Niemedyczne forum zdrowia

BLOK OGÓLNY => Dział zdrowego rozsądku => Wątek zaczęty przez: Mistrz 24-04-2007, 11:30Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 24-04-2007, 11:30
Darmo stosować zasady zdrowego odżywiania, oczyszczać organizm Miksturą oczyszczającą, jeśli popełnia się kardynalny błąd już przy zakupie żywności. Ja nigdy nie piję płynów w plastikowych butelkach, nigdy też nie kupuję wędliny, w tym wędzonych ryb, zapakowanych w plastikowy woreczek – zawsze w papier. Jeśli nie mają – rezygnuję z zakupu.
→ Jednak wielu nie przywiązuje wagi do zagrożeń związanych z zatruciem produktu przez zapakowanie go do niewinnie wyglądającego plastiku. A potem oczywiście choroby, zwyrodnienia i skazanie na lekarzy i leki.
→ Dlatego warto uświadomić sobie zagrożenia, wyjść wreszcie z błogiej nieświadomości i otworzyć oczy na rzeczywistość.
→ Na początek strona o wpływie plastikowych opakowań na deformacje noworodków:
http://lists.most.org.pl/pipermail/zieloni/2006-October/000261.html


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 26-04-2007, 21:50
Czy również szkodliwe jest pakowanie żywności w plastiki na czas transportu ze sklepu do domu, np. na pół godziny czy godzinę.
Owoce i warzywa na targu czy w warzywniaku pakują w plastikowe torebki, wędliny nawet jeśli w sklepie leżą bez opakowania to klientowi pakują w plastikową folię, surowe mięso też, podobnie ogromną większość produktów.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 27-04-2007, 09:24
Ja nie namawiam do jakiegoś obłędu. Nie ma większego problemu w transportowaniu żywności w plastikowych opakowaniach, zwłaszcza że przed spożyciem myjemy je dokładnie. Problem dotyczy głównie produktów, których się nie myje – płynów, wędlin (w tym także wędzonych ryb) oraz innych produktów żywnościowych, które stosujemy bezpośrednio z opakowania, np.: makaronów, kasz, cukru, a także ziół i leków.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 27-04-2007, 13:12
Ucieszyła mnie Pana odpowiedź, że krótki kontakt plastików z żywnością jest dopuszczalny.
A np wiejskie mleko i śmietana-sprzedają je niestety w plastikowych butelkach, myślę, że są w nich kilkanaście godzin-co Pan o tym sądzi?

Jeśli chodzi o leki to zauważyłam , że niektóre firmy homeopatyczne pakują w plastikowe opakowania, a ważność leków homeopatycznych jest nawet kilkuletnia, tym samym długi czas kontaktu.Rozumiem, że takich  firm należy się wystrzegać, czy również tabletki/ kapsułki w blistrach są niewskazane?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 27-04-2007, 14:52
Jeśli ktoś sprzedaje mleko wiejskie w plastikowej butelce to znaczy, że chce nas nabić w butelkę.
→ Co zaś się tyczy suplementów diety, to istotnie jest paskudny zwyczaj pakowania ich w plastiki. Widać, że także producent nie całkiem wierzy w ich skuteczność i nie przykłada do produktu większej wagi. Ja też kupuję suplementy w plastikach, bo innych nie ma. Gdybym spotkał suplementy w szkle, to z pewnością przestałbym kupować te w plastikach.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Einstein 04-05-2007, 17:58
a co z mrożonymi rybami i głowonogami? W sumie mają na sobie lodową glazurę, więc toksyny z folii nie powinny chyba przenikać  :?:

Tak sobie myślę może dobrym pomysłem byłoby pakować najpierw w papierowy karton a potem na to folię jeśli już?

Jeszcze pamiętam jak miałem 15 lat to wędliny mi pakowali w papier. Parenaście lat minęło i jakieś foliowe szleństwo nastało. Dziś wszystko jest w folii - orzechy, brokuły, ryby etc.
Ostatnio krewetki mi posmakowały i chciałem kupic patrzę napis: "z naturalnych łowisk, oklejone specjalną folią dzięki której produkt zachowuje naturalne wartości odżywcze"  :???:


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 04-05-2007, 21:35
Przypuszczam, ze pani, od której kupuję wiejskie mleko i śmietanę nie ma pojęcia, że „psuje” swój dobry produkt plastikowym opakowaniem. Ona po prostu nalewa w to co ma akurat w domu, czasem zdarza się też szklana butelka.
Ja mleko od razu przelewam do nieplastikowego naczynia, zacznę to samo robić ze śmietaną o ile to w ogóle ma sens.
Mistrzu-co wg Pana będzie lepsze dla zdrowia:
1. kupować te produkty w plastiku i w domu od razu przelewać do nieplastikowego naczynia.
2. wyeliminować całkowicie mleko i śmietanę ze swojego menu (nie mam gdzie  kupić w szkle)
W sumie wypijam ok. 100-150 ml śmietany dziennie i 2-3 kubki mleka tygodniowo. Bardziej odpowiadałby mi wariant 1, ale.....czego się nie robi dla zdrowia.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 05-05-2007, 19:53
Coś mi się wydaje, że niektórzy bardzo lubią utrudniać sobie życie. Ja nie uganiam się wściekle za jakąś zdrową żywnością, ale nie mam żadnych problemów w kupieniu wędlin zapakowanych w papier. Po prostu kupuję w sklepach, gdzie pakują te wyroby do papieru. Jeśli widzę, że sprzedawczyni chce mi zapakować kiełbasę w plastikowy woreczek, to proszę, by zapakowała mi ją w papier. Na ogół sprzedawczyni wyciąga skądś przygotowany na taką okazję papier i zaspokaja moją prośbę. Choć kilka razy zdarzyło mi się zrezygnować z zakupu, bo papieru po prostu nie było. Nie, żebym był człowiekiem niezłomnych zasad i za nic w świecie nie mógł ten jeden raz zjeść coś zapakowanego w plastikowa folię. Po prostu nie lubię, gdy ktoś wciska mi coś, czego nie chcę. A ponadto przyzwoitych sklepów pakujących żywność w papier jest tak dużo, że nie muszę kupować tam, gdzie wciskają mi foliowe woreczki. Ostatnio zauważyłem, że na przykład w Kauflandzie wędliny i ser pakowane są w papierowe torebki.
→ Jeśli chodzi o orzechy, pestki dyni, itp., to są one pakowane w celofan, który jest pochodną papieru.
→ Co do wyboru wariantu wiejskiego mleka w plastikach, to nie wiem, który wariant jest lepszy. Powiem, co ja bym zrobił. Po prostu poprosiłbym tę panią, by nalewała mleko i śmietanę do szklanych butelek.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Einstein 18-05-2007, 12:07
A co z ryżem gotowanym w plastikowch (celofanowych?) torebkach? Dopiero teraz zacząłem je rozcinać i gotować bez tych torebek. Cholera, że tez się trułem tak tyle lat  


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 20-05-2007, 14:11
No to tragedia  :przestraszony:

Mieszkam w Anglii i tutaj WSZYSTKO, a szczególnie żywność, pakowana jest w plastik  :zalamany: ... nawet warzywa ... w supermarketach np. marchew, pietruszka, ogórki są wykladane w worki foliowe! owszem, można iść do sklepu na kształt polskiego "zieleniaka", ale tam w większość warzyw i owoców już zdążyła wkraść się pleśń... Wielka Brytania to bardzo wilgotny kraj i to jest naprawdę poważny problem dla zdrowia. Wilgoć wkrada się wszędzie... np. prawie nie jadam cebuli, ponieważ rzadko mogę znaleźć zdrową, zazwyczaj sama pleśniejąca. Naprawdę w KAŻDYM sklepie!

Ale wracając do folii: słowo, papier to rzadkość. Nawet jeśli kupuję wędlinę na wagę (bo inaczej musiałabym kupić już pokrojoną w plastry i zapakowana w plastik), to nawet gdyby mi ją zapakowano w papier, to pewnie i tak na nic by się to zdało, ponieważ sklep i tak otrzymał cały asotryment zapakowany w folię! i tylko go rozpakował, by wyłożyć i kroić dla klientów...
Np. nie do zdobycia sa właściwie buraczki czerwone surowe (raz widziałam... pleśniejące  ), można jedynie kupić gotowane, zapakowane w .. wiecie co! Inaczej nie jadłabym wcale buraczków. Nawet mięso jest poporcjowane i popakowane i ofoliowane... ryby... albo chleb.  Nie mogę jeść pszenicy, więc właściwie pozostaje mi tylko żytni, lub jakieś wymyślanki z ryżu czy innych zbóż. No ale co z tego, kiedy piekarnie znaja wyłącznie pszenicę i chleb dla siebie mogę kupić tylko w supermarketach. Oczywiście zapakowany w .. tfu.. folię! No ale z chlebem sobie poradzę. Mogę piec. Jednak marchwi nie stworzę, serów też nie, wędlin, mięsa. owoców. Np. nie spotkałam jeszcze oleju z pestek winogron w szklanej butelce! Gdybym więc chciała tworzyć swój jadłosis tylko na bazie produktó niepakowanych w plastik, to zastałyby bardzo krótka lista ...
Po prostu  :mur:


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 20-05-2007, 16:50
No tak, a my tu w Polsce tak chwalimy angielskie...


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Tori75 24-05-2007, 08:06
no tak, ale co z tego, że Pani zapakuje mi wędlinę w papier jeśli większość wędlin/serów jest fabrycznie pakowana w foliowe opakowania i dopiero w sklepie rozpakowywana  :(


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 24-05-2007, 09:54
W małych sklepach wedlinę przywożą w blaszanych pojemnikach. Mięso zresztą też.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Tori75 24-05-2007, 10:14
o rany już teraz znajomi i rodzina patrzą na mnie jak na dziwaka  :)
a jak teraz zacznę sprawdzać, w czym są produkty w sklepach to już w ogóle  :P
ale co tam, liczy się [shadow=green]CEL [/shadow]

dziękuję za odpowiedzi
świetne Forum :ok:


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 24-05-2007, 11:54
Mistrzu-czy dopuszcza Pan jadanie z plastikowych talerzy, plastikowymi sztućcami-tak podają w moim bufecie w pracy. Kontakt z żywnością jest krótki, tyle co zjedzenie posiłku. Czy, jeśli w ogóle, to można jeść zarówno gorące jak i zimne posiłki z takiego plastiku?
Dodam, że ich żywność nie pochodzi z marketów tylko ze wsi a więc myślę, że są to zdrowe posiłki.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 25-05-2007, 10:55
Nie jadam z plastikowych talerzy plastikowymi sztućcami; nie jestem idiotą. Jest takie miejsce, gdzie przyrządzają świetnego grila - z plastikami. Kiedyś spytałem, czy nie mają normalnych talerzy i sztućców. Nie było sprawy. Teraz dla mnie zawsze nakładają na normalny talerz z normalnymi sztućcami, gdy tylko mnie zobaczą. Z podobną sutuacją spotkałem się wielokrotnie - talerze i sztućce znalazły się. Jednak bywało także, iż normalnych talerzy i sztućców nie było. Nie jadam w takich miejscach! Dlaczego ktoś ma ze mnie robić idiotę?! Przecież nie muszę się dać!


