Niemedyczne forum zdrowia

PRZEWODNIK DLA POCZĄTKUJĄCYCH => Dlaczego warto pisać poprawnie => Wątek zaczęty przez: Mistrz 21-11-2010, 22:21



Tytuł: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 21-11-2010, 22:21
Na forum Biosłone należy pisać poprawnie przede wszystkim dlatego, że tak stanowi Regulamin forum Biosłone (http://www.portal.Bioslone.pl/forum/index.php?action=rules).


Edukacyjna rola forum
Wielu nie zwraca uwagi na zapis w regulaminie, przestrzeganie którego jest warunkiem czynnego uczestniczenia w tworzeniu forum, i piszą, a właściwie bazgrolą w sposób karygodny. Tutaj warto przypomnieć, jaka jest idea forum Biosłone. Otóż ma ono charakter edukacyjny. Jeśli zajmujemy się doradzaniem w poszczególnych przypadkach, to nie dlatego, że jesteśmy forum medycznym, gdzie można uzyskać indywidualną pomoc w chorobie. Innymi słowy: nam nie zależy na Waszym zdrowiu, bo dla nas jest to cudze zdrowie. Nie chcemy ani brać go w nasze ręce, ani ponosić za nie odpowiedzialności. Nie zależy nam także na przekonaniu kogokolwiek do hipokratejskiej profilaktyki zdrowotnej, będącej alternatywą dla Big Pharmy.

Jedyne, na czym nam zależy, to wyjście z propozycją do tych, którzy zamiast czekać na choroby, by potem było co leczyć, chcą sami wziąć swoje zdrowie we własne ręce i ponosić za nie odpowiedzialność. Toteż nasze porady mają charakter dydaktyczny, a więc mają służyć jako przykład postępowania w podobnych sytuacjach dla innych. Skoro tak, to należy zakładać, że w przyszłości ktoś to będzie czytał. Ponieważ chodzi tutaj o ludzkie zdrowie, ważne jest, by piszący wyrażali się jasno, a więc poprawnie. I nie obchodzi nas, czy to się komuś podoba, czy nie. Moderatorzy takie wymogi stawiają piszącym, i tyle. Tutaj korzyść z poprawnego pisania jest taka, że moderatorzy mają mniej roboty.

Jest także druga korzyść z poprawnego pisania – korzyść dla piszącego. Otóż eksperci są po prostu ludźmi, więc ważne dla nas jest, jak są napisane pytania do nas – czy jasno i starannie, z czego widać, że pytającemu zależy na rzeczowej odpowiedzi, czy też byle jak, bo po co przykładać do tego wagę, skoro i tak ta odpowiedź nie ma większego znaczenia? Tak my to postrzegamy. Dlatego może dziwić, że w niektórych wypadkach nie zabieramy głosu, a powód jest taki, że nie wiemy, czy w ogóle warto.


Już na Biosłone, jednak wciąż jeszcze pacjent
Tymczasem, mimo że tak często zwracamy uwagę na poprawną pisownię, wielu w ogóle nie zwraca uwagi ani na pisownię, ani na nasze uwagi. Niektórzy nawet nie raczą poprawić swoich postów przeniesionych do moderacji – nawet palcem nie ruszą, żeby nie musieć się wstydzić za własne błędy, jakby to nam miało zależeć na ich pisaninie, nie im. Ale gdy ich post zostanie usunięty – mają pretensję, że na forum Biosłone się manipuluje. Tak się zastanawiam, o co tutaj chodzi? Najwidoczniej awanturują się, bo mogą, bo gdy wyczekują w poczekalni, to ani słowa nie pisną, tylko cierpliwie czekają, aż Szanowny Pan Doktor raczy łaskawie ich przyjąć. Jak tylko wracają do domu, wchodzą na Biosłone, by odreagować, bo tutaj nie ma Pana Dochtora, przed którym czuliby respekt.

Żeby sprawa była jasna – my nie wymagamy, by każdy był literatem. Zdajemy sobie sprawę, że wielu ludzi jest nieoczytanych i popełnia błędy ortograficzne, nie mówiąc o literówkach. Pojedyncze błędy moderatorzy poprawiają na bieżąco, nie zawracając głowy piszącemu, więc nie ma z tym problemu. Jednak pisanie tytułów i rozpoczynanie zdań małą literą, brak spacji między wyrazami, stawianie spacji przed znakami interpunkcyjnymi świadczy o niedbalstwie. O tym samym niedbalstwie, które doprowadziło ich do choroby i teraz uniemożliwia wyzdrowienie.

Ja w wielu przypadkach łamałem zasadę nieodpowiadania na posty napisane niechlujnie, ale doszedłem do wniosku, że nie warto było. Otóż osoby nieprzywiązujące wagi do tego, jak piszą, są, można by rzec, odporne na... no, właściwie na co? Chciałoby się napisać – leczenie, ale przecież my nie zajmujemy się leczeniem, a jedynie przywracaniem zdrowia dzięki zabiegom prozdrowotnym. Szkopuł w tym, że ten proces jest zdeterminowany wystąpieniem mających charakter prozdrowotny objawów chorobowych. Takie są po prostu prawa natury, że droga ku zdrowiu wiedzie przez odchorowanie chorób. Pacjent, który szuka u nas pomocy medycznej, nie jest w stanie tego pojąć. Nie dlatego, że to jest jakoś skomplikowane, ale – wprost przeciwnie – że to jest takie proste, proste do bólu. Na dodatek wiedza o zdrowiu jest w zasadzie zamknięta – nie wymaga olbrzymich nakładów na badania, zaś odkrycia naukowe, które się zdarzają, zawsze potwierdzają jeden i ten sam wniosek – natura jest doskonała i niczego nie należy poprawiać ani zmieniać.


Prawa natury
Prawa natury są niezmienne – te same obowiązywały w czasach Hipokratesa i te same obowiązują dzisiaj i będą obowiązywały jutro. Różnica jest taka, iż obecnie rzekomo wiemy, że choroby wywołują zarazki, tylko że ta wiedza to kompletna bzdura, o której trzeba zapomnieć. I to jest najtrudniejsze – Nie tyle poznać to, czego się nie wie, ile zapomnieć to, co się wie, lub w co się wierzy, że się wie – jak określił trudność w oddzieleniu ziaren wiedzy od medycznych plew Paracelsus, zwany ojcem medycyny nowożytnej (w odróżnieniu od Hipokratesa, zwanego ojcem medycyny starożytnej; antycznej). Swoją drogą to zadziwiające, ile korzyści swoim pacjentom mogliby przysporzyć lekarze, gdyby nie okazali się wyrodnymi dziećmi... Gdyby chcieli zrozumieć, albo chociaż przyjąć do wiadomości, że zarazki to jedynie nasiona, które muszą paść na odpowiedni grunt, by mogły zakiełkować, wzrosnąć, a następnie rozsiewać nowe nasiona. Wszystko więc zależy od gruntu, a nie od nasion. Gdyby było odwrotnie, to przy tej ilości nasion, które rozsiewają rośliny, nie starczyłoby dla nas miejsca na Ziemi i już dawno byśmy wyginęli. Inny przykład to rozsiewanie wiedzy o zdrowiu. No i co, u każdego znajdzie odpowiedni grunt, żeby się przyjąć? To samo jest z zarazkami – gdyby to one wywoływały choroby, gatunek ludzki wyginąłby, zanim się pojawił, zarazki bowiem pojawiły się na Ziemi wcześniej od nas, o jakieś pół miliarda lat. I tyle samo czasu liczą sobie prawa natury, ale pozostaje pytanie, co my z nimi zrobimy? Medycyna, jeśli już się zajmuje prawami natury, to tylko po to, żeby tę naturę oszukać, my zaś – odwrotnie – jedyną szansę na zdrowie upatrujemy we współpracy z naturą, zaś warunkiem sine qua non (http://www.sjp.pl/sine+qua+non) tej współpracy jest poznanie niezmiennych praw, którymi się ona kieruje.

