Niemedyczne forum zdrowia
16-05-2024, 07:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Tłuszcze - jakie do czego stosować  (Przeczytany 72914 razy)
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« : 09-07-2007, 09:16 »

Czytałam test masła kilku producentów (Świat Konsumenta nr 2/2007). Tylko jedno masło nie zawiera tłuszczu roślinnego, pozostałe mają w składzie tłuszcz roślinny, głównie palmowy. Mam na myśli tylko masła, które zawierają min 82% tłuszczu.

Czytałam, że tłuszcz palmowy jest dobry do smażenia, ale mowa była o samym tłuszczu palmowym. A jak jest gdy jest razem tłuszcz zwierzęcy (masło) z roślinnym (palmowy)w jednym produkcie-czy wtedy można jeść/krótko smażyć np. jajecznicę?
Z kolei inne źródła podają,  że tłuszcz palmowy jest bardzo szkodliwy.
Zapisane
Zulejka
« Odpowiedz #1 : 09-07-2007, 10:20 »

Witaj:)

A czy wiesz, które dokładnie masło nie zawiera tłuszczu roślinnego?
Próbowałam znaleźć tę informację, ale ona jest chyba w płatnej wersji raportu.
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #2 : 09-07-2007, 10:27 »

Masło  Ekstra  Osełkowe z firmy JAGR.
Ta firma robi wiele rodzajów masła, ale chodzi o osełkowe (to było w teście)
Zapisane
Shpeelka
« Odpowiedz #3 : 09-07-2007, 10:34 »

z tego,co ja sie dowiedzialam to Oselkowe przoduje jesli chodzi o tak zwane miksy olejowe , o czym sie nie uswiadami ludzi.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,43114,wid,8187103,prasaWiadomosc.html?ticaid=1411b
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #4 : 09-07-2007, 10:43 »

To, że producenci oszukują wiemy nie od dzisiaj i nie tylko przy produkcji masła, ale na podstawie czego twierdzisz Frytko, że JAGR także podrabia to konkretne masło.
Przeczytałam ten artykuł, ale tam nie ma ani słowa o maśle z JAGR.
Zapisane
Shpeelka
« Odpowiedz #5 : 09-07-2007, 10:51 »

Nie , nie twierdze,ze akurat Jagr jest podrobka, ale mysle,ze trzeba uwazac naparwde.Jesli masz pewne zrodlo, z ktorego wiesz,ze to maslo oselkowe Jagr jest naparwde maslem to super.Sama jestem zainteresowana.
To chcialam odkreslic.

tutaj jest ten artykul
http://www.dlazdrowia.pl/index.php?dzid=35&did=907&PHPSESSID=1a7c838a86e312
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #6 : 09-07-2007, 11:04 »

Wiem tylko tyle ile przeczytałam w czasopiśmie Świat Konsumenta a czy wyniki ich testów są wiarygodne...tego nie wiem.
Na ogół kupuję inne masła (od małych producentów), JAGR tylko czasem gdy nie mam tych innych, dobrych.
Zapisane
oczko
« Odpowiedz #7 : 10-07-2007, 08:57 »

Ja mogę z czystym sumieniem polecić masło, które kupuje w sklepie ekologicznym firmy Klimeko, które zawiera 100% masła w maśle lub kupuje je od baby ze wsi. Do tego szybciej jełczeje po otwarciu co jest dla mnie również wyznacznikiem jakości masła. Nie mam odwagi kupować masła w normalnym sklepie bo nas oszukują na każdym kroku nie dopisując prawdziwych składników. To,że masło zawiera 82% masła to żadna informacja. Jak wiadomo tłuszcz roślinny uwodorniony, czyli taki który ma konsystencje stałą (np:margaryny) jest najgorszym tłuszcem w naszej żywności. Mam nadzieje,że jakieś przepisy tak jak niedługo w Stanach zobowiążą producentów do podawania zawartości tłuszczu uwodornionego w składzie aby konsumenci mogli go świadomie uniknąć i nie zapychać sobie tentnic wieńcowych.Dodam, że dotyczy to nie tylko masła ale i słodyczy,ciasteczek, chrupek i różnych przekasek.
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #8 : 10-07-2007, 11:30 »

Pisząc o maśle od małych producentów właśnie miałam na myśli Klimeko, polecam też inne ich wyroby nabiałowe. Poza tym kupuję też masło z Filipowa, moim zdaniem jest nawet lepsze od Klimeko.
Zapisane
oczko
« Odpowiedz #9 : 10-07-2007, 12:24 »

Pytanie do Elizy, gdzie można kupić masło z Filipowa? Muszę spróbować. Wiem tylko, że jest to oficjalny produkt regionalny z Podlasia. Nie interesują mnie sklepy internetowe.Może jakiś adresik sklepu w W-wie lub Łodzi.
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #10 : 10-07-2007, 12:45 »

Zapytaj w sklepach sieci Organic Farma:
http://www.ekosfera.pl/cgi-bin/shop.pl?id=1101&sid=&pin=&mod=strony&kat=60&pt=&lang=pl-pln
(ja kupuję w ich sklepie internetowym)
lub w sklepie ekologicznym na Powstanców Śl. na przeciw hali Wola
Na jesieni mają być Dni Podlasia w Warszawie-pewnie będzie firma z Filipowa , w czerwcu była.
Zapisane
Lucy
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15-12-2006
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 299

« Odpowiedz #11 : 11-07-2007, 17:54 »

