Niemedyczne forum zdrowia
26-04-2024, 17:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Magnez czy wapń?  (Przeczytany 4832 razy)
Dandi
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 333

« : 22-01-2014, 22:17 »

Wszędzie się czyta i słyszy, że magnez dobry na skurcze mięśni, bóle mięśni i stawów, rozdrażnienie, przemęczenie, problemy z sercem czy problemy z oddychaniem. Wszyscy dają nacisk na magnez a co z wapniem? Wapń i magnez są ze sobą ściśle powiązane. A swoją drogą objawy niedoboru wapnia są bardzo zbliżone. Czy suplementująca magnez doustnie czy zewnętrznie nie nabawiamy się niedoborów wapna i odwrotnie? Przecież nie możemy pchać go w siebie na siłę, robiąc nawet przerwy. Czy może zachować jakiś odpowiedni stosunek magnezu do wapnia? Istnieją suplementy wapniowo-magnezowe w stosunku 2:1. Ale szczerze nie wiem ile w tym prawdy, pewnie kolejny wymysł.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #1 : 22-01-2014, 22:52 »

Fakt, również wiele naczytałem się na temat gospodarki wapniowo-magnezowej. Kiedyś uważano, że odpowiednie proporcje to 2:1, potem znowu odkryli, że lepiej jak będzie 1:1, no i również są tacy, którzy uważają że 1:2. Więc na ten temat wiele nie wiadomo. Szczerze mówiąc ciężko w ogóle się na ten temat wypowiadać. Jest wiele wersji, wiele źródeł i każdy mówi co innego. Jeden fakt, że magnez z wapniem jest bezwzględnie związany. Np. magnez jest odpowiedzialny za rozkurczanie mięśni, a wapń za skurcz mięśni. Ale w jakich proporcjach się to odbywa? No cóż, tego już nie wiem.

Druga sprawa - jakby sobie to wyobrazić? Każdy przed rozpoczęciem kuracji slow-magu, albo innego suplementu, albo przed zwiększeniem w diecie magnezu i/lub wapna, musiałby najpierw zbadać krew i poziom tych minerałów we krwi... no właśnie, we krwi. A ile tego wapna i magnezu jest w całym organizmie? Jakbyśmy mieli to liczyć? Taki przelicznik nie mógłby być uniwersalny. Każdy chory człowiek musiałby mieć swój własny przelicznik zależny od niedoborów. No ale po co nam się w takie coś bawić? Magnez i wapń to jedno.

Ale jak już się tak bawić, to do tego dochodzi jeszcze potas, do metabolizowania którego jest potrzebny magnez. Magnez z potasem biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, więc jak już przybierać dawki magnezu i wapna, to trzeba do tego dołączyć potas. A co po potasie?

Nie znajdziemy uniwersalnej dawki, ani miary.
« Ostatnia zmiana: 22-01-2014, 23:02 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Dandi
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 333

« Odpowiedz #2 : 22-01-2014, 23:01 »

Po to, aby nie męczyć już zmęczonego, chorego organizmum i nie nakładać mu więcej pracy jak to napisał scorupion. Czyli chyba najlepiej będzie zaobserwować swój organizm i wyciągnąć indywidulane wnioski. Zastanowić się chwilę, poczuć to. Czego mi potrzeba i zwiększyć podaż wapnia czy magnezu? Zgadza się?
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.280

« Odpowiedz #3 : 22-01-2014, 23:04 »

Zaktualizowałem swój post, jak Ty napisałeś drugi. W drugiej części wyjaśniłem odpowiedź na Twoje pytanie. Tak - każdy musi to sam odczuć. Może na to zwrócić uwagę po objawach, jednak mimo wszytko nie wiem czy to będzie takie proste dla kogoś, kto nie potrafi tak łatwo odczytywać sygnałów płynących z organizmu.

Pomimo raczej niemożliwości ustalenia uniwersalnej dawki, cieszę się, że zwróciłeś na to uwagę Dandi.
Zapisane

Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!