Niemedyczne forum zdrowia
26-04-2024, 13:13 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Smakowe aromoatyzowane Kawy i Herbaty  (Przeczytany 10404 razy)
Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« : 09-03-2013, 15:09 »

Przechadzam się ostatnio po centrum handlowym obok stoisk z biżuterią, zegarkami, ciuchami i innymi pierdółkami, aż tu nagle coś zderza się z moimi nozdrzami. Pomyślałem, co to? Jakaś cukiernia w sklepie z odzieżą? Otóż coś w tym sensie. Podchodzę i patrzę, a tam stoi sprzedawczyni, a za nią półka pełna kaw i herbatek różnego gatunku, oraz pięknie pachnące ciasteczka niczym z babcinych wypieków. Ale główne zainteresowanie wzbudziły we mnie kawy i zielone herbaty. W pierwszej kolejności rzuciłem się na wielki słój z zieloną herbatą, która nazywała się "Czerwony Diament", albowiem tylko dwie herbaty stały na ladzie, czarna oraz zielona, które były różnokolorowe jak słoje z ciuksami w starych filmach. Zapach zniewalający, pomyślałem przeczytam jeszcze tylko skład i kupuje. "Aromatyczna herbata na bazie herbaty Sencha z dodatkiem owoców goji, owoców rokitnika, cukru witaminowego, płatków bławatka i płatków słonecznika". Nie spodobał mi się tylko ten cukier witaminowy ale i tak kupiłem. Zachodząc w myśl, po co cukier w zielonej herbacie i to na dodatek jakiś witaminowy. Chciałem zakupić jeszcze jakąś kawę a przyznam, że to, co zobaczyłem zrobiło na mnie zarazem imponujące jak i odpychające wrażenie. Oto kilka z nich: irish whisky, irish cream, orzechowa, tiramisu, rum i wiśnia, pomarańczowa, advocat, muffina i dużo, dużo więcej. Pomyślałem "Jasny gwint!, Jak wielką obróbkę chemiczną musi przejść taka kawa na dodatek ziarnista, aby miała taki zapach i posmak? Nie zwlekając poprosiłem sprzedawczynię, aby dała mi powąchać rum i wiśnię, bowiem pośród wszystkich stojących tam kaw w słoju było jej najmniej, więc pomyślałem, że musi nieźle się sprzedawać. Miła pani podsunęła mi słój pod nos i jak złapałem sztycha to aż mnie odrzuciło! Pomyślałem po raz kolejny "Jasny gwint!, Toż to zmywacz do paznokci!, Tyle, że tym razem powiedziałem swą myśl na głos. Pani się zaśmiała. Z ciekawości poprosiłem o inny zapach. Mój wzrok padł na kawę malibu. Ta pachniała pięknie, ale też miała w tle nutę charakterystycznego zapachu zmywacza do paznokci.

Nie wiem, w czym oni obtaczają te ziarna, ale mój nos nie mógł się mylić i uważam, że to nic dobrego. Natomiast ludzie ustawiali się kolejkami i kupowali to jak zahipnotyzowani. Kawy jak i herbaty były sprzedawane na wagę od 7 do 12 zł za 100 gram. Spotkaliście się z takimi wynalazkami?  

Denver, co to jest taki znak przestankowy - "!,"? Poprawiłam kilka takich wcześniej!//W.
« Ostatnia zmiana: 09-03-2013, 18:39 wysłane przez Whena » Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #1 : 09-03-2013, 15:17 »

Ostatnio też nawdychałem się takich herbatek w jednej galerii. Pani powiedziała mi, że każda herbata jest dodatkowo nasączana chemicznie bo żadne naturalne dodatki nie są w stanie dać tak mocnego aromatu.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« Odpowiedz #2 : 09-03-2013, 15:28 »

Zielona Herbata pachnie jak zielona herbata ale prędzej stawiałbym na te dodatki, że to je czymś nasączają, łobuzy.
Zapisane
Baird
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomości: 459

« Odpowiedz #3 : 09-03-2013, 15:42 »

Jest wiele herbat, które w składzie nie mają podanych żadnych dodatków aromatycznych a takie zawierają. Na przykład herbata malinowa z herbapolu. Warto dodać, że aromaty produkuje się z ropy naftowej a dokładniej z tego co z niej zostaje po wyprodukowaniu paliw.
Zapisane

Prawda czyni wolnym
Domi5
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 16-06-2011
Wiedza:
Wiadomości: 1.414

« Odpowiedz #4 : 09-03-2013, 15:49 »

Coraz trudniej kupić zwykłą herbatę, trzeba się długo nastać między regałami, żeby taką dostać - wszędzie aromatyzowane wszystko...

