Niemedyczne forum zdrowia
24-04-2024, 04:17 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czas poświęcany na jedzenie  (Przeczytany 17233 razy)
Tralalala
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.08.2012
Wiadomości: 6

« : 23-03-2013, 15:29 »

Mam pytanie odnośnie tego ile czasu dziennie poświęcacie na jedzenie. Wiem, że pytanie jest trochę głupie lecz chciałbym się dowiedzieć, ponieważ ja samo śniadanie jem ponad godzinę tak samo obiad i kolacje i nie wiem czy nie popadam w skrajność z tym dokładnym żuciem pokarmu:)
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #1 : 23-03-2013, 16:23 »

Śniadanie jem jakieś 30 minut (4-5 jaj na miękko + surówka), obiad podobnie, a czasem dłużej, myślę, że do 40 minut. Zwykle przez większą część posiłku mięso jest już letnie, a potem zimne. Nie żuję jednak jakoś specjalnie starannie, po prostu spokojnie sobie jem. Czasem się zastanawiam, czy to tempo nie jest zbyt wolne, bo zamiast równomiernie, jakby się wydawało, wypełnić żołądek, często chwilę po takim posiłku czuję jakby ten żołądek był już pustawy...

No i najważniejsze, nie spędzam tych kilkudziesięciu minut gapiąc się przed siebie lub w najlepszym razie w talerz. Jem siedząc wygodnie przed komputerem. W przeciwnym razie być może spożywałbym szybciej.
Zapisane
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #2 : 24-03-2013, 15:36 »

Cytat
ja samo śniadanie jem ponad godzinę tak samo obiad i kolacje i nie wiem czy nie popadam w skrajność z tym dokładnym żuciem pokarmu:)
Staram się jeść 3-4 posiłki dziennie. Jeden posiłek jeść ponad godzinnę, to żadna przyjemność. Są fajniejsze rzeczy do zrobienia.
Zapisane
Tralalala
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.08.2012
Wiadomości: 6

« Odpowiedz #3 : 28-03-2013, 10:30 »

Wiem, że tak długie jedzenie posiłku to żadna przyjemność ale myślałem, że tyle trzeba aby pokarm został dokładnie pogryziony by mógł zostać odpowiednio strawiony i wchłonięty i nie dał pożywki drożdżakom.
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #4 : 28-03-2013, 15:16 »

Taka dyskusja nie ma za wielkiego sensu, bo wszystko czas zależy od tego co się je. Jeśli na obiad mam zupę, nawet z mięsem to nie jem jej przecież dłużej niż 10minut. Jeden pokarm wymaga więcej gryzienia lub żucia a inny mniej. Poza tym chyba wielkość porcji też może mieć znaczenie. Chociaż znam osoby, które na obiad jedzą przynajmniej 2 razy tyle co ja i zjadają to 2 razy szybciej niż ja - wręcz połykają chyba bez gryzienia. W ogóle są ważniejsze i przyjemniejsze rzeczy niż jedzenie czegoś "na czas".
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #5 : 28-03-2013, 15:36 »

Cytat
No i najważniejsze, nie spędzam tych kilkudziesięciu minut gapiąc się przed siebie lub w najlepszym razie w talerz. Jem siedząc wygodnie przed komputerem.

I szkodzisz w ten sposób swojemu zdrowiu. W czasie jedzenia człowiek powinien zajmować się lekką i przyjemną konwersacją, kontemplacją pieknych widoków ewentualnie nie zajmować się niczym poza jedzeniem. Krótko mówiąc, zajmowanie się np przeglądaniem stron internetowych w tym czasie, zakłóci proces trawienia.
A lekka i przyjemna konwersacja już nie zakłóci? Po posiłku zjedzonym w taki przyzwoity sposób, przy stole, efekty trawienia obserwuję identyczne jak po jedzeniu przy przeglądaniu stron internetowych...
Zapisane
Bronco
Stały bywalec
***


Offline Offline

Wiadomości: 173

« Odpowiedz #6 : 28-03-2013, 18:33 »

Taka dyskusja nie ma za wielkiego sensu, bo wszystko zależy od tego co się je...
Nie do końca tak jest. Czas konsumpcji zależy też od tego czym się je. Załóżmy hipotetycznie, że Tralalala ma tylko trzy zęby i to niekoniecznie usytuowane naprzeciw siebie. I co wtedy...
Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.357

« Odpowiedz #7 : 28-03-2013, 19:37 »

Cytat
No i najważniejsze, nie spędzam tych kilkudziesięciu minut gapiąc się przed siebie lub w najlepszym razie w talerz. Jem siedząc wygodnie przed komputerem.