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 25-05-2007, 11:43
Ja jak widać jestem.
Czyli jedzenie na plastikowych talerzach jest idiotyczne ale czy również jest tak bardzo szkodliwe dla zdrowia? Czy ten kilkuminutowy kontakt z plastikiem w skali ogólnej różnych innych szkodliwych czynników codziennego życia typu skażone powietrze, gleba, żywność jest aż tak bardzo znaczący?
To nie jest kwestia tego, że nie chce mi sie poszukać innego miejsca, gdzie zjem nie na plastiku. Jedyna możliwość to zjeść obiad w pracy  na plastiku albo nie jadać obiadów wcale i dlatego pytam czy to jest szkodliwe.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 25-05-2007, 12:05
Trudno mi odpowiedzieć na te pytania - nie jestem teoretykiem. A może by po prostu ze sobą nosić własne sztućce, czy to za trudne?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Tori75 25-05-2007, 14:28
wydaje mi się, że kontakt plastikowych sztućców z pokarmem jest jednak minimalny  

inaczej jest zapewne w przypadku gorących potraw w platikach - zwłaszcza jeśli gorącą zupę podają w kubeczkach (do temp. 60stC)    osobiście zrezygnowałam z takiego a Pani bardzo się zdziwiła o co mi chodzi

poza tym sztućce nie-plastikowe mogą być niedomyte i też można nabawić się jakiegoś paskudztwa.....


Tytuł: mrożonki
Wiadomość wysłana przez: Eliza 11-06-2007, 10:36
Chciałabym zamrozić na zimę trochę owoców i ziół z własnej działki.
Pytanie-w czym je zamrozić? Co roku mroziłam w torebkach foliowych, ale teraz już wiem, że plastiki sa szkodliwe. Nie mam pomysłu czym je zastąpić, bardzo prosze o radę.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Helusia 15-06-2007, 22:12
Faktycznie nie pomyśłałam o tym i zrobiłam koperek w tych surówkowych plastikowych naczyniach  :zalamany:  a może by tak w małych słoiczkach po musztardzie? chyba nie pęknie w zamrażarce


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 16-07-2007, 07:48
Może się zdarzyć, że słoik pęknie w czasie otwierania, znam taki przypadek (mocno pokaleczona ręka) a więc bezpieczniej zamrozić nie zamknięty i ostrożnie wyjmować z zamrażarki aby nie rozpadł się w ręku.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Shpeelka 23-07-2007, 09:13
Znalazlam w archiwum:

Józef Słonecki
Mrożone warzywa

W procesie zamrażania warzywa tracą do 20% witamin i minerałów. Ponadto – poddane dalszej obróbce termicznej – tracą kolejne 20%. Jest to pewną wadą mrożonek, ale przecież nie samymi witaminami i minerałami człowiek żyje. Mylne jest pojecie, że organizm witamin i minerałów potrzebuje jak najwięcej. Bo co to znaczy? Te substancje są jak oddech i po pierwsze potrzebne są w odpowiednich ilościach i proporcjach, a po drugie – jak oddech – potrzebne są ciągle, bowiem organizm większości z nich nie magazynuje.
Trzeba wiedzieć, że zdrowy przewód pokarmowy z pożywienia pobiera mniej niż 50% witamin i substancji mineralnych. Więcej po prostu nie potrzeba. Toteż mrożonki zawierają wystarczającą ilość tych substancji, by pokryć zapotrzebowanie organizmu na większość z nich. Ponadto warzywa zawierają sporą ilość błonnika, z którego bakterie acidofilne w jelicie grubym wytwarzają wszystkie witaminy, prócz C.
Organizm nie magazynuje witaminy C i jej systematyczna podaż jest niezbędnym warunkiem utrzymania systemu odpornościowego w doskonałej kondycji. W związku z tym mrożonki wymagają uzupełnienia tej witaminy. Jeśli w tym samym posiłku jemy np. zupę z mrożonek i surówkę w drugim daniu, to ten warunek jest spełniony. Jeśli nie, to koktajl z błonnikiem i owoce załatwiają sprawę.
Mrożonki zawierają konserwanty i barwniki, ale to nie powinno dziwić w XXI wieku. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że substancje te są szkodliwe tylko wówczas, gdy wnikają do organizmu w ilościach przewyższających jego zdolności wydalnicze, bowiem jeśli zostaną wydalone w całości, to z pewnością nie wyrządzą nam szkód. Tutaj swoją rolę spełnia Mikstura oczyszczająca jako antidotum na realia naszych czasów, bowiem uszczelnia przewód pokarmowy ograniczając wchłanianie szkodliwych substancji do ilości mieszczących się w zakresie fizjologicznych możliwości wydalniczych organizmu.
Kolejną sprawa są folie używane do pakowania mrożonek. W przypadku mrożonek ma to swoje uzasadnienie, gdyż z jednej strony opakowania te są bardzo szczelne i zapobiegają utlenianiu produktu, z drugie strony – mrożonki zawsze przebywają w niskich temperaturach, co zapobiega negatywnemu wpływowi folii na produkt, jak to ma miejsce w przypadku produktów opakowany w folię, stojących na półkach.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 25-07-2007, 11:38
Dzięki Frytka, że znalazłaś to w archiwum


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: FilipMPWR 01-08-2007, 09:47
Wszystkie rodzaje wędlin z każdej masarni w Polsce muszą opuszczać zakłady w osłonkach. Niestety 90% z nich jest w foliowych opakowaniach (nawet kiełbasy są pakowane w foliowe worki z których się je później w sklepie wyjmuje). Podyktowane jest to względami sanepidowymi.
Dopiero w sklepach produkty te są wyjmowane z foliowych opakowań i wykładane jako te "zdrowe" "naturalne".
Wiem jak jest, ponieważ prowadziłem firmowe sklepy mięsne niedużego i naprawdę czystego, "bardzo mało chemicznego", poprawnego zakładu mięsnego. Natychmiast nakazywałem sklepowym wyjmować szynki, polędwice i inne wędliny z foli, gdyż sam nie lubię kupować rzeczy w folii. Na specjalne zamówienie czasami mogliśmy wyprosić ich o nie pakowanie do folii pewnych produktów, jednak zawsze nam to niechętnie robiono, tłumacząc się wymogami SANEPIDu. Bali się po prostu o ewentualną karę w razie kontroli.
Każdy zakład mięsny ma obowiązek transportować swoje produkty (te których nie myjemy, a więc wędliny przede wszystkim) do sklepów w opakowaniach foliowych. Śmiem twierdzić, że nie da się przed tym ustrzec.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: bodziński jr 21-08-2007, 23:55
No to ja jeszcze proponuję nie gotować wody w czajnikach bezprzewodowych bo też są plastikowe, nie gotować w aluminiowych bo to też szkodliwe, nie stosować filtrów do wody bo też mają plastikowe zbiorniki, nie korzystać z wodociągów z plastikowych rur i nie myć zębów plastikową szczoteczką i pastą z plastikowej tuby.
A najlepiej to pobierać wodę z kaktusa tylko żeby nie był w plastikowej doniczce i nie był podlewany z plastikowej konewki.

I broń Boże nie godzić się na kroplówkę czy zastrzyk jednorazówką z przyczyn oczywistych.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: żmijka 06-09-2007, 22:00
Sporo racji masz kolego juniorze bodziński, ale po co tyle ironii ?
Może spróbujmy eliminować to, co możemy i na ile możemy.
Ja np. jestem wdzięczna za zwrócenie mojej uwagi na szkodliwość plastikowych opakowań żywności ale nie próbuję się z tego powodu wypisać z naszej cywilizacji.
Bo też nie mam gdzie.
Pozdrawiam.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: bodziński jr 06-09-2007, 22:41
Jestem wrogiem skrajności, ślepej wiary i bezmyślności.
Tym postem dałem tylko do myślenia osobom które nagle zdziecinniały i pytają o rzeczy z poziomu podstawówki.
Mistrz musi im powiedzieć co jeść, czym jeść, w co się ubierać, z kim się spotykać itd. Nie zdziwił bym się gdyby padło pytanie:
Mistrzu jak pada deszcz to dopuszczasz pelerynę, preferujesz parasol, czy raczej proponujesz zostać w domu.
Tym razem bez ironii.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: żmijka 07-09-2007, 08:52
Cytat od: "bodziński jr"
pytają o rzeczy z poziomu podstawówki.
Mistrz musi im powiedzieć co jeść, czym jeść, w co się ubierać, z kim się spotykać itd.

Oj, co prawda, to prawda.
Dlatego wymieniamy poglądy oraz informacje i nie dręczymy Mistrza pytaniami o najprostsze rzeczy. Jak uzna, że trzeba - to się sam wtrąci.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kasia P 12-09-2007, 21:12
No ladnie, nakupowalam dla moich malych synkow kolorowych talerzykow, kubeczkow i sztuscow, wszystko z plastiku. Teraz sie okazuje,ze ich podtruwam.....
Po kilku latach spedzonych w Azji, kiedy to jadlam prawie wylacznie drewnianymi paleczkami, jakos przestalam lubic zwykle metalowe sztucce, bo zaczelo mi sie wydawac ze zywnosc w kontakcie z metalem traci cenne skladniki.
Co moge zjadam paleczkami.....
Czyli od jutra dzieciom podaje jedzenie z metalowych sztuccow a plastiki malowane w misie i kaczuszki ida do kosza?


Tytuł: Jak to jest z tymi plastikami?
Wiadomość wysłana przez: Kasia P 13-09-2007, 12:36
Panie Jozefie, czy moglby sie Pan wypowiedziec jasniej na temat plastiku w kontakcie z zywnoscia?
Mowi Pan,ze mozna uzywac plastikowych torebek do mrozonek, ale czy te torebki nie szkodza tylko jesli zywnosc jest zapakowana fabrycznie, czy mozna samemu uzywac plastikowych torebek szczelnie zamknietych do zamrazania dan przez siebie przygotowanych?
Pan Tombak poleca plastikowe tacki do krojenia warzyw, co z poczatku bardzo mnie ucieszylo, wkladam sobie wieczorem taka tacke do zmywarki i rano jest czysciutka i wymyta w wysokiej temperaturze, ale teraz widze,ze Pan plastiki odradza. Czy istnieja jakies rodzaje plastiku, ktore Pan uwaza za bezpieczne w kontakcie z zywnoscia?
Czy to znaczy,ze wszystkie dzieciece butelki, sztucce, miseczki i talerzyki plastikowe sa w rzeczywistosci szkodliwe?
Pisze Pan,ze olej slonecznikowy do ssania jest dobry z plastikowej butelki. Dlaczego wiec?
Bardzo prosze o wyjasnienia.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Shpeelka 13-09-2007, 12:40
olej do ssania z plastikowego opakowania jest ok, bo go zwyczajnie wypluwasz po jakims czasie.Nie polykasz go. Ponizej jest temat Plastikowe opakowania do zywnosci. proponuje polaczyc tematy.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 13-09-2007, 12:41
Kasia zasada jest taka: im mniej plastiku, tym lepiej. Podobno jakis twardy plastik jest w miare Ok, ale dokladniej Ci nie powiem, bo nie wiem... zreszta ja sie kieruje zasada z poprzedniego zdania... co wcale nie znaczy, ze to jest takie proste.

