Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 22:55 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chleb bezglutenowy  (Przeczytany 105432 razy)
Ceo
Częsty gość
**


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 20.07.2009.
Wiadomości: 91

« Odpowiedz #40 : 13-03-2010, 16:21 »

Robiąc chleb z mąki kukurydzianej co będzie zdrowsze drożdże, czy proszek do pieczenia?
Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #41 : 13-03-2010, 19:04 »

Drożdże.
Zapisane

Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #42 : 25-06-2011, 13:13 »

Mam pytanie od mamy rocznego malucha, alergika na bardzo dużo produktów, między innymi na gluten. Czy chleb domowej roboty, upieczony z różnych mąk bezglutenowych z siemieniem lnianym, może mu zaszkodzić w jego malutkim wieku? Chodzi przede wszystkim o ten klej z siemienia lnianego. Czy tak małe dziecko może już próbować siemię? Oczywiście mowa o niewielkiej ilości.
« Ostatnia zmiana: 25-06-2011, 16:51 wysłane przez Apollo » Zapisane
Fabularasa
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Luty 2010
Wiedza:
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 384

« Odpowiedz #43 : 25-06-2011, 15:14 »

Czasami sobie myślę, ile to szczęścia mają dzieci, u których wykryto alergię na glutem. Nie żebym się cieszył, że mają alergię, ale dzięki temu ich rodzice nie dodają im tegoż składnika do jadłospisu, a przede wszystkim szukają informacji na ten temat.
Nie wiem, czy jest sens robić chleb dla dziecka, jeśli nie jest do niego przyzwyczajone i nie patrzy ze łzami, tak jakby chciało zjeść kawałek. Chleb wypiekany, tj. poddany obróbce termicznej traci większość składników odżywczych, więc po co zapychać tym dziecko?  
« Ostatnia zmiana: 25-06-2011, 16:52 wysłane przez Apollo » Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #44 : 25-06-2011, 22:45 »

Też proponowałam mamie chłopca zrezygnować z chleba. Jednak ona nie jest w stanie tego zrobić, a mały "strasznie" woła i bardzo go lubi. Rodzina ta nie stosuje zasad z forum. Na razie szukają alternatywnych metod.
Matka karmi go jeszcze piersią. Czy mogą oboje pić już MO? Kiedyś dostałam informację, że dopiero jak skończy się karmienie piersią.
Zapisane
Dania
Początkujący
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 52
MO: 01.09.2010
Skąd: Lubuskie
Wiadomości: 49

« Odpowiedz #45 : 20-03-2012, 14:00 »

Lenka, a może taki chleb będzie rozwiązaniem dla tej rodziny i innych nieumiejących bez chleba żyć?

CHLEB SŁONECZNIKOWY (BEZGLUTENOWY)

Czas przygotowania: 10min.
Czas pieczenia: 40-50min.

Składniki:
4 jaja
0,5 L łuskanych ziaren słonecznika (2 szklanki)
200g śmietany (niecała szklanka)
Sól do smaku

Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić z solą. Dodać żółtka, wymieszać.  Dodać śmietanę, całość wymieszać. Część ziaren zmielić (w młynku Boscha 3 pokrywki - czyli mniej więcej 1i 1/3 szklanki) i dodać do masy. Całość wymieszać. Dosypać trochę ziaren niemielonych (ze 2 łyżki zostawić do posypania). Masę wylać do formy (ja używam keksówki) i piec 40-50 minut w temp. 160 stopni (termoobieg – nie wiem, ile czasu w innych piekarnikach) aż ciasto wyrośnie, uzyska kolor karmelu a patyczek będzie suchy. Po wyjęciu z formy wygląda jak sztabka starego złota.

Ten przepis bazuje na zasadach robienia biszkoptu/sufletu i dlatego warto chleb zostawić na chwilę w lekko otwartym piekarniku.

Mnie najbardziej smakuje z wędzonym łososiem i ogórkiem oraz z musztardą, pieczoną szynką lub karkówką z obiadu i pomidorem.

