Niemedyczne forum zdrowia
19-04-2024, 21:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Trening Jacobsona i Autogenny  (Przeczytany 34387 razy)
Maciass26
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 1.05.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 168

« : 26-06-2009, 17:52 »

Trening Jacobsona:

Prostą i skuteczną metodą relaksacji jest trening Jacobsona (inaczej: metoda Jacobsona). Twórcą tej techniki jest Edmund Jacobson. Metoda Jacobsona polega na nauce rozluźniania wszystkich partii ciała poprzez naprzemienne napinanie i rozluźnianie poszczególnych grup mięśni. 

Trening Jacobsona obejmuje napinanie i rozluźnianie mięśni rąk, relaksację (także poprzez lekkie napinanie i rozluźnianie) mięśni głowy i twarzy, mięśni języka, mięśni barkowych, następnie mięsni pleców i brzucha, a na końcu mięśni palców u rąk i nóg. 

Tradycyjnie zatem trening Jacobsona podzielony jest na 6 części - rozpoczynamy od nauki rozluźnianie mięśni rąk i nóg, a kończymy na nauce rozluźnianiu palców

Jakie jest zastosowanie metody Jacobsona?
Jest ona zarówno doskonalą metodą terapeutyczną - przy zaburzeniach nerwicowych, bezsenności i depresji, zbyt wysokim stresie itp., jak i może być metodą wspierającą ogólny wewnętrzny rozwój (np. zwiększającą kreatywność i poziom wiary w siebie) i przygotowującą do medytacji.

Download:

http://rapidshare.com/files/187296384/Trening_relaksacyjny_Jacobsona._Adaptacja_dr_Pawe__Holas.rar



Trening Schulza:

Z treningu płyną określone korzyści.

Oto niektóre z nich:
- przyjemne doznania i poprawa samopoczucia,
- wzmocnienie zaufania do siebie,
- zmniejszenie nadciśnienia i poprawa pracy serca,
- lepsza praca żołądka i jelit,
- działanie profilaktyczne przeciw wrzodom i kłopotom trawiennym,
- zmniejszenie nerwowości, rozwój wyobraźni i procesów myślenia.

Nazwa trening autogenny Schultza pochodzi od greckiego słowa "autos"- sam i "genos"- początek, pochodzenie, ród. Autogenny znaczy więc: ćwiczący własne EGO.

Różnica między stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, że w pierwszym przypadku człowiek znajduje się pod wpływem działania hipnotyzera, a w autogenii - pod wpływem samego siebie.

Trening Schultza ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Metoda sprawdziła się w wielu dziedzinach , m.in. w poradniach wychowawczych i małżeńskich, w sporcie (przed startem) i sztuce aktorskiej i publicznych wystąpieniach (przy opanowywaniu tremy przed występami).

Obiektywne badania kliniczne (EEG, EKG) dowodzą, że metoda ta wpływa na łagodzenie, a nierzadko usuwa m.in. takie objawy chorobowe:

- nerwicowy częstoskurcz serca i nerwowe połykanie powietrza,
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- dławica sercowa (połączona ze stanami lękowymi),
- dusznica oskrzelowa,
- nerwice narządowe (dyskinezje dróg żółciowych, spastyczne stany jelit, zaparcie),
- męczliwość, migrena i moczenie nocne,
- naczynioruchowe bóle głowy,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy,
- pokrzywka i świąd nerwicowy,
- ruchy przymusowe (tiki) i wymioty psychogenne,
- wegetatywne zaburzenia krążenia i przewodu pokarmowego.

Download:

http://odsiebie.com/plik/3801966---2cf9.html

Uwaga - przed rozpoczęciem treningu autogennego zaleca się ćwiczyć co najmniej dwa tygodnie trening Jacobsona.
Zapisane

Najpierw Cię ignorują.
Potem śmieją się z Ciebie.
Później z Tobą walczą.
Później wygrywasz.
WIEDZA OCHRANIA, IGNORANCJA ZAGRAŻA!
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #1 : 26-06-2009, 17:56 »

Macisass26 od jak dawna ćwiczysz?
Zapisane
Maciass26
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 1.05.2008
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 168

« Odpowiedz #2 : 26-06-2009, 22:23 »

Trening autogenny od około 4 miechów nieregularnie (w głodówce codziennie), trening Jacobsona probowałem kilka razy (w tym czasie już ćwiczyłem jogę).
Zapisane

Najpierw Cię ignorują.
Potem śmieją się z Ciebie.
Później z Tobą walczą.
Później wygrywasz.
WIEDZA OCHRANIA, IGNORANCJA ZAGRAŻA!
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #3 : 26-06-2009, 22:30 »

Ja jestem w takim stanie że na mnie to nie działa. Kiedyś robiłem to pomagało.
Zapisane
Zazula
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 22-08-2008
Skąd: Łódź
Wiadomości: 221

Myślę, więc jestem samotna...