Olej z plastikowej butelki mozesz ssac, bo go potem wypluwasz, wiec nie zjadasz.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kasia P 13-09-2007, 13:47
Dziekuje,
Nakupowalam sobie plastikowych tarek i scieram mojemu malemu synkowi na nich owoce...
Potem mu to podaje plastikowa lyzeczka z miseczki z plastiku. Siedzi mi wiec w glowie ten plastik. Bede mu dawac jesc zwykla lyzeczka do herbaty,ze zwyczajnej porcelanowej miseczki wiec. Wydawalo mi sie od jakiegos czasu, ze niektore warzywa i owoce traca cenne skladniki w kontakcie ze sztuccami ze stali nierdzewnej. Podobno tak jest z salata???Czy ktos wie cos na ten temat?
Ta strona to prawdziwa kopalnia wiedzy,trzeba duzo kopac zeby wszystko zlozyc sobie w calosc.
Dzieki za odpowiedzi.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 13-09-2007, 15:12
Tak, to prawda: Francuzi na przyklad nigdy nie kroja salaty tylko ja rwa na kawalki... zauwazylas?

A co do kontaktu metalu z pozywieniem: ja tez mam watpliwosci, ale wole metal (byle nie aluminium!) niz plastik. A tak a' propos smaku: mi najbardziej smakuje jedzenie z drewanianej lyzki! ... i czasami tak jadam ...


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kasia P 13-09-2007, 20:54
Zauwazylam, ale zapytani dlaczego mowia,ze kazdy tak robi ale nie wiedza dlaczego.
Po kilku latach spedzonych w Azji i jedzenia prawie wylacznie drewnianymi paleczkami jakos nie wiem czemu, ale nabralam podejrzliwosci do sztuccow ze stali nierdzenej. Nie potrafie tego wyjasnic, co moge zjadam paleczkami i wydaje mi sie,ze surowe owoce i warzywa traca na kontakcie ze stala. Nie w smaku ale w skladnikach. Mojego starszego synka ciagle karmie plastikowymi lyzeczkami (do wczoraj) bo wydawalo mi sie,ze tak bedzie lepiej dla niego , no i zobaczylam co Mistrz pisze o plastikach. Czy ktos kto sie zna na temacie moze rozwinac watek plastikow i stali nierdzewnej? Mistrzu gdzie jestes!?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: bodziński jr 13-09-2007, 21:32
Że też nikt jeszcze nie wpadł na to by jeść drewnianym widelcem i kroić drewnianym nożem.

A propos tych rwanych liści. Czy rozszarpują tylko liście czy ziemniaki, pomidory, paprykę, ogórki, marchewkę, pietruszkę itd też ?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kasia P 14-09-2007, 08:18
Nie , nie rozszarpuja innych warzyw. Przynajmniej sie z tym nie spotkalam. Rozumiem,ze jestes pewien,ze salata i inne warzywa i owoce nie traca na kontakcie z metalem? Czy jestes tylko nieprzyjemny za darmo.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Doris 14-09-2007, 08:28
Od dawna zbieram się na zakup plastikowych pojemników na żywność, do których produkcji użyto mikroorganizmów (głównie bakterii kwasu mlekowego). Ale są drogie i jeszcze muszę dojrzeć    . Tu można poczytać. http://www.emgreen.pl/ Pojemnik na żywność Plastic food - container, EM - torebki do przechowywania żywności EM plastic food storage bag

Używam tych organizmów do uprawy roślin w moim warzywniku. Kiedyś zakupiłam dzieciom kiełki rzodkiewki. W domu okazało się, że nie pachną zbyt świeżo. Dziewczyny nie przyjęły do wiadomości, że na śniadanie nie będzie kiełków. Ponieważ wiedziałam, że bakterie kwasu mlekowego przedłużają trwałość produktów żywnościowych, a nawet odświeżają żywność nieświeżą popryskałam kiełki i szczelnie zawinęłam. Rano po otwarciu pachniało rzodkiewką.

Jak to jest możliwe, że da się ich użyć do produkcji plastiku (i np. ceramiki wypalanej w temp. 700st.C) można przeczytać w książce japońskiego naukowca, który wyselekcjonował z gleby tę kompozycję bakterii. Teruo Higa:
http://www.nieznany.pl/Rewolucja-w-ochronie-naszej-planety-pbi-1207.html
Temat EXTRA CIEKAWY! :P


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Emisia 14-09-2007, 09:04
Ja po przeczytaniu wypowiedzi Mistrza ok. miesiąc temu po prostu zrobiłam porządek w szafkach i wyrzuciłam wszystko (ze łzami w oczach :(), a było tego sporo. Zakupiłam tylko szklane pojemniki i muszę przyznać, że nie ma wielkiej różnicy w cenie. Jedyny problem to fakt, że muszę się jeszcze przyzwyczaić do ich użytku, gdyż zbiłam już dwa pojemniki, a z plastikiem nie było tego problemu.

Cytat od: Doris
że bakterie kwasu mlekowego przedłużają trwałość produktów żywnościowych, a nawet odświeżają żywność nieświeżą popryskałam kiełki i szczelnie zawinęłam. Rano po otwarciu pachniało rzodkiewką.
Jak coś jest nieświeże, to po prostu wyrzucam i nie ufałabym takim wynalazkom.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Doris 14-09-2007, 10:51
Do Emisi.
Jak przeczytałaś, to był przypadek wyjątkowy, który, przy okazji, dowodzi prawdziwości teorii z tymi bakteriami.

Może nawet nie wiesz, ile razy kurczak jest odświeżany (i pozbawiany zapachu) oraz sprzedawany jako świeży zanim zostanie zamrożony (bo nie przyjmuje więcej odnowy biologicznej) - znam przypadki - 6 tygodni.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Emisia 14-09-2007, 11:07
To okropne. Całe szczęście, że już długi czas temu zrezygnowałam z zakupów w dużych sklepach. Mam tylko nadzieję, że mój rzeźnik nie robi takich numerów. Ale komu można dzisiaj ufać? :(


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 14-09-2007, 12:23
Cytat od: bodziński jr
A propos tych rwanych liści. Czy rozszarpują tylko liście czy ziemniaki, pomidory, paprykę, ogórki, marchewkę, pietruszkę itd. też ?

Jasne, zębami ;).


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: bodziński jr 21-09-2007, 22:44
A czy nie uważacie, że te liście rwą, szarpią, rozrywają tylko dlatego, że się tak da i jest wygodniej niż kroić? Z innymi jarzynami i owocami tak się nie da, więc trzeba kroić. Czemu we wszystkim doszukujecie się jakichś ukrytych mądrości i wspaniałej filozofii, najchętniej rodem z Dalekiego Wschodu.
Tak, Chińczyk mądry, bo je drewnianymi pałeczkami, a Polak głupi, bo je metalową łyżką. A czym Chińczyk ma ryż wpędzać, może szprychami od roweru ?
Każde z Was z pewnością zajada się kapustą kiszoną, bo jest "zdrowa". A kto z Was zastanawia się nad tym, że jest ona szatkowana na szatkownicy z kilkoma metalowymi nożami, bo inaczej się nie da?
A czy groszek konserwowy, kukurydzę i inne specjały, drogie Panie, nie kupujecie przypadkiem w metalowych puszkach?
A czy otrzymacie sok z sokowirówki, jeśli nie będzie w niej metalowego tarła?
A na czym trzecie ziemniaki na placki, może na drewnianym tarle?

Pita przez Was (również i mnie) z wielką nadzieją na wyzdrowienie MO, zawiera olej, który tłoczony jest nie inaczej, tylko w metalowych tłoczarniach.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 21-09-2007, 23:46
Popieram powyższą wypowiedź. Też nie mogę zauważyć różnicy między skrajnością a głupotą. Nie sposób przedstawić wszystkich przeciwwskazań powszechnego stosowania opakowań plastikowych, ale na przykład w przypadku wędlin są one ewidentne, bowiem po pierwsze zapakowane w nylonowe worki, po prostu odparzają się, a po drugie sprzedawcy chętnie wędliny pakują w nylonowe worki, bo po zapakowaniu ich w papier widać, jak zostały naszprycowane wodą z dodatkiem rozmaitych dodatków. Toteż, jeśli tylko możemy, unikajmy plastików, ale nie popadajmy w skrajności. I przestańmy wygłupiać się z tymi Chińczykami. Skoro są tacy zdrowi, to dlaczego wszyscy mają żółtaczkę?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: bodziński jr 22-09-2007, 00:08
...i dlaczego nie rosną, skoro tak zdrowo się odżywiają, a i z oczu im też jakoś dziwnie patrzy...


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 22-09-2007, 06:50
Cytat od: "bodziński jr"
A czy nie uważcie że te liście rwią, szarpią, rozrywają tylko dlatego że się tak da i jest wygodniej niż kroić. Z innymi jarzynami i owocami tak się nie da więc trzeba kroić.Czemu we wszystkim doszukujecie się jakichś ukrytych mądrości i wspaniałej filozofii najchętniej rodem z Dalekiego Wschodu.
Tak, Chińczyk mądry bo je drewnianymi pałeczkami a Polak głupi bo je metalową łyżką. A czym Chińczyk ma ryż wpędzać, może  szprychami od roweru ?
Każde z Was z pewnością zajada się kapustą kiszoną bo jest "zdrowa". A kto z Was zastanawia się nad tym że jest ona szatkowana na szatkownicy z kilkoma metalowymi nożami bo inaczej się nie da.
A czy groszek konserwowy, kukurydzę i inne specjały, drogie Panie, nie kupujecie przypadkiem w metalowych puszkach ?
A czy otrzymacie sok z sokowirówki jeśli nie będzie w niej metalowego tarła.
A na czym trzecie ziemniaki na placki, może na drewnianym tarle?

Pita przez Was (również i mnie) z wielką nadzieją na wyzdrowienie MO, zawiera olej który tłoczony jest nie inaczej tylko w metalowych tłoczarniach.


Oj robisz z igły widły, drogi Panie. My sobie o sałacie, a Ty tu zaraz z filozofią Wschodu. Po pierwsze, na marginesie: zło lepiej ograniczać niż przyjąć, że skoro występuje, to po co się nim przejmować. Po drugie, nikt tu nie powiedział, że rwanie sałaty to jedenaste przykazanie: to była tylko taka uwaga, obserwacja ... ale, tak na marginesie, słyszałam, iż  :P  sałata łatwiej niż inne warzywa, wchłania zanieczyszczenia ze środowiska, więc może i łatwiej nikiel w kontakcie z nożem ..  :P. A po trzecie, na marginesie, to ja osobiście wolę filozofię Wschodu niż Zachodu (zwłaszcza Dzikiego :P )

[ Dodano: 22-09-2007, 06:58 ]
Cytat od: Mistrz
Popieram powyższą wypowiedź. Też nie mogę zauważyć różnicy między skrajnością a głupotą. Nie sposób przedstawić wszystkich przeciwwskazań powszechnego stosowania opakowań plastikowych, ale na przykład w przypadku wędlin są one ewidentne, bowiem po pierwsze zapakowane w nylonowe worki, po prostu odparzają się, a po drugie sprzedawcy chętnie wędliny pakują w nylonowe worki, bo po zapakowaniu ich w papier widać, jak zostały naszprycowane wodą z dodatkiem rozmaitych dodatków. Toteż, jeśli tylko możemy, unikajmy plastików, ale nie popadajmy w skrajności. I przestańmy wygłupiać się z tymi Chińczykami. Skoro są tacy zdrowi, to dlaczego wszyscy mają żółtaczkę?