Obecnie szukam śmietanki 30% bez karagenu i chyba nie ma szans na taką. Smutny
« Ostatnia zmiana: 09-03-2013, 17:57 wysłane przez Agata » Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #5 : 09-03-2013, 15:50 »

Zbliżone do tematu.
Matrix - ciąg dalszy.
http://finanse.wp.pl/kat,104124,title,Kupowanie-po-wechu,wid,15391505,wiadomosc.html
Cytat
Zmysły czy mózg? Sprzedawcy wolą, by zakupy robiły te pierwsze i perfumują sklepy, banki oraz galerie - informuje "Puls Biznesu".
Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #6 : 09-03-2013, 21:40 »

W tych sklepach w galeriach oprócz aromatyzowanych mieszanek jest przynajmniej jedna herbata czarna bez dodatków, także każdego innego rodzaju (zielona...) oraz kawa bez dodatków. Dodatkowo w sklepach tych mają młynek do kawy i świeżo mielą. Uważam, że taka herbata czy kawa niearomatyzowana na wagę jest naprawdę lepsza niż sklepowe różna tam... Do tego co dziwne te czyste herbaty mają najwyższe ceny.
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #7 : 31-03-2013, 20:00 »

Niedawno żona natchniona wspomnieniem tego, że czasem pijam zieloną herbatę, a ona sama pija herbaty owocowe, kupiła mi zieloną z jakimś aromatem. Było to dla mnie tak obrzydliwe, że wyrzuciłem to do kosza, pomimo luksusowej torebki i pozłacanego kartonika. Aromaty sztuczne to oszustwo...

Sprawa kaw aromatyzowanych to podobny temat. Zwykle surowcem do produkcji takich kaw nie są wcale wybitne ziarna. Bierze się przeciętne, pali dość mocno i miesza z nośnikiem aromatu. Jakie są to substancje niosące dziesiątki aromatów, nigdy nie dociekałem, bo i po co? W kawie interesują mnie jej własne aromaty, aromaty specyficzne, charakterystyczne dla miejsca pochodzenia, sposobu obróbki i procesu palenia ziaren. Piękne arabiki rodzi afrykańska ziemia, Ameryka Środkowa i Karaiby, Indonezja, India. Niektóre z tych pięknych ziaren oszołomić mogą swoim naturalnym aromatem.

Warto po kawę pójść nie do sklepu zawalonego aromatyzowanym dziadostwem lecz do konkretnej palarni kaw wysokiej jakości. Taka wyspecjalizowana palarnia kawy nie ma do czynienia z chemikaliami, a swe istnienie widzi w odkrywaniu piękna w kawie. Warto próbować kaw z plantacji, z konkretnych miejsc, tzw. kaw single-origin. Warto pytać o sposób palenia: lepiej jasno i średnio palone kawy niż mocno palone wybierać. Najlepiej mieć w domu własny młynek żarnowy, a w palarni czy w sklepie kupować ziarna. Po ich wyglądzie w dużej mierze można ocenić jakość.

Nie wiem jak to się stało, ale od kilku lat, gdy mam do czynienia z paleniem kawy, z pracą nad mieszankami różnych ziaren single-origin, po prostu nie znoszę, nie toleruję sztucznych aromatów. Gdy odwiedza mnie ktoś wyperfumowany, nie daję rady: najczęściej ktoś taki dostaje kopniaka w tyłek i wylatuje razem z drzwiami msn-wink.
Zapisane

I'm going through changes
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #8 : 31-03-2013, 20:35 »

Chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię odnośnie kawy. Mianowicie jej palenie. Zawsze mówiono mi, że spalenizna jest niezdrowa, wręcz rakotwórcza i jej spożywanie to nic dobrego. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, że kawa sama w sobie nie jest niezdrowa.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #9 : 31-03-2013, 20:43 »

Spalenizna? Takie określenie kojarzy mi się tylko z czarnymi ziarnami w Starbucks Coffee Inc.

Pewnie, że kawa nie może być zdrowa. Przecież o tym trąbi niniejsze forum od wielu lat smile.
Zapisane

I'm going through changes
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!