Niemedyczne forum zdrowia

BLOK OGÓLNY => Fundacja Biosłone => Wątek zaczęty przez: Mistrz 24-01-2012, 12:45



Tytuł: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 24-01-2012, 12:45
Adres Fundacji Biosłone: http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=21832.msg151015#msg151015

Wolnica Grabowska 16
98-260 Burzenin

Jest to adres Oazy. Parę postów na temat lokalizacji fundacji usunąłem, aby tekst statutu był wysoko w wątku, po to aby łatwiej do niego wracać. /Heniek


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 26-01-2012, 21:12
STATUT FUNDACJI BIOSŁONE


Postanowienia ogólne

§ 1.
Fundacja Biosłone, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Józefa Słoneckiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez w kancelarii notarialnej w Rep. A Nr. ………………. w kancelarii …………

§ 2.
1.   Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a/ Ustawy o fundacjach;
b/ Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
c/ niniejszego Statutu.

§ 3.
1. Siedzibą Fundacji jest Wolnica Grabowska, województwo ….

2. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

4. Fundacja może posiadać oddziały zamiejscowe oraz tworzyć jednostki organizacyjne.

§ 4.
1. Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

3. Fundacja może, dla celów współpracy z zagranicą, posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 5.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.


Cele i zasady działania Fundacji
§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności:

1. nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Działalność pożytku publicznego
§ 7.
1. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2. Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.

3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.

§ 8.
1. Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:

1. udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,

2. przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3. wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4. zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.

§ 9.
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.

Majątek i dochody Fundacji

§ 10.
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie …. zł (np. jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.

§ 11.
1. Działalność Fundacji finansowana jest ze środków pochodzących m.in. z:

a) majątku własnego Fundacji;
b) spadków, zapisów, darowizn, dotacji, subwencji i innego rodzaju przysporzeń majątkowych, poczynionych na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne;
c) wpływów ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację na podstawie odpowiednich zezwoleń;
d) oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży i posiadania obligacji skarbowych skarbu państwa;
e) zaciągania pożyczek;
f) przychodów z odpłatnej działalności statutowej;
g) nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Fundacji przez sąd.

2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji

3. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.

4. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.

§ 12.
1. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa ewentualne długi spadkowe.

2. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.


Władze Fundacji
§ 13.
1. Władzami fundacji są:

- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.

2. Członkowie Rady mogą wykonywać swe funkcje w Radzie przez pełnomocnika ustanowionego w formie pisemnej.

3. Członkowie Rady:
a) nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Rada Fundacji
§ 14.
1. Rada jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.

2. Rada składa się z dwóch do pięciu członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję.

3. Funkcję członka Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

4. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady oraz może wybrać Wiceprzewodniczącego. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady. Rada może odwołać zarówno Przewodniczącego, jak i Wiceprzewodniczącego w dowolnym czasie.

5. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Fundator może pełnić funkcję członka Rady.

6. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.

7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt 1)-3) okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Rady albo powodują utratę zaufania do danego członka Rady, odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. W głosowaniu nie bierze udziału członek Rady, którego głosowanie dotyczy.

8. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
1) dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady;
2) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych;
3) śmierci członka.

9. W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania przez członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.
§ 15.
1. Rada może zaprosić do stałego udziału w swych pracach osoby fizyczne lub pełnomocników osób prawnych, które dokonały znaczących wpłat na rzecz Fundacji lub w inny, szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju bądź położyły szczególne zasługi dla realizacji celów zbieżnych z celami statutowymi Fundacji. Osoby te są honorowymi członkami Rady - którzy tworzą Honorową Radę Fundacji.

2. Honorowi członkowie Rady mogą uczestniczyć w jej posiedzeniach z głosem doradczym.

§ 16.
1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.

2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.

5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

6. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje 1 głosem.

7. Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący.

8. W sytuacji niecierpiącej zwłoki, jeżeli zwołanie posiedzenia Rady nie jest możliwe, Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie pisemne nad projektem uchwały, rozsyłając projekt członkom zwyczajnym Rady. Uchwała w trybie głosowania pisemnego może zapaść tylko w przypadku jednomyślności wszystkich członków Rady.

§ 17.
Do zadań Rady należy w szczególności:

1. nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji;
2. zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności i bilansu oraz udzielanie Zarządowi absolutorium;
3. powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu;
4. podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia;
5. przyznawanie honorowego członkostwa Rady;
6. dokonywanie zmian w statucie Fundacji;
7. zatwierdzanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub likwidacji Fundacji.
§ 18.
Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
1. Żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
2. Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

Zarząd Fundacji
§ 19.
1. W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu osób, w tym Prezesa powoływanych przez Radę na pięcioletnią kadencję.

2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

3. Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundator. Następnych członków Zarządu  na miejsce osób, które przestały pełnić funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu powołuje swą decyzją Rada.

4. Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku:

a) złożenia rezygnacji, zgłoszonej pisemnie do Przewodniczącego Rady;
b) śmierci;
c) odwołania zgodnie z ust. 5 poniżej.

5. Zarząd w całości lub poszczególni członkowie Zarządu są odwoływani przez Radę przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. Odwołanie następuje w przypadku:

a) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji;
b) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu;
c) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu;
d) zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej.

