Niemedyczne forum zdrowia

BLOK OGÓLNY => Forum ogólne => Wątek zaczęty przez: Kamil 25-03-2014, 12:56



Tytuł: Jak nas okradają
Wiadomość wysłana przez: Kamil 25-03-2014, 12:56
Tu coś dodać, tam coś ująć i nagle autorem artykułu o przemianie materii (http://portal.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/przemiana_materii) staje się nijaka Anna Chećko, dietetyk. Artykuł znajduje się na stronie http://www.strefazdrowiaiurody.pl/przemiana-materii-a-metabolizm/, porównać wystarczy akapity:

  • Cytat od: Anna Chećko
    Wielu ludzi bardzo często myli pojęcie przemiany materii z częstotliwością oddawania stolca, nie jednokrotnie z ust pacjentów słyszałam – „mam dobrą przemianę materii, wypróżniam się często”. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, ponieważ tak naprawdę stolec to nic innego jak materia niewchłonięta z przewodu pokarmowego do organizmu, to określenie przemiana materii tak naprawdę opisuje to, co się dzieje z tą materią, która została wchłonięta i dotarła do miejsca przeznaczenia, czyli do komórek naszego ciała.

    Cytat od: Józef Słonecki
    Wielu ludzi utożsamia przemianę materii z częstością oddawania stolca. W rzeczywistości jest akurat odwrotnie, ponieważ o ile stolec jest materią niewchłoniętą z przewodu pokarmowego do organizmu, to określenie „przemiana materii” opisuje losy tej materii, która została wchłonięta i dotarła do miejsca przeznaczenia, czyli do komórek naszego ciała.


  • Cytat od: Anna Chećko
    Materię, która w Naszym organizmie występuje w postaci prostych substancji chemicznych, wchłoniętych z przewodu pokarmowego, organizm zamienia na energię albo na materię bardziej chemicznie złożoną. Dlatego w momencie, kiedy mówimy słowo „przemiania materii”, mamy na myśli dwa przeciwstawne procesy – katabolizm, w którym energia jest produkowana, oraz anabolizm, w którym energia jest pobierana

    Cytat od: Józef Słonecki
    Materię w postaci prostych substancji chemicznych, wchłoniętych z przewodu pokarmowego, organizm zamienia na energię albo (przy użyciu energii) na materię bardziej chemicznie złożoną. Toteż gdy mówimy o przemianie materii, mamy na myśli dwa przeciwstawne procesy – katabolizm, w którym energia jest produkowana, oraz anabolizm, w którym energia jest pobierana. Metabolizm odróżnia wszystkie organizmy żywe od materii nieożywionej.


  • Cytat od: Anna Chećko
    Proces ten zachodzi w mitochondriach, które są ośrodkiem energetycznym komórek. Na katabolizm składają się reakcje chemiczne (głównie spalanie węglowodanów, tłuszczów i białek), co prowadzi do wyzwolenia energii. Elementem nieuniknionym tego procesu są metabolity – toksyczne produkty uboczne, zwane produktami przemiany materii. Do uzyskania energii organizm wykorzystuje trzy rodzaje energii, którymi są białka, tłuszcze i węglowodany.

    Cytat od: Józef Słonecki
    Proces ten zachodzi w mitochondriach, które są ośrodkami energetycznymi komórek. Na katabolizm składają się reakcje chemiczne (głównie spalanie cukrów, tłuszczów i białek), w wyniku których wyzwalana jest energia. Nieuniknionym elementem tego procesu są metabolity – toksyczne produkty uboczne, zwane produktami przemiany materii.


  • Cytat od: Anna Chećko
    Węglowodanem, który wykorzystywany jest przez organizm do wytworzenia energii jest glukoza, która sama w sobie nie jest substancją wysokoenergetyczną, gdyż z 1g wyzwala zaledwie 4 kcal, ale użycie jej do otrzymania energii ma trzy bardzo ważne zalety:
    a) Nadmiar glukozy można łatwo zmagazynować w postaci glikogenu, który szybko może być przetworzony na glukozę i wykorzystany do wyzwolenia energii.
    b) Wyzwolenie energii z glukozy jest łatwe i nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii.
    c) Jako węglowodan, glukoza jest najczęstszą substancją energetyczną, gdyż w procesie przemiany w energię rozpada się na łatwe do wydalenia dwutlenek węgla i wodę.

    Cytat od: Józef Słonecki
    Do uzyskania energii organizm wykorzystuje trzy rodzaje materii: węglowodany, czyli cukry, tłuszcze i białka. Węglowodanem wykorzystywanym przez organizm do wytworzenia energii jest jednocukier glukoza, która nie jest substancją wysokoenergetyczną, gdyż z jednego grama wyzwala zaledwie 4 kcal, ale użycie jej do otrzymania energii ma trzy istotne zalety:
    • Nadmiar glukozy można łatwo zmagazynować w postaci glikogenu, który można szybko przetworzyć z powrotem na glukozę i wykorzystać do wyzwolenia energii.
    • Wyzwolenie energii z glukozy jest łatwe i nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii.
    • Jako węglowodan, glukoza jest najczystszą substancją energetyczną, gdyż w procesie przemiany w energię rozpada się na łatwe do wydalenia dwutlenek węgla i wodę.


  • Cytat od: Anna Chećko
    Jednym słowem: wszystko, z czego się składamy zostało wyprodukowane w rybosomach z materii wchłoniętej ze strawionego, czyli rozbitego na substancje proste pożywienia, które zjedliśmy do tej pory. Aby te skomplikowane reakcje chemiczne mogły dojść do skutku, niezmiernie ważne jest dostarczenie energii wytworzonej w procesie katabolizmu, zachodzącym w mitochondriach. W ten oto sposób dwa przeciwstawne procesy: KATABOLIZM I ANABOLIZM łączą się w jeden METABOLIZM.

    Cytat od: Józef Słonecki
    Jednym słowem: wszystko, z czego się składamy, zostało wyprodukowane w rybosomach z materii wchłoniętej ze strawionego, czyli rozbitego na substancje proste pożywienia, zjedzonego przez nas do tej pory. Aby te skomplikowane reakcje chemiczne mogły zaistnieć, niezbędne jest dostarczenie energii wytworzonej w procesie katabolizmu, zachodzącym w mitochondriach. W ten oto sposób dwa przeciwstawne procesy: katabolizm i anabolizm łączą się w jeden – metabolizm.

Ciekawe czy ludzie tak chętnie skłanialiby się do przywłaszczania sobie czyjejś pracy, gdyby pociągać ich do odpowiedzialności prawnej.


Tytuł: Odp: Jak nas okradają
Wiadomość wysłana przez: Luciano 25-03-2014, 16:08
Dobrze, że jeszcze strony nie nazwała "biochećko", hehe.