Niemedyczne forum zdrowia
22-05-2024, 03:22 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pycha i pokora  (Przeczytany 116845 razy)
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #120 : 07-12-2013, 10:43 »

W przekładzie nowego świata światków Jehowy. Cytaty nie pochodzą z Pisma Świętego, ale z tłumaczenia pełnego przeinaczeń.
Niemożliwa jest dyskusja z kimś, kto dysponuje cytatami z innej księgi niż my.

Zawsze dziwili mnie ludzie, którzy porzucali wiarę swoich ojców i przechodzili do tego wyznania.
Cóż takiego daje Wam to wyznanie czego nie oferuje Chrześcijaństwo?
Nic oczywiście nie przebije Biblii Tysiąca-błędów...
Gehenna nie występuję rzeczywiście w żadnym innym przekładzie niż Nowego Świata tylko właśnie nasuwa się pytanie czemu słowo 'gehenna' zostało przetłumaczone w większości polskich przekładów na 'piekło'.
Zawsze warto porównywać wszystkie przekłady...
Tutaj można znaleźć tekst grecki: http://www.biblia-internetowa.pl/Mat/5/29.html
Dla leniwych chodzi o to słowo: γεενναν
« Ostatnia zmiana: 07-12-2013, 11:40 wysłane przez Osci » Zapisane
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #121 : 07-12-2013, 11:10 »

O istnieniu piekła mieli okazję przekonać się m.in. Dante Alighieri http://pl.wikipedia.org/wiki/Boska_Komedia oraz św. Faustyna Kowalska http://adonai.pl/milosierdzie/?id=34
Zapisane
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #122 : 07-12-2013, 18:06 »

O istnieniu piekła mieli okazję przekonać się m.in. Dante Alighieri http://pl.wikipedia.org/wiki/Boska_Komedia oraz św. Faustyna Kowalska http://adonai.pl/milosierdzie/?id=34

A na ile wiarygodne są te dane?
Zapisane
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #123 : 07-12-2013, 19:55 »



Jestem w kościele od urodzenia i nikt mnie nigdy nie straszył piekłem jeśli nie będę chodziła do kościoła czy na rekolekcje...w jakim kościele to słuchałaś?
W moim kościele słyszałam zawsze o miłosierdziu, przebaczeniu i miłości.


Mam bardzo podobne doświadczenia jak Udana.


Jezus nigdy nie właził tam gdzie go nie proszono. Kto Was prosi?

Zgadzam się z panem Józefem.
Z Ewagelii w/g św. Marka: „Gdziekolwiek wejdziecie do domu, zatrzymajcie się tam, aż do czasu, gdy będziecie opuszczać to miejsce. Jeśli w jakiejś miejscowości was nie przyjmą i nie zechcą was słuchać, wyjdźcie stamtąd i strząśnijcie pył z waszych nóg, na świadectwo dla nich”.

Bóg za bardzo kocha człowieka, by odbierać mu prawo wyboru.
Jednym z największych darów (w/g mnie), którymi Bóg nas obdarzył, jest wolność.
Dlatego mnie osobiście bardzo razi to namolne nawracanie. Skoro sam Bóg obdarzył nas wolnością, nikt nie ma prawa narzucać innym własnego zdania. (Żeby się nikt nie czepiał – nie dotyczy to dzieci, lub osoby niepełnosprawne umysłowo, których świadomość jest ograniczona).

Dla mnie to jest bardzo proste i oczywiste, Bóg jest Miłością. Jeśli się kogoś kocha nie można go do niczego zmuszać, nawet, jeśli się posiada wiedzę, że ta osoba sobie szkodzi własnym postępowaniem.
 
Zostaliśmy obdarzeni godnością Dzieci Bożych, i jako dzieci (czyli osoby nie posiadające wiedzy absolutnej) jesteśmy pouczani, napominani, kierowani na właściwą drogę, ale ostateczny wybór Bóg zostawił człowiekowi. Jeśli ktoś z całą pewnością twierdzi, że ma rację w sprawach egzystencjalnych, ostatecznych, to dla mnie z cała pewnością jest niewiarygodny.


