Niemedyczne forum zdrowia
11-05-2024, 07:17 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pycha i pokora  (Przeczytany 116553 razy)
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #160 : 11-12-2013, 15:33 »


Nie wiem czy "odkrycie prawdy" (jak Pan pisze) jest dostępne dla każdego człowieka.

Myślę, że "odkrywanie prawdy" trwa całe życie. To, na ile ją odkryjemy zależy głównie od naszego nastawienia i zaangażowania.
Wcale też nie o to chodzi, żeby od razu odkryć całą prawdę.
Czasami człowiek na danym etapie swojego życia nie jest gotowy na jej poznanie, doświadczenie...

"Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli", jak powiedział Chrystus. Nie ma wątpliwości, że ten proces, jest dla nas korzystny. Im wcześniej i szybciej poznamy prawdę (jakiś jej stopień), tym dla nas lepiej.

Tak jak napisał pan Tomasz, też myślę, że na poznanie prawdy trzeba się "otworzyć", mieć świadomość swojej ograniczoności. Jeśli ktoś z góry założy, że Boga nie ma, że już wszystko wie, czy też chce go poznać, ale na swoich warunkach, może to być trudne.
Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #161 : 11-12-2013, 15:50 »

Ten wątek nosi tytuł "pycha i pokora". Wybór jednej z tych postaw w poszukiwaniu prawdy jest właśnie wyborem określonej drogi.
O tym pisałem na wstępie (Pycha i pokora <<Odpowiedz #1 : 28-11-2013, 15:07>>):
1/ "Wiem wszystko" - to wszechwiedza (omnisjencja), boska uzurpacja
2/ "Wiem, że nic nie wiem" - to autosceptycyzm, świadomość własnych ograniczeń
To są właśnie te dwie różne drogi - do wyboru.
Droga ma to do siebie, że się po niej idzie - jak słusznie zauważa Yasmine - całe życie.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #162 : 11-12-2013, 16:28 »

Czyli że nie będąc mistykiem, nie mamy szans odkrycia prawdy? Po co w takim razie poszukiwać?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #163 : 11-12-2013, 16:30 »

Cytat
Droga ma to do siebie, że się po niej idzie
To samo dotyczy drogi na manowce.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
scorupion
« Odpowiedz #164 : 11-12-2013, 16:30 »

A będąc mistykiem mamy? Ilu mistyków poznało tą prawdę i jak ona wygląda?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #165 : 11-12-2013, 16:37 »

A będąc mistykiem mamy? Ilu mistyków poznało tą prawdę i jak ona wygląda?
Podejrzewam, że nie ma jednej prawdy, lecz jest ich tyle, ilu mistyków, a każda z nich ma to do siebie, że jest mistyczna: http://sjp.pl/mistyczny
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
scorupion
« Odpowiedz #166 : 11-12-2013, 16:59 »

No tak, zgadza się z tymi mistykami i mistycznością, ale co ma do tego prawda?
Zapisane
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #167 : 11-12-2013, 16:59 »

Czyli że nie będąc mistykiem, nie mamy szans odkrycia prawdy? Po co w takim razie poszukiwać?

Uważam, że roztrząsanie, czy poznamy całą prawdę, czy nie nic nie da.
Być może nie jest nam ona na razie potrzebna, ważne jest, aby prawdę poznawać.

Mistycy dostawali łaskę "olśnienia", w jednej chwili pojmowali to, do czego inni ludzie, mędrcy, uczeni dochodzili latami.
Tak było na przykład ze św. Faustyną, która ledwie co umiała czytać.
« Ostatnia zmiana: 11-12-2013, 17:28 wysłane przez Yasmine » Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #168 : 11-12-2013, 17:14 »

Czyli że nie będąc mistykiem, nie mamy szans odkrycia prawdy? Po co w takim razie poszukiwać?

Świetne pytanie.

1/ Postawa pokory (warto poszukiwać). Akceptuję, że tylko nieliczni mogą poznać prawdę przez prywatne objawienie (np. Szaweł). Dlatego wybieram drogę pośrednią (czyli wiarę): Ewangelię, obserwację świata, słuchanie wewnętrznego głosu, odczytywanie własnego powołania. Po śmierci poznam prawdę.