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt a)-d) okoliczności, które uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Zarządu albo powodują utratę zaufania do danego członka Zarządu, odwołanie członka Zarządu i przez to pozbawienie go członkostwa w Zarządzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów przez Radę.

§ 20.
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Pracami Zarządu kieruje Prezes.

2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:

a) uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych;
b) uchwalanie regulaminów;
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji;
d) dokonywanie wyboru przedsięwzięć i projektów realizowanych i wspieranych przez Fundację w celu osiągania jej celów statutowych zgodnie z misją Fundacji, programami działalności, Statutem, oraz aktualnie obowiązującym prawem;
e) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji;
f) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów;
g) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji;
h) udzielania pełnomocnictw;
i) tworzenie i organizowanie biura Fundacji oraz niezbędnych stałych lub doraźnych jednostek i komórek organizacyjnych wraz z nadaniem regulaminu organizacyjnego i określenie zasad i zakresu działania;
j)  występowanie z wnioskiem w kwestii połączenia z inna fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 21.
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej raz w roku.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie drogą elektroniczną. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.

4. Zarząd zobowiązany jest corocznie przedkładać Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe (bilans).


Sposób reprezentacji
§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie.

Zmiana Statutu
§ 23.
Zmian w statucie Fundacji dokonuje jednomyślnie Rada. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją
§ 24.
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

§ 25.
1. W sprawach połączenia z inną Fundacją decyzję podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.


Likwidacja Fundacji
§ 26.
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.

§ 27.
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

§ 28.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.


Tekst przyjęty uchwałą Zarządu z dn. ….. za zgodą Rady.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 26-01-2012, 21:33

Coś mi się wydaje, że to na pewno adres Oazy :)
A na Statut Fundacji trzeba pewnie trochę poczekać.

Oto i on. Ciepły jeszcze prototyp - do szczegółowego uzgodnienia. Część zapisów jest ustawowych, część standardowych, a część swobodna, wg uznania.
Nie poruszyłam w nim m.in: nadzoru ministra Zdrowia, w zależności od referendarza w sądzie rejestrowym - może odrzucić wniosek jak się uprze w przypadku braku (sąd lubelski wymaga, ale przyznaje rację, że nie wynika to tak jednoznacznie z ustawy, więc co sąd może być inna opinia) a także działalności odpłatnej i związanym z nią ewentualnym zatrudnieniem (jako, że to pieśń przyszłości, a już trzeba by było ją sprecyzować i podać PKD - do obrony).

Więc do dzieła. Teraz Wasza kolej :).


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 28-01-2012, 15:43
Tymczasem proponuję przerywnik kulturalno - oświatowy:
http://www.youtube.com/watch?v=16KoUgNjJTw
"w myśleniu sens, w działaniu racja, próbujmy więc a nóż fundacja wystrzeli" :).


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 28-01-2012, 21:38
Szukając informacji na temat działalności fundacji, natknęłam się na ciekawy artykuł:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/733051.html

Może nasz Mistrz zostanie "Bankierem ludzi zdrowych".


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 28-01-2012, 23:52
Szukając informacji na temat działalności fundacji, natknęłam się na ciekawy artykuł:
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/733051.html

Może nasz Mistrz zostanie "Bankierem ludzi zdrowych".

„dobroczynność nie pomaga w rozwiązaniu problemu ubóstwa, raczej ucisza nasze sumienia”

Pomijając kwestię ubóstwa, bo przecież nie o nią w naszym przypadku chodzi, to bardzo trafna myśl i idąc za ciosem uważam, że właśnie w przedsiębiorczości nasza nadzieja. Jest nas niewielu i nawet zakładając, że nasi darczyńcy będą hojni, to co najwyżej uzbieramy na serwer, no może się mylę, ale chyba niewiele. Myślę z własnego doświadczenia, że tylko działania w kierunku przedsiębiorczości są wstanie przynieść fundacji jakieś pieniądze w przyszłości. Wiem, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale sądzę, że warto spróbować idąc właśnie w tym kierunku.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-01-2012, 00:02
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 29-01-2012, 00:18
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.

Statut powyżej, niech się mądrzejsi wypowiedzą, wszak ich tutaj nie brakuje, wiadomo merytoryczna część to istotna i pierwszorzędna w tej chwili sprawa, ja jestem praktykiem i nie mnie szlifować szczegóły.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 29-01-2012, 11:27
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Czy koniecznie musi być to fundacja? Fundacja bardzo duży ciężar nakłada na Pana, jako fundatora. Przy stowarzyszeniu początkowy ciężar rozkłada się na członków założycieli.
Jeszcze decyzje ostateczne nie zapadły i można to przemyśleć.
Jestem ciekawa, ilu chętnych by się znalazło na członkowstwo w stowarzyszeniu, zakładając, że należy wpłacić np. 500zł. Zakładając, że musi być co najmniej 15 członków, jest to 7.500zł.
Nie jest to majątek, ale na start wystarczy.
Moim skromnym zdaniem, lepiej ruszyć później, ale z zamiarem prowadzenia działalności.
Jest Wydawnictwo Biosłone i Oaza Biosłone, i mało prawdopodobne, by te podmioty nie uczestniczyły w działaniu fundacji(stowarzyszenia). Lepiej, gdy na początku określi się zasady współpracy.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Metaldaw 29-01-2012, 11:32
Cytat
2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

To akurat bardzo funkcjonalny zapis i naprawdę przyszłościowy. Będąc członkiem pewnego stowarzyszenia dwa lata walczyłem o umieszczenie takiego zapisu w statucie - bezskutecznie. Po wyemigrowaniu zmuszony byłem zrezygnować z członkostwa, bo funkcjonowanie jako statysta mjało się z celem.

