Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 10:04 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Czy wyrywać siódemkę  (Przeczytany 12781 razy)
Mania
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 46
MO: od 2011 r.
Wiadomości: 80

« : 09-08-2013, 12:55 »

Mnie przedwczoraj zaczął strasznie boleć ząb siódemka. Ból czułam w policzku, żuchwie, uchu. W nocy nie dałam już rady i wzięłam przeciwbólowy lek, nie pamietam kiedy ostatnio brałam, ale ból byl nie do wytrzymania.
Byłam wczoraj u stomatologa, otworzyl siódemkę, która była kiedyś zaklejona, ale nie pamietam czy była martwa czy nie. Dostał się do kanałów i wyczyścił je. Zbierała się już tam ropa. Ząb był szczelny i ropa nie miała ujścia. Gdy tylko zęba otworzyl i wyczyścił od razu ból minął. No i wsadził jakieś lekarstwo, tylko niestety nie dowiedziałam się co tam nawkładał, antybiotyk to na pewno nie był, ale co miałam zrobić, nie pozwolić na to. Ból był na prawdę strasznie dokuczliwy.
Zapytałam się czy ta ropa mogła mi zejść z zatok, ale on odpowiedzial, że raczej nie, bo korzenie zębów raczej nie są takie długie i nie sięgają zatoki, rzadko się to zdarza. Coś mi tu nie gra.
Tak czy owak, za półtora tygodnia ponownie otworzy zęba i sprawdzi czy ropa się tam jeszcze zbiera. Ząb był jeszcze do odratowania, tak powiedział i nie było pilnej potrzeby wyrywania go.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #1 : 09-08-2013, 13:33 »

Kiedyś nierzadko chodziłem do dentysty, zawsze kiedy mi coś wkładali to pytałem co to jest i zawsze odpowiadali "lekarstwo", a dwa razy lekarce się wymsknęło i powiedziała - "Trutka... w sumie takie lekarstwo to jest". Jak potem czytałem na forach internetowych, to też ludzie pisali, że dentysta po prostu zatruwa zęba, przez co potem nie boli, a mówią "lekarstwo" żeby lepiej brzmiało.
Zapisane

Bob
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.12.2012
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 59

Miłość jak ziewanie, kończy się spaniem.

« Odpowiedz #2 : 09-08-2013, 14:23 »

...Byłam wczoraj u stomatologa, otworzyl siódemkę, która była kiedyś zaklejona, ale nie pamietam czy była martwa czy nie. Dostał się do kanałów i wyczyścił je. Zbierała się już tam ropa. Ząb był szczelny i ropa nie miała ujścia. Gdy tylko zęba otworzyl i wyczyścił od razu ból minął. No i wsadził jakieś lekarstwo, tylko niestety nie dowiedziałam się co tam nawkładał, antybiotyk to na pewno nie był, ale co miałam zrobić, nie pozwolić na to. Ból był na prawdę strasznie dokuczliwy.
... Coś mi tu nie gra.
Tak czy owak, za półtora tygodnia ponownie otworzy zęba i sprawdzi czy ropa się tam jeszcze zbiera. Ząb był jeszcze do odratowania, tak powiedział i nie było pilnej potrzeby wyrywania go.
Skoro czyścił kanały, to znaczy, że nerwy już przy poprzednim leczeniu zostały usunięte i ząb jest martwy. Ropa w kanałach świadczy o infekcji bakteryjnej. Bakterie w zamkniętym zębie są wpompowywane pod ciśnieniem przez kanały do organizmu. Najrozsądniej byłoby usunąć martwy ząb.
« Ostatnia zmiana: 09-08-2013, 14:35 wysłane przez Ania‬ » Zapisane

Nawet głupiec ma mądry organizm.
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #3 : 09-08-2013, 14:30 »

"Leczenie" takiego zęba polega jedynie na przepłukiwaniu kanałów różnymi syfami typu roztwór związku chloru lub antybiotykami, aby wytępić bakterie. Trwa to wiele tygodni. Czasem stomatolog dokłada antybiotyk ogólnie działający. Wszystko po to, aby uratować ząb przed wyrwaniem. Jeśli nie jest Ci niezbędny, to najlepiej, jak Bob pisze, wyrwać od razu.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Bob
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.12.2012
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 59

Miłość jak ziewanie, kończy się spaniem.