I szkodzisz w ten sposób swojemu zdrowiu. W czasie jedzenia człowiek powinien zajmować się lekką i przyjemną konwersacją, kontemplacją pieknych widoków ewentualnie nie zajmować się niczym poza jedzeniem. Krótko mówiąc, zajmowanie się np przeglądaniem stron internetowych w tym czasie, zakłóci proces trawienia.

Skoro je powoli, to żadne oglądanie nie zakłóci procesu trawienia. Prędzej rozmawianie w czasie będzie szkodliwe.
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #8 : 28-03-2013, 22:07 »

Taka dyskusja nie ma za wielkiego sensu, bo wszystko zależy od tego co się je...
Nie do końca tak jest. Czas konsumpcji zależy też od tego czym się je. Załóżmy hipotetycznie, że Tralalala ma tylko trzy zęby i to niekoniecznie usytuowane naprzeciw siebie. I co wtedy...

Wtedy ma przerąbane msn-wink
Zapisane
Bronco
Stały bywalec
***


Offline Offline

Wiadomości: 173

« Odpowiedz #9 : 28-03-2013, 22:41 »

Taka dyskusja nie ma za wielkiego sensu, bo wszystko zależy od tego co się je...
Nie do końca tak jest. Czas konsumpcji zależy też od tego czym się je. Załóżmy hipotetycznie, że Tralalala ma tylko trzy zęby i to niekoniecznie usytuowane naprzeciw siebie. I co wtedy...
Wtedy ma przerąbane msn-wink
No, niby tak. Tylko, że wciąż nie jest nim przeżuwane jedzenie.
Zapisane
Trubadur
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: IV 2012 - VI 2013
Wiedza:
Wiadomości: 891

« Odpowiedz #10 : 29-03-2013, 10:57 »

Cytat
A lekka i przyjemna konwersacja już nie zakłóci? Po posiłku zjedzonym w taki przyzwoity sposób, przy stole, efekty trawienia obserwuję identyczne jak po jedzeniu przy przeglądaniu stron internetowych...

Nie zakłóci, gdyż jedzenie w towarzystwie miłych sercu osób pozytywnie wpływa na proces trawienia (pozytywny związek serca i żołądka jest od dawna znany). Natomiast zakłócanie funkcji trawienia jakąkolwiek czynnością, szczególnie umysłową, powoduje, że układ trawienny źle pracuje.

Nie mówiąc o aspektach towarzyskich i kulturowych. Jedzenie jest pewnego rodzaju sztuką, obyczajem i powinno być celebrowane, najlepiej w towarzystwie kochajacych osób i z pięknym widokiem. Na pieknej zastawie, kwiaty na stole itp. Posiłek spożywany wspólnie wyzwala pozytywne emocje i łączy ludzi. Raczej nie mozna tego powiedzieć samotnym posiłku przy komputerze lub telewizji.
Mnie tam jak sobie czasem poczytam forum wyzwalają się bardzo pozytywne emocje msn-wink.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #11 : 29-03-2013, 14:43 »

Trudno jest znaleźć towarzystwo, nie dość że uwielbiane, to jeszcze nieciamkające przy jedzeniu. Zdrowiej jest jadać samemu.

Znam przypadek z naszego forum (chodzi o indywiduum o nicku Wodolej), gdzie wspólne jadanie skończyło się rozwodem.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Lavenda22
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 35
MO: 9.07.2011, z przerwami
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 375

« Odpowiedz #12 : 29-03-2013, 14:45 »

Cytat
Raczej nie mozna tego powiedzieć samotnym posiłku przy komputerze lub telewizji.