2/ Postawa pychy (nie warto poszukiwać). Piłat: Cóż to jest prawda? Postmodernizm: nie ma prawdy obiektywnej.

Odnoszę wrażenie, że tylko nieliczni odczuwają wewnętrzny imperatyw poszukiwania prawdy. Większość woli przyjmować gotowe doktryny.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #169 : 11-12-2013, 17:39 »

Odnoszę wrażenie, że tylko nieliczni odczuwają wewnętrzny imperatyw poszukiwania prawdy. Większość woli przyjmować gotowe doktryny.
No i do tego ten wątek zmierza, że jako takiej prawdy nikt nie zna, toteż szczytem pychy jest powoływanie się na "najwyższą prawdę", co ma świadczyć, że mentor ową prawdę posiadł za życia. Doktryna nie jest nawet substytutem prawdy. Jest dogmatem, dogmat zaś nie dopuszcza poszukiwania prawdy, bo jest z góry narzucony i niepodważalny.
« Ostatnia zmiana: 11-12-2013, 19:09 wysłane przez Ania‬ » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #170 : 11-12-2013, 18:24 »

Cytat
Odnoszę wrażenie, że tylko nieliczni odczuwają wewnętrzny imperatyw poszukiwania prawdy.
Przyszło mi do głowy, czyli do niczego, że to nie kto inny, jak Bóg wyrugował z nas ów imperatyw, bo gdy pierwsi ludzie chcieli poznać prawdę, jako alegoryczny owoc z drzewa poznania, zostali sromotnie ukarani. Kobiety podwójnie, bo nie dość, że zostały wygonione z raju, to jeszcze muszą w bólach rodzić.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #171 : 11-12-2013, 20:31 »

Dogmat nie dopuszcza poszukiwania prawdy, a kościół (np. katolicki) pełen jest właśnie dogmatów.
Wniosek jest jeden - jeśli ktoś zamierza szukać prawdy zdecydowanie powinien to robić poza kościołem.
Zapisane
Luk
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.05.2013
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #172 : 11-12-2013, 23:03 »

to może jeśli nie da się żyć wg prawdy, bo jest ich kilka, to powinniśmy się kierować.. miłością? msn-wink

(parafraza) "poznanie nadyma, ale miłość buduje"

co to jest miłość? smile
Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.252

« Odpowiedz #173 : 12-12-2013, 10:04 »

Dogmat nie dopuszcza poszukiwania prawdy, a kościół (np. katolicki) pełen jest właśnie dogmatów.
Wniosek jest jeden - jeśli ktoś zamierza szukać prawdy zdecydowanie powinien to robić poza kościołem.

Dla mnie dogmat jest potwierdzeniem prawdy odkrytej, wcześniej doświadczonej i nie mam problemów z ich przyjmowaniem. To co kościół ogłosił jako dogmat najpierw doświadczył lub przeżył.
Kościół nie opiera się tylko na Piśmie Świętym, ale na tradycji, na historii, na doświadczeniu całej wspólnoty, ale też poszczególnych ich członków.
Ciekawe, że ludzie w kościele nie mają najczęściej problemów z dogmatami, a ludzie spoza kościoła mają...
Dogmaty nie zamykają odkrywania, bo to, co dla wierzącego jest najważniejsze, to osobowe spotkanie Pana Boga we własnym życiu, w doświadczeniu i pewności, że Bóg jest.
Dla mnie wiara to pewność, nie dlatego, że ktoś mi to powiedział, chociaż wiara rodzi się ze słuchania, ale dlatego, że doświadczyłam w życiu działania Pana Boga. Oczywiście u sceptyka będzie pytanie "skąd to wiem, że to Bóg?" I tu dochodzimy, to pewnej "tajemnicy", która nie jest tajemna, ale trudna do wytłumaczenia sceptykowi, bo moje twarde dowody dla Niego mogą być moimi wymysłami. Szkiełko i oko tu nie zadziała.
« Ostatnia zmiana: 18-12-2013, 22:02 wysłane przez Agata » Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #174 : 12-12-2013, 13:03 »

Jeżeli dogmat okazuje się być sprzeczny z prawdą, musi zostać zmieniony. Wskazuje na to zmiana stanowiska Kościoła katolickiego wobec dzieła Mikołaja Kopernika. Prawda jest ważniejsza od dogmatu.