Długo zajęło mi poznawanie tej prostej prawdy o zdrowiu, ale w końcu ją poznałem, i chcąc przekazać tę wiedzę innym, napisałem kilka książek o zdrowiu, założyłem Forum Biosłone, a potem Portal wiedzy o zdrowiu (http://www.portal.Bioslone.pl), przy bezinteresownej pomocy wielu osób, najczęściej do dziś aktywnie wspierających nasz ruch. Wniosek stąd, że jest skąd czerpać wiedzę o determinujących nasze życie prawach natury. Na dobrą sprawę wystarczyłyby książki oraz portal, by wiedzę o zdrowiu posiąść i wdrożyć w życie, bez potrzeby dyskusji na forum. Niemniej jednak funkcjonuje forum dyskusyjne i niech takie ono będzie – dyskusyjne, a nie kącik porad dla naiwnych, pokrzywdzonych pacjentów, którym medycyna zniszczyła zdrowie, albo sami sobie zniszczyli. Dlatego każdy może czytać forum, ale by brać udział w dyskusji, trzeba tę podstawową wiedzę o zdrowiu posiąść, bo inaczej będą to naiwne pytania ze strony nieuświadomionych, i ostre odpowiedzi z naszej strony. No bo jak, jeśli nie ostro, można odpowiedzieć na powracające jak bumerang pytanie, świadczące o absolutnym niezrozumieniu tego, o czym tutaj mówimy: czy to jest przeziębienie, czy objaw oczyszczania? Tak czy siak: nie znając tematu - po prostu nie znajdziemy wspólnego języka, a to znaczy, że nie mamy szans się dogadać. Nie ma co nawet próbować.


Medyczne wykoślawienie roli zarazków
Cóż z tego, że współczesna medycyna dysponuje mikroskopami pozwalającymi ustalić, czy chorobę „wywołał” taki wirus, siaki czy owaki? Cóż z tego? Czy z tego powodu jesteśmy mądrzejsi, czy głupsi? Czy zwykły zjadacz chleba widział kiedyś te wirusy? Nie! Zwykłemu zjadaczowi chleba każe się w to wierzyć. A więc jakie to ma znaczenie, czy wierzymy w wirusy, czy miazmaty (http://pl.wikipedia.org/wiki/Miazmatyczna_teoria_chor%C3%B3b)? Czy to jakoś zmienia prawa natury, czy jedynie medycyna tę samą zarazę nazywa dziś inaczej, choć straszy nią po staremu?

Skoro medycyna to biznes wykorzystujący ludzką niewiedzę, a tak w rzeczy samej jest, to nie dziwota, że nie jest ona zainteresowana wyjaśnieniem prozdrowotnej roli zarazków w utrzymaniu homeostazy organizmu. Z biznesowego punktu widzenia zarazki o wiele bardziej nadają się do wzbudzania strachu. Fakt, że są one niewidzialne, wzbudza tym większy strach, gdyż gawiedzi jawią się jako demony. Różnica jest taka, że o ile w dawnym średniowieczu przeciwko demonom wystarczały zaklęcia i czosnek, to w obecnym średniowieczu potrzebne są nowoczesne badania oraz magiczne pigułki i szczepionki.


Jak skończyć z pacjentyzmem
Tak więc, aby uzyskać efekty zdrowotne według zasad Biosłone, trzeba niejako o 180 stopni odwrócić tok rozumowania. Szkopuł w tym, że - zindoktrynowani wielopokoleniowym wpływem farmaceutyczno-medycznej propagandy - ludzie stali się po prostu bezwolni. Każe im się robić badania – robią, każe im się brać leki – biorą, każe im się przestrzegać jakichś durnych diet – przestrzegają, straszy ich się cholesterolem – boją się cholesterolu. Robią to bezmyślnie, niczym owce idące na strzyżenie. Dopiero gdy te zabiegi zrujnują im zdrowie, dopiero wtedy zaczynają szukać zdrowia. Najpierw zazwyczaj wpadają w łapy tzw. medycyny alternatywnej, czyli takiego samego cholerstwa jak każda inna medycyna, bo zajmującego się tym samym - walką z objawami chorobowymi, nie tylko bez usunięcia ich przyczyny, ale nade wszystko bez jej ustalenia. Swoją drogą to kuriozalny bałamut, ta medycyna. Nie ma bowiem innej dziedziny, w której by się leczenie, czyli naprawianie, przyjmowało jako coś normalnego, niemającego przyczyny...

Najłatwiej jest wyręczyć się kimś innym - samochód oddać do serwisu, pranie do pralni, zegarek do zegarmistrza, a malowanie powierzyć malarzowi. Ze zdrowiem chciałoby się tak samo, tylko że to nie przechodzi. O zdrowie to już trzeba zadbać samemu, jeśli, rzecz jasna, chce się je mieć, ale żeby to było możliwe, trzeba posiąść, że tak powiem, specjalistyczną wiedzę właśnie o zdrowiu - coś absolutnie innego niż te wszystkie poradniki oferujące tysiące sposobów leczenia chorób. Bez tej wiedzy my nikomu nie możemy pomóc, ponieważ jedyne co możemy, to wprowadzać korekty w postępowaniu osób zdających sobie sprawę, do czego zmierzają, natomiast zasadniczy kierunek postępowania muszą wybrać sami. W tym sensie nasze porady można porównać do nawigacji satelitarnej, która jedynie wskazuje kierunek i wprowadza ewentualne korekty, natomiast cała reszta (stan techniczny samochodu, trzeźwość kierowcy, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, itd.) zależy od użytkownika. Tak samo, jak w drodze do zdrowia, i tutaj zdarzają się czynniki nieprzewidywalne i niezależne od nikogo, jakimi są warunki pogodowe, czy też zachowanie innych użytkowników dróg.