« Ostatnia zmiana: 17-12-2013, 13:43 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #124 : 07-12-2013, 20:16 »

Cytat
A co zrobili Jechowi? Przyszli na gotowe i czepiają się słówek - jedne, te katolickie, są literalne, inne, Jechowych, są nieliteralne, albo odwrotni
Nie jest z tym tak niewinnie. Słówka pozamieniano w takich miejscach, że sens zdań zmienia się o 180 stopni.
Zapisane
Misiek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Wiadomości: 448

« Odpowiedz #125 : 07-12-2013, 21:52 »

Cytat
Dobrym przykładem jest tu słowo gehenna. Bibliści tłumaczą je jako piekło, Jechowi zaś jako śmietnik. W tym wypadku, ma się rozumieć, należy to rozumieć "literalnie" - ulubiony wykręt Jechowych. Czyli gehenna to po prostu śmietnik. Według nich litościwy i łaskawy Bóg nie skazuje zmarłych winowajców
na czyściec ani wieczne potępienie, tylko żywych każe wyrzucać na śmietnik.


W rzeczywistości jest tak, że do wszystkiego można się przyczepić, jeśli jest się czepialskim i na dodatek kieruje złą wolą. Ileż to razy moje słowa wyrywano z kontekstu i robiono z igły widły. Tak samo jest z Biblią - każdy może ją interpretować wedle własnej woli. Ale już zaczepianie ludzi na ulicy, włażenie do ich domów, mimo że nikt ich nie zaprasza, przypomina bardziej kuszenie Diabła niż niesienie bożego słowa.

Warto sobie zdać sprawę, że kościół rzymskokatolicki jest konarem, od którego odrastają gałęzie i pędy. To właśnie kościół rzymskokatolicki zadbał o to, by powstał Nowy Testament, by Biblia stała się najpopularniejszą książką na świecie, by wiara w Jezusa Chrystusa przetrwała dwa tysiące lat. A co zrobili Jechowi? Przyszli na gotowe i czepiają się słówek - jedne, te katolickie, są literalne, inne, Jechowych, są nieliteralne, albo odwrotnie.

 

Panie Józefie, z całym szacunkiem- zdecydowanie lepiej wypada Pan w roli demaskatora kłamstw medycznych, niż oszczercy Świadków Jehowy i obrońcy własnej religii...Faktycznie- to nie Pańska działka...msn-wink
 
(Objawienie 18:1-24) Potem ujrzałem innego anioła, zstępującego z nieba, mającego wielką władzę; i ziemia rozświetliła się od jego chwały. 2 I zawołał silnym głosem, mówiąc: „Upadła! Upadła metropolia Babilon Wielki i stała się miejscem mieszkania demonów i kryjówką wszelkiego nieczystego wyziewu, i kryjówką wszelkiego ptaka nieczystego i znienawidzonego! 3 Bo z powodu wina gniewu jej rozpusty wszystkie narody padły ofiarą i królowie ziemi dopuszczali się z nią rozpusty, a wędrowni kupcy ziemscy wzbogacili się przez moc jej bezwstydnego zbytku”. 4 I usłyszałem inny głos z nieba, mówiący: „Wyjdźcie z niej, mój ludu, jeżeli nie chcecie mieć z nią udziału w jej grzechach i jeżeli nie chcecie otrzymać części jej plag. 5 Bo grzechy jej narosły aż do nieba
Zapisane

Szukaj wyjaśnienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.252

« Odpowiedz #126 : 07-12-2013, 22:48 »

I tak się kończą dyskusje z ŚJ, rzucają cytat wyrwany z kontekstu jako "prawda objawiona" i nie wiem co to ma dokonać? czego oczekują po takim cytacie?
Rozumiem, że to my ci grzesznicy, na których spadną wszelkie plagi?? To jest chyba ta "dobra nowina".

Jeden raz wpuściłam ŚJ, dwóch panów do domu,chciałam zobaczyć co oni myślą i jakie mają doświadczenie Boga, było to raczej smutne doświadczenie.
Oprócz"grupy" przygotowanych cytatów nie byli w stanie podjąć żadnej rozmowy, byli spłoszeni kiedy otwierałam swoje Pismo Święte i czytałam nie kawałek wyrwany z kontekstu, tylko cały fragment i pytałam co o tym myślą.

