Niemedyczne forum zdrowia
27-04-2024, 01:09 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.
Czy dotar³ do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
Aktualno¶ci: Wesprzyj Fundacjê Bios³one --> kliknij
 
   Strona g³ówna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]   Do do³u
  Drukuj  
Autor W±tek: Nadci¶nienie, tachykadria, arytmia u m³odego cz³owieka  (Przeczytany 8066 razy)
Deltron
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 2

« : 09-11-2014, 16:04 »

Dzieñ dobry wszystkim, chcia³bym opisaæ swój przypadek, zapytaæ o drogê. Przeczyta³em artyku³y na portalu, przestudiowa³em w domu ksi±¿kê "Zdrowie na w³asne ¿yczenie" i chcia³bym uzupe³niæ braki w wiedzy, skonfrontowaæ je z wiedz± do¶wiadczonych forumowiczów.

Otó¿ mam 22 lata. Od 18. roku ¿ycia stwierdzano u mnie podwy¿szone ci¶nienie.  Czy to przy jakich¶ kontrolach lekarskich w szkole, czy innych okazjach. Nie by³o to ci¶nienie bardzo wysokie, ale zawsze powy¿ej 140/90, a dodatkowo przyspieszony puls. T³umaczy³em sobie to stresem zwi±zanym z mierzeniem i tak dalej.

 Jednak maj±c 19, czy 20 lat zdarzy³ mi siê znaczny wzrost ci¶nienia, wróci³em z pracy i ci¶nieniomierz pokaza³ 190/100. Jako, ¿e ci¶nienie skaka³o w ci±gu kilku dni, poszed³em do lekarza, który przepisa³ mi leki, betaloc i tritace. Niestety z ci¶nieniem nadal bywa³o  ró¿nie. W wieku 21 lat trafi³em na szpitalny oddzia³ ratunkowy po zas³abniêciu na mie¶cie, któremu towarzyszy³o przyspieszenie akcji serca do 120 uderzeñ na minutê i skoki ci¶nienia, od niskiego (90/50) na izbie przyjêæ do podwy¿szonego (150/90) podczas obserwacji. Leczenie zmieniono na Nebilenin 2,5mg (pó³ tabletki). Przyjêto mnie na badania na oddzia³ kardiologiczny. W jednym z zbadañ wyszed³ podwy¿szony kortyzol, w innym by³ on w normie, badania serca tak¿e wysz³y pomy¶lnie.

I od tej pory by³o w miarê spokojnie. Kontrolowa³em ci¶nienie, zdarza³y siê skoki, i my¶lê, ¿e wa¿n± wskazówk± jest to, ¿e ci¶nienie ros³o g³ównie popo³udniami/wieczorami. Przez ca³y dzieñ mog³em mieæ 120/80, szczególnie siedz±c w domu, ale na wieczór zawsze sz³o mniej lub bardziej do góry, czasami osi±gaj±c warto¶ci 175/100.

Przez ostatnie wakacje mia³em sporo czasu wolnego, ma³o stresu, wiêc i ci¶nienie by³o jak najbardziej w normie.
Jednak przez ostatnie tygodnie zaczê³o dziaæ sie co¶ z³ego. Spore skoki ci¶nienia wieczorami, a pó³tora tygodnia temu trafi³em na pogotowie z wysokim têtnem, uczuciem niepokoju, ogólnym roztrzêsieniem. Na badaniach krwi okaza³o siê, ¿e mam nieco za niski potas na co zrzucono winê za ten skok. Kortyzol dwukrotnie przekracza³ normê, FT4 by³o równie¿ lekko podwy¿szone. 3 dni pó¼niej w pracy dopad³a mnie arytmia, nigdy nie mia³em czego¶ takiego, serce stawa³o na chwilê ¿eby znowu zacz±æ biæ mocniej. Przestraszy³em siê strasznie, wezwa³em pogotowie, jednak arytmia ust±pi³a przed przyjazdem karetki. Teraz mija pi±ty dzieñ od tego zdarzenia i nadal, co jaki¶ czas (czasem co kilka minut, czasem godzin) mam taki "przeskok" w biciu serca. Przy czym mogê powiedzieæ, ¿e ogólnie czujê siê dobrze.
Jednak strasznie martwi mnie ta nierówna praca serca, jest to dla mnie nowo¶æ i mimo, ¿e wszyscy mnie uspokajaj± to wiem, ¿e nie jest to norma. Czy co¶ powinienem zrobiæ? Zacz±³em za¿ywaæ magnez zgodnie z poradami Mistrza licz±c,  ¿e mo¿e pomóc uspokoiæ serce. Czy zacz±æ stosowaæ akacjê, lub mieszankê na drogi moczowe (nie jestem pewien czy mój typ nadci¶nienia mo¿na powi±zaæ z drogami moczowymi).  Obecnie zaczynam stosowaæ MO.