Poprawność pisania a zdrowienie
Wielu traktuje nas jako jedno z forów, na którym wystarczająca jest wiedza zaczerpnięta z reklam i seriali medycznych, a więc wyposażeni w ową reklamowo-serialową wiedzę, tak na wszelki wypadek, rejestrują się na forum z nazwy, a nade wszystko z natury niemedycznym, zaczynają pić lek MO (niektórzy nawet wiedzą, że to nie lek, ale przynajmniej nie koliduje z lekami, które im Pan Doktór kazał brać) i zarzucają nas pytaniami. Ponieważ nie bardzo im zależy na odpowiedzi (nawet nie wiedzą, co by mieli z nią zrobić), w ogóle nie przykładają się do tego, co napisali, więc wychodzi z tego chaotyczny bełkot. Innym zależy na odpowiedzi, ale zadają mnóstwo pytań w jednym poście, co świadczy niezbicie, że nie posiedli wymaganej u nas wiedzy. Ja takich postów po prostu nie czytam, bo i po co? Przecież wiem, że to i tak nic nie da, gdy się nawet na nie odpowie, bo za jakiś czas delikwent zacznie narzekać, że mu nic nie pomaga, a nawet mu szkodzi, bo pojawiły się bóle brzucha, albo wypadają włosy, na przykład. Prześledźcie wątki tych biadolących, a zobaczycie, że mamy tutaj do czynienia z regułą. Człowiek uświadomiony, jeśli już pyta, doskonale zdaje sobie sprawę, o co pyta. Wówczas zadaje zazwyczaj jedno, ale konkretne, a więc przemyślane pytanie. Ponieważ zależy mu na odpowiedzi, stara się, by to pytanie było zadane jasno i napisane poprawnie. I to także jest reguła. Jeśli ktoś wyciągnie z tego wniosek, że staranność pisania na forum jest odzwierciedleniem postępów w zdrowieniu, to będzie to wniosek empiryczny, dobrze umotywowany dowodami.

Ponieważ poruszyłem ten temat, to może przedstawię kolejne wnioski wysnute z obserwacji, udzielające odpowiedzi na pytanie: dlaczego u niektórych proces zdrowienia postępuje opornie, a bywa, że w ogóle nie postępuje. Oprócz opisanego wyżej przypadku, gdy na forum wpadają ludzie przypadkowi, niezainteresowani zdobyciem wiedzy o zdrowiu, a jedynie leczeniem, wyróżnić można dziewięć grup ludzi skazanych niejako na wieczne chorowanie i biadolenie:

Mądrale to ci, którzy dobrze poznali prawa rządzące w naturze, ale nie do końca w nie wierzą - coś wiedzą, ale jeszcze nie zdołali wyzbyć się pacjentyzmu. W konsekwencji niby przestrzegają zasad Biosłone, ale niejako fakultatywnie przeprowadzają jakieś dziwne kuracje - oczyszczanie wątroby, głodówki, hydrokolonoterapię, a także "wspomagają" organizm zażywając paraleki pochodzenia naturalnego - glinki, soki, nalewki, odstałą przez noc, przegotowaną wodę z dodatkiem soku z cytryny albo miodu, piją kozie mleko, bo zdrowe, unikają cholesterolu - tak na wszelki wypadek. Niby takie "wspomaganie" organizmu jest logiczne, tylko że on tego nie lubi. Trudno wyjaśnić, jak to się dzieje, ale fakty mówią, że ci nadgorliwcy tak do końca nie potrafią wyzdrowieć. Być może dlatego, że organizm uzależnił się od owego wspomagania, i już nie potrafi samodzielnie utrzymać wewnętrznej homeostazy, a może dlatego, że oni sami nie wierzą w taką możliwość, więc nigdy nie przestają wspomagać swoich organizmów.

Poganiacze uważają, że nie ma sensu czekać, aż organizm sam zabierze się za zdrowienie, ponieważ robi to zbyt wolno, dlatego zadają pytania typu: co by tu jeszcze zrobić, żeby przyśpieszyć proces zdrowienia? Poganiacze na wszelkie sposoby starają się zachorować na wszelkie choroby infekcyjne, ponieważ wiedzą, że mają one charakter prozdrowotny, a więc ich odchorowanie przyśpiesza proces zdrowienia. Jeśli im się to nie udaje, zadają pytania typu: dlaczego inni chorują, a ja nijak nie mogę zachorować? Poganiacze z reguły znają treść forum i zasady tutaj panujące, więc nie spodziewają się sensownej odpowiedzi, dlatego swoje pytania zadają byle jak, w pośpiechu, kalecząc przy tym ojczysty język niemiłosiernie.

Uparciuchy jakby nie czytali, co się do nich pisze, gdyż ważniejsze od zdrowia są dla nich atrapy. Uparciuch nie wdroży pierwszego etapu Diety prozdrowotnej (http://www.portal.Bioslone.pl/index.php?q=odzywianie/dieta-prozdrowotna), bo nie chce schudnąć, więc zjada spore ilości węglowodanów, mimo że objawy niestrawności wyraźnie wskazują na drożdżycę jelit, która bez okresowego wyeliminowania węglowodanów nie ustąpi. Uparciuch nie zrezygnuje z jedzenia produktów mącznych, nawet gdy ma świadomość, że okresowe wyeliminowanie glutenu jest dla niego jedynym, a zarazem najprostszym sposobem odzyskania zdrowia, no bo jak ma się obyć bez pysznych klusek, ulubionych makaronów, a przede wszystkim chleba, zwłaszcza tego zdrowego, bo razowego, na naturalnym zakwasie... W ogóle uparciuch nie zrezygnuje z żadnych przyzwyczajeń ni wygód, gdyż, jego zdaniem, wystarczy, że pije Miksturę oczyszczającą (http://www.portal.Bioslone.pl/index.php?q=oczyszczanie/mikstura), a więc już robi dla zdrowia dostatecznie wiele. Uparciuch będzie uparcie stawiał spację przed znakiem zapytania, zaś między wyrazami nie stawiał spacji, rozpoczynał zdania małą literą, bo jest uparciuchem.

Niezdecydowani stoją okrakiem na barykadzie - wciąż są pod wpływem propagandy medycznej, ale ktoś ze znajomych polecił im picie Mikstury oczyszczającej jako lek na wszystko. Ci wolą czerpać wiedzę o leczeniu chorób z reklam i seriali i ani im w głowie zgłębiać wiedzę o zdrowiu. Toteż gdy tylko wystąpią u nich, pożądane skądinąd, bo świadczące o prawidłowej reakcji systemu odpornościowego objawy chorobowe - udają się do lekarza i poddają serii badań oraz biorą leki blokujące owe objawy, z reguły antybiotyki, które lekarz lekką ręką im przepisuje (albowiem lekarz jest po prostu dobrze wykształconym dilerem leków na receptę). Ci wpadają na forum, by się podzielić swoją trwogą i zadać pytanie typu: jakie leki brać osłonowo przy antybiotykach albo co znaczy posiew Candida albicans +++ w kale.