Pytałam się też kim jest Pan Bóg dla Ciebie konkretnie? Do czego jest Ci potrzebny? Ale nie chciałam usłyszeć sloganów, cytatów z PŚ tylko świadectwo wiary, nie dało się, nadal rzucali cytatami, lub pytaniami z tego ich kolorowego pisemka...
Może po prostu trafili do mnie nieprzygotowani głosiciele...

Kiedyś też, jak otworzyłam drzwi innym ŚJ, tym razem kobietom, usłyszałam "Czy Pani zastanawiała się nad menopauzą" Poczułam się tragicznie, gdyż miałam dopiero 35 lat, i pomyślałam, że wyglądam strasznie staro w ten niedzielny poranek...
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #127 : 07-12-2013, 23:08 »

Cytat
Warto sobie zdać sprawę, że kościół rzymskokatolicki jest konarem, od którego odrastają gałęzie i pędy. To właśnie kościół rzymskokatolicki zadbał o to, by powstał Nowy Testament, by Biblia stała się najpopularniejszą książką na świecie, by wiara w Jezusa Chrystusa przetrwała dwa tysiące lat.

Nigdy bym nie przypuszczał, że możliwość przeczytania Nowego Testamentu zawdzięczam kościołowi rzymskokatolickiemu. Jest na to jakiś dowód?
Niestety z dbaniem o Biblię i wiarę w Chrystusa to bywało różnie. Chociażby msze odprawiane tylko po łacinie. Można odnieść wrażenie, że raczej nikomu nie zależało na tym aby plebs cokolwiek rozumiał a tym samym sławił imię Chrystusa.
Zacytuję Wikipedię: "nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa". Tak mówi kościół katolicki i trudno się z tym nie zgodzić. Biblia powinna być dla katolika niczym elementarz dla pierwszoklasisty. Tymczasem jak wynika z mojego doświadczenia procentowy udział katolików, którzy przeczytali Biblię jest tak niski, że chyba ociera się o promile. O ile rozumiem pana Mistrzu jak i osoby tutaj piszące, że są dumne ze swojej wiary tak nie rozumiem ponad 90% naszego narodu, który tak jak w średniowieczu nie za bardzo wie po co chodzi do kościoła.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #128 : 08-12-2013, 01:12 »

Warto odwiedzić jakiś średniowieczny kościół. W Italii pełno takich arcydzieł. Na ścianach: Biblia. Wcale nie po łacinie. A w ogóle, czy łacina to coś złego? Sam chyba wolałbym język łaciński na mszy św. O średniowieczu lepiej nie wypowiadać pochopnych zdań...
Zapisane

I'm going through changes
Misiek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Wiadomości: 448

« Odpowiedz #129 : 08-12-2013, 08:22 »

Cytat
Rozumiem, że to my ci grzesznicy, na których spadną wszelkie plagi?? To jest chyba ta "dobra nowina".

Dobra Nowina- to orędzie słodko- gorzkie, słodkie dla tych, którzy są po stronie prawdy i stosują się do mierników Jehowy. A gorzkie dla tych, którzy działają według swojego widzimisię, lekceważąc prawo Boże.

Co do interpretacji tego wersetu, trafiłaś pod niewłaściwy adres, zwróć się do przywódców swojej religii- oni z racji wykształcenia i piastowanych funkcji powinni mieć Biblię w małym paluszku...

Ja też dla higieny psychicznej- mogę przytoczyć jeden kwiatek..

Kiedyś w okresie ateistycznym, kiedy jeszcze  nie wierzyłam w Boga- na skutek poważnych problemów wpadłam w depresję. Akurat z tych mrocznych myśli- wyrwał mnie dzwonek i przez wizjer zobaczyłam księdza...Normalnie, ze względu na alergię na religię- nie wpuściłabym go, ale wtedy byłam w totalnym dołku i uchyliłam drzwi..

Przedstawiłam się, jako ateistka i zapytałam, dlaczego na świecie jest tyle zła. Gość zaczął się niecierpliwie kręcić na krześle i w końcu wypalił:

Proszę Pani, to jest zbyt skomplikowane, aby to wyjaśnić, ale może by dala pani trochę pieniążków na kościół..