Jasne, pewnie, wszystko pięknie, tylko, że akurat w dzisiejszej naszej zachodniej (i im bardziej "zachodniej", tym gorzej) cywilizacji, akurat łatwiej i bardziej możliwiej jest rwać sałatę, niż unikać plastiku.  :(

A poza tym co to? Już nie można sobie porwać sałaty nawet? ;)


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Shpeelka 22-09-2007, 11:40
Było swego czasu głośno, że Chińczycy zaczęli chorować przez nagminne spożywanie glutaminianu sodu, który jest dodawany do prawie wszystkiego. Więc nie sądzę, żeby aż tak super zdrowo się odżywiali.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 22-09-2007, 11:55
Cytat od: "Elowen"
A poza tym co to? Już nie można sobie porwać sałaty nawet?
Ja też rwę sałatę, bo jakoś nie przychodzi mi do głowy, by ciąć ją nożem, bo to po prostu niewygodnie.  Czy to też jakaś filozofia?


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Elowen 22-09-2007, 13:11
Cytat od: Mistrz
Ja też rwę sałatę, bo jakoś nie przychodzi mi do głowy, by ciąć ją nożem, bo to po prostu niewygodnie.  Czy to też jakaś filozofia?


Filozofia wygody ;)


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Evaa8 26-09-2007, 13:50
I nie jest taka "zmarnowana" jak po nożu.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Marych 06-10-2007, 21:12
Cytat od: Mistrz
I przestańmy wygłupiać się z tymi Chińczykami. Skoro są tacy zdrowi, to dlaczego wszyscy mają żółtaczkę?


Chińczyki trzymają się mocno! - jak pisał Wyspiański.

Ja również rwę sałatę, bo dawno temu jakoś tak spontanicznie weszło mi to w krew, a inne warzywa na sałatkę szatkuję nożem i nadal żyję!

Co do plastikowych opakowań: Ze względu na to, że dopiero zacząłem przygodę z MO, na pewno zastosuje się do powyższych porad Mistrza, ale bez popadania w skrajności. Zresztą pakowanych w plastik wędlin nie kupuję zbyt często, a co do nabiału i wody w plastikowych opakowaniach - spróbuję coś z tym zrobić...


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: lightrules 23-04-2008, 11:23
Mam pytanie - w czym przechowujecie pieczywo? Skoro nie w plastikowych torebkach, bo niezdrowo i nie w papierze, ani nawet nie w chlebaku z drewna, bo szybko stanie się czerstwe, to w czym? Jak sobie radzicie?
Dziękuję.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: hajdi 23-04-2008, 12:00
Cytat od: "lightrules"
Mam pytanie- w czym przechowujecie pieczywo? skoro nie w plastikowych torebkach, bo niezdrowo, i nie w papierze, ani nawet nie w chlebaku z drewna, bo szybko stanie sie czerstwe, to w czym? jak sobie radzicie?
dziękuję.

No cóż, ja ten dylemat rozwiązałem w ten sposób, że przechowuję pieczywo w kuchni  ;)


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: lightrules 23-04-2008, 12:56
Oczywiście, Hajdi, że w kuchni, ale w co je wkładasz? chyba że ty trzymasz luzem, na blacie ;)


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: hajdi 23-04-2008, 13:01
Po prostu w plastikowym chlebaku, ale na słomkowej tacce.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: KaZof 23-04-2008, 23:27
Trzymam chleb na drewnianej desce do chleba (z taką kratką do krojenia, gdzie między szczeblami jest miejsce na okruszki) przykryty lub zawinięty w lnianą ściereczkę. Można jeszcze trzymać w kamiennym garnku, także w lnianej ściereczce. :)
Pozdrawianki.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mariposa 24-04-2008, 19:23
w ceramicznym chlebaku z drewniana pokrywka , w lnianym woreczku


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Maja 24-04-2008, 21:51
w lodówce...


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Biedrona 27-04-2008, 11:49
Bardzo ciekawy temat. Zastanawiam się, czy byłoby możliwe mieć w domku większą szklaną butlę na wodę. Z pompką. Możnaby raz w tygodniu sprowadzać wodę, wlewać ją, a butelki oddawać. Może jurajska ma taki produkt...sprawdzę..
I dziękuję ze ten temat :).
Eliza - wiem że to dawno było, ale sądzę, ze w takich wypadkach warto nieświadomym ludziom mówić o zagrożeniach. Jeśli Pani wkłada wiejskie mleczko do plastiowych opakowań.. dla dobra nas i wszystkich. I czy tak trudno poprosić o zwykły talerz i sztućce na stołówce? Pozdrawiam


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Beata M. 29-04-2008, 13:40
Czytałam gdzieś,że pieczywa nie powinno się przechowywać w plastikowych opakowaniach ze względu na zarodniki pleśni.A najlepszy sposób ma Kazof ,ja również zawijam chleb w lnianej ścierce.I nie kupuję krojonego tylko w całości.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Eliza 30-04-2008, 06:47
Biedrono- ta pani wlewa w to co ma w domu, poza tym plastikowe opakowania są lżejsze, jest jej łatwiej, ale czasem zdarzy się "perełka" w szkle, wtedy jest moja.
Co do bufetu- oni mają tylko plastikową zastawę, ale jakość ich produktów jest tak dobra, że, jak myślę ,rekompensuje tę chwilę przebywania posiłku na plastiku.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Biedrona 05-05-2008, 22:40
Eliza, mnie chodzi o to, że dostajemy tu na forum wiedzę za darmo i uważam, że naszym obowiązkiem jest przekazać ją dalej, w tym wypadku powiedzieć tej Pani, że zdrowiej jest w szkle, bo w plastiku robi się to i tamto... A co tamta Pani zrobi z tą wiedzą, to jej wybór. Na ciężar też można znaleźć rozwiązanie, np. wózek na kółkach, bo po co kobieta ma dźwigać, jeszcze sobie zniszczy kręgosłup. Takie wózki to pewnie w dziecięcych sklepach będą, starszym ludziom trzeba dawać gotowe rozwiązania.

Dodano

No jeśli to staruszka, to oczywiście nie należy jej za bardzo "straszyć". Można po prostu powiedzieć, że zdrowiej jest w szkle.
Chyba że sama znajdziesz jej rozwiązanie na ciężary.
Jeśli chodzi o zastawę na stołówce, to nosiłabym własne sztućce, ale generalnie nie widzę tu większego problemu.


Tytuł: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 11-05-2008, 11:57
Niestety link podany przez Mistrza na pierwszej stronie co do deformacji noworodków nie działa :(.
Jakiś czas temu czytałam artukuł o trujących właściwościach plastikowych butelek dla niemowląt. Zawierają one substancję BPA (bisfenyl A), która w wysokich temperaturach przenika do żywności.
http://polskalokalna.pl/news/trujace-butelki-dla-niemowlat,1054783,229
http://www.mlekomamy.pl/index.php?page=bisfenol-a

To chyba dotyczy wszelkich plastikowych pojemników? Zaciekawiło mnie to, gdyż nigdzie nie wspomniano (może nie doczytałam), co konkretnie jest trującego w tych plastikach, jakie substancje? Zaciekawiło mnie szczególnie, gdyż swoje dzieci nieświadomie trułam, używając plastikowych butelek, kubeczków, niekapków, łyżeczek, miseczek... aż ciarki przechodzą po plecach. :/


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Lacky 10-03-2009, 22:21
W ostatnim wydaniu czasopisma „Wiedza i życie” był artykuł na temat plastiku pod tytułem "Bardzo zmienna niewiadoma". Przedstawię najważniejsze elementy, a cały jest dostępny w tym czasopiśmie.

Zespół naukowców (Andrew Holda) prowadził doświadczenia związane z chorobą Parkinsona, polegające na próbie zablokowania aktywności enzymu (monoaminooksydazę), który obniża poziom dopaminy w mózgu, co powoduje nasilenie choroby Parkinsona. Testowano substancje, które dawały wynik pozytywny w hamowaniu tego enzymu. Każdy test dawał wynik pozytywny. Super odkrycie, ale ktoś pomyślał, że to nie jest możliwe i nalali do tych samych próbówek wody, aby wykonać test. Co się okazało, że woda również spowodowała zablokowanie działanie enzymu. Dopiero wtedy zaczęto badać naczynie do przeprowadzania testów, którym był najlepszej, jakości plastik. Okazało się, że przyrządy laboratoryjne plastikowe używane do badań nie są obojętne dla wyników badań i powodują zafałszowanie tych badań, będąc źródłem zanieczyszczeń w substancjach. Czyli wynika z tego, że większość badań medycznych była zafałszowana, a weryfikacja następowała dopiero przy zażywaniu leków przez pacjentów.

To spowodowało, że zaczęto badać aktywność plastiku i okazało się, że prawie wszystkie naczynia, pipety i inne plastikowe przyrządy nie są obojętne wobec badań.
Podaje się przykłady badań moczu na występowanie związków pochodnych plastików. U prawie wszystkich występował związek ftalany (stosowany do produkcji PCV) i bisfenol A – składnik poliwęglanów. Znaleziono je także w moczu noworodków, które dostały je od matek.

Ftalany mogą być przyczyną nieprawidłowości w męskim układzie rozrodczym. Natomiast bisfenol A (który znajduje się w opakowaniach żywności, filtrach do kawy itd., a podgrzewany zwiększa ilość zanieczyszczeń 55 krotnie) zwiększa ryzyko raka prostaty i sutka. Dodatkowo ten związek ma negatywny wpływ na nienarodzone dzieci, powodując zaburzenia w ich późniejszym rozwoju.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Laokoon 28-03-2009, 05:27
Tak sobie czytam i zastanawiam się, jak to ludzie sobie radzili dawniej, przed wojną, bez plastiku. Plastik nie jest złym wynalazkiem, ale bezmyślne stosowanie go wszędzie w imię postępu i zysku jest jednym tylko z dowodów, jak ludzie wypaczają sobie i innym życie.

Nie chcę się odnosić do tego, czy zwracanie uwagi na każdy aspekt Życia to dziwactwo czy nie. Nie trzeba robić badań, żeby rozumieć, że sztuczne nie jest zdrowe, w naturze nie występuje plastik, i tyle.