Zabalsamowani to byli delikwenci służby (tfu!) zdrowia, a więc przyzwyczajeni do łykania leków ściśle według zaleceń, którzy srodze zawiedli się na medycynie chemicznej i - szukając czegoś nowego - wpadli w łapy tzw. medycyny naturalnej. Oczywiście z tą nazwą to ściema, bo co może być naturalnego w medycynie; sztuce leczenia, a więc dziedzinie z gruntu nastawionej przeciw naturze, która skupia się tylko i wyłącznie na blokowaniu objawów chorobowych, czyli dowodów świadczących o prawidłowym funkcjonowaniu systemu odpornościowego? Tyle że leki nazywają się naturalne, mimo że w naturze nie występują. Stawszy się pacjentem tego odłamu medycyny, delikwent zostaje poddany serii zabiegów przy użyciu aparatów elektrycznych, najlepiej najnowszej generacji (z dopiskiem super albo co najmniej plus), z regulowaną częstotliwością, wykrywających (rzekomo) wszelkie patogeny żyjące w naszym ciele, szczególnie pasożyty, które u każdego badanego te aparaty "wykrywają". Najczęściej "wykrywanymi" pasożytami są: glista ludzka, owsiki, tęgoryjec dwunastnicy, tasiemiec, bąblowiec i włosogłówka. Według medycyny naturalnej, to właśnie pasożyty są sprawcami wszelkiego zła na ziemi, więc zaleca się delikwentowi chemiczny "lek" przeciwpasożytniczy - Zentel. Aby ostatecznie dokuczyć tym wstrętnym pasożytom, włącza się także oddziały partyzanckie, a więc desanty na tyłach wroga, zwane hydrokolonoterapią.

Po tych zabiegach delikwent jest ledwo żyw (czemu nie należy się dziwić), więc zaleca mu się tzw. preparaty pochodzenia naturalnego, potrafiące jakoby robić wszystko - wzmacniać system odpornościowy, oczyszczać organizm z toksyn, uodparniać przed zarazkami, zapobiegać przeziębieniom, regulować przemianę materii, obniżać cholesterol, podnosić libido, zwiększać wydzielanie hormonów, polepszać krążenie, wymiatać wolne rodniki tlenowe, likwidować zmiany zwyrodnieniowe, pobudzać porost włosów, uśmierzać bóle, przyśpieszać wzrost paznokci, przywracać wzrok, naprawiać osteoporozę, stymulować układ trawienny, i jeszcze ze sto różnych rzeczy. Gdyby te cudowne preparaty czegoś nie potrafiły, to dilerzy, czyli specjalnie dobrani i wyszkoleni ludzie bez skrupułów i zasad moralnych, potrafią skutecznie wmówić naiwniakom, że się mylą, bo i to także one potrafią, tylko trzeba kupić tych specyfików więcej. Dużo więcej. No i frajerzy kupują - Flavon, Alveo, sok noni, mumio, olej z wiesiołka dwuletniego, preparaty z pędów bambusa, żel aloesowy, koenzym Q10, srebro koloidalne, duże dawki witaminy C, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, chlorellę, spirulinę, multiwitaminę, koniecznie olimpu, calivity, visionu - wszystko zażywane garściami, a także l-karnitynę, tocoferol, tryptofan, aminokwasy, wreszcie zestawy wzmacniające włosy i paznokcie. Trzeba wiedzieć, że część z wymienionych preparatów, a może nawet większość, w starożytnym Egipcie była stosowana jako składnik balsamów do preparowania mumii. W konsekwencji wyjałowione z wszelkich bakterii i pasożytów, przesycone preparatami ciała delikwentów medycyny naturalnej są niczym mumie, które wprawdzie nie psują się, ale życia w nich nie ma, toteż nie powinno dziwić, że dużo czasu musi upłynąć, zanim działania prozdrowotne zaczną wywierać na nie jakikolwiek wpływ.

Malkontenci są skupieni wyłącznie na swoich dolegliwościach i piszą tylko o nich. Nawet jeśli ustąpiła u nich większość chorób, to o tym nie pamiętają - nie są ukontentowani z niczego, więc ani słowem nie wspominają o efektach wzięcia zdrowia w swoje ręce, gdyż na forum wpadają tylko po to, żeby się poskarżyć, gdy ich coś zaboli albo zaswędzi. Wtedy piszą chaotyczny post, gdyż sami dokładnie nie wiedzą, co im jest, ale za to wiedzą, że na odpowiedź na forum niemedycznym nie mogą liczyć.

Trwożliwi to najczęściej nadopiekuńczy rodzice, którzy posiadają wiedzę o prozdrowotnej roli chorób infekcyjnych, pożądanych zwłaszcza w przypadku dzieci, których organizmy potrzebują kontaktu z wszelkim zarazkami, by w sposób naturalny nabyć odporność przeciwko nim. Jednak gdy przyjdzie tę wiedzę sprawdzić w praktyce... wpadają w panikę. Wtedy zaczynają zadawać chaotyczne pytania, zaczynające się od - POMOCY!!! - a dalej: co by tu jeszcze zrobić dla dziecka, żeby zbić gorączkę, co mu jeszcze podać, żeby ustąpił kaszel i/lub katar, co zrobić, żeby dziecko zjadło, bo nie chce jeść. Ci, nie dość, że piszą niezrozumiale i z błędami, to jeszcze swoją pisaniną zaśmiecają forum, gdyż nie jest to merytoryczna dyskusja o zdrowiu, a jedynie przejaw paniki.

Ugodowcy zwykli iść na łatwiznę. Niby to chcieliby obyć się bez szkodzenia sobie, ale nie chcą się nikomu narazić. Tak więc w towarzystwie będą jedli to co inni, choćby to było nie wiadomo jak szkodliwe. W pracy nie odmówią zjedzenia ciastek czy wypicia coca-coli, bo nie wypada - mogliby się obrazić albo krzywo popatrzyć. Gościom, którzy przynoszą dla dzieci słodycze, nie zwrócą uwagi, bo mogliby się obrazić. W razie choroby dziecka nawet byliby gotowi obyć się bez wizyty u lekarzy i leków, ale ulegają presji szwagierek, ciotek, mam, teściów i kogo tam jeszcze, więc dla świętego spokoju faszerują swoje dzieci antybiotykami i szczepią je przeciw meningokokom, choć w sens tych szczepień nie wierzą. Ci traktują forum jako konfesjonał, na którym nareszcie mogą się wyżalić i wzbudzić litość, że przecież chcieliby, ale warunki obiektywne... Ich posty na ogół są pisane poprawnie, ale żadnych merytorycznych wartości na forum nie wnoszą.

Hipochondrycy nie potrafią wyzdrowieć z powodu oczekiwań. Otóż nie oczekują oni wyzdrowienia, gdyż na tym zależy im najmniej. Nawet gdy im nic nie dolega, a więc nie mają powodu do biadolenia, nie potrafią się z tego cieszyć, gdyż myślami uparcie krążą wokół jednego pytania: - Co mnie dzisiaj zaboli? Dlatego hipochondrycy wpadają na forum z byle bzdurą - coś mu "wyskoczyło" na skórze, zabolało pod żebrem, zaswędziało w oku, zaszumiało w uchu... W gruncie rzeczy są to błahostki, ale nie dla hipochondryków. Oni tak się przejmują swoimi sprawami, że z trwogi nie potrafią skupić się nawet przez chwilę, by napisać poprawnie choćby jedno zdanie. W rezultacie ich posty, nie dość, że są chaotyczne, to jeszcze nie mają jakichkolwiek wartości dydaktycznych, a więc lepiej by było, gdyby ich wcale nie napisali.

