Niemedyczne forum zdrowia
11-05-2024, 03:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Celiakia  (Przeczytany 40483 razy)
Marcin
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 46
MO: 10-03-2007
Skąd: Kraków
Wiadomości: 578

« : 15-06-2008, 20:05 »

Na początku musze się przyznać    iż pijąc MO już(dopiero) ponad rok niestety, ale niejednokrotnie skusiłem się na niezłe dawki cukru – słodyczy, jednakże wobec poprzednich lat ograniczyłem spożywanie cukru o 60% hmm czy to dużo nie wiem ale jak na moje możliwości to chyba tak, i teraz:
- od jakiegoś miesiąca dosłownie nie mogę tknąć cukru lub jakiejś słodkości gdyż przypłacam to straszliwymi cierpieniami – od zgagi po pieczenia całego przewodu pokarmowego temu wszystkiemu towarzyszy także duże osłabienie i „zimny pot” – tragedia.....
Jak sobie to tłumaczyć? – ja mam tylko 2 wytłumaczenia – optymistyczne i pesymistyczne:
1. Optymistyczne – mój organizm poprzez oczyszczanie zaczął traktować cukier jako truciznę i największego wroga przez co buntuje się w sposób dosyć dosadny
2. Pesymistyczne – po prostu objaw chorobowy coś niepokojącego Smutny

Mistrzu jak Pan by to wytłumaczył i jak dalej postępować – czy już nigdy nie zjem choć trochę smacznej trucizny (to tak żartem), a może ktoś z forumowiczów miał lub ma coś podobnego?

P.S. oczywiście ta reakcja występuje tylko przy spożywaniu cukru – inne pożywienie nie powoduje takich ekscesów..........

pozdrawiam
Marcin
Zapisane

arrow  "Dziewięć dziesiątych naszego życia polega na zdrowiu"
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #1 : 15-06-2008, 22:00 »

Trudno wyczuć, jaka jest przyczyna reakcji. Bez cukru można po prostu się obejść.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Chamomillka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08-10-2007
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 691

« Odpowiedz #2 : 16-06-2008, 06:41 »

Marcin, ja po prostu bym się cieszyła, że organizm sam świadomie odrzuca cukier. Musiało się coś u Ciebie porządnie przestawić, skoro występuje taka reakcja, a o ile wyłącznie na cukier, to chyba nie ma powodów do niepokoju  :ok: .
Zapisane

"Zdrowie nie jest wszystkim, ale bez zdrowia wszystko jest niczym"  Ks. Jan Twardowski
Blizz
« Odpowiedz #3 : 16-06-2008, 18:09 »

Mam coś podobnego ale z białym pieczywem, otóż przez cały czas nie tykam tej "trucizny" ale gdy pójdę w gościnę i zjem kilka kromek to od razu czuję iż  jest coś nie tak. Czuć dyskomfort w brzuchu jak skręca
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #4 : 16-06-2008, 19:04 »

Cytat od: "Blizz"
zjem kilka kromek to od razu czuję iż jest coś nie tak. Czuć dyskomfort w brzuchu jak skręca
To może być celiakia.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #5 : 16-06-2008, 19:14 »

Mistrzu, czytałam o tej chorobie i z tego co czytałam wynikało, że i ciemne pieczywo się nie nadaje.....A Blizz...jak przypuszczam je ciemne pieczywo?
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #6 : 16-06-2008, 19:20 »

Cytat od: "Blizz"
Mam coś podobnego ale z białym pieczywem
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #7 : 16-06-2008, 19:58 »

Tak...chodziło mi o to, że gdyby była to celiaklia chyba źle by się czuł i po żytnim, prawda?
Ja też się źle czułam, bardzo długo po pieczywie takim i mi wystarczyła jedna kromka, a celiaklii nie zdiagnozowano
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #8 : 16-06-2008, 20:03 »

Cytat od: "biedrona"
a celiaklii nie zdiagnozowano
A to znaczy tylko tyle, że celiakii nie zdiagnozowano. Nie znaczy to bynajmniej, że jej nie ma. Istnieje bowiem tzw. niema postać celiakii, której zdiagnozować nie można, a ta postać celiakii występuje najczęściej.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #9 : 16-06-2008, 20:05 »

biedrona - a miałaś robioną biopsję jelita cienkiego?  dlatego pytam, bo jedynym miarodajnym badaniem stwierdzającym celiakię jest biopsja.
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #10 : 16-06-2008, 20:09 »

Boże.... a ja alergii dostałam znów i znów mam problemy z jedzeniem takie jak kiedyś confused. Ciągle mi się odbija, beka i mam taki brzuch.. takie coś czuję w brzuchu, cięzko to opisać. I nie wiedziałam dlaczego, staram się bardzo, MO i piję, a tu nagle się pogarsza... Może to to.
Wrócę do tematu, a teraz wychodzę.
Dziekuję.
No masakra.
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #11 : 16-06-2008, 20:35 »

