Niemedyczne forum zdrowia
21-05-2024, 12:44 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pycha i pokora  (Przeczytany 116798 razy)
Brer
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2012.01.23
Wiedza:
Skąd: Między stolicą a Mazurami
Wiadomości: 655

« Odpowiedz #140 : 08-12-2013, 20:40 »

Cytat
Komu zależało na zatajeniu imienia Bożego- Jehowa?
To nie jest imię Boga, sami je sobie wymyśliliście.

Cytat
Polecam przeczytać Biblie a potem dyskutować tylko taką wersję, w której nie ma żadnych przypisów niejako 'objaśniających' (?) nam słowo od Pana.
Też polecam, szczególnie światkom jehowy. Tylko samodzielnie, bo są jak obecny naród wybrany, dla którego ważniejsze są nauki rabiniczne niż samo Pismo Święte. Czyli Strażnica na bok i czytać, czytać Słowo Boże. I normalny przekład, nie jakieś swoje przeinaczenia w dodatku tłumaczone nie z oryginału tylko z angielskiego (kto w ogóle tłumaczy z innego tłumaczenia zamiast z oryginału?).
« Ostatnia zmiana: 08-12-2013, 20:45 wysłane przez Brer » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #141 : 08-12-2013, 23:00 »

Cytat
Komu zależało na zatajeniu imienia Bożego- Jehowa?
ŚJ wyimaginowali sobie, że zdemaskowali jakąś teorię spiskową, mającą na celu zatajenie imienia bożego. To bzdura. Nikt tego imienia nie zataił, bo i po co? We wszystkich przekładach Starego Testamentu Jehowa występuje. To jakie to ukrywanie, czego i po co? Tego ŚJ nie mówią. Zapewne dlatego, że nie wiedzą (bo nie ma napisane w "Strażnicy"). Prawda jest taka, że wielu poetów polskich używało nazwy Jehowa, jeśli im się rymowało. Na przykład Cyprian Kamil Norwid użył tej starotestamentowej nazwy Boga w przepięknym wierszu:

Modlitwa
 
Przez wszystko do mnie przemawiałeś – Panie,
Przez ciemność burzy, grom i przez świtanie;
Przez przyjacielską dłoń w zapasach z światem,
Pochwałą wreszcie – ach! – nie Twoim kwiatem...

I przez tę rozkosz, którą urąganie
Siódmego nieba tchnąć się zdaje – latem –
I przez najsłodszy z darów Twych na ziemi,
Przez czułe oko, gdy je łza ociemi;
Przez całą dobroć Twą, w tym jednym oku,
Jak całe niebo odjaśnione w stoku!...

Przez całą Ludzkość, z jej starymi gmachy,
Łukami, które o kolumnach trwają,
A zapomniane w proch włamując dachy,
Bujnymi z nowa liśćmi zakwitają.
Przez wszystko!...

            Panie! – ja nie miałem głosu
Do odpowiedzi godnej – i – milczałem:
Błogosławionym zazdrościłem stosu
I do Boleści, jak do matki drżałem –
I jak z bliźnięciem, zrosły w pół z Zapałem,
Na cztery strony świata mając ramię,
Gdy doskonałość Twą obejmowałem,
To, jedno słowo, wyjąknąwszy: "kłamię",
Do niemowlęctwa wracam...

            Jestem znamię!...
Sam głosu nie mam, Panie – dałeś słowo,
Lecz wypowiedzieć któż ustami zdoła?
Przez Ciebie prochów stałem się Jehową,
Twojego w piersiach mam i czczę anioła –
To rozwiąż jeszcze głos – bo anioł woła.

Warto zwrócić uwagę, że Norwid użył tego starotestamentowego imienia Boga jeszcze przed Russelem, ale nie założył z tego powodu sekty. Przez całe życie był katolikiem.