Konkluzja
Z przedstawionych argumentów jawi się taki oto wniosek, że ze zdrowiem jak ze wszystkim - jak dbasz, tak masz; wyzdrowienie zależy od wiedzy i przestrzegania zasad profilaktyki zdrowotnej zdrowiejącego, zaś odpowiedzi zależą od wiedzy i przestrzegania zasad pisowni pytającego. Wniosek stąd, że piszącymi niechlujnie w ogóle nie ma sensu zawracać sobie głowy. Nie znaczy to bynajmniej, że zostają oni odcięci od wiedzy, ale lepiej będzie, gdy przestaną zadawać pytania i skupią się na czytaniu. Wtedy forum stanie się przejrzyste, a więc jasne i zrozumiałe. Korzyść z tego odniosą wszyscy ci, którzy postanowili wziąć swoje zdrowie we własne ręce i potrzebują pogłębienia wiedzy o zdrowiu. Dla nich jest to forum.

Losy postów napisanych niepoprawnie
Przede wszystkim post należy przeczytać przed wysłaniem, by sprawdzić, czy nie ma w nim rażących błędów i czy w ogóle jest on zrozumiały - czy jest napisany z sensem. Nawet już po wysłaniu, przez dwie godziny istnieje możliwość poprawienia swojego postu, poprzez kliknięcie na widniejący u góry postu (nad poziomą kreską) niebieski napis Edytuj, usytuowany na drugim miejscu za niebieskim napisem Cytat.

Niepoprawione posty trafiają do działu Posty moderowane (http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=10835.0), zwykle z adnotacją moderatora wyjaśniającą powód przeniesienia i/lub uwagami korektorskimi. Wówczas zainteresowany ma dobę na poprawienie swojego postu. Jeśli tego nie dokona, post trafia do kosza (niewidocznego dla użytkowników), czyli de facto zostaje usunięty z forum, bowiem dostęp do kosza mają jedynie moderatorzy, więc gdyby ktoś chciał nam zarzucić, że jego post został usunięty z innego powodu niż niechlujstwo, to w każdej chwili możemy go zademonstrować.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Antonio 22-11-2010, 13:06
Mistrzu, no teraz polubiłem Pana ogromnie :). Dzięki za poczucie humoru.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: KaZof 22-11-2010, 17:58
Dzięki tej wypowiedzi Mistrza, kolejny raz czuję, że temu Człowiekowi na nas zależy. Ponieważ nas czyta i pragnie zrozumieć, wymaga od nas przemyślanych, trafnych, prostych, jednoznacznych wypowiedzi. Wiadomo wtedy, czy wypowiadając to samo, to samo ma się na myśli i tak samo czuje to, co się wie.
To trafne spostrzeżenie o zależności, wprost proporcjonalnej, dbania o zdrowie od poprawności i stylu pisania jest genialne!
Dziękuję za "Orędzie", które przypomina nam wszystkim: trzymajcie się prosto, nie "garbcie się"... i jeszcze podkreślenie, że
              Pana nawigacja nie jest przeznaczona do wyścigowego samochodu ;)

Wielu z nas uderzyło się w piersi, oj wielu. Przetrwalniki wirusa pacjentozawirozy są uśpione ciągle w nas. Tylko przywrócona, należycie wyćwiczona  odporność jest w stanie wydalić bezpowrotnie tego patogena. :)

Ps. Wzbogacił się także nasz biosłonejski słownik synonimów i epitetów dla znaczenia słowa pacjent.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Iza38K 22-11-2010, 18:47
Muszę to napisać. Od kilku miesięcu trudno mi było wykrzesać nawet drobny uśmiech. Dzisiaj, ten tekst przeczytałam chyba już z 10 razy, głośno się zaśmiewając (z siebie też się śmiałam - ja należę do ugodowców, którzy, gdy goście wręczają dzieciom słodycze - milczą). Dziękuję.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Liwia 22-11-2010, 18:51
Dziękuję za ten tekst Mistrzu :) Naświetlenie tych mechanizmów postępowania pomogło mi zrozumieć gdzie robiłam i robię błędy. Bardzo edukacyjny artykuł.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Melinda 22-11-2010, 19:30


Bardzo dobrze, że Mistrz to napisał i tak prosto z mostu.
Dla wielu jest to wspaniałe oświecenie i wytłumaczenie, dlaczego nie otrzymują odpowiedzi "tak jakby sobie życzyli".
Może będzie mniej bicia piany i rozpoczynania jałowych dyskusji.
No i jaki dowcip...


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Wera 23-11-2010, 15:44
Ja, z powodu mojego niedbalstwa :) nie przeczytałam całości, ale i tak zgadzam się z Mistrzem. Może na początku mnie to wkurzało, ale u mnie to norma, gdyż początkowo opieram się wszystkiemu co nowe :( Poprawną pisownię na forum można porównać do precyzyjnej wypowiedzi w realu. Niejednokrotnie zdarzało mi się kogoś źle zrozumieć ze względu na ...pośpiech, czyli tzw. skróty myślowe.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Kan 24-11-2010, 21:31
Cytat
przesycone preparatami ciała delikwentów medycyny naturalnej są niczym mumie, które wprawdzie nie psują się, ale życia w nich nie ma,

Tak trafnej oceny długo by szukać. Uważam to za najlepszą wypowiedź, jaka kiedykolwiek się pojawiła. Zaśmiewając się do rozpuku, będę powtarzać te słowa, przy nadarzających się okazjach.

Gratuluję :) :) :).


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Antonio 24-11-2010, 22:04
Nigdy nie zwróciłem na taką rzeczywistość wokół mnie uwagi, bo nigdy mnie nie pociągała, ale gdy zobaczyłem u znajomych przygotowane do zażycia wieczorem na białych spodkach kolorowe tabletki, tuziny tabletek, kapsułek, ampułek... gdybym nie trafił na Biosłone, pomyślałbym, że to jacyś chorowici i biedni ludzie :). A to faktycznie może i mumie :).


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Chamomillka 01-12-2010, 14:36
Wypowiedź Mistrza jak zwykle - trafna i przejrzysta  :thumbsup:.
Napisana z humorem i w sposób zrozumiały dla każdego (tak przynajmniej myślę  ;) ).


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Pjack 15-12-2010, 14:31
Prawda jest taka, że wiele osób nie czyta regulaminu lub myśli, że ktoś sobie wymyślił regulamin, bo może taka jest moda, że być powinien.

Punkt 36 regulaminu tego forum oraz następne wyraźnie określają jak pisać i w jakim języku.

