Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 06:00 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Biała ślina  (Przeczytany 22454 razy)
Margoled
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 66
MO: 01.01.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 170

« : 18-07-2014, 14:02 »

Mam znajomego, u którego widać podczas rozmowy spieniającą się, białą ślinę w ustach. Osadza się często w kącikach ust, widać też czasem białe "nitki". Co to może być? Dodam, że człowiek robi wrażenie zdrowego i nie narzeka na żadne dolegliwości. Przyszło mi do głowy, żeby mu polecić ssanie oleju (nie bardzo wiem, jak to zrobić).
Może ktoś mi podpowie, jaka może być przyczyna takiego objawu. Nie muszę dodawać, że wygląda to mało apetycznie.
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 12:03 wysłane przez Agata » Zapisane
Greyhound
« Odpowiedz #1 : 18-07-2014, 14:53 »

O matko! Lista potencjalnych przyczyn jest bardzo długa.

Nawet jeśli przyczyną nie są jakieś łagodne guzki w okolicach ślinianek, to i tak ich duża aktywność sprawia, że odczuwa coś w rodzaju ucisku.
Jeśli mu wyjedziesz wprost o co chodzi, to istotnie może się do Ciebie zniechęcić.
Żeby nie mijać się z prawdą, możesz mu powiedzieć, że zauważyłaś lekki obrzęk w okolicy ucha bądź uszu, i że ssanie oleju może pomóc i zapobiec nasilaniu się obrzęków.

Teraz idę prosić niebiosa o wybaczenie za to, że uknułem ten szatański plan. msn-wink
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 12:04 wysłane przez Agata » Zapisane
Margoled
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 66
MO: 01.01.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 170

« Odpowiedz #2 : 18-07-2014, 17:48 »

Świetny pomysł! Bardzo dziękuję. Będę teraz szukać obrzęku w okolicach uszu. Myślisz, że ślinianki produkują nadmierną ilość śliny? Zadałam to pytanie mojej siostrze, która jest dentystką i jej pierwsze skojarzenie było, że to przez protezę powodującą ubijanie śliny na pianę (podobno dość częste zjawisko). W tym przypadku protezy nie ma.
Mnie raczej przychodzą do głowy drożdżaki, ale nie wiem czy powodują taki objaw. Raczej obłożony język i przykry zapach z ust.
Zapisane
Greyhound
« Odpowiedz #3 : 18-07-2014, 18:38 »

smile Przy tak niewielkiej ilości informacji powiedziałbym, że to właśnie kwestia zwiększonej produkcji śliny przez ślinianki. Ale przyczyn może być bardzo wiele. Od przewagi układu przywspółczulnego po coś, co podrażnia ślinianki: stan zapalny, niezłośliwe guzki w tej okolicy. Podpowiedzią mogły być też powiększone węzły chłonne.
Czy drożdżaki same w sobie mogą być powodem, tego niestety nie wiem.
A nie prościej po prostu polecić jej stronę Biosłone? msn-wink
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 12:06 wysłane przez Agata » Zapisane
Greyhound
« Odpowiedz #4 : 18-07-2014, 18:54 »

Margoled, myślę jednak, że drożdżaki to bardzo prawdopodobna przyczyna. Ale już tak mam, że biorę pod uwagę większość możliwości. smile
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 12:06 wysłane przez Agata » Zapisane
Asia61
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 63
MO: 06.03.2012 z przerwami na zdrowienie, KB od 01.05.2012, ZZO, bez glutenu!
Wiedza:
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 2.360

« Odpowiedz #5 : 19-07-2014, 17:05 »

Miałam kiedyś wykładowcę z takim objawem. Zawsze miał w kącikach ust białą substancję. Mnie też się to kojarzy z kandydozą.
Zapisane

Zdrowie fizyczne i stan psychiczny człowieka są ze sobą ściśle powiązane.

- Awicenna
Greyhound
« Odpowiedz #6 : 19-07-2014, 17:26 »

Miałam kiedyś wykładowcę z takim objawem. Zawsze miał w kącikach ust białą substancję. Mnie też się to kojarzy z kandydozą.