Dodam, ¿e nie mam nadwagi, a dieta któr± stosujê to odwrócona piramida ¿ywienia z portalu zdrowia.
Z góry dziêkujê za zainteresowaniem i wszelkie odpowiedzi.

« Ostatnia zmiana: 09-11-2014, 17:56 wys³ane przez Deltron » Zapisane
Nieboraczek
*


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
Wiek: 46
MO: 07.07.2011- kwiecieñ 2012
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 716

« Odpowiedz #1 : 09-11-2014, 17:46 »

Jak mi³o czyta siê taki wpis smile. Kilka literówek, które pó¼niej poprawiê, ¿adnych ortograficznych, prawid³owe spacje, interlinie, nie wita i nie pozdrawia... Super. Nie oceniam tu problemu, tylko stronê techniczn±.
Zapisane

VVV
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 645

« Odpowiedz #2 : 09-11-2014, 20:28 »

nieco za niski potas

Co to znaczy "nieco", jak siê ma przyk³adowo "nieco" za niskie ci¶nienie krwi to siê robi ciemno przed oczami i trzeba usi±¶æ lub siê po³o¿yæ, ¿eby nie zemdleæ. Potas wcale nie jest ³atwo uzupe³niæ, jest go du¿o w organizmie i ca³y jest "w ruchu", a jego "ruch" zale¿y prawie od wszystkiego.

Orientacyjna zawarto¶æ wybranych pierwiastków w statystycznym zdrowym 70kg ciele:
Cytat
potas 140 g
sód 100 g
magnez 19 g
¿elazo 4.2 g
cynk 2.3 g
krzem 1.0 g
brom 0.26 g
mied¼ 72 mg
jod 20 mg
mangan 12 mg
srebro 2 mg
z³oto 0.2 mg
Jak siê to przemys³em spo¿ywczym i farmaceutycznym rozkrêci to potem ³atwo nie jest za³apaæ stabilno¶æ. Mam nadziejê, ¿e skrupulatnie unikasz wszelakich s³odzików. Jak ju¿ ciê badali to mogli oznaczyæ D3 i B12 tak z rozpêdu.

Cytat
Przez ca³y dzieñ mog³em mieæ 120/80, szczególnie siedz±c w domu, ale na wieczór zawsze sz³o mniej lub bardziej do góry, czasami osi±gaj±c warto¶ci 175/100
Co by³o na obiad, bo zgadujê, ¿e nie ryba na smalcu bez (m±ki, jajka, bu³ki)arrow(panierki), frytki na smalcu i buraczki tarte z chrzanem? Jedzenie mo¿esz zmieniæ, wiêc poszukiwanie przyczyny w jedzeniu ma praktyczny sens.
« Ostatnia zmiana: 09-11-2014, 20:38 wys³ane przez VVV » Zapisane
Tashideley
***


Offline Offline

P³eæ: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomo¶ci: 582

« Odpowiedz #3 : 09-11-2014, 20:40 »

W wieku dojrzewania te¿ mia³am wysokie ci¶nienie - po badaniach dosta³am wtedy diagnozê, ¿e to rozwojowe. Teraz borykam siê z problemem zaburzeñ rytmu i czêstych tachykardii, ale ci¶nienie mierzê rzadko. Wydaje mi siê, ¿e skoki ci¶nienia i skoki pulsu lubi± i¶æ w parze.
Zastanawiam siê czy mia³e¶ kiedy¶ za³o¿onego holtera ci¶nieniowego - wtedy okaza³oby siê jak siê ono naprawdê kszta³tuje w ci±gu dnia.
Mnie w takim badaniu ci¶nienie najbardziej siê podnios³o przy zak³adaniu i zdejmowaniu urz±dzenia, st±d zdiagnozowano to jako nadci¶nienie emocjonalne.
Bêdê ¶ledziæ Twój w±tek, bo te¿ szukam pomocy w pozbyciu siê zaburzeñ rytmu serca.
Zapisane
Deltron
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
MO: nie stosujê
Wiadomo¶ci: 2

« Odpowiedz #4 : 09-11-2014, 21:13 »

Dziêkujê wszystkim za zainteresowanie w±tkiem.