Właśnie jem obiad i przeglądam forum. Towarzystwa brak, a widok za oknem nie zachwyca. Wolę więc patrzeć w komputer. A niestety muszę to robić, bo jak skupiam się tylko i wyłącznie na jedzeniu, zaczynam się niecierpliwić i jem szybciej nie, gryząc wszystkiego dokładnie.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #13 : 29-03-2013, 16:35 »

Cytat
Jedzenie jest pewnego rodzaju sztuką, obyczajem i powinno być celebrowane, najlepiej w towarzystwie kochających osób i z pięknym widokiem. Na pięknej zastawie, kwiaty na stole itp. Posiłek spożywany wspólnie wyzwala pozytywne emocje i łączy ludzi. Raczej nie można tego powiedzieć samotnym posiłku przy komputerze lub telewizji.
Gdybym tylko miał do tego możliwości, to na pewno bym tak jadł i tu się zgadzam. msn-wink

Towarzystwa brak, a widok za oknem nie zachwyca. Wolę więc patrzeć w komputer. A niestety muszę to robić, bo jak skupiam się tylko i wyłącznie na jedzeniu, zaczynam się niecierpliwić i jem szybciej nie, gryząc wszystkiego dokładnie.
Tak samo i u mnie. Póki co to faktycznie zostaje mi nic innego jak zrobienie sobie śniadania i zjedzenie go bez jakichś atrakcji, zjedzenie obiadu przed komputerem (co i tak zupę zjem w około 5 minut a drugie danie max w 15) i kolacji - również przed komputerem. smile
Zapisane

Bronco
Stały bywalec
***


Offline Offline

Wiadomości: 173

« Odpowiedz #14 : 29-03-2013, 17:04 »

Nie mówiąc o aspektach towarzyskich i kulturowych. Jedzenie jest pewnego rodzaju sztuką, obyczajem i powinno być celebrowane, najlepiej w towarzystwie kochajacych osób i z pięknym widokiem. Na pieknej zastawie, kwiaty na stole itp.
Bzdury cywilizacyjne.
Posiłek spożywany wspólnie wyzwala pozytywne emocje i łączy ludzi. Raczej nie mozna tego powiedzieć o samotnym posiłku...
Jogini od tysięcy lat zalecają jedzenie w samotności i skupieniu na procesie jedzenia.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #15 : 29-03-2013, 17:20 »

Posiłek spożywany wspólnie wyzwala pozytywne emocje i łączy ludzi.
Nie można tak generalizować. Niektórzy ludzie lepiej żeby nie jadali razem, bo grozi to rozpadem małżeństwa. Weźmy wspomniany przykład Wodoleja. Gdyby nie wspólne posiłki, to zapewne by nie odeszła od niego żona z dzieckiem, a tak...
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #16 : 29-03-2013, 17:23 »

Często jesteśmy znerwicowani, źle postrzegamy współbiesiadników (z różnych powodów) i wówczas - klops. Nagminnie jemy w stresie, co nie wróży nic dobrego.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #17 : 29-03-2013, 17:51 »

Ale Reneti na pewno nie miała na myśli jedzenia z niechlujami czy w nieciekawym towarzystwie.
jedzenie w towarzystwie miłych sercu osób
Zapisane

Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #18 : 29-03-2013, 17:55 »

Ale Reneti na pewno nie miała na myśli jedzenia z niechlujami czy w nieciekawym towarzystwie.
jedzenie w towarzystwie miłych sercu osób
A jeśli ktoś nie ma "miłych sercu osób", tylko jakiegoś Wodoleja, to co? Ma umrzeć z głodu?
« Ostatnia zmiana: 05-02-2021, 20:31 wysłane przez Kamil » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #19 : 29-03-2013, 18:05 »

Przecież nie pisałem, że ma umierać i nie jeść. Wtedy są inne rozwiązania, np. jedzenie bez towarzystwa bądź w towarzystwie komputera czy telewizora, jak kto woli.
Zapisane

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!