Ja sam również niechętnie kupuję w plastiku, a już szczególnie dziwi mnie np. pakowanie drożdżówek czy pączków tak do ręki, przecież kiedyś były pocięte papierki, w które się dawało, i jakoś tak zawsze fajniej to wyglądało.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Maciejko 03-04-2009, 19:17
Czy jest jakiś antyoksydant, który pomaga usuwać ową substancje?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mayko 09-09-2009, 16:13
Właśnie spędziłam ładnych parę chwil, aby się dowiedzieć, czy naczynia Tupperware zawierają związek „bisfenol A” i nie znalazłam jasnej odpowiedzi. Nie zawierają ponoć toksycznych związków polichlorków vinylu i kadmu. Jestem ciekawa, jak to z nimi jest, bo naczynia ww. firmy są bardzo praktyczne i lubię ich używać.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mayko 11-09-2009, 05:32
Notabene: jakiś czas temu kupiłam różne przybory kuchenne w IKEA. Między innymi łopatki do smażenia. Któregoś razu musiałam smażyć w wyższej temperaturze i po kuchni rozniósł się dziwny, chemiczny swąd. Okazało się, że winne było plastikowe zakończenie łopatki, które w założeniu miało chronić patelnię przed porysowaniem. Cale jedzenie przeszło okropnym smrodem i musiałam je wyrzucić. Przybory kuchenne zakończone tym plastikiem również. Teraz mam tylko drewniane :)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Timbuktu 09-11-2010, 12:53
Blender do przyrządzania KB też jest z plastiku, można coś na to poradzić?
Jakie naczynia najlepiej używać? Z drewna, porcelany?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Marita03 10-11-2010, 10:24
Jurajska woda sprzedawana jest w niewielkich 0,3 l butelkach z ciemnozielonego szkła, piłam niedawno - wyśmienita.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mmagmma 14-11-2010, 19:34
Blender do przyrządzania KB też jest z plastiku, można coś na to poradzić ?
Jakie naczynia najlepiej używać? Z drewna, porcelany ?
Blender najlepiej drewniany ;P


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: KaZof 14-11-2010, 19:48
Blender najlepiej drewniany ;P
Ceramiczny i porcelanowy są równie dobre. ;)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: maciej_k 02-12-2010, 01:48
... Woda w szkle jest bardzo droga. Baniaki pięciolitrowe kosztują tyle, ile woda pitna powinna kosztować, ale są plastikowe. A wody pije się relatywnie sporo. A faktycznie, ta kupowana w szkle smakuje lepiej od tej z plastikowych butli. Jeśli komuś bardzo zależy, polecam samemu nalewać sobie do szkła prosto ze źródła - takich jest w Polsce dosyć sporo.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: na_forum 17-12-2010, 17:16
"... Woda w szkle jest bardzo droga. Baniaki pięciolitrowe kosztują tyle, ile woda pitna powinna kosztować, ale są plastikowe."
-Butelki do których nalewana jest woda, wytwarzane są z politereftalanu etylenu (PET) nie są one szkodliwe dla człowieka, nie wydzielają szkodliwych substancji (ich wytwarzanie, owszem jest szkodliwe, ponieważ zużywa się przy tym dużo ropy naftowej, jak również do transportu, za co są odpowiedzialni Ci, którzy je kupują). Do produkcji PET-u nie używa się Bisfenolu. Bisfenol używany jest przy produkcji poliwęglanu PC, myślę że krzywdzące wobec wszystkich polimerów jest "ładowanie ich do tego samego worka pod nazwą "plastiki-trucizna". Woda w szkle jest droższa, ponieważ nie jest 'lepsza' lecz koszt jej wytworzenia, transportu, łatwości zniszczenia jest wyższy.

"A wody pije się relatywnie sporo. A faktycznie, ta kupowana w szkle smakuje lepiej od tej z plastikowych butli."
Myślę, że zamiast "A faktycznie" należałoby napisać "Subiektywnie". Jeżeli tą samą wodę wlejemy do butelki z tworzywa i do butelki szklanej, będzie ona smakować tak samo, być może chodzi tu o odczucia wynikające z dotykania ustami butelki szklanej lub z tworzywa.
"Jeśli komuś bardzo zależy, polecam samemu nalewać sobie do szkła prosto ze źródła - takich jest w Polsce dosyć sporo."
Uważam, że w tym tkwi problem, jeżeli jesteśmy zdrowi, możemy pić zwykłą "kranówkę", która spełnia normy sanitarne, jeżeli doskwierają nam jakieś dolegliwości wtedy sięgnijmy po wodę zdrojową i napełnijmy nią butelki, mogą być szklane, będzie to z korzyścią dla środowiska naturalnego, jeżeli z tworzywa, poddajmy je recyklingowi.

Podsumowując, nie uważam, aby wszystkie tworzywa sztuczne były szkodliwe dla człowieka, chodzi tu o równowagę, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Polska jest znaczącym producentem polimerów na świecie, duży udział w PKB mają właśnie tworzywa, jest to silnie rozwijająca się gałąź przemysłu, którego nie należy negować, ze względu na szkodliwy wpływ Bisfenolu(który ponadto wydziela się w wysokiej temperaturze, dopiero po kilkakrotnym gotowaniu, lub wyparzaniu) na jeden rodzaj polimeru. Każde tworzywo ma swoje oznaczenie, jeżeli ktoś chce być bardzo ostrożny niech nie wybiera tych które zawierają PC, jeżeli będzie ich używał poddawając je wysokiej temperaturze.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Antonio 17-12-2010, 17:37
"A wody pije się relatywnie sporo. A faktycznie, ta kupowana w szkle smakuje lepiej od tej z plastikowych butli."
Myślę, że zamiast "A faktycznie" należałoby napisać "Subiektywnie". Jeżeli tą samą wodę wlejemy do butelki z tworzywa i do butelki szklanej, będzie ona smakować tak samo, być może chodzi tu o odczucia wynikające z dotykania ustami butelki szklanej lub z tworzywa.

Myślę, że zacytowane przez Ciebie stwierdzenie jest prawdziwe jak słońce na niebie. Woda z plastiku jest gorsza, mniej smaczna niż woda ze szkła i wiemy o tym wszyscy. Gdyby było inaczej, we włoskich restauracjach na stołach stałyby plastiki. Na naszych stołach stoją plastiki, bo jesteśmy biedni i ogłupiani.

Odpowiedzi na Twoją propozycję należy poszukiwać w analizie sensorycznej. Potrzebny do tego jest Panel Leader, panel wykwalifikowanych testerów i produkty do oceny. Potrzebne są narzędzia matematyczne do wyciągnięcia rzetelnych wniosków. Wtedy dopiero, po serii wielu testów można stwierdzić, która woda jest smaczniejsza. W Italii istnieje stowarzyszenie testerów wody i wodę się testuje, umieszcza w rankingach, przyznaje nagrody, bo producentów wody w butelkach jest tam bardzo dużo.

To pierwszy z brzegu przykład:
(http://caffeperte.pl/Pictures/Italia/Restauracje/aqua.jpg)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: na_forum 17-12-2010, 18:02
"Woda z plastiku jest gorsza, mniej smaczna niż woda ze szkła i wiemy o tym wszyscy. Gdyby było inaczej, we włoskich restauracjach na stołach stałyby plastiki. Na naszych stołach stoją plastiki, bo jesteśmy biedni i ogłupiani."
Więc ta sama kawa, wypita we włoskiej restauracji, podana w filiżance z prawdziwej porcelany, różni się od kawy wypitej w domu, w zwykłym kubku z ceramiki.
Chodziło mi o nie przenikanie żadnych szkodliwych substancji z butelki PET do wody, które mogłyby powodować znaczną różnicę w smaku.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Antonio 17-12-2010, 18:08
Przecież różnice w smaku są ewidentne. Specyficzny posmak plastiku mnie odrzuca. Butle plastikowe składowane są przecież w supermarketach, sklepach często miesiącami, często w upały podróżują ciężarówkami po całym kraju. Jasne, że rozpuszcza to się w wodzie. Gdy traktuję PET-y gorącą parą, by je łatwiej zgnieść było, cuchną właśnie tak, obrzydliwie...


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: na_forum 17-12-2010, 18:36
Temperatura topnienia zależy od stopnia polimeryzacji, wynosi 255-264oC, nie wiem, gdzie mogłyby być przechowywane, chyba obok piekarnika.
Spalania należy dokonywać w spalarni odpadów komunalnych w temp. ok. 1000oC. Makrocząsteczki poliestru typu PET zbudowane są wyłącznie z atomów węgla, tlenu i wodoru, więc są bardziej "ekologiczne" pod względem energetycznym niż PCV, lub pianki poliuretanowe.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Antonio 17-12-2010, 20:08
No to dlaczego Twoim zdaniem preferuję wodę ze szkła a nie z petów? Możesz pisać wiersze o bezpieczeństwie i nieszkodliwości petów, być może nie są szkodliwe, ale mi woda z nich po prostu nie smakuje. A ta niechęć wcale nie wynika z dotyku plastiku na ustach, bo ten jest akurat cieplejszy.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: na_forum 17-12-2010, 22:47
Myślę, że z tego samego powodu dla których część ludzi woli pić piwo z puszki, część z butelki PET, a część ze szklanego kufla. Są to po prostu czyjeś osobiste preferencje, tak mu smakuje i już. Nie ma to związku z przewagą szkodliwości jednych materiałów nad drugimi. W ten sposób można popaść w skrajność, np. skoro nie smakuje mi jedzenie metalowymi sztućcami, wyczuwam ?jakiś metaliczny posmak?, to na pewno jakieś trujące substancje przechodzą z nich do jedzenia, i należy używać innych sztućców, najlepiej własnych palców ;] Jest to oczywiście przerysowanie przeze mnie problemu. W swojej pierwszej wypowiedzi chciałam tylko "obronić" niejako tworzywa sztuczne i przedstawić pozytywne cechy ich stosowania. Nie wszystko należy pakować do tego samego worka i przypisywać łatkę szkodliwości. Dziękuję za przeczytanie moich postów i dyskusję.
Pozdrawiam i życzę ciepłej nocy.
P.S. Kto wie, może mnie przed snem rozgrzeje herbata zagotowana w 'plastikowym' czajniku.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Antonio 17-12-2010, 23:03
Czy zawodowo zajmujesz się opakowaniami PET? Czemu tak bronisz tej technologii? Nie interesuje mnie szkodliwość plastiku, a jedynie walory sensoryczne zawartości plastikowych butelek. Problem jakości wody może rozstrzygnąć analiza sensoryczna, tak jak to opisałem wcześniej. Jeśli chcesz, to pij wodę z plastiku. Ja jednak chciałbym mieć wybór taki, jaki mają Italiani: chciałbym przebierać między setkami wód mineralnych w szkle.

Para wodna w moich maszynach ma może 120 stopni. Pety kurczą się pod jej impetem jak balony, z których uchodzi powietrze. Cuchną przy tym chemicznie.

Czy ktoś plastikowe butelki myje przed napełnieniem? Mój czajnik też wciąż jest plastikowy... ;)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: na_forum 17-12-2010, 23:29
"Czy zawodowo zajmujesz się opakowaniami PET?"
-Nie zawodowo, ale owszem zajmuję się nimi.
"Czemu tak bronisz tej technologii?"
-Ponieważ uważam, że jest potrzebna i niesie wielki możliwości dla rozwoju człowieka.
"Nie interesuje mnie szkodliwość plastiku, a jedynie walory sensoryczne zawartości plastikowych butelek."
-A mnie właśnie ten temat interesuje, po to został założony ten wątek, dlatego się w nim wypowiadam i bronię tej technologii.
"Cuchną przy tym chemicznie."
-Te które zawierają dodatek chloru rzeczywiście śmierdzą przy spalaniu.
"Czy ktoś plastikowe butelki myje przed napełnieniem?"
-Sterylizuje się je tlenkiem etylenu lub za pomocą naświetlania promieniowaniem UV.
Idę teraz wypić moją herbatę ;) dobranoc.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Piotr 18-12-2010, 08:59
Myślę, że z tego samego powodu dla których część ludzi woli pić piwo z puszki

Ja takich ludzi nie znam. Wszyscy wolą pić ze szklanej butelki. Takich bzdur nam nie wymyślaj.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: maciej_k 19-12-2010, 13:51
"Więc ta sama kawa, wypita we włoskiej restauracji, podana w filiżance z prawdziwej porcelany, różni się od kawy wypitej w domu, w zwykłym kubku z ceramiki."
- to przykre, typowe przeginanie pałki. Szkoda tłumaczyć, sama dobrze o tym wiesz.