VVV- Za niski potas to znaczy 3.68 mmol/l. Warto¶æ w³a¶ciwa od 3.7 wed³ug karty badañ.

Co do obiadu zwykle wygl±da u mnie podobnie- miêso takie jak schab, szynka wieprzowa, ewentualnie ryba (ta zwykle na parze lub  z piekarnika- tak± lubiê), b±d¼ kurczak+ warzywa. Aczkolwiek zdarzaj± siê ró¿ne dania i faktycznie zwrócê uwagê, byæ mo¿e zauwa¿ê korelacjê miêdzy jedzeniem a skokami ci¶nienia. Zacznê zapisywaæ i mo¿e to w³a¶ciwa droga.
Teraz sobie u¶wiadomi³em, ¿e rano praktycznie nie jadam wêglowodanów, a podczas dnia i owszem, chocia¿ nie s± to du¿e ilo¶ci gdybym mia³ szacowaæ to zwykle 50-100 gramów dziennie przy masie cia³a nieca³ych 80 kilogramów. Czy mo¿e mieæ to a¿ taki wp³yw na ci¶nienie? Nie mam pewno¶ci ale na pewno sprawdzê.
Je¶li chodzi o s³odziki to cukier bardzo sporadycznie, a miód powiedzmy raz dziennie do herbaty. S³odzików syntetycznych typu aspartam nie u¿ywam w ogóle.

Tashideley- Holter mia³em rok temu podczas pobytu na oddziale kardiologicznym. Wyniki nastêpuj±ce:
¶rednia ci¶nienia podczas dnia 134/83, têtno 79, podczas nocy 106/60, têtno 65. Punkty gdzie skoki by³y znaczne to godziny: 14:00, 16:00, 19:00- z tym, ¿e zawsze przy nastêpnym pomiarze, po 15 minutach wszystko by³o w normie.

Nieboraczek- te literówki, które wy³apa³em poprawi³em, ¿eby nie sprawiaæ k³opotu smile
Zapisane
VVV
***


Offline Offline

P³eæ: Mê¿czyzna
Wiadomo¶ci: 645

« Odpowiedz #5 : 09-11-2014, 21:53 »

Cytat
Czy mo¿e mieæ to a¿ taki wp³yw na ci¶nienie?
Jakbym na w³asne oczy nie widzia³ tobym nie uwierzy³, 180/110 na lekach obni¿aj±cych po kawie ze ¶mietank±, 110/70 po kawie bez ¶mietanki od dnia nastêpnego i gwa³townym odstawieniu leków, bo by³o jeszcze ni¿ej i tak pozosta³o. Po jakich¶ 3 tygodniach prowokacyjna próba wprowadzenia ¶mietanki do kawy spowodowa³a wzrost ci¶nienia, ale ju¿ nie tak spektakularny, jakie¶ 140/95. To przyk³ad codziennie nawarstwianej nietolerancji produktów mlecznych. Trzeba sprawdzaæ, obserwowaæ, zmieniaæ, niczego nie wykluczaæ, "bo to tylko troszka", wszystko co codziennie, lub prawie codziennie jest podejrzane. Taka teoria, praktykê tworzysz sam.

Cytat
3.68 mmol/l
4.7 i by nie by³o tematu, dolne okolice zakresu odniesienia zawsze nasuwaj± uprawnion± w±tpliwo¶æ, czy w konkretnym wypadku, predyspozycji, w zwi±zku z poziomami innych metali, to ma znaczenie czy nie.

Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Dzia³a na MySQL Dzia³a na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawid³owy XHTML 1.0! Prawid³owy CSS!