Jeżeli ktoś zabiera jedzenie do pracy, to jest to też dobre rozwiązanie, ponieważ jaja i śmietana jednak sycą dłużej niż puste zapychacze.



Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #46 : 20-03-2012, 15:48 »

Cytat
Czy mogą oboje pić już MO? Kiedyś dostałam informację, że dopiero jak skończy się karmienie piersią.

Nie powinno się zaczynać picia MO, gdy się karmi piersią. Toksyny, które są uwalniane do krwi podczas oczyszczania wędrują również do mleka. Niech mama poczeka z piciem, ale myślę, że maluch mógłby zacząć bardzo delikatnie.
http://www.bioslone.pl/oczyszczanie/mikstura
Zapisane
Lenka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.07.09
Skąd: Bydgoszcz
Wiadomości: 567

« Odpowiedz #47 : 20-03-2012, 21:04 »

Dzięki, mama jeszcze nie pije. Choć ma już książki, to nie wiem, czy zdecyduje się na tutejsze metody. Jest bardzo zapracowana i chyba nie tyle samozaparcia. Rodzina też raczej przeszkadza niż pomaga. Przecież "taki jest świat, nie można inaczej żyć". Dzieciątko jeszcze pije pierś a w czerwcu skończy 2 lata.
Zapisane
xxlilithxx
« Odpowiedz #48 : 20-03-2012, 21:16 »

Cytat
Przecież "taki jest świat, nie można inaczej żyć".
Typowe dla homo patiens.
Zapisane
Lodziuniag
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 62
MO: 15.02.2011
Wiadomości: 60

« Odpowiedz #49 : 22-03-2012, 14:35 »

http://blog-alergia.bloog.pl/id,330854999,title,CHLEB-GRYCZANY,index.html?utm_source=zmiksowani.pl&utm_medium=przekierowanie&utm_campaign=Mikser%2BKulinarny
Zapisane
Kornelia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 6.09.2012r
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #50 : 04-03-2013, 16:02 »

Niedawno w książce kulinarnej znalazłam dwa przepisy na chleb bezglutenowy :

CHLEB MLECZNY BEZGLUTENOWY

Skład:

- 40 dag mąki kukurydzianej
- 2 dag drożdży
- 200 ml mleka
- jedna szklanka wody
- jedna łyżka tłuszczu
- dwie łyżeczki cukru
- jedna łyżeczka soli

Sposób przyrządzenia:

Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody, posypać cukrem i poczekać parę minut, aż wyrosną. Mąkę wymieszać z solą, wlać resztę wody, mleko, tłuszcz, rozczyn i wyrobić mikserem na jednolitą masę. Przełożyć do wysmarowanej masłem formy, odstawić do wyrośnięcia na mniej więcej godzinę. Przed pieczeniem zwilżyć powierzchnię ciasta wodą. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 40 minut w temperaturze 200-250*C.


CHLEB Z MĄKI KUKURYDZIANEJ

Skład:

- 30 dag mąki kukurydzianej
- 250-300 ml mleka
- 1-2 jajka
- 6 dag drożdży
- jedna łyżeczka cukru
- szczypta soli
- kminek- do posypania

Sposób przyrządzenia:

Do posiekanej mąki kukurydzianej dodać rozczyn drożdżowy, jajka, lekko podgrzane mleko i sól. Ciasto dobrze wyrobić, włożyć do formy wysmarowanej masłem, posypać kminkiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku 40 minut.
Zapisane
Orchidea
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 46
MO: 23-07-2011
Wiadomości: 14

« Odpowiedz #51 : 16-05-2013, 06:04 »

Składniki:
1 kg mąki gryczanej
300 g mąki ryżowej
3 średnie ziemniaki
50 g drożdży
sól - ok.1-2 łyżki
cukier - 1 łyżka
oliwa 5 łyżek
ziarna: słonecznik, siemie, dynia - ilosc wg uznania
woda (ciepła ale nie gorąca)- ok 1 litra