Cytat
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości.

A co złego w takiej przyszłość? Pójdźmy dalej: kompleks farm Biosłone, miasta Biosłone i w końcu własne państwo Biosłone. ;)


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 29-01-2012, 12:11
Cytat
A co złego w takiej przyszłość? Pójdźmy dalej: kompleks farm Biosłone, miasta Biosłone i w końcu własne państwo Biosłone.  

Dobre i mocno przyszłościowe :)

Ja jeszcze z takich bardziej przyziemnych spraw, czy nie warto by było zrobić wyraźny zapis w statucie : dochodów z działalności gospodarczej fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 29-01-2012, 13:29
Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 29-01-2012, 13:53
Też uważam, że powinniśmy postawić na przedsiębiorczość, ale to śpiewka przyszłości. Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Czy koniecznie musi być to fundacja? Fundacja bardzo duży ciężar nakłada na Pana, jako fundatora. Przy stowarzyszeniu początkowy ciężar rozkłada się na członków założycieli.
Jeszcze decyzje ostateczne nie zapadły i można to przemyśleć.
Jestem ciekawa, ilu chętnych by się znalazło na członkowstwo w stowarzyszeniu, zakładając, że należy wpłacić np. 500zł. Zakładając, że musi być co najmniej 15 członków, jest to 7.500zł.
Nie jest to majątek, ale na start wystarczy.
Moim skromnym zdaniem, lepiej ruszyć później, ale z zamiarem prowadzenia działalności.
Jest Wydawnictwo Biosłone i Oaza Biosłone, i mało prawdopodobne, by te podmioty nie uczestniczyły w działaniu fundacji(stowarzyszenia). Lepiej, gdy na początku określi się zasady współpracy.

Fundacja to jednak bardziej przyszłościowa sprawa, po dwóch latach działalności, będzie można dodatkowo liczyć na 1% podatku. Wielu z naszych znajomych przeznacza te pieniądze na różne organizacje bez przekonania (my też jesteśmy tego przykładem), a fundacja wykazując się przez te dwa lata efektywną pracą zyskuje aprobatę ludzi i słuszność wydanych pieniędzy. Ponadto koszty i zaangażowanie takie samo, jak przy stowarzyszeniu ( nawet przy stowarzyszeniu jest więcej biurokracji, ale może o takich szczegółach więcej powie Ola)  

Tymczasem nie mamy jeszcze fundacji.
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.
Cytat
Ale powinna być stworzona czytelna wizja jej działania.

Czym bardziej ogólnie, tym większe możliwości rozwoju na przyszłość. Nie ma ograniczeń, a zmiana statutu fundacji może okazać się niemożliwa lub będzie łączyć się z dodatkowymi kosztami.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-01-2012, 15:23
Teraz już za późno na dywagacje - stowarzyszenie czy fundacja. Skupmy się na statucie fundacji. Co to? Nikt nie ma nic do powiedzenia?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 29-01-2012, 15:57
Skupmy się na statucie fundacji. Co to? Nikt nie ma nic do powiedzenia?
W przypadku tworzenia statutu  fundacji najwięcej do powiedzenia ma prawnik znający te kwestie. Reszta może się wypowiadać na temat: co powinno być przedmiotem działalności fundacji (co chcemy robić) i też tylko luźno(sugestie) bo w ostatecznym rozrachunku słowo należy do prawnika i Mistrza.
Tak więc, proponujmy: czym będzie zajmować się fundacja - jaki rodzaj działalności gospodarczej/dochodowej podejmiemy.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 29-01-2012, 21:25
Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej. 
W przypadku podjęcia działalności gospodarczej, nie byłoby konieczności zmiany statutu, a jedynie zgłoszenie do KRS i dodatkowa opłata.

Wydaje mi się, że § 22, powinien być bardziej rozbudowany. Oświadczenie woli przez jednego członka Zarządu, bez ograniczeń jest trochę ryzykowne.
----------------
"§ 7.
1.   Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2.   Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.

3.   W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi: "

----------
"§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie. "



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 29-01-2012, 21:36
Skupmy się na statucie fundacji.
Czyli jakie cele będzie realizowała fundacja i w jaki sposób będą pozyskiwane środki.
Resztą, tak jak sugerowała Klara, powinien się zająć Mistrz i prawnik.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-01-2012, 23:54
§ 6
na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Chyba lepiej brzmi: na temat prawidłowych zasad zdrowego stylu życia;


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 30-01-2012, 00:22
Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej. 
O co tutaj chodzi?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 30-01-2012, 00:29
http://fundacjatvn.onet.pl/1421444,ofundacji.html
Par. 15a


1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego.

2. Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji może być działalność w zakresie:

1) produkcja gier i zabawek (36.50.Z), maskotek z logo Fundacji,

2) sprzedaż hurtowa i detaliczna gier i zabawek (52.48.E) maskotek z logo Fundacji,

3) sprzedaż detaliczna na straganach i targowiskach (52.62), polegająca na sprzedaży maskotek z logo Fundacji,

4) pozostała działalność rozrywkowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana; imprezy dla dzieci i dorosłych (92.34.Z), polegająca na organizowaniu imprez, koncertów, konkursów,

5) działalność związana z grami losowymi i zakładami wzajemnymi (92.71.Z.),

6) działalność związana z wydawaniem płyt, kaset, produkcją audycji itp. (92),

7) sprzedaż detaliczna książek, gazet i artykułów piśmiennych (52.47.Z)

8) sprzedaż detaliczna odzieży (52.42.Z),

9) sprzedaż hurtowa pozostałych artykułów użytku domowego i osobistego (51.47.Z),

10) Produkcja gotowych artykułów włókienniczych, oprócz odzieży z wyjątkiem działalności usługowej (17.40.A),

11) Produkcja odzieży i dodatków do odzieży z wyjątkiem odzieży skórzanej (18.2),

12) Produkcja wyrobów z papieru i tektury (21.2),

13) Działalność wydawnicza (22.1),

14) Działalność poligraficzna (22.2),

15) Produkcja wyrobów pozostała, gdzie indziej nie sklasyfikowana (36.63.Z).

3. Cały dochód z działalności gospodarczej przeznaczony będzie na działalność statutową Fundacji.

Par. 15b


Zarząd przeznacza na prowadzenie działalności gospodarczej kwotę  50 000,- zł pochodzącą z darowizny dokonanej przez Fundatora.

Par. 15c

1. Fundacja prowadzi działalność gospodarczą bezpośrednio lub za pośrednictwem wyodrębnionych zakładów.

2. Zakłady wyodrębnione są na zasadach samofinansowania wedle posiadanych przez nie środków własnych.

3. Zakłady są jednostkami organizacyjnymi Fundacji i podlegają jej Zarządowi.

4. Decyzję o ustanowieniu zakładu oraz powołaniu i odwołaniu jego  kierownika podejmuje Zarząd Fundacji.

5. Decyzję o likwidacji zakładu podejmuje Zarząd Fundacji, który powołuje likwidatorów i sprawuje nadzór nad ich działalnością.

6. Kierownik zakładu jest pełnomocnikiem Zarządu, upoważnionym do wszelkich czynności związanych z kierowaniem zakładem. Do zbycia majątku trwałego lub jego obciążenia potrzebne jest odrębne, szczególne pełnomocnictwo Zarządu Fundacji.

7. Kierownik zakładu jest kierownikiem w rozumieniu kodeksu pracy.

8. Zakres działania zakładu oraz szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków kierownika zakładu określa regulamin organizacyjny zakładu, uchwalony przez Zarząd Fundacji.

Par. 15d


Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i ewidencję księgową zgodnie z przepisami obowiązującymi osoby prawne.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 30-01-2012, 00:56
Dopisać: ochronę środowiska.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 30-01-2012, 11:28
Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej. 
O co tutaj chodzi?
Moje myślenie jest takie, jeśli idea Biosłone ma się rozwijać, to konieczne będzie organizowanie szkoleń, konferencje itp.
Fundacja nie będzie w stanie udzwignąć kosztów takich szkoleń bez odpłatności(lub częściowej odpłatności). Nasz roboczy statut, nie przewiduje odpłatności.
Cytat
§ 7.
...
2.   Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.
3.   W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:
...
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych "

Chodzi mi o taki zapis, jak w przytoczonym statucie:
Cytat
"1. Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego."


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 31-01-2012, 15:38
Cytat
aktem notarialnym sporządzonym przez w kancelarii notarialnej w Rep. A Nr. ………………. w kancelarii …………
Statut jest drugi w kolejności -  ma określać działanie fundacji, która istnieje (a zaistnieje przez akt notarialny, stąd ten zapis uzupełniony po akcie o szczegóły).
Cytat
2) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych; ;
zapis standardowy - upierałabym się, żeby pozostał.
Cytat
6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt a)-d) okoliczności
Tutaj chodziło mi o rozszerzenie ust. 5 pkt d z § 19. OK. Można usunąć cały ust. 6.



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 31-01-2012, 16:06
Cytat
Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej.
W przypadku podjęcia działalności gospodarczej, nie byłoby konieczności zmiany statutu, a jedynie zgłoszenie do KRS i dodatkowa opłata.
Cytat
Mnie zastanawia, czy w statucie nie powinno być mowy o działalności odpłatnej lub częściowo odpłatnej.
O co tutaj chodzi?

Fundacje w Polsce pozyskują kapitał głównie z 1%. Dla nas to pieśń przyszłości, bo będzie nas dotyczyć dopiero czy już za dwa lata. Pytanie czy zaczynać działalność pożytku publicznego skromnie i z perspektywą na zdobycie kapitału czy też od razu nastawić się na działalność gospodarczą, z przeznaczeniem uzyskanych środków na cele statutowe a po 2 latach uzyskać dodatkowe środki na wsparcie tego co już funkcjonuje i może nabrać większego rozmachu.