« Odpowiedz #4 : 27-06-2009, 18:47 »

Na stronce, do której link podaję niżej, można sporo znaleźć na temat relaksacji:

http://www.samadi.republika.pl/index1.html

Można też zapisać się na darmowy mailowy kurs relaksacji. Właśnie go dziś skończyłam (kurs a nie ćwiczenia) i wszystkim bardzo polecam.

Oczywiście spośród wszystkich omówionych tam technik wybrałam sobie te, które najbardziej  mi pasują. Muszę przyznać, że metody te faktycznie bardzo pozytywnie zmieniają życie. Polecam.
Zapisane

uśmiech to połowa pocałunku smile
Boja
« Odpowiedz #5 : 29-06-2009, 13:52 »

Dziękuję Zazula właśnie o taką informację mi chodziło.
Zapisane
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #6 : 23-07-2009, 10:26 »

Jak myślicie, czy techniki relaksacyjne pomogłyby w moim przypadku? Jestem dość nerwowa (tzn. przejmująca się całym światem), w chwili stresu (ale też gdy jest gorąco) strasznie pocą mi się dłonie i stopy, właściwie kapie z nich. Lato to dla mnie koszmar, zamiast cieszyć się ładna pogodą myślę ciągle o tym, czy nie widać, że się spociłam Smutny
Próbowałam już wielu metod, do tej pory nic nie pomogło. Dojrzałam do tego, że muszę zmienić sposób myślenia i nie skupiać się tak na tym problemie, ale nie umiem sobie sama z tym poradzić.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #7 : 23-07-2009, 12:00 »

Myślimy? Nie spróbujesz nie  przekonasz się. Pamiętaj że jako osoba z problemami nerwowymi możesz mieć kłopoty w osiągnięciu odpowiednio szybkich efektów ale podobno trening czyni mistrza. Tak czy inaczej taki trening jeżeli nie sprawi że problemy znikną to przyczyni się w jakimś stopniu do lepszego radzenia sobie z nimi.
Zapisane
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #8 : 05-08-2009, 12:04 »

Można też stosować same ćwiczenia oddechowe, jeżeli jesteśmy w stanie. Ale zawsze, nawet kiedy jest to utrudnione poprzez problemy ze zdrowiem, sesje oddechowe dają bardzo dobre wyniki.

Laokoon, jakie ćwiczenia masz na myśli? Mógłbyś napisać coś więcej? Szukam oddechowych ćwiczeń relaksacyjnych.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #9 : 05-08-2009, 18:03 »

Nie miałem na myśli żadnej konkretnej szkoły czy poradnika. Chociaż wszystko głównie pochodzi z Azji- Indie, Chiny... Gdzieś przewijały się informacje o tym, a potem to już robiłem na wyczucie i z pamięci. Generalnie powiedziałbym że chodzi o świadome głębokie oddychanie.

Teraz sobie nie przypomnę ale może gdzieś w sieci są jakieś informacje. W księgarni pewnie można dostać jakieś książki, kiedyś widziałem kilka o oddechu, nie wiem czy warte są polecenia ale pewnie jeżeli chodzi o metodykę to można tam coś wyczytać.

Boja w innym wątku podała adresy do jakichś stron traktujących o tym temacie:
http://bioslone.pl/forum/index.php?topic=7714.msg74131#msg74131
« Ostatnia zmiana: 02-06-2012, 18:36 wysłane przez Mistrz » Zapisane
Grazyna
« Odpowiedz #10 : 05-08-2009, 18:51 »

Laokoon, jakie ćwiczenia masz na myśli? Mógłbyś napisać coś więcej? Szukam oddechowych ćwiczeń relaksacyjnych.
A próbowałaś już tych ćwiczeń, do których adres podała Zazula? Moim zdaniem są przydatne.
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #11 : 05-08-2009, 18:57 »

Cytat
Szukam oddechowych ćwiczeń relaksacyjnych.
Pod hasłem "pranajama" można znaleźć interesujące Cię Fasolko ćwiczenia oddechowe z hatha jogi - bardzo dawno temu ćwiczyłam, ale w wersji podstawowej nie tak rozbudowanej jak tu:
http://www.rehabilitacja.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=438   
i tutaj:
 http://emedica.republika.pl/relaks12/   
Zapisane
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #12 : 05-08-2009, 19:09 »

