Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 16:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 3 [4]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Chleb bezglutenowy  (Przeczytany 105417 razy)
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #60 : 21-04-2016, 15:25 »

Wszystko przez tą kłodawską zamiast himalajskiej...
Zapisane
Wrady
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #61 : 21-04-2016, 22:29 »

No właśnie... Zapomniałem napisać, że trzy łyżeczki to za dużo. Dwie będą w sam raz.
« Ostatnia zmiana: 22-04-2016, 05:59 wysłane przez Gloria » Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.251

« Odpowiedz #62 : 22-04-2016, 07:18 »

Wszystko przez tą kłodawską zamiast himalajskiej...
A widzisz...znawcy himalajskiej twierdzą, że jest mniej słona od normalnej. Także zawartość soli w soli, niekoniecznie jest takia sama. smile
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Gibbon
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: Nie stosuję.
Wiedza:
Wiadomości: 1.370

« Odpowiedz #63 : 22-04-2016, 09:43 »

Pięć razy droższa, 3 razy mniej słona, efekt placebo - bezcenny.
Zapisane
Gloria
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: luty 2012
Wiedza:
Wiadomości: 394

« Odpowiedz #64 : 25-06-2016, 10:45 »

W sytuacjach, gdzie jest ''niezbędny'', doskonale się sprawdza. Nie zawiera nic więcej poza biała kaszą, wodą i solą. Przechowywany w lodówce, trzyma świeżość do trzech tygodni.
Można go też zamrozić - po odmrożeniu nadal jest dobry. Zamierzam upiec więcej przed wyjazdem na wakacje, a na miejscu zamrozić i będę miała chleb na cały wyjazd. A kanapki podczas wędrówek/wycieczek są bardzo wygodne.

Chleb jest wypróbowany na dzieciach - z apetytem jedzą nawet te, które nie lubią kaszy gryczanej.
Zapisane

takie mam konie narowiste, jakie sam wybrałem...
Marita03
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2007
Skąd: Sosnowiec
Wiadomości: 202

« Odpowiedz #65 : 26-06-2016, 19:37 »

Doszłam do wprawy i piekę ten chleb już z dodatkami. Smakuje wszystkim, nawet mojemu mężowi, który bez chleba nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji. Teraz może wyeliminować gluten z diety.
Zapisane

marita
Pinezka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 31.08.2015
Wiadomości: 92

« Odpowiedz #66 : 27-06-2016, 21:53 »

Ostatnio popełniłam chleb z tego przepisu (ze skrobią ziemniaczaną) i wyszedł naprawdę smaczny i chrupiący:

"Warto wiedzieć, że:
   przede wszystkim mąka bezglutenowa potrzebuje więcej płynu niż mąka z glutenem
   chleb bezglutenowy po wystudzeniu najlepiej jest pokroić w kromki, zamrozić i rozmrażać gdy chcemy go zjeść, ponieważ szybciej wysycha niż chleb z glutenem
   chleb bezglutenowy trzeba piec w foremce, gdyż ciasto jest bardzo lepkie i niestety nie utrzymuje kształtu
   mąkę kukurydzianą można zastąpić skrobią ziemniaczaną – chleb wyjdzie pulchniejszy
   chlebek studzimy na kratce do pieczenia

Na blaszkę o wymiarach 28x10cm potrzeba

   250g mąki gryczanej
   150g mąki ryżowej
   100g mąki kukurydzianej
   8g drożdży instant
   2 łyżki siemienia lnianego bądź chia
   pół szklanki pestek (słonecznika, dyni, piniowych – ja kupuję gotową mieszankę)
   płaska łyżeczka soli
   czubata łyżeczka cukru
   550-600ml ciepłej wody (może się okazać, że będzie potrzeba ciut więcej)

W misce należy wymieszać wszystkie suche składniki. Dodać 500ml wody i łyżką wymieszać do uzyskania gładkiej masy bez grudek. Jeżeli składniki nie chcą się połączyć, należy dodać więcej wody. Odstawić do wyrośnięcia pod przykryciem na ok 30min.

Blaszkę wysmarować olejem bądź wyłożyć papierem do pieczenia, wyłożyć do niej ciasto i ponownie odstawić na ok 30min. Wierzch posypać pestkami.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 220 stopni, wstawić chleb i piec przez 50 minut (grzanie góra i dół). W razie gdyby zbyt szybko się zarumienił z góry, należy położyć na wierzch folię aluminiową. Po tym czasie należy chlebek wyjąć z foremki i podpiekać jeszcze przez ok 10 minut. Gotowy chleb wydaje głuchy odgłos, gdy w niego pukniemy od spodu."

http://www.eksperymentalnie.com/przepisy/bezglutenowe
Zapisane
Loret
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 2007-2008. Obecnie nie stosuję.
Wiadomości: 415

« Odpowiedz #67 : 28-06-2016, 07:46 »

Chciałabym nadmienić, że zawarte w pestkach dyni i słonecznika cenne składniki nie lubią wysokiej temperatury. Kwasy tłuszczowe pod wpływem temperatury zamieniają się w niekorzystne dla ludzkiego organizmu związki, a witamina E przechodzi proces utlenienia. To właśnie z tego powodu pestki dyni i słonecznika należy do potraw dodawać na zimno.
Zapisane

Zdrowie to nie egoizm, tylko mądrość.
Pinezka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 31.08.2015
Wiadomości: 92

« Odpowiedz #68 : 29-07-2016, 08:59 »

Kolejny "chlebek", który wychodzi puszysty i miękki. Mój miał posmak jajeczny, więc następnym razem dodam zioła, wtedy przejmie aromaty i będzie smaczniejszy. Myślę, że dzieciom może posmakować, bo jest mięciutki jak ciasto.