Tak więc nikt nie boi się imienia Jehowa, nikt go nie ukrywa, tylko się go nie używa, bo to nie ma sensu. Po co Bogu, który jest jeden, imię? Co innego w czasach Mojżesza, gdy Żydzi czcili wielu bogów, co im skutecznie wybił z głowy Mojżesz, zabijając innowierców. Wtedy rzeczywiście imię boga miało znaczenie. Teraz nie ma. Bóg to Bóg, a to dlatego, że nie ma innych. Odrzuciliśmy starotestamentowe nakazy składania ofiarnych baranów, obrzezania, zakaz jedzenia wieprzowiny, i wiele, wiele innych zakazów i nakazów. Dlaczego akurat ten szczegół – starotestamentowe imię Boga – jest taki ważny? Mamy wyprawiać Bogu imieniny, skoro nie ma urodzin (bo jest wieczny)?
« Ostatnia zmiana: 09-12-2013, 10:39 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #142 : 09-12-2013, 10:58 »

I tak się kończą dyskusje z ŚJ, rzucają cytat wyrwany z kontekstu jako "prawda objawiona" i nie wiem co to ma dokonać?
W tym rzecz. Ciekawe, jaki cytat mają na ten cytat, tak trafnie obnażający ich jako fałszywych proroków:

20. Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć.

21. Jeśli pomyślisz w swym sercu: A w jaki sposób poznam słowo, którego Pan nie mówił? -

22. gdy prorok przepowie coś w imieniu Pana, a słowo jego będzie bez skutku i nie spełni się, znaczy to, że tego Pan do niego nie mówił, lecz w swej pysze powiedział to sam prorok. Nie będziesz się go obawiał.

Leia mais em: http://www.bibliacatolica.com.br/biblia-tysiaclecia/ksiega-powtorzonego-prawa/18/#ixzz2myCFuSa3

W myśl powyższego, ŚJ już 6 razy powinni zostać ukamienowani za fałszywe proroctwa końca świata, które były bez skutku i nie spełniły się.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
BogdanCybulski
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 69
MO: 01.12.2012
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #143 : 09-12-2013, 14:34 »


Komu zależało na zatajeniu imienia Bożego- Jehowa?

Imię Boże znamy jako tetragram liter JHWH. W całej Biblii w miejscu gdzie jest imię Boże są te 4 litery. Do dziś więc nie wiadomo jak je prawidłowo odczytywać. Jahwe? Jehowa? Jehowa to wymysł śJ, nic poza tym.
Zapisane
BogdanCybulski
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 69
MO: 01.12.2012
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #144 : 09-12-2013, 14:39 »


Jak myślicie, czy Bóg- tak jak w starożytności nie ma prawa ich zgładzić w nadciągającej szybko zawierusze Armagedonu?


Jak myślisz Misiek, mieszkańcy Sodomy i Gomory powstaną z martwych? Czy może nie?
Zapisane
Udana
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 58
MO: 01.01.2014
Wiedza:
Skąd: Wrocław
Wiadomości: 1.252

« Odpowiedz #145 : 09-12-2013, 15:17 »

Podobnie jak Norwid również w  paru pieśniach (o zgrozo!) kościelnych śpiewamy np. Jahwe Pan jest mym pasterzem, dla pewnej melodii i rymu... nikt zatem nie ukrywa tego imienia, ale i nikt Jego nadmiernie nie akcentuje.
Trochę, jak powiedział Mistrz Bóg to Bóg i wystarczy określenie Jestem, który Jestem, by oddać istotę Boga, ale też  z wrażliwości dla innych religii np. judaizmu gdzie dla nich to imię Jahwe jest Świętych Święte, Szekina, obecnośc Boga.
Dla żydów używanie tego imienia jest bardzo zastrzeżone, bo wypowiadali je tylko raz w roku z ogromnym szacunkiem, i to tylko wybrani.
Zapisane

Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku...
Yasmine
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 49
Skąd: małopolska
Wiadomości: 117

« Odpowiedz #146 : 09-12-2013, 17:03 »

Bóg to Bóg, a to dlatego, że nie ma innych..... Dlaczego akurat ten szczegół – starotestamentowe imię Boga – jest taki ważny? Mamy wyprawiać Bogu imieniny, skoro nie ma urodzin (bo jest wieczny)?

W samo sedno pan Józef utrafił...Nie wiem dlaczego dyskusja jest o sprawie tak mało istotnej.
Bogu chyba jest wszystko jedno jak się do niego zwraca, ważniejsze co człowiek ma w sercu, kierując do niego swoje myśli i słowa.