Próbowałam, na razie bez skutku. Zamówiłam też "Samokontrolę umysłu metodą Silvy", czekam na przesyłkę - ćwiczenia relaksacyjne to moja ostatnia deska ratunku Smutny
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #13 : 05-08-2009, 19:17 »

Próbowałam, na razie bez skutku. Zamówiłam też "Samokontrolę umysłu metodą Silvy", czekam na przesyłkę - ćwiczenia relaksacyjne to moja ostatnia deska ratunku Smutny

Metody Silvy to ty sobie najlepiej na razie odpuść. Najlepiej prosty trening, medytacja i tak jak pisze Grażyna trening autogenny. JAk to nie działa to i tak na nic ci wynalzki.
Zapisane
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #14 : 05-08-2009, 19:28 »

Dlaczego mogę sobie odpuścić?
Zapisane
Boja
« Odpowiedz #15 : 05-08-2009, 19:29 »

Muszę powiedzieć, że w swoim czasie - bardzo pomogły mi ćwiczenia oddechowe, ale jeden warunek, jak we wszystkim - systematyczność. Nigdy nie uczestniczyłam w zorganizowanych ćwiczeniach jogi, ale miałam książki, a najbardziej odpowiadała mi "Hatha joga" Maliny Michalskiej i stąd właśnie zaczerpnęłam.
Mam kasety (jeszcze!) Ewy Foley, które też są ciekawe do słuchania - relaksacyjne, a szukając w internecie trafilam na coś takiego:
http://www.ezosfera.pl/2759/rebirthing-swiadome-oddychanie-foley
ale tej kasety nie mam i nikogo do niczego nie namawiam - podaję jako przykład i znalezisko przy okazji.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #16 : 05-08-2009, 19:30 »

Dlaczego mogę sobie odpuścić?

Bo to są dosyć dziwne sprawy i w ogóle kombinowanie z psychiką to niezbyt bezpieczna zabawa, szczególnie jak ktoś nie ma pojęcia i nie potrafi rozpoznać w czym rzecz, jak małe dziecko może się poparzyć.
Zapisane
Zazula
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 22-08-2008
Skąd: Łódź
Wiadomości: 221

Myślę, więc jestem samotna...

« Odpowiedz #17 : 16-08-2009, 14:18 »

Fasolka, faktycznie poświęć czas i wysiłek (albo raczej unikaj wysiłku) na trening autogenny i świadome oddychanie - ale codziennie, przynajmniej rano i wieczorem. Sama czasem robiłam sobie takie ćwiczenia oddechowe wracając z pracy przez park, chwila zawsze się znajdzie, a efekty sama zobaczysz, tylko się nie "wysilaj" i daj sobie czas - to podstawa. Głowa do góry i do przodu - naprawdę warto smile
Zapisane

uśmiech to połowa pocałunku smile
Fasolka
Częsty gość
**

Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-11-2008, mąż: 09-02-2009, koktajl: 12-2008
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #18 : 16-08-2009, 20:23 »

Na razie uskuteczniałam trening Jacobsona, bo przeczytałam na poprzedniej stronie, że przed rozpoczęciem autogennego przez 2 tygodnie należy trenować Jacobsona, ale szybko się zniechęciłam, po pierwsze - słuchanie ciągle tego samego głosu, mówiącego codziennie w ten sam sposób mi obrzydło, po drugie nie dałam rady leżeć pół godziny bez ruchu i się rozluźniać, jakoś tak zaczynałam drętwieć...
Do autogennego jeszcze się nie przymierzyłam, ale trenowanie "w wolnej chwili" podoba mi się, bo nie zawsze mam czas wygospodarować pół godziny i poświęcić je tylko na ćwiczenie. Za miesiąc biorę ślub i mam masę załatwiania, bieganiny, przy tym dużo stresu, a dłonie i stopy tego lata pocą się jakby bardziej niż zwykle i pewnie skończy się na tym, że w dniu ślubu "popłynę". Już na samą myśl zaczynam się pocić Smutny
Rozgadałam się...
W każdym razie dziękuję za rady Zazulko!
Zapisane
Wera
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 03-2008, DP: 2011 przerwa ze względu na uciążliwe objawy
Wiadomości: 1.020

« Odpowiedz #19 : 23-11-2009, 11:54 »

Maciass26-jak często należałoby ćwiczyć Jacobsena?
Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!