Nie widzę niczego złego w tym, że ktoś zwraca mi uwagę na popełnione błędy. Trzeba umieć rozróżnić uwagę złośliwą od dobrej rady.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: burak 18-12-2010, 23:16
Jestem tu nowy, ale pewna rzecz mnie dziwi. Dlaczego aż tak czepiacie się poprawnej pisowni?
Jak dla mnie to lekka przesada. Zastanawiam się czy jest to forum dla ludzi chcących dbać o swoje zdrowie czy też dla "literatów" chcących (dbających o swoje zdrowie). Jak dla mnie, wypowiedzi poszczególnych osób są zrozumiałe, choć zawierają błędy. Najważniejsze jest nasze zdrowie i o to dbajmy, a nie czy ktoś coś  "nie tak napisał".


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Agata 19-12-2010, 00:06
Cytat
Jak dla mnie, wypowiedzi poszczególnych osób są zrozumiałe

A ja nie lubię zastanawiać się, co na przykład znaczy "zeby": "zęby", czy "żeby". Gdzie się nie obejrzę tam albo przekleństwa, albo skróty: (nara, pozdro), albo kiepskie "zamerykanizowanie" (joł, sija, itd). Mnie to nie odpowiada i cieszę się, że tutaj tego wszystkiego się unika.
Nie chcę stać się analfabetką. Niestety jestem wzrokowcem i jak widzę jeden błąd kilka razy, to sama potem popełniam ten błąd.
Na szczęście otaczam się ludźmi, dla których mówienie i pisanie poprawną polszczyzną to chluba, a robienie błędów - wstyd. Cieszę się, że na tym forum Eksperci i Moderatorzy nas poprawiają, bo dzięki temu rozwijamy się, widzimy błędy, których wcześniej sami nie zauważaliśmy (mnie się tak zdarzyło).
Schludność tego forum wyróżnia nas na tle tysiąca for. Nie miałabym zaufania do tego o czym się tu pisze, gdyby nie tutejsze zasady i konsekwencja w ich stosowaniu.
W ogóle nie wchodziłabym wtedy na to forum, tak jak nie wchodzę na żadne inne.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: burak 19-12-2010, 00:40
Tak, masz racje ("zęby", czy "żeby")ale bez przesady, przecinek nie tam gdzie trzeba, jakaś literówka i AFERA!!! Czy o to tu chodzi? Zgadzam się - STARAJMY SIĘ PISAĆ POPRAWNIE! Ale czy to jest najważniejsze, chyba nie (jak dla mnie). Ludzie są różni, ktoś jest inteligentniejszy, lepiej wykształcony, ktoś mniej, ale wszystkim o to samo chodzi. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi. NIEWAŻNE WYKSZTAŁCENIE, STATUS SPOŁECZNY, NAJWAŻNIEJSZE ZDROWIE.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Agata 19-12-2010, 01:03
Cytat
Mam nadzieje że rozumiecie o co mi chodzi. NIEWAŻNE WYKSZTAŁCENIE, STATUS SPOŁECZNY, NAJWAŻNIEJSZE ZDROWIE.

No ja nie rozumiem o co Ci chodzi. Jeżeli pozwoli się komuś na źle postawiony przecinek (zauważ, że nie musisz być wykształcony, bo nikt się nie czepia, jeśli przecinków jest za mało, albo za dużo, tylko tego, czy na przykład ten przecinek nie stoi po spacji, a to już nie jest kwestia wykształcenia, tylko lenistwa i niedbalstwa), to następnej osobie trzeba będzie pozwolić już na więcej (wiesz jak to jest: "dać komuś palec, to zabierze całą rękę").

Owszem, zdrowie jest najważniejsze, ale gdzie jest problem? Przecież dbasz o zdrowie - ucząc się i czytając. Nie musisz wcale pisać. Na portalu i na forum było już o WSZYSTKIM. Chcesz pisać dla samego pisania? Chcesz zadawać po raz setny te same pytania?

Jeżeli wykażesz się wiedzą, będziesz doradzał innym, dyskutował z Ekspertami na tematy, które nie były jeszcze poruszane, to zapewniam Cię, Twoje potknięcia (np. przecinkowe) zostaną Ci wybaczone i poprawione przez Moderatorów. 


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Heniek 19-12-2010, 02:18
ale bez przesady, przecinek nie tam gdzie trzeba, jakaś literówka i AFERA!!!

Ja też tego nie rozumiem. Człowiek dba o porządek na tym forum. Czasem kogoś upomni, wskaże błąd. A co z tego wynika? AFERA!!! Upomniany częstokroć podnosi pretensjonalnym tonem taki lament, jakby jego prawa człowieka i obywatela zostały naruszone albo jakaś inna wielka krzywda mu się działa!!!

W ostatnim czasie takie skargi na forum Biosłone pojawiają się coraz częściej. Zastanawiam się, czy to nie jest przypadkiem jakaś zorganizowana akcja. A może akcja jest niezorganizowana, spontaniczna, a częstotliwość tych skarg wynika z faktu, że pokrzywdzonych przez system oświaty jest po prostu bardzo dużo.

Jesteśmy tylko ludźmi. Wszyscy popełniamy błędy. Ja sam jestem dyslektykiem i gdy ktoś mi zwróci uwagę na popełniony przeze mnie błąd językowy, to nie stękam, nie kwękam, nie rozdzieram szat, nie robię afery, a za tę uwagę zwyczajnie dziękuję.

Niezależnie od tego ile by tych skarg nie było, administracja tego forum zdania w tej sprawie na pewno nie zmieni.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 19-12-2010, 07:34
Niezależnie od tego, ile by tych skarg nie było, administracja tego forum zdania w tej sprawie na pewno nie zmieni.
Wniosek stąd jest prosty i oczywisty: niech piszą tylko ci, którzy pisać potrafią. Ci, którzy nie potrafią sklecić jednego zdania bez kilku błędów niech nie piszą, i będzie po kłopocie. Dlaczego są tutaj takie warunki? Bo są.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: tomurbanowicz 19-12-2010, 08:38
Mnie się podoba puryzm językowy na forum. Analfabeci powinni być wdzięczni, że ktoś za nich dba o kulturę językową wskazując im błędy - ci niechluje mają jeszcze szanse poprawy, ponieważ posty nie są usuwane, a przenoszone do działu moderowanego. A jak jeszcze mimo to puszczają fochy, to... sio!
Jestem na wielu forach i ze zgrozą stwierdzam, że większość piszących tam ludzi to analfabeci - jak im nie wstyd tak publicznie pisać. Jakby podpisywali się imieniem i nazwiskiem, to pewnie spróbowali by coś sklecić poprawnie, ale zdecydowana większość ukrywa się pod nickami.

Można podsumować, że na forum Biosłone pieczemy dwie potrawy na jednym ogniu: dowiadujemy się o zdrowiu i uczymy się poprawnie pisać.

