I niestety zaczynam to łączyć z ogólnoświatową sytuacją w gospodarce. Nie chcę demonizować ale z kim tylko nie rozmawiam to wszędzie kiepściutko. Chyba jak to kiedyś mówili: ucisk idzie.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #4 : 17-08-2012, 08:21 »

Czas już powiązać ogólnoświatowy kryzys z niepotrzebnymi, coraz większymi wydatkami na leki. Weźmy na przykład Polskę przodującą w UE pod względem spożycia leków. Żadna z produkujących je firm nie jest polska, a to znaczy, że kupując to gówno wyprowadzamy z budżetu państwa środki finansowe, których nie mamy. To załamie każdą gospodarkę.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Lukas123
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 28.08.12 KB:30.08.12
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #5 : 17-08-2012, 10:53 »

Czas już powiązać ogólnoświatowy kryzys z niepotrzebnymi, coraz większymi wydatkami na leki. Weźmy na przykład Polskę przodującą w UE pod względem spożycia leków. Żadna z produkujących je firm nie jest polska, a to znaczy, że kupując to gówno wyprowadzamy z budżetu państwa środki finansowe, których nie mamy. To załamie każdą gospodarkę.

Niekoniecznie. To jest problem, ale jedynie mały jego ułamek tego dużego problemu... Kryzys wziął się z modelu Lorda Keynesa, który zapytany o to co się stanie gdy rollowanie długu publicznego w końcu pęknie odpowiedział - "Nie wiem. Nie powinno nas to interesować, wszak my wtedy już umrzemy". Mimo widocznych wad tego ustroju gospodarczego wciąż w nim trwamy bo jest on dobrą pożywką polityczną i nikogo nie interesuje znalezienie złotego środka. Niestety :[.
« Ostatnia zmiana: 17-08-2012, 11:16 wysłane przez Lukas123 » Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #6 : 17-08-2012, 13:04 »

Kryzys wziął się z modelu Lorda Keynesa,
Kłamstwo wielokrotnie powtarzane, staje się prawdą. Gdzie Ty widzisz interwencjonizm państwowy? Co za brednie. Przecież jest wręcz odwrotnie. Mamy dymanie szarych obywateli, aby dogodzić banksterom i innym krwiopijcom. Jak czytasz to forum i portal, to chyba nie uszedł twojej uwadze, temat obowiązkowych szczepień. Czy ładowanie kabzy firmom farmaceutycznym pieniędzmi podatnika (bez jego zgody!), jest interwencjonizmem państwowym? A może obowiązkowe składki emerytalne tzw. II filar, dzięki którym banksterzy spędzają wakacje na Seszelach, jest interwencjonizmem państwowym? To spójrzmy jeszcze na przemysł. Likwidacja jednych z najlepszych na świecie stoczni - to też interwencjonizm?! Sprzedaż kopalń, zakładów energetycznych, plany sprzedaży lasów - to nazywasz interwencjonizmem państwowym. Prawdziwy interwencjonizm państwowy, powinien być. Bo Państwo to My (trochę utopijnie). Władza powinna interweniować wszędzie tam, gdzie jest zagrożony interes Państwa (czyli Nasz). Zawsze były, są i będą grupy interesów tylko, że po to są "przedstawiciele Narodu" (znów utopia), żeby dbać o interes tych, którzy im płacą. Odrzuć w swym myśleniu tego hochsztaplera błaznerowicza i zrozum, że coś takiego jak "niewidzialna ręka rynku", nie istnieje. Bo nie było, nie ma i nie będzie... zębów w dupie. Mógłbym jeszcze pisać o drukowanych (klikanych) pieniądzach przez FED, EBC (ostatnio jeden bilion euro w celu dofinansowania... banków komercyjnych), tylko po co, przecież powodem kryzysu jest "interwencjonizm państwowy" msn-wink
Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Lukas123
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 28.08.12 KB:30.08.12
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #7 : 17-08-2012, 13:45 »

Dusiu - Twój post jest idealnym przykładem tego o czym już wielokrotnie przekonałem się na tym portalu - wy nie czytacie postów tylko interpretujecie je tak jak wam wygodnie. Być może taki już urok tego miejsca... Ale po kolei:

Cytat
Gdzie Ty widzisz interwencjonizm państwowy?

Pokaż gdzie napisałem cokolwiek o interwencjonizmie państwowym. To są dopiero brednie - wciskanie komuś do ust słów, którym nie wypowiedział. A już nic nie poradzę na to, że nazwisko Keynesa kojarzy Ci się tylko z interwencjonizmem, widocznie nie do końca poznałeś jego "przekaz" albo żyjesz w mainstreamowej papce uniwersyteckiej, która karze kojarzyć nazwiska z pojęciami. Interwencjonizm stworzył zjawisko rolowania długu publicznego, który trapi właściwie cały 'cywilizowany' świat.