Powiem szczerze, że liczyłam na pomysły i wyklarowanie ostatecznej wizji tejże działalności.
Co jasne, prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się to z prowadzeniem księgowości - tutaj poprosiłam Poziomka, który zaoferował się prowadzić ewentualną księgowość mając doświadczenie w tym temacie, o parę słów wyjaśnienia.  

Cytat
"§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie.
Fundacja z założenia ma się opierać na zaufaniu, więc wykreśliłam zapisy o obostrzeniach po namyśle. Założenie o reprezentacji łącznej powyżej określonej kwoty - do wprowadzenia.

Tak jak wspomniała Klara - cele i środki. O ile cele są dość kazuistycznie wskazane w ustawie:

Art. 1. Ustawy o fundacjach (1) Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami.

Art. 4. Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
1. Sfera zadań publicznych, o której mowa w ustawie, obejmuje zadania w zakresie:
1) pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
2) działalności charytatywnej;
3) podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
4) działalności na rzecz mniejszości narodowych;
5) ochrony i promocji zdrowia;
6) działania na rzecz osób niepełnosprawnych;
7) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
8) upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
9) działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
10) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
11) nauki, edukacji, oświaty i wychowania;
12) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;
13) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji;
14) upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
15) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
16) porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;
17) upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa;
18) upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
19) ratownictwa i ochrony ludności;
20) pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
21) upowszechniania i ochrony praw konsumentów;
22) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
23) promocji i organizacji wolontariatu;
24) działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-23.

o tyle sposób pozyskiwania środków - czyli pomysły na wszelkiego rodzaju prowadzoną działalność, jak wspomniałam wyżej - liczę na Waszą inwencję i na burzę mózgów.

Cytat
Dopisać: ochronę środowiska.
OK.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 31-01-2012, 16:12
Cytat
Chyba lepiej brzmi: na temat prawidłowych zasad zdrowego stylu życia;
OK


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 31-01-2012, 16:30
Cytat
Pytanie czy zaczynać działalność pożytku publicznego skromnie i z perspektywą na zdobycie kapitału czy też od razu nastawić się na działalność gospodarczą, z przeznaczeniem uzyskanych środków na cele statutowe a po 2 latach uzyskać dodatkowe środki na wsparcie tego co już funkcjonuje i może nabrać większego rozmachu.
Kto prowadzi bądź prowadził działalność gospodarczą wie, że lepiej jest przewidzieć jak najwięcej możliwości, bo to nie zaszkodzi, a może a nuż... Dlatego powinniśmy zgapić z Fundacji TVN to, co nam może się kiedykolwiek przydać.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Heniek 31-01-2012, 16:31
Zastanawiam się, czy nie warto wprowadzić do statutu fundacji możliwości angażowania się w różnorodne procesy sądowe. Chodzi o to, aby była taka furtka, czyli możliwość, bo celem głównym Biosłone jest edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja, natomiast od czasu do czasu może pojawić się potrzeba. Poniżej cytat ze statutu Helsińskiej Fudacji Praw Człowieka.

Cytat od: http://www.hfhr.pl/fundacja/statut/
1a. w zakresie przewidzianym stosownymi regulacjami prawnymi powodować wszczęcie postępowań i reprezentować jednostki przed krajowymi i międzynarodowymi organami sądowymi, administracyjnymi i społecznymi, a także wstępować do tych postępowań w charakterze przedstawiciela społecznego oraz podejmować inne działania prawne mające na celu ochronę praw człowieka

A może jednak lepiej, żeby takiego przepisu nie było? Pacjenci bywają bardzo roszczeniowi i moga wręcz domagać sie, żeby Fundacja Biosłone wyręczała ich w procesowaniu się.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 31-01-2012, 21:52
Cytat
Kto prowadzi bądź prowadził działalność gospodarczą wie, że lepiej jest przewidzieć jak najwięcej możliwości, bo to nie zaszkodzi, a może a nuż... Dlatego powinniśmy zgapić z Fundacji TVN to, co nam może się kiedykolwiek przydać.
Trudno będzie wzorować się na Fundacji TVN, w PKWiU jest zupełnie inna klasyfikacja.
 http://pkwiu.pl/

47.00.11.0 - Sprzedaż detaliczna świeżych owoców i warzyw
47.00.13.0 - Sprzedaż detaliczna mięsa
47.00.14.0 - Sprzedaż detaliczna wyrobów z mięsa
47.00.54.0 - Sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego
47.00.57.0 - Sprzedaż detaliczna wyrobów z drewna, korka i wikliny
47.00.59.0 - Sprzedaż detaliczna naczyń stołowych, wyrobów porcelanowych, ceramicznych i szklanych, sztućców, nieelektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego oraz wyrobów i sprzętu, gdzie indziej niesklasyfikowanych
47.00.61.0 - Sprzedaż detaliczna książek
47.00.62.0 - Sprzedaż detaliczna czasopism i gazet
47.00.63.0 - Sprzedaż detaliczna materiałów piśmiennych
47.00.64.0 - Sprzedaż detaliczna nagrań dźwiękowych i audiowizualnych
47.00.65.0 - Sprzedaż detaliczna sprzętu sportowego
47.00.66.0 - Sprzedaż detaliczna sprzętu turystycznego
47.00.67.0 - Sprzedaż detaliczna gier i zabawek
47.00.69.0 - Sprzedaż detaliczna pamiątek i wyrobów artystycznych
47.00.76.0 - Sprzedaż detaliczna wyrobów kosmetycznych i toaletowych
47.00.77.0 - Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin i nasion