Dopowiem jeszcze, że poprawne pisanie na forum nie jest tutaj jakimś wymysłem. Netykieta wyraźnie mówi, że:

"Choć była o tym mowa już w opisie grupy - apelujemy jeszcze raz: gdy piszesz posting, zwróć szczególną uwagę na literówki i błędy ortograficzne. Takie błędy mogą stworzyć wypaczony wizerunek Twojej osoby. Dlatego postaraj się przed wysłaniem postu jeszcze raz go przeczytać. "


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: burak 25-12-2010, 13:36
No tak, macie dużo racji (jeśli można tak napisać i nie jest to błąd stylistyczny). Muszę sam się w pierś uderzyć i przyznać, że do tej pory sam wielkiej uwagi do poprawnego pisania nie przykładałem. Jednakże po przeczytaniu Waszych wypowiedzi i ich przemyśleniu, zmieniłem swój stosunek do tego. Teraz czy to na forach czy też gdzie indziej, staram się pisać POPRAWNIE, przypominam sobie pewne zasady, które niestety zapomniałem, a więc nie tylko pracuje nad sobą pod względem zdrowotnym, a także (jeśli tak można się wyrazić) intelektualnym. Cóż mogę więcej dodać, chyba tylko to - DZIĘKUJĘ.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mrówka 25-12-2010, 14:00
Aż było słychać twoje uderzenie w pierś  :D. Przejrzyj swój post ponownie boś się raz zbędnie powtórzył  i masz czas na jego poprawienie.  Ja także wolę posłuchać mądrych rad, również w zakresie pisowni.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Bunia 26-12-2010, 12:18
Aż było słychać twoje uderzenie w pierś  :D. Przejrzyj swój post ponownie boś się raz zbędnie powtórzył  i masz czas na jego poprawienie.  Ja także wolę posłuchać mądrych rad, również w zakresie pisowni.
Przecineczek jakiś by się przydał.  Z świątecznymi życzeniami :D


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mrówka 26-12-2010, 14:18
Errare humanum est. Dzięki Bunia i odwzajemniam życzenia.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Urbanowicz 29-12-2010, 14:34
Poprawne pisanie, jak również prawidłowe używanie znaków interpunkcyjnych jest wymogiem dla prawidłowej pracy programów z syntezą mowy. Wiele osób słabowidzących, niewidomych korzysta z tego typu programów np.: Ivona Text-to-Speech

http://www.ivona.com/

Ja sam korzystam z tego programu, mimo, iż mam bardzo dobry wzrok - program czyta mi artykuły, podczas gdy ja mogę robić w tym czasie coś innego.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: czary 19-02-2011, 11:23
Dzięki wam zacząłem zwracać na to uwagę, i pierwszy raz od skończenia szkoły papier na dysleksję przestał być wymówką... Do tej pory, nie musiałem pisać poprawnie, bo nikt nigdzie mnie z tego nie rozliczał, aż trafiłem tutaj.

Osobiście uważam że trochę przesadzacie, bo "zęby" i "żeby" zależy od kontekstu w jakim jest użyte.
Ale również, nie każdy ma możliwość używania polskich znaków, ja np: dopókii nie miałem własnego internetu korzystałem z publicznej biblioteki w UK (bo tu mieszkam), i nie było fizycznej możliwości używania polskich znaków, ani zmienienia języka klawiatury (po prostu zablokowane opcje) - w takim przypadku byłbym automatycznie przekreślony na tym forum.

Język również ewoluuje, tak jak wszystko wokół nas, i czy się wam to podoba czy nie pewne sformułowania, już zostały dodane do słownika języka polskiego a inne dopiero zostaną dodane.
To że ktoś ich używa nie oznacza że ktoś jest analfabetą, w dodatku klasyfikując kogoś jako analfabetę, mam wrażenie (tylko moje prywatne), że osoba klasyfikująca się w jakiś sposób wywyższa.

Jeśli chodzi o temat postów do poprawy, to dodam tylko że sam napisałem jednego takiego posta, bez ładu i składu, długiego na dwie strony A4, został on przeniesiony do w/w działu.
Nie poprawiłem go, gdyż po powtórnym przeczytaniu uznałem że te problemy, to nie problemy, w dodatku potrzebne informacje, znalazłem na forum, a regulamin mówi o usuwaniu niepoprawionych postów po kilku dniach - więc zostawiłem temat z nadzieją że zostanie usunięty :) .

Z całym szacunkiem dla reguł panujących tutaj staram się pisać jak najbardziej poprawnie, skoro pan Józef sobie tego życzy, a ma do tego prawo ponieważ jest to jego forum i on ustala zasady.
Mam nadzieję że nie zrobiłem żadnych błędów, w tym temacie. Używam przeglądarki Opera która mi sama poprawia błędy, i nic nie ma na czerwono - więc wnioskuję że jest ok.
Jeśli nie to przepraszam za ewentualne błędy, proszę tylko mieć na uwadze temat dotyczący polskich znaków i ludzi piszących z zagranicy.

W pobieżnym czytaniu znalazłem trzy błędy, ale jak na tak długi post nie jest źle. //Mistrz


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Kozaczek 18-09-2011, 20:43
Zgadzam się z Mistrzem w 100%. Gratuluję ocen poszczególnych przypadków. Na forum jest mądrze, przejrzyście, wyraźnie i czytelnie. Tak trzymać!


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Hajduczek 28-03-2012, 14:16
Witam, od jakiegoś czasu wędruję po Forum i na ogół podoba mi się ono, choć czasem w postach pojawia się niepotrzebna złośliwość i agresja. To jednak zdarza się na wszyskich forach i w ogóle w internecie, więc przyzwyczajam się powoli, choć niechętnie...
Mistrz przedstawił zagadnienie jak zwykle - przejrzyście, w świetnym stylu i z niespotykanym poczuciem humoru. Ja też lubię czytać wpisy poprawne pod względem pisowni oraz meritum (czyli merytoryczne:). Rozumiem jednak, że nie każdy jest wykształcony, bywają tu pewnie ludzie z rozmaitymi dysfunkcjami. Niektórzy nie mają możliwości korzystania z klawiatury z polskimi znakami i to nie zawsze zależy od nich (zresztą wyżej ktoś już o tym wspomniał). Popełnianych przez innych użytkowników błędów staram się po prostu nie zauważać, zwłaszcza, jeśli nie są to błędy rażące.

Podczas czytania "Dlaczego warto pisać poprawnie" nasunęła mi się jedna wątpliwość. Czy na pewno poprawna jest forma "Wielu traktuje nas jako jedno z for", której użył Mistrz? Ja jednak, jako osoba, która zetknęła się podczas swojej edukacji z klasyczną łaciną, napisałabym "forów". A może jednak się mylę? Mogę nie mieć racji, nasz język jest żywy i ciągle coś się w nim zmienia. Ale skoro dbamy o poprawność, to może warto się upewnić...
Co na to Mistrz?