Przyznam, że mnie zamurowało..

Więc, ja już wolę, te nie zawsze trafione wypowiedzi naszych braci, niż pazerność kleru i wyciąganie kasy,  nawet od ateistów...smile      
Zapisane

Szukaj wyjaśnienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #130 : 08-12-2013, 09:57 »

Cytat
A w ogóle, czy łacina to coś złego?

A czy ktoś pisał, że to coś złego? Proszę czytać ze zrozumieniem.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #131 : 08-12-2013, 10:12 »

Łacina to język Cesarstwa Rzymskiego i Watykanu na pewno nie Pana...
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #132 : 08-12-2013, 10:36 »

Łacina jak każdy język jest pewnie łatwo rozumianą przez Pana. A Pan zdaje się greką władał...
Zapisane

I'm going through changes
Misiek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Wiadomości: 448

« Odpowiedz #133 : 08-12-2013, 11:50 »

Cytat
Łacina jak każdy język jest pewnie łatwo rozumianą przez Pana

Antonio, czy Ty naprawdę uważasz, że obecnie łacina- poza nielicznymi łacińskimi sentencjami typu- pecunia non olet, jest  znana szerszemu gremium? Oczywiście, pomijam tu medyków, którzy na każdą część ciała i każdą dolegliwość mają łacińskie nazwy...Czy w takim razie msze odprawiane po łacinie, były zrozumiane przez ludzi?

I dlaczego kler nie chciał i nie chce, aby Biblia była księgą zrozumianą przez każdego człowieka?   
Zapisane

Szukaj wyjaśnienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #134 : 08-12-2013, 12:23 »



I dlaczego kler nie chciał i nie chce, aby Biblia była księgą zrozumianą przez każdego człowieka?   

A skąd takie twierdzenie?! Przecież to nieprawda!
Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Misiek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję
Wiadomości: 448

« Odpowiedz #135 : 08-12-2013, 12:58 »

 A co, kler robi, aby udostępnić zrozumienie Biblii według Bożych wykładni, a nie- według tradycji ludzkich?

Komu zależało na zatajeniu imienia Bożego- Jehowa? Kto naucza niezgodnie z Bibią- zaprowadzając pogańskie święta i straszy ludzi piekłem? Kto zabijał tłumaczy biblijnych, którzy chcieli wiernie oddać Słowo Boże? Kto jest odpowiedzialny za inkwizycję? Duch Święty?
« Ostatnia zmiana: 08-12-2013, 13:26 wysłane przez Misiek » Zapisane

Szukaj wyjaśnienia w przyczynie, organizm sam jest najlepszym lekarzem - Platon
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #136 : 08-12-2013, 12:59 »

Prawda, nie prawda...?
Przez wieki KRK zabraniał indywidualnego czytania Biblii, mówił wręcz, że czytanie Biblii jest inspirowane przez samego diabła.
Rozłam w kościele powstał niejako gdy Biblia została udostępniona do czytania, czemu?
Czemu w Biblii już na samym początku możemy zauważyć, że podstawowe 10 przykazań jest inne niż w katechizmach KRK?
Polecam przeczytać Biblie a potem dyskutować tylko taką wersję, w której nie ma żadnych przypisów niejako 'objaśniających' (?) nam słowo od Pana.
Zapisane
Iza38K
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję obecnie, stosowałam 3 lata
Wiedza:
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #137 : 08-12-2013, 15:18 »

A co, kler robi, aby udostępnić zrozumienie Biblii według Bożych wykładni, a nie- według tradycji ludzkich?


Znaczy według Strażnicy? :-))). Bo kto Wam daje wykładnię Biblii? Brooklyn?
Misiek przecież jeszcze z 1000 lat i zrobicie nową inwizycję, gdy tylko trochę władzy dostaniecie. Bo ile będziecie jechać na lucyferycznej wizji Edenu? Obawiam się jednak, że wcześniej inkwizycję Europie zrobi islam. A jaka jest Wasze krytyka islamskich ksiąg? Patrzcie jakie macie męczeńskie pole do popisu w krajach arabskich! Jak w tamtych rejonach idzie wam ewangelizacja?
Zaczyna być śmiesznie, bo jako heretyczka będę bronić Kościoła ze względu na jego spuściznę. Bezcenną.
Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.252

« Odpowiedz #138 : 08-12-2013, 17:30 »

Misiek, a jak mieli interpretować Biblię, Ci biedaczkowie, którzy urodzili się przed 1870 r. czyli rokiem powstania Waszego zboru? Co z nimi?