Nie lepiej zastanowić się jak wprowadzić w życie największe Jego przykazanie w ten przedświąteczny czas? "Miłujcie się wzajemnie jak ja was umiłowałem".

Życzę wszystkim ludziom prawego serca, aby zdążyli Boga odnaleźć, odkryć, na ile tylko jest to tylko możliwe w naszej ograniczoności.
Autor tego wiersza nie zdążył. Nasz czas na ziemi jest ograniczony, starajmy się o tym pamiętać i wykorzystać najlepiej jak tylko się da.

Julian Tuwim
Chrystusie..

Jeszcze się kiedyś rozsmucę,
Jeszcze do Ciebie powrócę,
Chrystusie...

Jeszcze tak strasznie zapłaczę,
Że przez łzy Ciebie zobaczę,
Chrystusie...

I taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie...

Że duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy serce mi pęknie,
Chrystusie...
« Ostatnia zmiana: 09-12-2013, 17:11 wysłane przez Yasmine » Zapisane

„Celem nie jest bycie lepszym od kogoś innego, lecz bycie lepszym od tego, kim samemu było się wcześniej.” XIV Dalajlama
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #147 : 09-12-2013, 18:06 »

Odnośnie imienia Pana, chciałbym zauważyć, że we wszystkich przekładach jest tłumaczenie Pan, Bóg, Ojciec, tylko w przekładzie Nowego Świata jest Jehowa i w tysiąclecia jest Jahwe.
Pytanie brzmi czy Bóg na pewno objawił swoje imię?
Wyjścia 3:(13) A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć? (14) A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!
Tak samo czy jego Syn chociaż raz wyjawił jego imię, raczej nie.
Sprawa tetragramu jest nie do końca jasna...
Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.360

« Odpowiedz #148 : 09-12-2013, 21:31 »

Odrzuciliśmy starotestamentowe nakazy składania ofiarnych baranów, obrzezania, zakaz jedzenia wieprzowiny, i wiele, wiele innych zakazów i nakazów.

No właśnie tu dochodzimy do sedna, bo tak naprawdę większość tych zakazów i nakazów a dokładniej zakon zlikwidował Św. Paweł. Ale on nie był nawet apostołem Jezusa. Dlaczego to wszystko zostało przyjęte przez kościół katolicki? Na jakiej podstawie uwierzono Pawłowi, wbrew wcześniejszym naukom nawet Jezusa.
Zapisane
Piotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: nie stosuję
Wiedza:
Wiadomości: 1.360

« Odpowiedz #149 : 09-12-2013, 21:37 »

Ciekawe że w tej dyskusji obrońcami kościoła rzymskokatolickiego są ateiści, którzy w innych miejscach na forum jawnie go potępiali.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #150 : 09-12-2013, 22:49 »

Nie wiem czy podpadam pod ateistę, ale kościół jest potrzebny dla utrzymania równowagi.
Zapisane
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #151 : 09-12-2013, 22:58 »

A ja jakoś nie widzę większej różnicy między różnymi kościołami - chyba każdemu zależy na takim zmanipulowaniu ludu, żeby ten był bałwochwalczo poddany i nie dociekał prawdy.
Zapisane
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #152 : 10-12-2013, 07:53 »

Jakiej prawdy?
Zapisane
Luk
***

Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 15.05.2013
Wiadomości: 17

« Odpowiedz #153 : 10-12-2013, 09:13 »

Odnośnie imienia Pana, chciałbym zauważyć, że we wszystkich przekładach jest tłumaczenie Pan, Bóg, Ojciec, tylko w przekładzie Nowego Świata jest Jehowa i w tysiąclecia jest Jahwe.
Pytanie brzmi czy Bóg na pewno objawił swoje imię?
Wyjścia 3:(13) A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć? (14) A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!
Tak samo czy jego Syn chociaż raz wyjawił jego imię, raczej nie.
Sprawa tetragramu jest nie do końca jasna...

