Niemedyczne forum zdrowia

BLOK OGÓLNY => Dyskusje o artykułach z Portalu wiedzy o zdrowiu => Wątek zaczęty przez: Mistrz 25-04-2011, 18:30



Tytuł: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 25-04-2011, 18:30
Na Portalu wiedzy o zdrowiu ukazał się ważny artykuł: http://portal.bioslone.pl/profilaktyka-zdrowotna/flora-jelitowa
Zapraszam do dyskusji, jeśli ktoś wie, czym jest dyskusja. Nieuświadomieni powinni wpierw przeczytać to objaśnienie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Antonio 27-04-2011, 04:28
Wiem, że flora to nazywa zwyczajowa, ale z roślinami to liczne towarzystwo zamieszkujące jelita niewiele ma chyba wspólnego. Określenie fauna zaś pewnie jest bardziej stosowne dla większych mieszkańców...

Zastanawiałem się nad tym, co dzieje się w trakcie i po antybiotykoterapii. Czy antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, także w jelicie grubym? Jaki jest scenariusz ponownej kolonizacji? Czy po antybiotykowej apokalipsie bakteriom acidofilnym łatwiej jest wrócić na wcześniej zajmowane miejsca? Czy jest raczej odwrotnie?

Skoro bakterie acidofilne przenikają przez żołądek, to te pozostałe w jelicie grubym, wchodzą nam po prostu przez tyłek? ;)


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 27-04-2011, 10:26
Artykuł nie miał być monografią drobnoustrojów zasiedlających ludzkie jelita, bowiem tego typu szczegółowa wiedza nie jest nam do niczego potrzebna.

Wiem, że flora to nazywa zwyczajowa, ale z roślinami to liczne towarzystwo zamieszkujące jelita niewiele ma chyba wspólnego. Określenie fauna zaś pewnie jest bardziej stosowne dla większych mieszkańców...

Ta zwyczajowa nazwa pochodzi zapewne z czasów, gdy bakterie zaliczane były do świata roślin. Notabene, niczego by to nie zmieniało, gdyby nadal tak pozostało. Określenie "fauna" nijak tu nie pasuje, bowiem ani symbionty, ani komensale nie są zwierzętami.

Zastanawiałem się nad tym, co dzieje się w trakcie i po antybiotykoterapii. Czy antybiotyki niszczą wszystkie bakterie, także w jelicie grubym?
Pytanie rodzi się z niewiedzy o tym, jaki jest główny szlak wydalania toksyn. Otóż jest nim przewód pokarmowy, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Do przewodu pokarmowego trafia większość nie tylko zażywanych leków, ale także większość leków podanych drogą iniekcji, mi.in. antybiotyki oraz szczepionki. Te pierwsze zabijają drobnoustroje wrażliwe na owe antybiotyki, te drugie zaś uszkadzają nabłonek jelitowy, zwłaszcza u niemowlaków, których przewód pokarmowy nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony.


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Antonio 27-04-2011, 11:35
Szczerze, nie przypuszczałem nawet, że szczepionki mogą uszkodzić nabłonek przewodu pokarmowego niemowląt. Jak to działa? W jaki sposób dochodzi do kontaktu substancji szczepionek z układem pokarmowym? Układ krwionośny te substancje rozprowadza, ale dlaczego akurat nabłonek jelit ma z nimi taki bolesny kontakt?


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 27-04-2011, 11:44
Jesli mamy katar i/lub kaszel, to jest znak, że możliwości wydalnicze śluzówki jelit zostały przekroczone. W normalnych warunkach śluzówka jelit jest głównym szlakiem wydalniczym toksyn niebędących metabolitami.


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Antonio 27-04-2011, 11:50
Niesamowite. Zawsze wydawało mi się, że przepuszczalność układu pokarmowego odbywa się tylko w jedną stronę: z wnętrza jelit do wnętrza ciała. Czy główną oczyszczalnią nie są nerki i układ moczowy?


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 27-04-2011, 11:54
Układ moczowy jest układem wydalniczym moczu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mocz


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Antonio 27-04-2011, 13:06
A mocz zawiera zbędne produkty przemiany materii. Rozumiem już.

To, w jaki sposób jelita służą oczyszczaniu jest bardzo interesujące. W sumie jelita wydają się naturalnym wyjściem, więc nic dziwnego, że organizm taką drogą się oczyszcza.


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Sylwan 01-07-2016, 20:01
Czytałem po kilka razy artykuły z Biosłone na ten temat, ale pewności nie mam, czy bakterie symbiotyczne odżywiają się tylko błonnikiem rozpuszczalnym zmieszanym z błonnikiem nierozpuszczalnym? Czy samym błonnikiem nierozpuszczalnym również?


Tytuł: Odp: Flora bakteryjna
Wiadomość wysłana przez: Sylwan 17-07-2016, 06:23
Widzę nie ma chętnego na podzielenie się wiedzą i na rozwianie moich wątpliwości.