Niemedyczne forum zdrowia
25-04-2024, 06:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolor krwi  (Przeczytany 15180 razy)
Akownik
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 98

« : 24-10-2009, 18:16 »

Czy ktoś potrafi mi powiedzieć jaki kolor ma krew?

« Ostatnia zmiana: 25-10-2009, 08:48 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #1 : 24-10-2009, 18:56 »

czerwony?
Zapisane
Skarabeusz2005
« Odpowiedz #2 : 24-10-2009, 20:37 »

Dlaczego krew jest czerwona?
Bo zawiera barwnik, czyli hemoglobinę, która jest substancją będącą w stanie przenieść tlen z płuc do wszystkich narządów. Każda część naszego organizmu potrzebuje tlenu i trzeba go do niej doprowadzić. Autostrady naczyniowe umożliwiają przepływ takich małych "cysternek", czyli krwinek, a każda z nich ma pewną masę hemoglobiny, która może pobrać w płucach określoną ilość cząsteczek tlenu i zawieźć je np. do opuszka palca. Hemoglobina jest elementem budowy krwinki czerwonej, a krwinka ta ma kształt dwuwklęsłego dysku. Ktoś spyta, dlaczego krwinka nie ma np. kształtu kuli? Bo natura jest bardzo mądra i znajduje rozwiązania optymalne. Kula ma niezbyt korzystny stosunek wielkości powierzchni do objętości. W przypadku kształtu krwinki powierzchna kontaktu jest w stosunku do objętości bardzo duża, co umożliwia optymalną wymianę tlenu. Taka krwinka przepływa przez małe kapilarki, czyli najcieńsze naczynia w płucach i pobiera tlen, a potem płynąc przez najdrobniejsze kapilary w wątrobie, nerkach czy skórze, ma najlepsze warunki aby go oddać. Taki kształt umożliwia ponadto elastyczne przechodzenie przez najcieńsze naczynia, a my dzięki temu nie mamy zakrzepów czy zawałów.

Czerwony kolor krwi może mieć różne odcienie. Przy niedokrwistości będzie w skali czerwoności bledszy. Gdy hemoglobina jest niedotlenowana krew ma odcień ciemniejszy. Mamy wówczas do czynienia z sinicą. W przypadku silnej niedokrwistośći sinica może nie być widoczna, gdyż hemoglobiny jest zbyt mało aby wpływała ona na kolor skóry i śluzówek, które są wtedy blade.

Informacje przytoczone przez Skarabeusza, pochodzą z tego źródła: http://katowice.naszemiasto.pl/na_zdrowie/specjalna_artykul/640208.html . Na przyszłość proszę nie podawać cudzych informacji jako własne. Odcinamy się od podobnych praktyk stosowanych na forum Ener-Med, w czym specjalizował się szczególnie pan Andrzej Janus. // Heniek
« Ostatnia zmiana: 24-10-2009, 22:41 wysłane przez Heniek » Zapisane
MohSETH
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 40
MO: 21-10-2008
Skąd: Legnica
Wiadomości: 215

« Odpowiedz #3 : 24-10-2009, 22:39 »

Wydaje mi się, że to prowokacja? Nie dajcie się wciągnąć...

Pozdrawiam
Zapisane
Akownik
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 98

« Odpowiedz #4 : 24-10-2009, 23:09 »

Chciałbym zapewnić, że moje pytanie nie jest prowokacją.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #5 : 24-10-2009, 23:18 »

Chciałbym zapewnić, że moje pytanie nie jest prowokacją.

No więc jaki jest jego cel?
Zapisane
Akownik
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 98

« Odpowiedz #6 : 25-10-2009, 07:16 »

Moje wątpliwości co do tego czy krew jest na pewno czerwona wynikają z faktu, że kolor ten obserwujemy wtedy gdy krew jest poza organizmem.
Być może moje pytanie było zbyt ogólne. Być może powinienem zaznaczyć, że chodzi o kolor krwi w naczyniach krwionośnych. Czy na pewno jest taki sam? I czy  będziemy w stanie  określić to kiedykolwiek? Choćby ze względu na zasadę nieoznaczoności.
Laokoonie, jak do tej pory jesteś jedyną osobą, z tych, którym zadawałem to pytanie, która swoją odpowiedź opatrzyła znakiem zapytania.
« Ostatnia zmiana: 25-10-2009, 07:18 wysłane przez Akownik » Zapisane
Stańczyk
« Odpowiedz #7 : 25-10-2009, 09:42 »

Akowniku, wnioski, wnioski. Po co to pytanie i co chcesz udowodnić? To już drugi twój post (pierwszy o placebo, http://bioslone.pl/forum2/index.php?topic=9453.0), który nie wiadomo do czego zmierza.
« Ostatnia zmiana: 25-10-2009, 09:45 wysłane przez Stańczyk » Zapisane
Akownik
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiadomości: 98

« Odpowiedz #8 : 25-10-2009, 09:51 »

Drogi Stańczyku. Nic nie chcę udowodnić! Zadałem pytanie. Jeszcze nikt nie udzielił odpowiedzi. Ja sam napisałem, że tej odpowiedzi nie znam. Nie ma tu żadnej prowokacji.
Celem tego wątku jest próba uzyskania odpowiedzi na moje pytanie. Znasz odpowiedź?
Zapisane
Stańczyk
« Odpowiedz #9 : 25-10-2009, 10:00 »

Celem tego wątku jest próba uzyskania odpowiedzi na moje pytanie. Znasz odpowiedź?
Nie znam. Nie jest mi to do niczego potrzebne. A tobie do czego jest to potrzebne? Ma to jakiś zwiazek z celem tego forum?
Zapisane
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #10 : 25-10-2009, 10:25 »

Czy ktoś potrafi mi powiedzieć jaki kolor ma krew?

Oczywiście, że ktoś potrafi. Moja odpowiedź na przytoczone pytanie jest twierdząca.
Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!