Osobiście przyjaźniłam się z dwoma dziewczynami z Waszego zboru, były to dobre, sympatyczne dziewczyny, bywałam u nich w domu, byli otwarci i dobrzy dlatego nie miałam negatywnego obrazu ŚJ.

Myślę, że nie kłamiesz i takiego księdza spotkałaś, pełno w kościele jest właśnie grzeszników, bo kościół jest dla grzeszników, ułomnych, chromych, niewiernych, tych co się źle mają, bo do nich przyszedł Jezus.

Jeśli ludzie kościoła przez 2013 lat przez swoje grzechy i odstępstwa nie zniszczyli kościoła, to, to, jest największy dowód na Jego autentyczność i prawdę.

Natomiast Wasze zbory od 1870 roku... są dla idealnych, prawych, dobrych, a to nie ma nic wspólnego z kościołem i Jego powszechnością.
Miałam koleżankę z Waszego zboru, która zaszła w ciążę (jako panna) i została  wykluczona ze zboru...miałam warsztaty antynikotynowe w więzieniu i tam siedział też Wasz wyznawca i mówił, że nie możne być głosicielem...bo pali papierosy i dlatego jest na warsztatach...

Oczywiście katolicy również wiele grzeszą i popełniają poważne zbrodnie, ale zawsze mogą wrócić, bo na tym polega miłosierdzie. Kościół nie jest tylko dla elity ładnie ubranej, czystej, z piękną strażnicą w ręce, jest i dla dobrych, i dla złych,i biednych, i bogatych, i starych, i młodych, głupich, upośledzonych, chorych itp. Dlaczego inwalidzi, kulawi, w ogóle niepełnosprawni u Was nie są głosicielami?

Zresztą uważam, że nie ma złych, ani dobrych ludzi tylko każdy człowiek ma stałą tendencję do czynienia zła, z powodu grzechu pierwotnego.
Dlatego mnie grzechy ludzi kościoła z kościoła nie wyrzucają, wręcz przeciwnie widzę, że jest to miejsce dla mnie, że tam pasuję, bo z przodu mam swoje grzechy, niedoskonałości i słabości, a drugiego staram się wrzucić na plecy, by ich nie widzieć, i wtedy nie sądzę drugiego.

To, że masz inne przekonania i inaczej pojmujesz Boga dla mnie nie jest przeszkodą aby Pan Bóg Cię zbawił i dał Ci radość wieczną... ale dla mnie, która inaczej myśli i inaczej pojmuje Jehowe, nie ma zbawienia jest tylko gehenna i na tym polega różnica.

A jeśli chodzi o kler...to są i piękne przykłady, dobrych, szlachetnych, ofiarnych księży czy zakonników, ale o nich zapewne nie wspominacie na Waszych zebraniach...wyciągacie tylko tych grzeszników, złych i niesprawiedliwych.

Iza38K w sumie to niesamowite co piszesz. Na pewno jesteś heretyczką?
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #139 : 08-12-2013, 17:41 »

...jako heretyczka będę bronić Kościoła ze względu na jego spuściznę. Bezcenną.
Ja tak samo smile.

Biblia w mozaikach, rzekomo ciemnego i okrutnego średniowiecza (Capella Palatina, Palermo):

Ciekawe kto, jak nie motłoch miał się tym zachwycić? Mnie (z motłochu a jakże) to zachwyca, jest czystym pięknem... Ośmielę się rzec, że jest w tym pięknie Bóg.

A tutaj Katedra w Cefalu, zbudowana w rzekomo ciemnym średniowieczu, także na Sycylii (Chrystus Pantokrator):

Greka obok łaciny...

A teraz Pan, jakże męski msn-wink:
« Ostatnia zmiana: 08-12-2013, 17:54 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!