Oczko,
z tym 100% masła w maśle Klimeko to trochę przesadziłaś. W 2005 r. "Optymalnik "robił test masła różnych producentów.Najwyższą ocenę w skali od: 0-10 na 17 przebadanych kostek, otrzymało maslo PRESIDENT (10), natomiast KLIMEKO (9) z zawartością 82,5% tłuszczu.
Ale masz rację, masło Klimeko jest bardzo smaczne, tylko dość drogie.
Podstawowe kryteria, którymi kierowali sie eksperci to: smak, zapach, kolor, konsystencja , zawartość tłuszczu i opakowanie. Wszystkie badane kostki masła schłodzono do jednakowej temperatury. Wiadomo, że im więcej tłuszczu w maśle, tym jest twardsze. Dlatego dużo ludzi wybiera mixy, bo się dobrze rozsmarowują
Zapisane

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.
Shpeelka
« Odpowiedz #12 : 12-07-2007, 11:27 »

Cytat od: "Lucy"
Najwyższą ocenę w skali od: 0-10 na 17 przebadanych kostek, otrzymało maslo PRESIDENT (10)


ja uzywam tego masla, ale i tak wydaje mi sie ono podejrzane. Moja mama kiedys pracowala w mleczarni i kupowala maslo stamtad wlasnie . My tego masla nie lubilismy , bo ciezko bylo rozsmarowac, nawet po kilku minutach lezenia poza lodowka.
President smakuje super, ale co do twardosci tamtego masla to mu troche brakuje.
Bylo to maslo smietankowe, ktore tez wydaje mi sie dzisiaj znacznie odbiega od tamtego sprzed lat.
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #13 : 12-07-2007, 13:31 »

z archiwum:
Mistrz: Karagen – E407 jest ”ulepszaczem„, a prawdziwy produkt nie wymaga polepszania. Ponadto jako homogenizowany karagen może wywoływać owrzodzenie jelit. Stosowanie karagenu daje producentowi możliwość dodania do produktu wody i produkt jest gęsty, jakby nie był rozwodniony. Dla konsumenta karagen korzyści żadnej nie daje.
23.02.2007, 13:01:43
Zapisane
Lucy
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 15-12-2006
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 299

« Odpowiedz #14 : 12-07-2007, 14:49 »

Wymienię kilka ocen masła:
MLEKPOL - łaciate - 6,
 -  "  -     - śmietankowe - 6,
CANDIA - domowe extra - 7,
GRZEŚMLECZ - stołowe - 3,
WART-MILK - ekstra - 3,
SANEX - Ekstra wiejskie - 5,
MEGGLE - extra -7,
CURYŁO ekstra czeladzkie - 5,
MLEKOVITA - stołowe smietankowe - 6,
KERRYGOLD - irlandzkie tradycyjne - 2,
5 ostatnich otrzymało 0 - ponieważ w/g ekspertów, były to tłuszcze rośinne.
Oczywiście nie wszyscy muszą się z taką oceną zgadzać, ponieważ każda ocena może być subiektywna. Ale jakiś wskaźnik wyboru jest.
Zapisane

Wyimaginowane dolegliwości są nieuleczalne.
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #15 : 13-07-2007, 07:00 »

Widziałam też karagen w  składzie innych śmietan 30% (na inne tzn <30% tłuszczu nie zwracam uwagi bo nie używam) nie tylko Piątnicy. Są też takie, gdzie producent nie wymienia karagenu, ale czy to oznacza, że go nie ma....
Teraz kupuję najczęściej śmietankę 36% Klimeko.
Zapisane
Eliza
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.12.2009
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 131

« Odpowiedz #16 : 13-07-2007, 11:11 »

tu jest skład produktów Klimeko
http://www.klimeko.pl/

a tu o produkcji ich wyrobów
http://www.polania.pl/firmy/mleczarnia.htm
http://www.polania.pl/firmy/mleczarnia_art.htm
Zapisane
Maluch1
« Odpowiedz #17 : 13-07-2007, 19:01 »

Test na masło w maśle

1/2 l wody i  1kostka masła zagotować i gotować na małym ogniu 30-40 min.
Następnie schłodzić i zdjąc skrzepła warstwę. To jest prawdziwy tłuszcz. Ten tłuszcz rozpuścić podgrzewając lekko na patelni i zlać do nieprzezroczystego pojemnika
reszta tej zupy to oleje roślinne odzielone od masła i inne śmieci
Tak się robi masło sklarowane. Im więcej jest skrzepłego i twardego tłuszczu tym masło bardziej prawdziwe i bez dodatków.
wg tego testu  Prezydent to świnstwo. Dobrze wychodzi Fińskie i Osełkowe extra warlubie. Jutro spróbuję Malutę.
Zapisane
Zulejka
« Odpowiedz #18 : 20-07-2007, 11:34 »

Tak, ja też uważam, że to jest super test smile .
Maluch - sugerujac się Twoimi eksperymentami właśnie zakupiłam masło Fińskie smile
Ale smak ma taki mało "maślany"...Niemniej jednak może to dobrze (smak jest łatwo oszukać).

Kupiłam też Jagr, ale śmietankowe (a nie osełkowe). To co mnie niepokoi trochę, to napis "miks tłuszczowy" i stosunkowo duży odsetek tłuszczy roślinnych na opakowaniu.
Zapisane
żmijka
« Odpowiedz #19 : 21-07-2007, 17:38 »

Cytat od: "Zulejka"
Kupiłam też Jagr, ale śmietankowe (a nie osełkowe). To co mnie niepokoi trochę, to napis "miks tłuszczowy" i stosunkowo duży odsetek tłuszczy roślinnych na opakowaniu.

Unikamy miksów udających masło. Zawierają uwodornione oleje, tak jak margaryny.
Zulejko, poczytaj wątek od początku, przenioslam ostatnie posty na właściwe miejsce.
Pozdrawiam.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!