"   jajka – 7 większych albo 8 średnich
    starte warzywa (np. jedna cukinia i dwie marchewki) – jedna pełna szklanka
    masło klarowane (przepis albo zwykłe lub oliwa z oliwek) – pół szklanki
    mąka kokosowa – 1/3 szklanki (sprawdź ceny albo kup)
    mąka lniana – 1/3 szklanki (sprawdź ceny albo kup)
    pestki z dyni – 1/4 szklanki
    ocet jabłkowy – łyżka
    soda oczyszczona – łyżeczka (sprawdź ceny albo kup)
    sól – łyżeczka (kłodawska albo himalajska)
    przyprawy (bazylia, cebula suszona…) – opcjonalnie


Warzywa należy zetrzeć na drobnej tarce,  musisz uzyskać pełną szklankę, dobrze wypełnioną – uciskaj w niej warzywa i postaraj się dobrze odsączyć z nich sok. Mi najczęściej do szklanki wchodzi jedna cukinia i dwie średnie marchewki. Można też użyć same marchewki, marchewki z batatem lub inne kombinacje warzyw (np. seler, bakłażan, buraki, dynia…), choć pamiętaj, że wiele z nich ma dużo więcej węglowodanów niż cukinia.

W misce ubij mikserem wszystkie mokre składniki (poza warzywami), postaraj się uzyskać trochę luźną, puszystą strukturę. Dodaj wszystkie suche składniki i wymieszaj łyżką. Na koniec wsyp starte warzywa, połowę pestek dyni i dobrze wszystko wymieszaj. Wylej do foremki 10×20 cm, udekoruj resztką pestek i piecz w 180° przez 50-60 minut (sprawdzaj patyczkiem)."

http://paleosmak.pl/chleb-paleo-z-warzyw-niskoweglowodanowy/
Zapisane
Shadow
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 34
MO: 23.02.2015
Wiedza:
Skąd: Wrocław/Radomsko
Wiadomości: 558

« Odpowiedz #69 : 11-05-2018, 23:46 »

Nie znalazłem nowszego tematu więc wrzucam tutaj. Chleb, który dawno mi tak nie smakował. Nawet mi się nie chce myśleć o powrocie do jakiegokolwiek innego. W zasadzie smakuje wyśmienicie nawet tylko posmarowany grubo masłem. Przygotowanie oraz pieczenie banalnie proste i szybkie a wychodzi zawsze dobrze. Zawsze rośnie, zawsze jest chrupiący, nie za suchy ani też się nie leje.



Skład:
0,4l maślanki,
4-5 jajek,
łyżka soli,
500g nasion

Nasiona mogą być różne. My zwykle robimy z takich jak: siemię lniane, słonecznik, dynia, kasza jaglana, płatki gryczane, otręby gryczane, sezam, nasiona chia. W sumie nasion ma wyjść 500g do reszty proporcji. Ilość danych nasion zmienia smak chleba.

Wszystko wrzucamy do miski czy garnka, mieszamy dokładnie. Masa powinna wyjść podobnej konsystencji jak risotto(niezbyt rzadkie) i wlewamy do foremki.
Piec jakieś 50 minut w 180-200 stopniach. Jeśli chleb się nie dopiekł w środku, to znaczy, że trzeba dłużej piec w niższej temperaturze. Jeśli się nie przypiekł, to można na krótko w wyższej temperaturze. Wszystko zależy od piekarnika i zastosowanej foremki. Zalecane są zwykłe foremki metalowe. W aluminiowych, tych takich giętkich chleb nie wyjdzie tzn. nie upiecze się w środku. Zaleca się używać brązowy papier do pieczenia.

Jak wystygnie to najlepiej na noc chować go do lodówki i taki chleb wytrzyma nawet ponad tydzień.
« Ostatnia zmiana: 12-05-2018, 00:25 wysłane przez Shadow » Zapisane
Dejmon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 29
MO: nie stosuję
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 40

« Odpowiedz #70 : 12-05-2018, 09:31 »

Potwierdzam. Chleb z ziaren jest wyborny. W kwestii kompozycji ziaren ogranicza nas wyłącznie fantazja. Można kombinować dowolnie.
Zapisane
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #71 : 13-05-2018, 16:47 »

Cytat
My zwykle robimy z takich jak: siemię lniane, słonecznik, dynia

Ziarna słonecznik, dyni łuskane?
Zapisane
Shadow
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 34
MO: 23.02.2015
Wiedza:
Skąd: Wrocław/Radomsko
Wiadomości: 558

« Odpowiedz #72 : 13-05-2018, 23:03 »

Tak, chodzi o same nasiona. Chyba, że ktoś spróbuje z łupinami i podzieli się uwagami na temat smaku.
Zapisane
Darko
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 229

« Odpowiedz #73 : 27-05-2018, 07:18 »

Kasza jaglana ma być ugotowana?
Zapisane
Shadow
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 34
MO: 23.02.2015
Wiedza:
Skąd: Wrocław/Radomsko
Wiadomości: 558

« Odpowiedz #74 : 29-05-2018, 11:22 »

Lepiej nie, gdyż po ugotowaniu naciągnie ona dużo wody i chleb będzie wtedy bardzo wilgotny nawet po długotrwałym pieczeniu. Lepiej aby był zwarty i chrupiący.
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!