"Temperatura topnienia zależy od stopnia polimeryzacji, wynosi 255-264oC, nie wiem, gdzie mogłyby być przechowywane, chyba obok piekarnika."
- fajnie że interesujesz się inżynierią chemiczną, ale szkoda, że nie potrafisz pomyśleć po prostu logicznie. W składach może dochodzić do 60 stopni spokojnie. (W lato na wentylowanej hali produkcyjnej, gdzie produkowaliśmy klocki z PTS I PPT dochodziło do 45 stopni, a to była hala przeznaczona dla pracowników). Topnienie jest punktem zmiany stanu na osi ogrzewania, ale zanim do tego punktu dojdzie, struktura ciała stałego cały czas się zmienia, a więc równolegle z reakcją fizyczną ogrzewania odbywa się reakcja chemiczna, tylko w o wiele mniejszym stopniu niż po osiągnięciu temperatury topnienia. Często bigbagi z odpadami są przechowywane "tymczasowo" obok maszyn produkcyjnych które nagrzewają się do wysokich temperatur i emitują ciepło. Poza tym, latem choćby asfalt nagrzewa się do takich temperatur, że parzy gołą skórę. Na nagrzane plastikowe krzesełka ogrodowe też lepiej gołą dupą nie siadać, prawda?

"Ponieważ uważam, że jest potrzebna i niesie wielki możliwości dla rozwoju człowieka."
- jeżeli przez rozwój rozumiesz zaśmiecanie środowiska na rzecz bezmyślnego wygodnictwa, to masz rację. Jeżeli przeciwnie, to niby jakie możliwości to niesie, oprócz tych marketingowych? Ja popieram opakowania wielokrotnego użytku. Powinnaś wiedzieć, że: http://fakty.interia.pl/swiat/news/pierwszy-zakaz-sprzedazy-wody-w-butelkach,1336028 . Podobny zakaz wprowadzono rok temu bodajże w Wiedniu i w Szwecji, tj. woda jest dostępna z syfonu w wybranych punktach miast(a).

Na_forum, naprawdę wymyślasz.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Heniek 19-12-2010, 15:38
Butelki do których nalewana jest woda, wytwarzane są z politereftalanu etylenu (PET) nie są one szkodliwe dla człowieka, nie wydzielają szkodliwych substancji

Plastikowe opakowania, w tym PET, są szkodliwe. Już wcześniej w tym wątku Lacky przytoczył artykuł, z którego wynikało, że plastikowe naczynia stosowane przy różnego rodzaju badaniach wchodzą w różnorodne reakcje chemiczne i zaburzają wyniki tych badań.

Plastikowe opakowania nie są obojętne także żywym organizmom.

Cytat od: http://opakowania.com.pl/Wiadomo%C5%9Bci/Butelki-PET-jednak-szkodliwe-27775.html
Woda mineralna przechowywana w plastikowych butelkach PET zawiera czynniki chemiczne o działaniu zbliżonym do estrogenów, zaburzając prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych komórek mających kontakt z cieczą, donosi "Environmental Science and Pollution Research".

Najczęściej kierujemy się smakiem, który wciąż jest głównym instrumentem oceny zjadliwości, pitności napotykanych substancji. Jeśli ktoś ma wyrobiony smak to woda z plastikowego naczynia może mu nie smakować. Oceni więc swym smakiem tę wodę jako niepitną.

Postawiona przez "Na_forum" teza o braku szkodliwości plastikowych opakowań PET dla człowieka jest nieprawdziwa.

Plastik jest stosunkowo nową substancją. Ludzki organizm (ani żaden inny) nie jest ewolucyjnie przystosowany do bliższego kontaktu z plastikiem. Pewnie dużo więcej na ten temat będziemy wiedzieć za kilka pokoleń.

Przechowywanie butelek w czasie upałów w gorących magazynach lub w sąsiedztwie gorących maszyn psuje smak ich zawartości i stwarza zagrożenie przenikania plastiku dla nabywców tych butelek. Takie zjawiska zachodzą jednak nie tylko wtedy, gdy temperatura jest wysoka.

Cytat od: http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/266341,Skad-plastik-w-krwi-Contadora
niemiecka telewizja ARD, idąc śladem wcześniejszej publikacji francuskiego dziennika "L'Equipe", poinformowała, że w próbkach moczu pobranych od Contadora wykryto mikroskopijne drobiny plastiku w stężeniu ośmiokrotnie wyższym niż u przeciętnego człowieka, co mogłoby świadczyć o dokonanej transfuzji krwi.

Kolarz Alberto Contador (oprócz stosowania Clenbuterolu) był podejrzewany o stosowanie dopingu krwi. Świadczyć o tym miała właśnie podwyższona kumulacja plastiku w organizmie kolarza. Krew użyta do tego dopingu była przechowywana w plastikowym naczyniu, bądź woreczku, ale nie w ciepełku, raczej w jakiejś dobrej, pewnie laboratoryjnej, lodówce.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 20-01-2011, 20:24
Cytat od:  http://www.fakt.pl/Nie-trzymaj-jedzenia-w-plastiku,artykuly,89718,1.html
Folie, plastikowe butelki i pojemniki to dziś standard w przechowywaniu żywności. Być może trzeba będzie z niego zrezygnować.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Oak 23-01-2011, 11:24
Ja mam nieco inne pytanko.
Czy ktoś z Was - wie gdzie można kupić dobre pojemniki na żywność? Właśnie nie plastikowe?
Z uwagi na fakt, że wiele posiłków muszę spożywać w pracy (poza domem), często posiłkuje się tzw. pojemnikami na żywność - niestety plastikowymi - bo nigdzie nie mogłem znaleźć lepszych.
Swoją drogą, gdy mój obiad zamknięty w plastikowym opakowaniu czeka na mnie ok 2h - po otwarciu pojemnika czuć, że żywność smakuje plastikiem :-( - wręcz odpycha...


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 23-01-2011, 11:31
E-deco.pl-właśnie kupiłam-świetne.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Oak 23-01-2011, 11:45
No rewelacja :-) ten zestaw za 156 - wydaje się najbardziej sensowny/opłacalny.
Co prawda poszperałem nieco na allegro i znalazłem sprzedawcę, który ma też w ofercie szklane pojemniki http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=18155620
Znalazłem jeszcze metalowe, ale nie wiem czy się nadają, z uwagi na trwałość mogą być wygodniejsze w transporcie.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Loret 23-01-2011, 12:43
Może miski emaliowane byłyby dobre. Można je kupić tanio w Auchan.
Są mnie więcej tego typu: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=miski+emaliowane


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: maciej_k 28-01-2011, 18:18
Dobre:
http://www.friendsofglass.com/pl


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Pacio 18-02-2011, 23:45
A ja zapytam o folię aluminiową. Czy nadaje się do pakowania i przechowywania żywności, np. wędlin?
Czy tak samo jak plastik, raczej unikać?

Raczej unikać. //Apollo


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Maniek 16-03-2011, 13:37
Ciekawe co o tym myślicie?

http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Napoj-w-butelce-z-sosny,wid,13226546,wiadomosc.html


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kalina 16-03-2011, 16:57
Ciekawe co o tym myślicie?

http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Napoj-w-butelce-z-sosny,wid,13226546,wiadomosc.html
Już zaczynam się bać, o kochane sosny?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Machos 16-03-2011, 19:52
Ciekawe co o tym myślicie?

http://finanse.wp.pl/kat,104128,title,Napoj-w-butelce-z-sosny,wid,13226546,wiadomosc.html

A zawartość, to dalej ten sam szkodliwy syf.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Maniek 16-03-2011, 20:44
O zawartości to lepiej nie wspominać, ale ciekawe czy np. producenci wody pójdą w ich ślady.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Machos 16-03-2011, 20:56
O zawartości to lepiej nie wspominać, ale ciekawe czy np. producenci wody pójdą w ich ślady.

Nie sądzę, bo woda i tak się sprzedaje, (chyba że wreszcie ludzie będą szukać szklanych butelek, ale może za 5 lat) a sprzedaż trucizny Pepsi, Coli, 7 Up i innych gazowanych poleciała na łeb, na szyję.

Artykuł z sierpnia 2009 i pewnie w 2011 roku ze sprzedażą mają cienko.

Cytat od:  http://www.portalspozywczy.pl/inne/napoje_bezalkoholowe/wiadomosci/spada-sprzedaz-napojow-typu-cola-pepsico-inwestuje-wiec-w-zdrowsza-zywnosc,20290.html
Konsumenci w USA (a niedługo będzie tak na całym świecie) coraz powszechniej odchodzą od produktów typu cola i poszukują napojów prozdrowotnych. W 2001 r. sprzedaż napoju Pepsi-Cola w USA wynosiła ponad 2 mld galonów (1 galon USA = 3,785 litra) natomiast w 2008 r. spadła aż o 25 proc., do niecałych 1,6 mld galonów. W porównaniu z połową lat dziewięćdziesiątych spadek jest jeszcze większy.


Dalszy ciąg tego artykułu jest ciekawy. Trzeba działać póki są jeszcze pieniądze i firma nie bankrutuje.

Cytat
Także w Polsce PepsiCo było zainteresowane inwestycją w przemysł sokowy - o mało co koncern nie przejął firmy Hortex. W bardzo dziwnych okolicznościach w ostatniej chwili nie doszło do zawarcia transakcji. Ciekawe, czy może teraz PepsiCo zapoluje w Polsce na innego producenta soków?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gosia 12-04-2011, 12:01
A ja chciałabym zapytać o herbatę i zioła expresowe, czy wysypywać z torebek przed zaparzaniem, czy one         (te  torebki) też są szkodliwe? 


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Olimpia 12-04-2011, 12:13
Może to i smieszne, ale ja wysypuję zawartość, bo nie chcę pić kleju z  torebek :)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kasial_70 12-04-2011, 12:49
A nie łatwiej po prostu kupić fusiastą? Po co kupować w torebkach skoro się je wyrzuca? Dodam, że według mnie to już graniczy z obsesją..


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Sobol 12-04-2011, 13:23
Co by na ten temat nie mówić, to i tak gdzie się człowiek nie obróci to plastyk/plastik (podobno ta forma jest teraz właściwsza).
Wyczytałem na Forum, że Pan Słonecki jest przeciwnikiem opakowań foliowych. Zgadzam się, że byłoby dla nas zdrowiej. Kłopot w tym, że tworzywa sztuczne nas zalewają i tak jak nie mamy szans na "wściekle" zdrową żywność, tak nie uciekniemy przed tworzywami.  :dry:


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gosia 12-04-2011, 15:54
Właśnie ja też wysypuję z torebek, gdyż nie wszystkie zioła czy herbatki owocowe są fusiaste.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: metaform 27-08-2011, 22:53
Witam,

jestem nowy na forum. Zainteresowałem się dzisiaj tymi foliowymi i plastikowymi opakowaniami, w sumie to całym tym "plastikiem", który nas otacza i pojawiła się iskierka nadziei, że można to wyeliminować w dużym stopniu, bo od dłuższego czasu działa mi to na nerwy i zaczynam pomału działać. Dlatego kieruję się do Was z pytaniem, czy szklane pojemniki z plastikową pokrywą są okej? W sumie to nie znalazłem innych, które byłyby hermetyczne. Konkretnie chodzi mi o linię pojemników firmy Frigoverre lub Luminarc no chyba, że ktoś może zaproponować coś lepszego?