« Odpowiedz #4 : 10-08-2013, 13:44 »

... Jeśli nie jest Ci niezbędny, to najlepiej, jak Bob pisze, wyrwać od razu.
To jest siódemka, przecież nie musi się aż tak szeroko uśmiechać.
Zapisane

Nawet głupiec ma mądry organizm.
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #5 : 10-08-2013, 13:59 »

Właśnie to miałam na myśli. msn-wink
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #6 : 10-08-2013, 14:11 »

Ja też mam problem z jedną siódemką, która wcześniej była leczona kanałowo. Ząb się rozwarstwił i część została jakiś czas temu usunięta. Najchętniej wyrwałabym tego zęba, ale dentysta twierdzi, że nie można tego zrobić, bo się zęby rozjadą. Dodam, że ósemka została już wcześniej usunięta w tym miejscu.
Czy w takim przypadku też można spokojnie wyrwać siódemkę?
Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #7 : 10-08-2013, 14:13 »

Jak nie choruje to miejsce, to po co usuwać. Sam wypadnie po pewnym czasie. msn-wink
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #8 : 10-08-2013, 15:06 »

Ja nie czuję żadnych dolegliwości, ale nie wiem czy przy otwartym (ułamanym) zębie nie łatwiej o jakiś stan zapalny.
Chciałabym też wiedzieć czy faktycznie zęby się rozjadą po usunięciu siódemki, bo jeśli tak to chyba wolę tego zęba zabezpieczyć niż potem myśleć o implancie...
Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #9 : 10-08-2013, 19:14 »

Pewnie, że mogą się rozjechać.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Czenrezig
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 40
MO: 27-04-2016
Skąd: Dublin
Wiadomości: 51

« Odpowiedz #10 : 11-08-2013, 13:23 »

Dentyści zawsze próbują 'ratować' zęba, no bo z czym do nich później pójdziesz jak go od razu wyrwą?
Zapisane
Gosia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 60
MO: 12.02.2011
Skąd: Mazowsze
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #11 : 11-08-2013, 17:57 »

Ja mam usuniętą szóstkę i zęby od 1 do 5 się nie rozjechały. Natomiast 7 się przewróciła.
Zapisane
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #12 : 11-08-2013, 18:18 »

Już samo to 'ratowanie' zęba to koszt w granicach 500-1000 zł. Póki co nic z tym nie robię, natomiast tak jak pisałam wyżej wolałabym mieć pewność, że taki pęknięty i nie leczony ząb sam w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia.
Zapisane
Mania
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 46
MO: od 2011 r.
Wiadomości: 80

« Odpowiedz #13 : 13-08-2013, 07:51 »

Zaczynam się zastanawiać nad tą siódemką. Na razie nic się nie dzieje z zębem, nie boli mnie już. W poniedziałek idę na ponowna wizytę. Stomatolog otworzy zeba, wyczyści kanały i zobaczy jak będzie dalej, czy ropa jest. I właściwie nie wiem co postanowić dalej, jeśli nie bedzie ropy i będzie wszystko w porządku, to nie zgodzę się żeby mi tam wkładał jakieś paskudne leki. Niech go zakleji i już. Jak coś będzie się później działo i zacznie mnie boleć, to po prostu go wyrwę.

Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale od czasu jak mi dentysta włożył w zęba jakieś leki, czuję się jakoś gorzej. Głowa mnie trochę pobolewa. Poza tym jestem krótkowidzem, wada -4,5 dioptrii i zaczęłam coś ostatnio gorzej widzieć, wzrok mi się szybciej meczy, ostrość widzenia jest gorsza. Może to wcale nie ma znaczenia i po prostu mam takie dni, ale pomyslałam, że te lekarstwa na pewno przechodzą do krwiobiegu i oddziaływują negatywnie.
Zapisane
Vicctory
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 26-07-2013
Wiadomości: 5

« Odpowiedz #14 : 13-08-2013, 11:29 »

Ja bym jej nie wyrywała, sama nie mam dwóch szóstek i przy podejmowaniu decyzji o całkowitym usunięciu tych zębów też sobie tłumaczyłam, że "tak szeroko to się nie uśmiecham" i te zęby nie są niezbędne.

Otóż, moim zdaniem są niezbędne! Odpowiadają za prawidłowe gryzienie. Obecnie bez obu szóstek bardzo ciężko mi się gryzie twardsze produkty. Rzucie ich zębami bardziej z przodu jest zupełnie niewygodne. Proponuję spróbować.

Jeśli nie ma konieczności (np. ząb pęknięty wzdłuż) nie radzę usuwać. Wszystkie zęby po coś nam wyrosły, więc nie ma sensu się ich pozbywać bez potrzeby.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!