Ciekawa uwaga, też się kiedyś nad tym zastanawiałem - masz może jakieś źródło na ten temat?
Zapisane
Osci
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 25.05.2013
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #154 : 10-12-2013, 10:13 »


Ciekawa uwaga, też się kiedyś nad tym zastanawiałem - masz może jakieś źródło na ten temat?
Źródło moje to głównie 'herezje' p. Kubika: http://zbawienie.com/imie-Boga.htm
Na forach biblijnych też znajdziesz te tematy ale pointa jest zazwyczaj odwrócona o 180st. ( http://biblia.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=9411&postdays=0&postorder=asc&highlight=imi%EA+boga&start=0 ) także rozstrzygać trzeba samemu...
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #155 : 10-12-2013, 11:23 »

Warto popatrzyć, jak wiele uwagi poświęcono tetragramowi JHWH http://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram. Jak widzimy, twierdzenie ŚJ, że ktoś chciał ukryć imię Boga, i że oni ów spisek obnażyli, jest po prostu kłamstwem. Warto zwrócić uwagę, że dla starotestamentowych Żydów imię Boga było tak święte, że go nie wymawiali... ze strachu; ze względu na przestrogę: "Nie będziesz używał imienia Pana, Boga twego, nadaremnie, bo nie ujdzie karania, kto by dla próżnej rzeczy użył imienia jego."
« Ostatnia zmiana: 10-12-2013, 11:43 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tashideley
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15.03.2013 z przerwami, DP 2.04.2013, KB 15.04.2013
Wiedza:
Wiadomości: 582

« Odpowiedz #156 : 11-12-2013, 00:06 »

Jakiej prawdy?
Pod pojęciem prawda oczywiście kryje się wiele aspektów począwszy od wiarygodności pism, które każą nazywać świętymi, a skończywszy na niechlubnych, zatajanych działaniach.
Zapisane
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #157 : 11-12-2013, 08:01 »

Katolicy (szerzej: chrześcijanie) pod pojęciem "prawda" rozumieją Boga (a nie ludzkie sekrety i tajne działania).

"Odpowiedział Jezus: Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy słucha mojego głosu. Rzekł do Niego Piłat: Cóż to jest prawda?” (J 18,33-38)

"Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście." (J 14, 1-12)

A ja jakoś nie widzę większej różnicy między różnymi kościołami - chyba każdemu zależy na takim zmanipulowaniu ludu, żeby ten był bałwochwalczo poddany i nie dociekał prawdy.

Zatem "dociekanie prawdy" w kościołach chrzecijańskich jest poznawaniem Boga, a nie tym o czym Pani pisze.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #158 : 11-12-2013, 14:09 »

Cytat
Zatem "dociekanie prawdy" w kościołach chrześcijańskich jest poznawaniem Boga
I tu leży pies pogrzebany, no bo gdzie Tego Boga znaleźć, by móc go poznać; odkryć prawdę. W kościele? - śmiech na sali. W niebie? - ciut daleko i wysoko. W sobie? - toż to gnostycyzm, czyli herezja.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #159 : 11-12-2013, 15:03 »

Można Go poznawać pośrednio przez poznawanie świata, który stworzył.
Można poznawać przez naukę głoszoną przez Pana Jezusa (lub inne objawienia http://pl.wikipedia.org/wiki/Objawienie).

Jeżeli mogę coś dodać od siebie, to sądzę, że aby poznać Boga trzeba się na niego otworzyć (np. przez modlitwę). Jeżeli człowiek nie przyjmie takiej postawy, to Pan Bóg raczej nie będzie mu się narzucał. Żeby Go usłyszeć przede wszystkim trzeba samemu zamilknąć i zacząć słuchać.
Należy też poszukiwać ("Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam.").
Mamy ponadto sumienie (kompas moralny), który pozwala odróżnić dobro i prawdę od zła i kłamstwa. Warto się tym kompasem posłużyć wybierając drogę.

Pan Jezus używa przenośni, mówiąc, że to On jest drogą. Rozumiem to w ten sposób, że daje nam własny przykład i naucza jak mamy żyć. Można pójść tą drogą i przekonać się dokąd prowadzi. Każdy oczywiście wybiera własną drogę.

Nie wiem czy "odkrycie prawdy" (jak Pan pisze) jest dostępne dla każdego człowieka. Z tradycji chrześcijańskiej wynika, że doświadczali tego tylko mistycy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mistyka_chrze%C5%9Bcija%C5%84ska
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!