Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 20:51 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sąsiedztwa innych roślin  (Przeczytany 21655 razy)
Adam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
MO: 5.10.2015
Skąd: Polska
Wiadomości: 23

« : 16-03-2014, 17:53 »

Szalotka - szalotki poprawiają kondycję rosnących w pobliżu jabłoni i truskawek; ze względu na zdolność magazynowania siarki przypisuje im się działanie grzybobójcze.

Cebula - wielu ogrodników twierdzi, że wysiewanie pietruszki na jednej grządce z cebulą chroni ją przed śmietką cebulanką.

Por - pory udają się lepiej posadzone w sąsiedztwie selerów. Posadzone obok marchwi i cebuli odstraszają śmietkę cebulankę i połyśnicę marchwiankę. Stosujmy płodozmian, sadząc na zmianę pory, czosnek, cebule i szalotki. Pory wpływają korzystnie na glebę posadzone po wczesnych kartoflach.

Czosnek - posadzony w pobliżu krzewów różanych czosnek skutecznie odstrasza mszyce. Dobrze się czuje w towarzystwie sałaty, buraków, cząbru i truskawek. Nie nalezy go sadzić w poblizu fasoli i grochu.

Seler naciowy - selery zwiększają plenność roślin kapustnych, odstraszając motyle. Dobrze się udaja w sąsiedztwie fasoli, pomidorów i porów. jeśli pozwoli się roślinom zawiązać kwiaty, przyciągną one wiele pożytecznych owadów.

Seler korzeniowy - seler rośnie dobrze tam, gdzie w poprzednim roku rosły rośliny strączkowe, doskonale czuje się także w sąsiedztwie fasoli, warzyw kapustnych, porów, pomidorów i cebuli.

Boćwina - boćwina doskonale rośnie w pobliżu roślin strączkowych, udaje się w sąsiedztwie warzyw kapustnych, cebuli i sałaty. Pożądanym elementem jest bliskość roślin zielnych i przyprawowych w rodzaju tymianku, mięty, szczypiorku, hyzopu, rozmarynu i czosnku.

Burak ćwikłowy - na buraki korzystnie wpływa sąsiedztwo kalarepy, marchwi, ogórków, sałaty, cebuli, warzyw kapustnych i większości odmian fasoli. Szczypiorek albo koper włoski wysiany nieopodal ściąga drapieżniki.

Brukselka - posadzona wśród dojrzewającej cebuli kapusta brukselska wykorzystuje pozostawione przez nią składniki mineralne i spoistość gleby.

Jarmuż - dobrze się czuje obok kukurydzy i grochu.

Kalafior - w pobliżu kalafiorów sadzimy rozmaryn, tymianek, szałwię, cebulę, czosnek, buraki i boćwinę.

Kapusta - dużo lepiej się rozwija, jeśli rośnie w pobliżu szczypiorku, mięty, rozmarynu, szałwii, tymianku i rumianku. Doskonale udaje się w sąsiedztwie cebuli, czosnku, groszku, selerów, ziemniaków i buraków. Tak jak wszystkie rośliny kapustne lubi glebę zasobną w azot.

Kalarepa - doskonale udaje się posadzona obok buraków i cebuli.

Brokuł - sadzimy w sąsiedztwie rozmarynu, tymianku, szałwii, cebuli, czosnku i boćwiny.

Kapusta pekińska - sadzimy w sąsiedztwie czosnku i koperku, by odstraszyć gąsienice. Kapusta pekińska doskonale się udaje na stanowisku po grochu, młodych ziemniakach i fasoli. Późne odmiany dobrze jest sadzić w pobliżu kapusty brukselskiej.

Papryka - rośliny z rodzaju Capsicum dobrze znoszą sąsiedztwo bazylii i pomidorów.

Ogórek - niektóre odmiany ogórków rozwijają się w cieniu kukurydzy lub słonecznika, rosną także dobrze obok fasoli, groszku, buraków i marchwi. Odmiany pnące lubią sąsiedztwo słodkiej kukurydzy i fasoli.

Dynie i cukinie - dynie można sadzić obok słodkiej kukurydzy oraz roślin strączkowych, które będą je zaopatrywały w niezbędny do życia azot.

Marchew - uprawa współrzędna z cebula zmniejsza ryzyko występowania połyśnicy. Podobne rezultaty osiągniemy, wykorzystując pory. Roczne kwiaty wysiewane razem z marchwią także odstraszają tego szkodnika. Marchew dobrze rośnie w towarzystwie sałaty, rzodkiewki, pomidorów i grochu. Nie lubi anyżu i kopru.

Koper włoski - zaleca się pozostawienie części roślin, by zakwitły. Będą one wabiły pożyteczne owady żywiące się szkodnikami roślin.

Sałata - rośnie dobrze z ogórkiem, cebulą, rzodkiewką i marchewką. Koper chroni ją od mszyc.

Pomidory - uprawiając w pobliżu nagietki, odstraszamy mączlika. Pomidory dobrze rosną w sąsiedztwie bazylii, pietruszki, różnych gatunków roślin cebulowych, czosnku, nasturcji i szparagów.