58.14.11.0 - Czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i   innych), przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców
58.14.12.0 - Czasopisma i pozostałe periodyki drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych), przeznaczone dla przedsiębiorców, specjalistów oraz naukowców
58.14.19.0 - Pozostałe czasopisma i pozostałe periodyki, drukowane lub na nośnikach (dyskach, taśmach i innych)

85.59.19.0 - Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane

93.29.19.0 - Pozostałe usługi związane z rekreacją, gdzie indziej niesklasyfikowane
93.29.29.0 - Pozostałe usługi związane z rozrywką, gdzie indziej niesklasyfikowane



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 31-01-2012, 22:55
Cytat
Trudno będzie wzorować się na Fundacji TVN, w PKWiU jest zupełnie inna klasyfikacja.
Nie rozumiem, jak się to ma do tego: http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=22337.msg151441#msg151441


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 01-02-2012, 08:18
PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług) stosuje się do celów podatku VAT, przy sprzedaży towarów i usług.
Natomiast to o co Pan pyta to PKD - klasyfikacja działalności gospodarczej. Obecnie obowiązuje PKD 2007.
Nas teraz powinno interesować PKD, żeby określić/sklasyfikować rodzaj działalności gospodarczej, którą będziemy wykonywać. Jest to potrzebne zarówno do wpisu (statut, sąd) jak też do GUS w celu nadania Regon. W ogóle PKD oprócz Regonu i NIP jest ważnym symbolem w każdej działalności.

Najlepiej będzie prześledzić PKD pod kątem tego co zechcemy robić i wybrać od razu odpowiednie rodzaje działalności wraz ze stosownym kodem. To zaoszczędzi nam mozolnego szukania i dopasowywania kodów, do wybranej działalności (co często skutkuje źle dobranym kodem i problemami w GUS).


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 01-02-2012, 10:48
Cytat
Trudno będzie wzorować się na Fundacji TVN, w PKWiU jest zupełnie inna klasyfikacja.
Nie rozumiem, jak się to ma do tego: http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=22337.msg151441#msg151441
Klara27 dzięki za wyjaśnienie. Określając działalność gospodarczą, najlepiej wyjść od określenia, co tak naprawdę chcemy robić(lub co nam się marzy), do tego najlepiej służy PKWiU, i w dalszej kolejności ustalenie PKD.

Fundacja TVN powstała kilka lat temu i ma starą klasyfikację(rozlicza dochód za 2004r). Spróbuję wejść na stronę GUS i porównać starą i nową klasyfikację PKD.

http://www.prawo.egospodarka.pl/74187,Klasyfikacje-PKD-w-2012-roku-stosujemy-z-2007,1,82,1.html
Cytat
Mimo, że rozporządzenie wprowadzające PKD 2007 obowiązuje od 1 stycznia 2008 r. i od tego dnia na jej podstawie następował wpis podmiotów podejmujących działalność do Ewidencji Działalności Gospodarczej, Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowej Ewidencji Podatników, to w pełni funkcjonuje ona dopiero od początku roku 2010. W tym okresie przejściowym następowało sukcesywne przeklasyfikowanie ze starej klasyfikacji na nową działalności podmiotów już wpisanych do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (czyli rejestru REGON).

Zarówno samą klasyfikację PKD 2007, wyszukiwarkę, jak i klucz powiązań z PKD 2004 można znaleźć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.
Obowiązujące PKD http://pkwiu.pl/drzewo_pkd07.html


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 01-02-2012, 11:34
Nie wiem czy prównywanie ma jakiś sens?

Fundacja TVN
Cytat
Par. 15a
...
4) pozostała działalność rozrywkowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana; imprezy dla dzieci i dorosłych (92.34.Z), polegająca na organizowaniu imprez, koncertów, konkursów,"
Wynik porównania:
Cytat
z PKD 2004
 
Symbol Nazwa grupowania
92.34.Z Działalność rozrywkowa pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana
 
Ilość rekordów : 5
na PKD 2007
 
Symbol Nazwa grupowania
79.90.C Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
85.52.Z Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
90.01.Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych
90.02.Z Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjn


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Eso75 01-02-2012, 12:54
Może coś z tego:

14.19.Z - Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży - w celach promocyjnych
17.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektury -  - w celach promocyjnych
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji
55.2 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania - ewentualna Oaza w ramach działalności Fundacji
56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
58.11.Z - Wydawanie książek
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
74.30.Z - Działalność związana z tłumaczeniami


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 01-02-2012, 17:10
Eso, dobry trop.
wzięłabym całą 18 z PKD i wtedy wyglądałoby to tak:

18 - POLIGRAFIA I REPRODUKCJA ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI

18.1 - Drukowanie i działalność usługowa związana z poligrafią
18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 01-02-2012, 17:21
Co z tą Oazą? Jest to działalność osób prywatnych i nie może mieć nic wspólnego z  działalnością gospodarczą fundacji.