Cytat
Czy ładowanie kabzy firmom farmaceutycznym pieniędzmi podatnika (bez jego zgody!)

Mówi Ci coś takie wyrażenie jak "demokratyczna legitymizacja władzy"? Płacimy podatki bo większość się na to godzi...

Co ciekawe najwięcej w Twoim poście zajmuje mówienie o czymś o czym nie wspomniałem. msn-wink

Cytat
Odrzuć w swym myśleniu tego hochsztaplera błaznerowicza i zrozum, że coś takiego jak "niewidzialna ręka rynku", nie istnieje.

Oczywiście, ze istnieje, ale nie działa bez zarzutu jak to próbował przedstawiać Smith. Zresztą o tym już nawet Friedman(uważany za neoklasyka) wspominał. Z tym Balcerkiem to nie wiem o co Ci chodzi bo uważam, że on jest idealnym przykładem jak można wypaczyć myśl klasycznego liberalizmu(choć sam go nie popieram<liberalizmu> i nigdy nie forsowałem). No ale cóż, dla Ciebie jestem fanem Leszka msn-wink


Cytat
Mógłbym jeszcze pisać o drukowanych (klikanych) pieniądzach przez FED, EBC (ostatnio jeden bilion euro w celu dofinansowania... banków komercyjnych), tylko po co, przecież powodem kryzysu jest "interwencjonizm państwowy"

No i tu mogę się posłużyć metafora biosłonecką. To dofinansowanie to suplementy diety, które poprawią sytuację w krótkiej perspektywie, ale przyczyną nieszczęścia jest medycyna, czyli beztroskie psucie stanu finansów LATAMI.

I jeśli masz zamiar pisać kolejnego posta - przeczytaj mojego dwukrotnie i nie patrz na lewą stronę bo możesz tracić przez to rozsądek. msn-wink
Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #8 : 17-08-2012, 15:01 »

Pokaż gdzie napisałem cokolwiek o interwencjonizmie państwowym.
Proszę bardzo.
Kryzys wziął się z modelu Lorda Keynesa
http://pl.wikipedia.org/wiki/John_Maynard_Keynes
Cytat
John Maynard Keynes, 1. baron Keynes (ur. 5 czerwca 1883 w Cambridge, zm. 21 kwietnia 1946 w Firle, Wielka Brytania) – angielski ekonomista, twórca teorii interwencjonizmu państwowego w dziedzinie ekonomii i finansów państwowych.

Mówi Ci coś takie wyrażenie jak "demokratyczna legitymizacja władzy"? Płacimy podatki bo większość się na to godzi...


...coś takiego jak "niewidzialna ręka rynku", nie istnieje.
Oczywiście, ze istnieje,
smile

Podam jeden z przykładów rolowania (refinansowania) długu, czyli zadłużania się, na poczet spłaty wcześniejszych zobowiązań. Kilka lat temu zaczęliśmy oddawać nasze oszczędności (składki emerytalne) prywatnym firmom. Aby jednocześnie zabezpieczyć zobowiązania wobec dzisiejszych emerytów, skarb państwa musi zaciągać długi. Robi to poprzez wypuszczanie obligacji. Kto skupuje te obligacje? Fundusze emerytalne. Skąd ma na to pieniądze? Właśnie z naszych (obowiązkowych) składek. I jeszcze mały szczegół - te obligacje są oprocentowane. A to oznacza, że będziemy płacić coraz większe składki i podatki. Trzeba oddać dług + odsetki. Innymi słowy my podatnicy finansujemy dzisiaj banksterów, którzy obiecali, że może w przyszłości coś nam skapnie, zamiast naszych rodziców, dziadków. Ekonomia to nie jest nauka, to wróżenie z fusów. Tutaj 2+2 nie musi równać się 4.
« Ostatnia zmiana: 17-08-2012, 15:08 wysłane przez Dusiu70 » Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Lukas123
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 28.08.12 KB:30.08.12
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #9 : 17-08-2012, 15:14 »

Co do pierwszej części - znów nie przeczytałeś mojego posta.

A co do drugiej to mam wrażenie, że nasze rozmowę można by skompresować w taki dialog:
JA: Rolowaniu długu jest złe.
TY: Pokaże Ci przykład rolowania długu.

Nie bardzo wiem do czego to ma prowadzić msn-wink

A co do kunia - zbierz 10 mln ludzi, zagłosujcie na Korwina i podatki znikną. ;]
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!