Fasola wielokwiatowa (pnąca, tyczna) - fasolkę wielokwiatową można uprawiać wraz ze wszystkimi roślinami z rodziny liliowatych (jak cebula, czosnek). Uprawiać wraz z kukurydzą w celu ochrony tej ostatniej przed robakami. Fasola dobrze się rozwija wraz z warzywami kapustnymi; brukselka może być uprawiana w cieniu fasoli lub po niej. W sezonie jej cień może chronić selery i sałatę.

Fasola zwykła - może być z powodzeniem uprawiana wraz z selerami, kukurydzą, dynią, słodką kukurydzą i melonami, a także z warzywami kapustnymi.

Groszek - dobrze się udaje z innymi strączkowymi, korzeniowymi, ziemniakami, dynią i słodką kukurydzą.

Rzodkiewka - udaje się z groszkiem i sałatą. Dobrze rozwijają się z nasturcją i gorczycą.

Rabarbar - zalecany jako środek przeciwko przędziorkom. Tradycyjnie sugeruje się wkładanie rabarbaru do otworów, co zapobiega chorobie rzepy i kapusty. Napar z liści jest skutecznym środkiem na mszyce i czarne plamy róż.

Szpinak - można hodować wraz z fasolą, grochem, słodką kukurydzą i truskawkami.

Bób - sadzić z cząbrem, aby odstraszyć czarną mszycę i wśród agrestu, aby zniechęcić błonkówkę, żerującą na agreście (z rodziny pilarzy). Bób jest dobrą rośliną ochronną dla kukurydzy. Sadzić między kapustnymi, które korzystają z azotu związanego przez korzenie bobu. Szczątki roślinne traktuje się jako nawóz zielony, żeby zwiększyć urodzajność gleby. Młode rośliny bobu chronią wczesne pędy ziemniaków od wiatru i mrozu.

Kukurydza cukrowa, zwyczajna - uprawiać z roślinami strączkowymi lub po nich. Fasola tyczna może rosnąć współrzędnie z kukurydzą. Stosować międzyplon ze słonecznikiem, a dynię wykorzystać jako roślinę płożącą. Cień, jakiego dostarcza kukurydza, jest korzystny dla ogórków, melonów, dyni, cukinii i ziemniaków.Brukselkę, jarmuż, kapustę włoską, brukiew, i brokuły można sadzić pomiędzy kukurydzą. Uprawiać sałatę, f. szparagową i cukinię między roślinami kukurydzy.

Szczypiorek - posadzony w pobliżu jabłoni zapobiega występowaniu świerzbu, a w pobliżu róż może zapobiec czarnej plamistości.

Fenkuł źle oddziałuje na groch, kalarepę i pomidory.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2014, 08:30 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #1 : 17-03-2014, 08:27 »

Całkiem pokaźna lista. Spisane z książki czy z własnego doświadczenia? msn-wink
« Ostatnia zmiana: 22-06-2016, 20:28 wysłane przez ArtComp » Zapisane

Adam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 38
MO: 5.10.2015
Skąd: Polska
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #2 : 17-03-2014, 11:57 »

Z wielkiej księgi, praca zbiorowa kilku autorów.
Zapisane
Kamil
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012-07-29
Wiedza:
Wiadomości: 1.281

« Odpowiedz #3 : 17-03-2014, 12:20 »

W takim razie proszę dopisać źródło, a nie przywłaszczać sobie pracę innych ludzi. Chyba że jesteś jednym z autorów.
« Ostatnia zmiana: 17-03-2014, 14:01 wysłane przez Kamil_Niemcewicz » Zapisane

Iza38K
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję obecnie, stosowałam 3 lata
Wiedza:
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #4 : 17-03-2014, 13:49 »

Bardzo Ci dziękuję, Adamie. Wydrukowałam i planuję zasiewy ze ściągą.
« Ostatnia zmiana: 22-06-2016, 20:28 wysłane przez ArtComp » Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #5 : 17-03-2014, 14:52 »

Z tym że nie licz na jakieś oszałamiające rezultaty, tego typu porady podobne są do horoskopów i bardziej służą zabawie niż osiąganiu skuteczności.
« Ostatnia zmiana: 22-06-2016, 20:29 wysłane przez ArtComp » Zapisane
Iza38K
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję obecnie, stosowałam 3 lata
Wiedza:
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #6 : 17-03-2014, 21:12 »

A przestań Adam dramatyzować. Scorupion tak ma. Taki jego urok.
Ja skorzystam, a powiem więcej dzwoniłam do mamy i czytałam jej ten Twój post, to mnie opierdzieliła, że nie wiedziałam, bo ona wie o tym smile. Rośliny jak ludzie. Jedno towarzystwo im odpowiada, inne nie bardzo. Przy jednych czują się dobrze, przy innych chorują smile.
« Ostatnia zmiana: 22-06-2016, 20:36 wysłane przez ArtComp » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!