Ziemniaki ugotować, ostudzić i zmielić (dodanie ziemniaków spowoduje że chleb nie bedzie się kruszył).
Drożdże rozpuścić w niewielkiej ilosci ciepłej wody.
Wszystko razem dobrze wymieszac, jesli ciasto będzie wymagało wiecej wody to dodac tyle aby było łatwo wymieszać wszystkie składniki. Miskę z ciastem przykryć folią spożywcza i odstawić w ciepłe miejsce na 20 min.
Po tym czasie ciasto przełożyć do dwóch keksówek (u mnie 31x12) wyłożonych papierem do pieczenia i odczekać kolejne 20 min.
Piec 15 min. w tem.230 stopni, nastepnie zmniejszyć temp. do 200 stopni i piec przez kolejne 45 min.
 
Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.251

« Odpowiedz #52 : 15-04-2016, 14:16 »

Jadłam u koleżanki chleb jaglany à la szarlotka.

Składniki:
• 1 szklanka suchej kaszy jaglanej,
• 4-5 jabłek (champion) - zetrzeć na tarce

Wykonanie:
Kaszę jaglaną wypłukać porządnie w wodzie, a jabłka zetrzeć na tarce. Składniki wymieszać. Formę keksową wyłożyć pergaminem i położyć masę. Piec 60 minut przez 60 minut, wierzch nakryć pergaminem, na koniec ściągnąć by się przyrumieniło.

Pyszne jest z podstawowymi dwoma składnikami, ale można dodać cynamon, rodzynki, orzechy, miód.
« Ostatnia zmiana: 18-04-2016, 21:58 wysłane przez Kamil » Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #53 : 15-04-2016, 19:11 »

Trzeba niezłej wyobraźnie żeby się tu chleba dopatrzeć.
Zapisane
Mbogdan
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 71
MO: 2010
Wiedza:
Skąd: Myszków
Wiadomości: 580

« Odpowiedz #54 : 17-04-2016, 16:37 »

Mnie taki chleb, lub szarlotka pasuje. Już zamówiłem u córki.
Zapisane
Wrady
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #55 : 17-04-2016, 18:33 »

Najprostszy jaki może być. Polecam.
http://www.natchniona.pl/chleb-doskonaly-bez-maki-i-drozdzy/
Zapisane
Kukułka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 42
MO: 10.01.2012
Skąd: łódzkie
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #56 : 17-04-2016, 19:16 »

Wrady, pyszny jest ten chlebek. Robiłam już parę razy, tyle tylko, że dodawałam jeszcze kurkumy i piekłam w 140 stopniach przez 1 godzinę i 20 minut.
Zapisane
Antaress
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 06.2013
Wiedza:
Skąd: Skoczów
Wiadomości: 229

« Odpowiedz #57 : 17-04-2016, 20:16 »

Ja też polecam ten chleb, bo jest absolutnie najszybszy do zrobienia, piekłam już wielokrotnie i jest smaczny! W sytuacjach, gdzie jest ''niezbędny'', doskonale się sprawdza. Nie zawiera nic więcej, poza biała kaszą, wodą i solą. Przechowywany w lodówce, trzyma świeżość do trzech tygodni. Osobiście polecam!
Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.251

« Odpowiedz #58 : 20-04-2016, 08:49 »

Trzeba niezłej wyobraźnie żeby się tu chleba dopatrzeć.
Ja tam nie wiem, chleb niejedno ma imię. Ziarno jest, woda jest i nawet dodatki.smile
Cytat
Chleb – pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody, poddanego najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej (z wykorzystaniem drożdży), wyrobionego w bochny różnego kształtu i wielkości
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chleb
Upiekłam samodzielnie i wyszedł dobry, ale trochę się kruszył, następnym razem dodam zmielone siemię lniane.
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.251

« Odpowiedz #59 : 21-04-2016, 07:34 »

Upiekłam i wyszedł bardzo dobry, ale dałam sól kłodawską i chyba 3 łyżeczki to za dużo. Ale byłam zdumiona jak mi pięknie urósł, ze wzorowym brzuszkiem. Przyniosłam do pracy i zjedli z masłem w 5 minut.smile
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!