55.2 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania - ewentualna Oaza w ramach działalności Fundacji
56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

 56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
 56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne

A.Ciekawe, np.otworzyć mały lunchbar i sprzedawać ciekawe potrawy z zakresu ZZO, oraz różne rodzaje KB - KBBar
B. Na zjazdach , festynach itp. serwować KB itp.



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 01-02-2012, 21:46
Co z tą Oazą? Jest to działalność osób prywatnych i nie może mieć nic wspólnego z  działalnością gospodarczą fundacji.
Czy na pewno nie może? Moim zdaniem, nie może po zawyżonych cenach, na szczególnych zasadach, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich. Jeśli dobrze to przemyślimy, to i fundacja zyska i OAZA, nie narażając nikogo.
Cytat
§8.
1. Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:
...
3. wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4. zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 01-02-2012, 22:09
Cytat
Jeśli dobrze to przemyślimy, to i fundacja zyska i OAZA, nie narażając nikogo.
No właśnie, trzeba to dobrze przemyśleć i podjąć decyzje. Ja nie jestem prawnikiem, więc niewiele mam do powiedzenia.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 01-02-2012, 22:31
Cytat
Jeśli dobrze to przemyślimy, to i fundacja zyska i OAZA, nie narażając nikogo.
No właśnie, trzeba to dobrze przemyśleć i podjąć decyzje. Ja nie jestem prawnikiem, więc niewiele mam do powiedzenia.
Jeśli będzie napisany statut, i Mistrz się zgodzi, to mogę z nim pójść do Doradcy Podatkowego, i dopytać się o różne trudne sprawy.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 01-02-2012, 22:51
Statut już jest, pozostaje jedynie dołączyć punkty dotyczące działalności gospodarczej. I to w zasadzie wszystko.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Dymion 02-02-2012, 01:15
Z tymi PKD to tak jak Mistrz wcześniej pisał - lepiej więcej od razu wpisać niż później zmieniać. Standardowo się więc takie coś robi dla osób, które dobrze kombinują, że idzie się do takiego urzędu i pyta się na które punkty są wymagane dodatkowe pozwolenia itd. Te wtedy się wyrzuca i wpisuje się całą resztę. Wtedy nie ma problemu z tym, że o czymś się zapomniało, chce się dopisać itd.

Jeśli chodzi o zarobki fundacji to oprócz 1% po pewnym czasie widzę takie rozwiązanie.

Jeśli by była taka wola i chęć pomocy głównie merytorycznej przez Mistrza to mógłbym zawiązać nową firmę, postarałbym się o to aby firmę ktoś dokapitalizował (np dotacja) bo potrzeba jest sporo pieniędzy na taki projekt - zwłaszcza na reklamę. Następnie bym proponował aby ta nowa firma:
1. Stworzyła bazę witryn o zdrowiu i chorobach z różnymi materiałami, quizami, testami również płatnymi itp.
2. Stworzyła wiele ebooków o zdrowiu i chorobach i sprzedawała je w internecie
Wszystko to przetłumaczone na kilkanaście języków (przynajmniej tych europejskich).

Fundacja by mogła wtedy zarabiać na przygotowaniu tych materiałów (strona merytoryczna) i np. miała by jakiś % zysku ze sprzedaży ebooków, testów "zdrowotnych" itp. Taki projekt by mocno rozreklamował ideę, a dodatkowo finansowo by ustawił fundację na wiele lat działania.

Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że większe pieniądze dla fundacji to też znacznie większe możliwości w walce o prawdę i zdrowie nasze i naszych dzieci.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 02-02-2012, 02:34
Ja może bardziej praktycznie i mniej zawile, wiele z tego, co podamy, to z własnego doświadczenia lub jak kto woli podwórka :)
Podam klasyfikacje PKWiU, postaram się później rozbić to szczegółowo.
Jeśli Fundacja będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, a co za tym idzie stworzyć własną markę (dobrze byłoby stworzyć własne logo), pod którą będzie mogła funkcjonować, proponujemy coś takiego:

10 - ARTYKUŁY SPOŻYWCZE
11 - NAPOJE
18 - USŁUGI POLIGRAFICZNE I USŁUGI REPRODUKCJI ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI
32 - POZOSTAŁE WYROBY
46 - HANDEL HURTOWY, Z WYŁĄCZENIEM HANDLU HURTOWEGO POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI
47 - HANDEL DETALICZNY, Z WYŁĄCZENIEM HANDLU DETALICZNEGO POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI
55 - USŁUGI ZWIĄZANE Z ZAKWATEROWANIEM
56 - USŁUGI ZWIĄZANE Z WYŻYWIENIEM
58 - USŁUGI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ WYDAWNICZĄ
59 - USŁUGI ZWIĄZANE Z PRODUKCJĄ FILMÓW, NAGRAŃ WIDEO, PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH, NAGRAŃ DŹWIĘKOWYCH I MUZYCZNYCH
63 - USŁUGI W ZAKRESIE INFORMACJI
78 - USŁUGI ZWIĄZANE Z ZATRUDNIENIEM79 - USŁUGI ŚWIADCZONE PRZEZ ORGANIZATORÓW TURYSTYKI, POŚREDNIKÓW I AGENTÓW TURYSTYCZNYCH ORAZ POZOSTAŁE USŁUGI W ZAKRESIE REZERWACJI I USŁUGI Z NIĄ ZWIĄZANE
85 - USŁUGI W ZAKRESIE EDUKACJI
96 - POZOSTAŁE USŁUGI INDYWIDUALNE
Najlepiej kierować się zasadą rzeczy praktycznych i niezbędnych, takich, które sam/sama chciałabym kupić, czyli koniecznych do egzystencji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 02-02-2012, 02:35
Ludzie z inicjatywą są zawsze najcenniejsi. Mnie to napawa optymizmem.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 02-02-2012, 03:01
Czy tak to ma wyglądać (dotyczy tylko punktu 10 PKD) ?