Problem w tym że przyczyny jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą dalece odbiegać od tych oczywistych.
Zapisane
Baird
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15-03-2007
Wiedza:
Wiadomości: 459

« Odpowiedz #7 : 20-07-2014, 07:50 »

Cytat
Problem w tym że przyczyny jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą dalece odbiegać od tych oczywistych.
Tylko po co to tak komplikować? Przyczyna jest jedna.
Zapisane

Prawda czyni wolnym
Greyhound
« Odpowiedz #8 : 20-07-2014, 09:22 »

Cytat
Problem w tym że przyczyny jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą dalece odbiegać od tych oczywistych.
Tylko po co to tak komplikować? Przyczyna jest jedna.

Czasem lubię rozważyć wiele możliwości.
W tym wypadku napisane zostało, że osoba wygląda na zdrową i nie skarży się na żadne dolegliwości.

Rozważałem tylko, czy oprócz drożdżaków nie występuje nadmierne wydzielanie śliny przez ślinianki oraz ewentualne przyczyny, a przyczyny bywają różne.

Kiedyś mój znajomy z pełnego energii człowieka zmienił się nie do poznania. Był chwiejny emocjonalnie, miał skłonność do minorowych nastrojów, co wcześniej mu się nie zdarzało. Było to dość dziwne, bo medycy przebadali go dość dokładnie. W relacjach rodzinnych wszystko było w porządku, zmienił pracę na lepszą.
Lekarz od razu sięgnął po bloczek z receptami i wypisał antydepresanty. Nie ma to jak spiąć ostrogami organizm do zwiększonej produkcji serotoniny.
Nastrój trochę się poprawił ale senność i zmęczenie nie minęły.
Zdrowy, młody człowiek któremu nic do szczęścia nie brakuje, nie mający tendencji do męczeństwa, a tu ot tak przychodzi do niego coś takiego.
Co się mogło zmienić? Praca, ale przecież ta jest lepsza, wyższe dochody i robi to co lubi.
Jednak ta praca wymagała cały czas sztucznego oświetlenia, a świetlówki, które to światło miały zapewniać nie mają pełnego spektrum. Szyszynka dostaje wtedy czasem kota. Jest przystosowana tylko do światła o pełnym spektrum, które występuje w naturze lub w żarówkach tradycyjnych z wolframowym żarnikiem.
U niektórych światło o niepełnym spektrum nie wywołuje na szyszynkę presji aby wstrzymać produkcję melatoniny, stąd senność i ciągłe zmęczenie.
Ciekawe, że u innych takie światło z niepełnym spektrum działa w niektórych sytuacjach pobudzająco.
Wystarczyła zmiana na mocne oświetlenie żarowe, żeby wszystko wróciło do normy w krótkim czasie.
Także osoby ze skłonnością do SAD powinny unikać światła o niepełnym spektrum.
Niunia europejska dąży do eliminacji tradycyjnych żarówek. Ciekawe ilu pacjentów przez to przybędzie.
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 12:09 wysłane przez Agata » Zapisane
Margoled
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 66
MO: 01.01.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 170

« Odpowiedz #9 : 20-07-2014, 11:50 »

Może ślinianki produkują za mało śliny, a nie za dużo? Jeśli to np. nie grzybica, to objaw może odwodnienia organizmu i wystarczyłoby więcej pić?
Zapisane
Greyhound
« Odpowiedz #10 : 20-07-2014, 12:43 »

Może ślinianki produkują za mało śliny, a nie za dużo? Jeśli to np. nie grzybica, to objaw może odwodnienia organizmu i wystarczyłoby więcej pić?

Za mało danych. smile
Ciemny mocz, cienie pod oczami czy skóra, która po zmarszczeniu wolno się wygładza to oznaki odwodnienia.
Określenie przyczyn na podstawie skąpych danych to hazard. msn-wink
« Ostatnia zmiana: 20-07-2014, 13:22 wysłane przez Agata » Zapisane
Margoled
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 66
MO: 01.01.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 170

« Odpowiedz #11 : 20-07-2014, 13:07 »

Do Bird: masz na myśli toksemię?
Cytat
Problem w tym że przyczyny jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą dalece odbiegać od tych oczywistych.
Tylko po co to tak komplikować? Przyczyna jest jedna.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!