Ludzie wyprzedzający swoją epokę zawsze podważali zastany system poglądów i wchodzili w konflikt z jego strażnikami i cenzorami. Ich dzieła musiały czekać długo na zdjęcie z indeksu i publikację.

Konflikt między postawą dogmatyczną a postawą rewizjonistyczną nie dotyczy wyłącznie Kościoła katolickiego. Myślenie dogmatyczne może być uprawiane równie dobrze przez marksistów lub antyklerykałów. Wspomniany konflikt ma charakter uniwersalny i obejmuje wszystkie dziedziny ludzkiej refleksji. Zapewnia rozwój filozofii, nauki i cywilizacji.

Gdyby nie było dogmatyków, to z kim dyskutowaliby rewizjoniści?

Na tym Forum ciągle ścierają się poglądy dogmatyczne (eksperci) i rewizjonistyczne (sceptycy). I bardzo dobrze. Zachęcam do utrzymania tego stylu.
« Ostatnia zmiana: 12-12-2013, 13:18 wysłane przez Tomasz_Dangel » Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.360

« Odpowiedz #175 : 12-12-2013, 14:50 »


Ciekawe, że  ludzie w kościele nie mają najczęściej problemów z dogmatami, a ludzie z poza kościoła mają...
Dogmaty nie zamykają odkrywania, bo to, co dla wierzącego jest najważniejsze, to osobowe spotkanie Pan Boga we własnym życiu, w doświadczeniu i pewności, że Bóg jest.
Dla mnie wiara to pewność, nie dlatego, że ktoś mi to powiedział, chociaż wiara rodzi się ze słuchania, ale dlatego, że doświadczyłam w życiu działania Pan Boga. Oczywiście u sceptyka będzie pytanie „skąd to wiem, że to Bóg?” I tu dochodzimy, to pewnej „tajemnicy”, która nie jest tajemna, ale trudna do wytłumaczenia sceptykowi, bo moje twarde dowody, dla Niego mogą być moimi wymysłami. Szkiełko i oko tu nie zadziała.


My tu nie mamy wątpliwości co do istnienia Boga. Chodzi o to, że dogmaty wyznaczane przez różne religie i kościoły są zupełnie inne, często sprzeczne.
Zapisane
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #176 : 12-12-2013, 16:30 »

Jeżeli dogmat okazuje się być sprzeczny z prawdą, musi zostać zmieniony. Wskazuje na to zmiana stanowiska Kościoła katolickiego wobec dzieła Mikołaja Kopernika. Prawda jest ważniejsza od dogmatu.
Ciekawe czy Kopernik miał rację - może za parę lat znowu zrewidują swoje stanowisko o 180st. - a dogmat zmieni się w 'prawdę'. Kiedyś nawet sporo czytałem o różnych teoriach (to słowo klucz) np. Heliocentryzm kontra Geocentryzm. Tu jest ciekawy przykładowy filmik: http://www.youtube.com/watch?v=Ddyn5laWric
Można sobie też poszukać jak przeprowadzić doświadczenia samemu udowadniające teorię geocentryczne.
Zapisane
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #177 : 12-12-2013, 18:36 »

Cytat od: Udana
To co kościół ogłosił jako dogmat najpierw doświadczył lub przeżył.

Chyba masz bardzo ciekawe informacje, których ja nie posiadam. Wyjaśnij proszę w jaki sposób kościół doświadczał niepokalanego poczęcia Maryji albo nieomylności papieża.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #178 : 12-12-2013, 18:40 »

Ciekawe czy Kopernik miał rację - może za parę lat znowu zrewidują swoje stanowisko o 180st. - a dogmat zmieni się w 'prawdę'.
Może zapytaj tych co wykreślają trajektorię lotu dla rakiet kosmicznych z jakich korzystają założeń.
Zapisane
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #179 : 12-12-2013, 18:47 »

Może zapytaj tych co wykreślają trajektorię lotu dla rakiet kosmicznych z jakich korzystają założeń.
A jaki to związek jeżeli przyjąć, że cały układ jest w ruchu?
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!