Cytat od: "Loret"
jedynym miarodajnym badaniem stwierdzającym celiakię jest biopsja.
To nieprawda. W postaci ukrytej (latentnej) biopsja jelita nie wykazuje zmian chorobowych. http://pl.wikipedia.org/wiki/Celiakia#Postacie_kliniczne
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #12 : 16-06-2008, 20:56 »

Mistrzu - teraz jestem w kropce.... dr Janus w jednym z swoich postów napisał,że jedyną miarodajną formą wykrycia nietolerancji glutenu jest biopsja jelita cienkiego co by wg Pana znaczyło, że nietolerancja glutenu i celiakia to nie to samo?
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Blizz
« Odpowiedz #13 : 16-06-2008, 21:02 »

Może sprostuje, napisałem, że czuje dyskomfort tylko, że on trwa jakieś kilka minut i później mogę jeść białe pieczywo cały czas, tak jak by organizm przestawił się na białą mąkę.
Zapisane
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #14 : 16-06-2008, 22:06 »

Chyba jednak się zbadam, czuję, że mi się jelita sypią. Jeszcze jedno przypuszczenie lekarza było, że mam wrzodziejące zapalenie jelita grubego albo Leśmiana. Tak czy siak... choroby z autoagresji i żadna nie jest miła. Coś się dzieje i nie wygląda to na oczyszczanie. Trochę się boję. Nie chcę dawać sobie wsadzić rury w d... Ale co można zrobić innego? No bo jeśli to to.. to trzeba zmodyfikiwać dietę do tego, jesli to tamto, to do tamtego....
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #15 : 16-06-2008, 22:16 »

Celiakia to nie tylko nietolerancja pokarmowa, ale także: nawrotowe afty i wrzodziejące zapalenia jamy ustnej <> zaburzenia neurologiczne (ataksja* i neuropatia**) <> otępienie <> schizofrenia <>  upośledzenie umysłowe <> padaczka ze zwapnieniami śródmózgowymi <> cukrzyca typu 1 <> choroba Dühringa*** <> pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych <> autoimmunologiczne zapalenie wątroby <> niewyjaśniona hipertransaminazemia (podwyższony poziomu ALAT i AspAT) <> nawykowe poronienia <> niepłodność męska.

* Ataksja (niezborność ruchów) stanowi jedną z chorób ośrodkowego układu nerwowego (mózgu i rdzenia kręgowego). Typowym objawem ataksji jest charakterystyczna nieprawidłowość chodu (chód chwiejny, na szerszej podstawie), a także niezgrabność ruchów kończyn górnych, szczególnie przy próbie wykonania określonych czynności, oraz zaburzenia w wykonywaniu szybkich ruchów naprzemiennych.

** Neuropatia jest chorobą nerwów obwodowych – struktur włókien nerwowych pośredniczących w komunikacji między ośrodkowym układem nerwowym (mózgiem i rdzeniem kręgowym) a mięśniami i narządami ciała. Uszkodzenie lub stan zapalny nerwów obwodowych zaburza przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych i oprócz bólu wywołuje takie objawy, jak drętwienie, mrowienie, palenie, wrażenie osłabienia kończyn.

*** Choroba Dühringa – opryszczkowate zapalenie skóry (dermatitis herpetiformis) jest skórną postacią celiakii jako objaw wydalania z organizmu zalegających w nim złogów glutenu. Typowym obrazem zmian skórnych w jej przebiegu są zmiany wielopostaciowe (pęcherzyki, grudki, rumień), często bardzo swędzące, powodujące tendencję do drapania zmienionych miejsc, w następstwie czego powstają strupy i blizny. Najczęstszym umiejscowieniem zmian są kolana i łokcie oraz okolica kości krzyżowej i pośladki (bardzo typowa lokalizacja), a także tułów (częściej plecy – okolica łopatek) oraz twarz i skóra owłosiona głowy.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #16 : 16-06-2008, 22:24 »

A wrzodziejące zapalenie?
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #17 : 16-06-2008, 22:25 »

Co, wrzodziejące zapalenie?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Biedrona
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 2 lata - przerwa 2 lata - teraz znów :)
Wiadomości: 978

« Odpowiedz #18 : 16-06-2008, 22:27 »

Napisał Pan coś o nim w swojej nowej książce?
Zapisane

Biedronka w trzech zielonych listkach msn-wink
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #19 : 16-06-2008, 22:29 »

No tak. O tym jest w aktualnym wydaniu.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!