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 28-03-2012, 22:23
Zgadza się - forów jest poprawną formą.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Opiotr 06-07-2012, 11:52
Wczoraj słuchałem jakiejś audycji prof. Bralczyka i padło pytanie czy sformułowanie: "leczenie objawów choroby" jest poprawne. Odpowiedz była, że jest to niepoprawne, że można leczyć choroby itd.
W każdym razie macie tu mały problem, bo wiadomo o co chodzi ideologicznie a z drugiej strony okazuję się, że jest to niepoprawnie sformułowane 'po polsku' a tu się przestrzega zasad jęz. polskiego ;-).


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Heniek 06-07-2012, 12:01
Wczoraj słuchałem jakiejś audycji prof. Bralczyka i padło pytanie czy sformułowanie: "leczenie objawów choroby" jest poprawne. Odpowiedz była, że jest to niepoprawne, że można leczyć choroby itd.
W każdym razie macie tu mały problem, bo wiadomo o co chodzi ideologicznie a z drugiej strony okazuję się, że jest to niepoprawnie sformułowane 'po polsku' a tu się przestrzega zasad jęz. polskiego ;-).

Tu chodzi o grę słów. Prof. Bralczyk nie musi mieć pojęcia o zdrowiu i może stąd pewne niezrozumienie.

Można leczyć:
- choroby, by choroby miały się dobrze,
- objawy chorobowe, by te objawy miały się dobrze,
- kieszeń lekarza, by była pełna,
- chorego, by wreszcie wyzdrowiał.

Przyklady można mnożyć, leczyć da się wiele.

"Leczenie objawów choroby" jest błędem, gdy mówiącemu/piszącemu chodzi o leczenie pacjenta, a nie leczenie objawów. Sformułowanie "leczenie objawów choroby" jest poprawne, gdy mówiącemu/piszącemu chodzi o te objawy chorobowe, a nie o pacjenta.

Cytat od: Juliusz Słowacki
Chodzi mi o to, aby język giętki

Po­wie­dział wszys­tko, co po­myśli głowa


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Agata 23-08-2012, 10:32
A może by tak w tym dziale utworzyć "Śmietnik forum" i wrzucać tu tego typu zdania:
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=23611.msg164621#msg164621
Cytat
Zobaczymy jak często zacznę teraz chorować teraz  w końcu napraw czas.

Jak przeczytałam to zdanie, to pomyślałam, że to jakiś rebus: dwa razy użyte słowo `teraz`, w środku zdania - emotikon z uśmiechem, a potem tryb rozkazujący, że ktoś ma w końcu naprawić czas. Trochę mi zajęło zanim naprawdę zrozumiałam, co autor miał na myśli.

Niestety nie skopiował mi się emotikon w cytacie (przed: "w końcu napraw czas").


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka 23-08-2012, 10:39
Cóż, moderatorzy mają pełne ręce roboty.


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Milenna 11-12-2012, 16:25
Wychodzi na to, że moderator powinien mieć wykształcenie polonistyczne... :)


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Mario 11-12-2012, 21:26
Cytat
A może by tak w tym dziale utworzyć "Śmietnik forum" i wrzucać tu tego typu zdania:
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=23611.msg164621#msg164621
Cytat
Cytat
Zobaczymy jak często zacznę teraz chorować teraz  w końcu napraw czas.

Jak przeczytałam to zdanie, to pomyślałam, że to jakiś rebus: dwa razy użyte słowo `teraz`, w środku zdania - emotikon z uśmiechem, a potem tryb rozkazujący, że ktoś ma w końcu naprawić czas. Trochę mi zajęło zanim naprawdę zrozumiałam, co autor miał na myśli.

Niestety nie skopiował mi się emotikon w cytacie (przed: "w końcu napraw czas").

Faktycznie, ja też nie zrozumiałem za pierwszym razem wyrażenie: "w końcu napraw czas", ale wystarczy przestawić jedno słowo i staje się bardziej zrozumiałe: "w końcu czas napraw", a jeszcze bardziej dokładając "to", "w końcu to czas napraw". ;)


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Agata 11-12-2012, 22:14
Cytat
wystarczy przestawić jedno słowo i staje się bardziej zrozumiałe
Wiem Mario, że żartujesz, ale jednak są osoby, które naprawdę uważają, że niezrozumiałe wypowiedzi nie są problemem. To forum jest edukacyjne i nie ma tu miejsca na domysły, co też autor miał na myśli. Jak ktoś nie potrafi pisać, niech najpierw dużo czyta. Posiądzie wiedzę, tak że nie będzie musiał co i rusz zadawać pytań, przy okazji nauczy się składnie wypowiadać i wtedy może zacząć zabierać głos na forum. Wiele osób pisze dla samego pisania, zamiast czytać, szukać informacji. Chcą zadać pytanie, dostać odpowiedź (tak jak u lekarza), a potem móc w razie czego zwalić winę na kogoś, kto doradzał.

Wychodzi na to, że moderator powinien mieć wykształcenie polonistyczne... :)
Wychodzi na to, że moderator musi mieć anielską cierpliwość, żeby ciągle poprawiać po kimś literki z "c" na "ć", "a" na "ą", itd., tak jak u Ciebie Mileno. Lenistwo czy złośliwość? Bo raczej nie trzeba być do tego polonistą...


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Whena 03-04-2013, 13:04
Obrazek dla wszystkich uparcie piszących pewne wyrazy z błędami:
(http://img521.imageshack.us/img521/9472/52490952114451459453889.png)


Tytuł: Odp: Dlaczego warto pisać poprawnie
Wiadomość wysłana przez: Dusiu70 05-11-2013, 23:10
Czytając każdego dnia e-maile w pracy oraz słuchając wypowiedzi młodych, wykształconych mieszkańców dużego miasta z pensją oscylujacą w granicach 5-10 tysięcy złotych, mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: to już jest patologia.
(http://marucha.files.wordpress.com/2013/11/wbulu.png)
http://marucha.wordpress.com/2013/11/05/jezykowe-niechlujstwo/#more-36778
Cytat
Językowe niechlujstwo. Młodzi ludzie nie potrafią poprawnie i logicznie budować zdań, ciągle urywa im się wątek, a zasób używanych słów nie przekracza 150.

Wypowiedź admina:
Cytat
Nie całkiem w związku z arykułem gajowy mógłby dorzucić swoje co nieco odnośnie poziomu publicystycznego witryn internetowych. Nie są problemem jakieś przypadkowe pomyłki, literówki itd. Nie mamy do dyspozycji korektorów, całą pracę wykonujemy sami, w wolnym czasie, stąd nieuchronność błędów.

Chodzi mi o np. niechlujny graficzny wygląd artykułów, który zniechęca do ich przeczytania; nieużywanie akapitów;  niepoprawne umieszczanie spacji przed znakami przestankowymi i opuszczanie jej po nich; częsty brak jakiejkolwiek logicznej interpunkcji; chaos małych i dużych liter; nieporadna składnia – i wreszcie zwyczajne błędy ortograficzne i gramatyczne.
Drobnostką przy tym wydaje się b. częsta nieumiejętność używania polskich liter ąćęłńóśźż, na co nie ma tłumaczenia.

Admin