Niemedyczne forum zdrowia

TEMATY NIEZWIĄZANE Z NURTEM BIOSŁONE => Dział pacjentów => Wątek zaczęty przez: Amelia 25-01-2011, 15:06



Tytuł: Ból za mostkiem
Wiadomość wysłana przez: Amelia 25-01-2011, 15:06
Czy bolało może kogoś za mostkiem?
U mnie ten ból utrzymuje się już trzeci miesiac. Wzmaga się pod wpływem nacisku. Przypomina ból korzonków.


Tytuł: Odp: Ból za mostkiem
Wiadomość wysłana przez: martuszkakh 26-01-2011, 20:51
Bolało i czasem nadal boli. Ale z reguły jest to ból rwący, który po chwili ustaje. Myślę, że u mnie może być spowodowany niedoborem żelaza. W październiku rodziłam i straciłam sporo krwi (ok. 0,7l) no i wyniki wyszły słabiutkie. Ból pojawił się właśnie od razu po porodzie (dzień czy jakoś tak). Teraz poziom żelaza znacznie się podniósł i ból znacznie się zmniejszył...


Tytuł: Odp: Ból za mostkiem
Wiadomość wysłana przez: Machos 27-01-2011, 15:54
Pytanie, co przebiega tuż za mostkiem? Co jest po wewnętrznej stronie mostka, ale jako pierwsze, a nie, jak chcą tego pacjenci i od razu szukają przyczyny w chorym sercu, które dopiero jest na którymś miejscu z kolei gdzieś za mostkiem.

Przede wszystkim mostek jest kością, a jak każda kość, pokryty jest okostną. Okostna to mocna, silnie unaczyniona i unerwiona błona pokrywająca kość od zewnątrz, której zadaniem jest ochrona kości przed uszkodzeniem. Znajdują się w niej komórki kościotwórcze, od których zaczyna się wytwarzanie tkanki kostnej w okresie wzrastania kości lub po jej złamaniu.

Jako warstwa zewnętrzna kośćca, okostna jest miejscem styku kości z innymi tkankami, głównie mięśniami, które podczas wykonywania ruchów ocierają się względem siebie. By uniknąć tarcia podczas przesuwania się tkanek, okostna pokryta jest błoną surowiczą wydzielającą niewielkie ilości płynu surowiczego, który, zwilżając ocierające się powierzchnie, działa niczym nadający im odpowiedni poślizg smar.

Z mostkiem łączy się opłucna, czyli surowicza błona, w której zamknięte są płuca. Opłucna połączona jest z mostkiem za pomocą powięzi wewnątrzpiersiowej. W tym przypadku chodzi o opłucną żebrową.

Tarcie między błonami surowiczymi, spowodowanymi zalegającymi między nimi odłożonymi toksynami wywołuje stan zapalny, a to powoduje miejscowy ból za mostkiem przebiegających tamtędy nerwów.

To rzecz jasna, tylko jeden z problemów powodujących ból za mostkiem.

Skoro ból wzmaga się pod wpływem nacisku, to trzeba to miejsce naciskać, masować, aż do ustąpienia objawów.

http://www.bioslone.pl/przyczyna-chorob/magazynowanie-toksyn
http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C5%82ucna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mostek_(anatomia_cz%C5%82owieka)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Okostna


Tytuł: Odp: Ból za mostkiem
Wiadomość wysłana przez: Amelia 27-01-2011, 18:12
Dziękuję, Machos, za wyjaśnienia.
Cytat
Tarcie między błonami surowiczymi, spowodowanymi zalegającymi między nimi odłożonymi toksynami
Przytoczona tu teoria związana z tarciem w okolicy mostka mogłaby się potwierdzić, zwłaszcza że bardzo często "słyszę" w tej okolicy dziwne chrząkanie i tarcie, zupełnie jakby za mostkiem zgromadziła się rdza. Ten mój ból zamostkowy zupełnie nie wiąże się z dolegliwościami pochodzącymi od serca.