Luminarc

(http://www.postme.com.my/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/P/M/PM052_HM_000227_3.jpg)

Frigoverre

(http://www.przechowywac.pl/51-206-thickbox/frigoverre-round-15cm.jpg)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 28-08-2011, 10:59
Są ok. Jedzenie leży w szkle.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: metaform 28-08-2011, 13:47
A co powiecie na temat drewnianej szczoteczki do zębów? Czy ktoś się spotkał z czymś takim, a może jest jakiś inny naturalny surowiec, z którego wykonują szczoteczki, gdzie można coś takiego dostać, bo akurat stoję przed kupnem nowej szczoteczki. :P

(http://plasticfreegirl.files.wordpress.com/2010/12/eco-friendly-wooden-toothbrush-705-p.jpg)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 28-08-2011, 13:53
Ciekawe z czego mają włosie?
Już wiem- są na EBEY, koszt 6 eur, z drewna bukowego, włosie naturalne.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Heniek 28-08-2011, 14:23
Domyślam się, że metaform ma alergię na plastik, albo zdiagnozowaną, albo przynajmniej ideologiczną.

Może coś takiego Cie zainteresuje, a może już to masz.

(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26443/klawiatura-mysz-bambus-drewno-490.jpeg)

Nasze hasło reklamowe to wściekle zdrowe przyrządy domowe ;)


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: metaform 28-08-2011, 14:48
W żadnym wypadku, po prostu od pewnego czasu zacząłem myśleć na ten temat i przeszkadza mi to odstępstwo od natury, bo wiem, że nie służy to zdrowiu i jeżeli będziemy bierni, to producenci bez najmniejszego problemu osadzą nas w nowych realiach, niekoniecznie korzystnych dla nas, a my szybcy i wściekli będziemy tylko warczeć, że jesteśmy chorzy oraz że to nieuniknione przeznaczenie, bo przecież nie ma nic innego w sklepach. Dlatego jeżeli mam głowę na karku, to co prawda świata nie uchronię, ale mogę zadbać o własny tyłek i choć na początku zderzę się z pustym śmiechem, to kilka osób zwróci na to uwagę i to skopiuje, jak było już nie raz, więc to też jakiś plus. To nie jest tak, że panicznie będę wywalać cały plastik z domu, ale mogę wyeliminować sporą część i po zużyciu kupować rzeczy już pod odpowiednim dla siebie kątem. Szczoteczka do zębów jest ważnym elementem, bo ma bezpośredni kontakt z naszym organizmem i to od wewnątrz, więc nie uważam, aby był to powód do kpin, a wracając do samej szczoteczki, to znalazłem ją w PL, koszt 14,70 bez przesyłki, trochę drogo, no cóż, poszperam jeszcze.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Aisha 28-08-2011, 17:39
Podobno szczoteczki do zębów z naturalnego włosia są dużo gorsze niż te z syntetycznego, gdyż na naturalnym szybciej rozmnażają się bakterie i ogólnie jest dla nich lepsze środowisko do rozwoju, czego syntetyczne włosie nie ma. Poza tym - włosie syntetycznie jest wg niektórych korzystniejsze pod tym względem, iż jest miększe niż włosie naturalne, nie rani dziąseł tak bardzo jak naturalne. Drewniana szczoteczka to wg mnie też nie jest genialny pomysł - drewno chłonie wodę i wraz z nią bakterie. Szczoteczka plastikowa jest więc wg mnie bardziej higieniczna. Co nie znaczy, że ekologiczna, gdyż będzie się rozkładać wieki.
Biegu cywilizacji nie da się cofnąć, nie da się wrócić do lepianki i posyłać wiadomości pocztą gołębią. Żyjemy w XXI wieku, erze plastiku i internetu, tel. komórkowych - takie są realia. Nie wiem czy dobrze na siłę się buntować i być przeciw prądowi - w końcu - szczoteczka plastikowa nas nie zabije.

Co to za moda na dwukropek? ;-)//Apollo


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: metaform 28-08-2011, 18:08
Podobno szczoteczki do zębów z naturalnego włosia są dużo gorsze niż te z syntetycznego, gdyż na naturalnym szybciej rozmnażają się bakterie i ogólnie jest dla nich lepsze środowisko do rozwoju, czego syntetyczne włosie nie ma. Poza tym - włosie syntetycznie jest wg niektórych korzystniejsze pod tym względem, iż jest miększe niż włosie naturalne, nie rani dziąseł tak bardzo jak naturalne. Drewniana szczoteczka to wg mnie też nie jest genialny pomysł - drewno chłonie wodę i .. wraz z nią bakterie. Szczoteczka plastikowa jest więc wg mnie bardziej.. higieniczna. Co nie znaczy, że ekologiczna, gdyż będzie się rozkładać wieki..
Biegu cywilizacji nie da się cofnąć, nie da się wrócić do lepianki i posyłać wiadomości pocztą gołębią. Żyjemy w XXI wieku, erze plastiku i internetu, tel. komórkowych - takie są realia. Nie wiem czy dobrze na siłę się buntować i być przeciw prądowi - w końcu - szczoteczka plastikowa nas nie zabije..

Syntetyczny człowiek też byłby gorszym środowiskiem do rozwoju bakterii. ;) Całą higieną szczoteczki jest to, aby ją dobrze wyparzyć i zmieniać częściej niż plastikową, jak co niektórzy używają grubo ponad rok. Kiedyś człowiek żyjący w lepiance był do tego przystosowany, dzisiaj nawet gdyby przemawiało za tym zdrowie i długowieczność, to nie chciałabyś tam mieszkać. Jesteśmy jak te wykastrowane kocury, przyzwyczajani do coraz to nowych wygód, gdzie nawet naturalny włos szczoteczki staje się zagrożeniem i to jest cały problem i odwrotność, kiedyś my przystosowywaliśmy się do warunków, a teraz warunki przystosowują się do nas i jak tu być zahartowanym. :blink: Oczywiście pisząc w ten sposób, łatwo zyskać miano wściekle zdrowego, tak jak pisał Heniek.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Timajos 29-08-2011, 15:02
Ja jeszcze pamiętam moją drewnianą szczoteczkę do zębów i do tej formy już nie wrócę. Wolę jednak syntetyki. 


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: metaform 31-08-2011, 20:56
Może faktycznie drewniana szczoteczka to nie najlepszy pomysł, aczkolwiek poszukiwanie szczoteczki z materiału innego niż plastik, to bardzo dobra koncepcja ;-) swoją drogą bardzo zainteresował mnie miswak.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Marooned 22-09-2011, 13:17
Może faktycznie drewniana szczoteczka to nie najlepszy pomysł, aczkolwiek poszukiwanie szczoteczki z materiału innego niż plastik, to bardzo dobra koncepcja ;-) swoją drogą bardzo zainteresował mnie miswak.
Używałeś patyczków, Miswak?
Ja kupiłem kilka, ale jakoś nie mogę się do nich przekonać - są stosunkowo twarde, no i nie ma piany przy szczotkowaniu. :)
Kupiłem też pastę z wyciągiem z tego drzewa i bardzo ją sobie chwalę! - pasta jest - co najważniejsze - bez fluoru, i jest niesamowicie wydajna!


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Timajos 22-09-2011, 19:48
Dziś żona kupiła Wiedzę i Życie z października 2011, i otwarcie było o plastikach, które zawierają bisfenole A, aspartamie i paru innych ciekawostkach, niestety, nie podają recepty, jak się przed tym bronić. Takie zacne grono redaktorów a nie zerkneli tutaj :-).


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 22-09-2011, 20:43
Najlepsze było, jak miałam hasło do odgadnięcia w krzyżówce - "najbardziej szkodliwe w plastiku?".


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mia 14-01-2012, 10:40
Jakoś tak zawsze omijałam plastki, gdy inni wybierali pojemniczki plastikowe ja brałam szklane ale nie do końca zdawałam sobie sprawę ze wszystkiego. Po przeczytaniu waszych wypowiedzi ciarki mnie przeszły większość jedzenia pakowana w plastiki nawet kapustę kiszą w workach foliowych mleko w butelkach z plastiku, kosmetyki, pasty do zębów. Masa pracy przede mną. Ciesze się że trafiłam na to forum.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 01-08-2012, 20:41
Plastiki nas trują - to już pewne
http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/1181-trujace-plastiki

Plastik dobry, zły i najgorszy
http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/2825-plastiki-dobre-zle-i-najgorsze

Garnek pełen toksyny
http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/417-garnek-pelen-toksyny


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Bart-ender 08-08-2012, 12:59
Cytat
http://www.cyberbaba.pl/zdrowy-dom/2825-plastiki-dobre-zle-i-najgorsze

Dzisiaj sprawdziłem w firmie i "DAR NATURY" truje nas plastikiem nr 7


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 09-10-2012, 18:58
Poszukuję bidonu dla moich chłopców, przyda się w szkole jak i w czasie podróży. Niestety w sklepach dostępne są jedynie bidony plastikowe lub aluminiowe. Bidony wykonane z stali nierdzewnej znalazłam jedynie takie:
http://allegro.pl/bidon-stalowy-czerwony-550ml-i2636654714.html
http://www.pinkorblue.pl/Zabawa/Przedszkole-szkola/Butelki-kubeczki/ALFI-Butelka-bidon-isoBottle-ze-stali-nierdzewnej-0-35l-Design-Konie-kolor-nieb-ieski.html
lub termos:
http://allegro.pl/termos-dzieciecy-stalowy-tmf03d-szkola-wycieczka-i2669598288.html
Z czego piją Wasze dzieci podczas podróży i w szkole?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 09-10-2012, 19:23
Plastikowe bidony są w porządku. Nie ma co popadać w paranoję.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: PawelM 09-10-2012, 19:46
Polecam te butelki. Moje dzieci je noszą do szkoły. Super trzymają ciepło.

http://www.bergnershop.pl/pl/p/TERMOS-BUTELKA-BERGNER-BG-6057-500ml/187


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 09-10-2012, 19:50
Woda z plastikowego bidonu fatalnie smakuje. Próbowałem wszystkiego. Dziesiątki płukań, w tym wodą z sodą, cytryną, kawą itp. Nic. Żadnego efektu.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 09-10-2012, 19:58
W sprzedaży są bidony plastikowe wolne od BPA, może taki warto kupić? Zauważyłam, że plastikowe tak jak napisał Gibbon, nadają napojowi dziwny posmak, najwyraźniej trzeba je często wymieniać.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 09-10-2012, 20:01
Rzecz w tym, że to nowy bidon. BPA uwalnia się w kontakcie z wysoką temperaturą. W przypadku bidonów to nie problem. Co innego w termosie.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 10-10-2012, 07:45
Plastikowe bidony są w porządku. Nie ma co popadać w paranoję.
A co Mistrz sądzi o bidonach aluminiowych?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Marooned 10-10-2012, 11:31
Abi
Cytat
Z czego piją Wasze dzieci podczas podróży i w szkole?
Ja kupiłem ciekawą butelkę szklaną w osłonce: http://www.natura24.pl/go/_category/?idc=id_116&order=1&page=1&producer_id=0&record_row=long&lang=pl


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Abi 05-11-2012, 15:26
Kupiłam dzieciom stalowe bidony w tym sklepie:
http://www.sklep.pozorski.info/Butelka-na-wode-0-45-l-z-wygodnym-ustnikiem-w-5-ko%2840,2691,7638%29.aspx
Jestem zadowolona, są lekkie i wykonane ze stali, kupiłam je po 24 zł, teraz widzę, że podrożały.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Milenna 11-12-2012, 16:29
Ja korzystam ze stalowych chińskich kupionych gdzieś na ryneczku, są ok., jedno co, to trochę uszczelki w nich parcieją, ale jeszcze trzymają.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Denver 08-01-2013, 23:40
Ja również staram się kupować produkty najczęściej w papierowych torebkach, natomiast, jeśli jest jakiś produkt w plastikowym opakowaniu, to patrzę na jego oznaczenie u spodu, wszak PP i HDPE to plastiki bezpieczne, robi się z nich między innymi pojemniki na żywność np. Curver, Plast Team do przechowywania produktów w lodówce. Nie są toksyczne, nie posiadają rakotwórczych substancji i przeszły szereg testów laboratoryjnych, aby mogły zostać wprowadzone na rynek i pełnić swoją funkcję.

Natomiast ja na 100% nie wierzę tym testom, ale nie można dać się zwariować i dodatkowo sobie kłaść do głowy, że to nie, tamto nie, bo jak byśmy mieli zwracać tak na wszystko uwagę to popadlibyśmy w obłęd i zamknęliby nas w białym pokoju bez klamek, który zapewne przypominałby nam plastikowy kubek. Dlatego nie dajmy się zwariować, bo na niektóre rzeczy nie mamy wpływu, więc przestańcie widzieć wszędzie tylko teorie spiskowe, że wszyscy chcą nas zabić, wytruć i okraść (wszak po części to prawda). Wrzućcie na luz.

Mógłbym napisać, że najwięcej toksycznych związków jest w waszych domach, jeśli macie panele, one również są niezdrowe, ba, są klejone kilkoma warstwami kleju, który parując wytwarza w dostatecznych ilościach trujące substancje, tak samo jak wasze dywany, wykładziny czy firanki, (najlepiej byłoby mieszkać w glinianej lepiance i nie śmiejcie się, bo domy z gliny robią teraz najczęściej w Niemczech. Są ekologiczne, zdrowe i ściany oddychają tak jak należy, ale koszt budowy takiego domku przekracza możliwości finansowe wielu z nas). Wracając do tematu, to  macie w domach sprzęty RTV, AGD, które wytwarzają promieniowanie (jony dodatnie), chociażby w bardzo dużych ilościach lodówki. Jedząc w kuchni blisko nich się znajdujecie. Oddychając wydychacie dwutlenek węgla, również szkodliwy.

Jak się przed tym ustrzec? Pomyślał ktoś o tym, że paprotka, zwłaszcza w glinianej doniczce, emituje dużo jonów ujemnych? Ma też właściwości uspokajające, poprawia samopoczucie i dobrze się śpi w pomieszczeniach, w których się znajduje. Jony ujemne wytwarza też turmalin, który często można zobaczyć przy odbiornikach TV czy komputerach. W naturze najwięcej jonów występuje przy wodospadach i w lasach. Dlatego w lesie tak dobrze się czujemy. Ważne jest, aby często wentylować mieszkanie, zwłaszcza, gdy jest dużo mieszkańców w domu, by pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla.  


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Marooned 09-01-2013, 11:22
Doskonały post Denver! Zgadzam się z Tobą w 100% bo były czasy, że sam zaczynałem głupieć z tą szkodliwością wszystkiego, a tak się nie da żyć! Oczywiście pewien kierunek obrałem i zamierzam się go trzymać.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 24-01-2013, 21:43
Plastik spożywczy pozbawia ludzi męskości:
- http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/plastik-spozywczy-pozbawia-ludzi-meskosci
"Męskości grożą związki chemiczne przemycane do krwioobiegu w postaci hormonalnie pasionych kurczaków czy też butelek, w których składowana jest żywność i napoje. Zaburzenia płodności grożą nam depopulacją w kolejnych pokoleniach i to zjawisko pojawi się na dużą skalę."Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 04-03-2013, 10:04
"Według najnowszych badań, dzieci narażone na działanie BPA w łonie matki lub w czasie etapów rozwoju w łonie matki, mogą doświadczyć zahamowania rozwoju centralnego układu nerwowego, co z kolei może doprowadzić do przyszłych problemów neurorozwojowych".

- http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/bpa_jest_zabojcze_dla,p147175675Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 26-03-2013, 11:33
"Badania dotyczyły m.in. wody mineralnej znanych marek, która sprzedawana jest na całym świecie. W wodzie marki "Saint Yorre" odkryto na przykład śladowe ilości syntetycznych hormonów, które stosowane są w leczeniu raka piersi. W wodzie marki "Volvic" i "Vittel" znajdowała się natomiast nieznaczna ilość silnych środków chwastobójczych, których stosowanie zakazane zostało we Francji już 11 lat temu".
"W co piątej butelce francuskiej wody mineralnej znaleziono niebezpieczne substancje".

- http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-niebezpieczne-substancje-w-co-5-butelce-francuskiej-wody-min,nId,946161
Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 03-04-2013, 20:50
"Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu. Są obecne m. in. w plastikowych butelkach, puszkach i detergentach. Jak donoszą najnowsze badania, skutki mieszania się ze sobą tych związków chemicznych mogą być katastrofalne wręcz dla naszego zdrowia".
- http://faktydlazdrowia.pl/ksenoestrogeny-zwiazki-chemiczne-w-butelkach-plastikowych-i-detergentach-ktore-zaburzaja-plodnosc-oraz-rozwoj-dzieci/


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 20-05-2013, 18:00
Dobry materiał:
- https://www.youtube.com/watch?v=tTVIFurgpPc


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Asia61 20-05-2013, 19:11
Jak dostać następne części?


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Denver 20-05-2013, 19:14
Asia61 wpisuj kolejno w wyszukiwarkę youtube:
Plastikowa Planeta 2_7
Plastikowa Planeta 3_7
Plastikowa Planeta 4_7
Plastikowa Planeta 5_7
Plastikowa Planeta 6_7
Plastikowa Planeta 7_7


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Asia61 20-05-2013, 19:17
Oczywiście tak zrobiłam, i nic mi z tego nie wyszło.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Kamil 20-05-2013, 19:21
Plastikowa Planeta 1_7 (https://www.youtube.com/watch?v=tTVIFurgpPc)
Plastikowa Planeta 2_7 (https://www.youtube.com/watch?v=hPNvy-RKqH4)
Plastikowa Planeta 3_7 (https://www.youtube.com/watch?v=fPvPmPFYCqQ)
Plastikowa Planeta 4_7 (https://www.youtube.com/watch?v=-ZkY3XX5Ym4)
Plastikowa Planeta 5_7 (https://www.youtube.com/watch?v=IX9Ka7pwJbM)
Plastikowa Planeta 6_7 (https://www.youtube.com/watch?v=dF9mEKq8zC0)
Plastikowa Planeta 7_7 (https://www.youtube.com/watch?v=lfITZGe2B98)

Proszę bardzo, wystarczy kliknąć.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Denver 20-05-2013, 19:30
Niemożliwe, odnośniki od Kamila działają, sprawdziłem. Może nie masz wtyczki?
Spróbuj ponownie uruchomić przeglądarkę.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Asia61 20-05-2013, 21:19
Dzięki chłopaki. Już działa.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Solan 21-06-2013, 21:39
Na Onecie odkryli bisfenol A: http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1684646,1,bisfenol-a-trucizna-w-opakowaniu,index.html


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Brer 21-03-2018, 19:59
Kto by pomyślał, że WHO zainicjuje oficjalne badania nad zawartością plastiku w płynach z plastikowych butelek.
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/32497/woda-w-plastikowych-butelkach-skazona-jest-mikroplastikiem


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Jacek 05-09-2018, 23:59
https://www.gq.com/story/sperm-count-zero - dobry artykuł (niestety po angielsku) o tym, jak związki plastiku wpływają na systematyczny spadek płodności. Biznesmeni od invitro już zacierają ręce.


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Brer 26-09-2019, 17:16
Badania zawartości plastiku w naparach z herbat "torebkowanych":
https://wolnemedia.net/pijac-herbate-z-torebki-spozywamy-mikroplastik/


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 13-02-2022, 17:30
Dla odświeżenia ważnego tematu zapoczątkowanego przez MISTRZA.

Plastikowe butelki wielokrotnego użytku


Cytat
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze wykryli kilkaset różnych substancji chemicznych w wodzie z kranu trzymanej w plastikowych butelkach wielokrotnego użytku.

Jakby tego było mało, kilka z tych substancji jest potencjalnie szkodliwych dla zdrowia, dlatego konieczne wydają się dalsze badania w tej sprawie oraz znalezienie skutecznych rozwiązań problemu. Łącznie w toku analiz wykryto ponad 400 różnych substancji związanych z plastikiem tworzącym butelki oraz ponad 3500 substancji będących pokłosiem mycia w zmywarkach. I choć spora część tych substancji pozostaje niezidentyfikowanych, to nawet te, które są już znane nauce, stanowią tajemnicę w kontekście szkodliwości dla ludzkiego organizmu.


https://whatnext.pl/nowy-biokompozyt-nanokrysztaly-celulozy/Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 17-02-2022, 19:13

"Twórcy manipulacji":

https://youtu.be/M0CoggRpwAo?t=2558


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 25-03-2022, 13:05

Ftalany zwiększają ryzyko raka

Cytat
Naukowcy z University of Vermont Cancer Center ostrzegają, że nazywane „wszędobylskimi chemikaliami” ftalany zwiększają zagrożenie pewnymi nowotworami u dzieci. Substancje te dodaje się głównie do plastików, aby poprawić ich wytrzymałość i konsystencję.

Cytat
Ftalany dodaje się też jednak do niektórych leków, szczególnie tych które wymagają powolnego uwalniania czynnej substancji. Można tu wymienić niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki.
Naukowcy przypominają, że działanie ftalanów łączono już m.in. z guzami tarczycy i piersi. Substancje te, jak już pokazano, zaburzają gospodarkę hormonalną.Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 25-03-2022, 17:29
Naukowcy po raz pierwszy znaleźli plastik w ludzkiej krwi


Cytat
Polimery znaleziono u 3/4 badanych. Tym samym po raz pierwszy udowodniono, że obecny w środowisku mikroplastik przenika na naszej krwi.

Najczęściej występującym we krwi rodzajem plastiku były poli(tereftalan etylenu) – czyli PET, z którego wytwarza się plastikowe butelki na wodę i napoje – polietylen, popularne tworzywo do produkcji m.in. plastikowych woreczków, tzw. zrywek rozpowszechnionych w handlu spożywczym oraz polistyren, z którego powstaje styropian, szczoteczki do zębów czy zabawki.


https://kopalniawiedzy.pl/krew-plastik-mikroplastik-zanieczyszczenie,34927


Tytuł: Odp: Plastikowe opakowania żywności
Wiadomość wysłana przez: Gibbon 12-04-2022, 19:53
W naszych płucach gromadzi się plastik


Cytat
Po raz pierwszy w historii w tkance płuc żywego człowieka znaleziono mikroplastik. O odkryciu poinformowali naukowcy z University of Hull oraz Castle Hill Hospital z Wielkiej Brytanii.

W sumie uczeni otrzymali 13 próbek tkanki płucnej. W 11 z nich stwierdzili obecność plastiku. Naukowcy zidentyfikowali 12 rodzajów plastiku obecnych w płucach. Większość z nich to plastik używany w życiu codziennym. Pochodził on z ubrań, opakowań i butelek.

https://kopalniawiedzy.pl/mikroplastik-pluca-czlowiek,34984