10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH
10.1 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcja wyrobów z mięsa
10.11 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13 - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.2 - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.20 - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.3 - Przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.31 - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32 - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39 - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.4 - Produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego
10.5 - Wytwarzanie wyrobów mleczarskich
10.51 - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52 - Produkcja lodów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.6 - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż, skrobi i wyrobów skrobiowych
10.61 - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż
10.62 - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.7 - Produkcja wyrobów piekarskich i mącznych
10.71 - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72 - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73 - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.8 - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych
10.82 - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84 - Produkcja przypraw
10.85 - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86 - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89 - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 02-02-2012, 08:49
Z tego działu (10 PKD) należy wybrać , kolejno to co chcemy robić, np.:


10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH
10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.4 - Produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

Podkreślam, że PKWiU w ogóle nas nie interesuje. Jest to sprawa księgowości potrzebna przy ustaleniu stawki VAT do sprzedaży produktów i usług.
No, może jeszcze jest to potrzebne przy kalkulacji cen wyrobów i usług, żeby wiedzieć z jaką ceną startować na rynku. Wtedy robi się  przekładkę PKD na PKWiU. To jest pieśń przyszłości i należy do księgowości.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 02-02-2012, 09:37
1. Stworzyła bazę witryn o zdrowiu i chorobach z różnymi materiałami, quizami, testami również płatnymi itp.
2. Stworzyła wiele ebooków o zdrowiu i chorobach i sprzedawała je w internecie
Wszystko to przetłumaczone na kilkanaście języków (przynajmniej tych europejskich).
Fundacja by mogła wtedy zarabiać na przygotowaniu tych materiałów (strona merytoryczna) i np. miała by jakiś % zysku ze sprzedaży ebooków, testów "zdrowotnych" itp. Taki projekt by mocno rozreklamował ideę, a dodatkowo finansowo by ustawił fundację na wiele lat działania.

63 - DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W ZAKRESIE INFORMACJI
63.1 - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność; działalność portali internetowych
63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 02-02-2012, 10:07
Może Mistrz zada pytanie w wątku ogólnym "Ważny etap w rozwoju Biosłone", jaką działalność widzą uczestnicy forum, czasami padają ciekawe pomysły(co komu w duszy gra), można w ten sposób wyłonić osoby, które chciałyby się zaangażować.

Z zezwoleniami nie jest chyba tak źle, lista działalności wymagająca zezwolenia obejmuje 31 poz., ale my musimy uważać na 4 poz. pozostałe raczej nas nie dotyczą

http://www.skierniewice.net.pl/kategorie/dzialalnosc_wymagajaca_zezwolenia
Cytat
Działalność wymagająca zezwolenia
Strona główna  » Dla Przedsiębiorcy  » Działalność Gospodarcza  » Działalność wymagająca zezwolenia
Prowadzenie niżej wymienionych rodzajów działalności gospodarczych wymaga uzyskania zezwolenia:
1. Detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych
Wydawanie zezwoleń reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1251, z późniejszymi zm.).
Zezwolenie wydaje organ gminy - Prezydent Miasta Skierniewice.
2. Hurtowa sprzedaż napojów alkoholowych

Wydawanie zezwoleń reguluje ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231, z późniejszymi zm.).
Zezwolenie pow. 18% - wydaje minister właściwy do spraw gospodarki.
Zezwolenie do 18% - wydaje marszałek województwa dla przedsiębiorców posiadających siedzibę na terenie województwa.
3.  Prowadzenie gier losowych i zakładów wzajemnych, loterii fantowych i promocyjnych oraz gier na automatach

Wydawanie zezwoleń reguluje ustawa z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2000 r. nr 4, poz. 27 z późniejszymi zmianami).
Zezwolenie wydaje minister właściwy do spraw finansów publicznych, zaś dla gier na automatach wydaje naczelnik Izby Skarbowej w Łodzi dla mieszkańców województwa łódzkiego.
.....
19. Produkcja, handel hurtowy i detaliczny artykułami farmaceutycznymi.

Wydawanie zezwoleń reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2004 r. nr 53, poz. 533, z późn. zm.).
Wytwarzanie produktu leczniczego - zezwolenie wydaje Główny Inspektor Farmaceutyczny.
Obrót detaliczny produktami leczniczymi w aptekach wymaga uzyskaniu zezwolenia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.
Działalność w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej wymaga uzyskania zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 02-02-2012, 11:25
Uwzględniłam wcześniejsze sugestie, i przedstawiam wstępną wersję PKD. Nie uwzględniałam sprzedaży hurtowej.
Można dopisywać, wykreślać.

10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego

11.04.Z - Produkcja pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych
11.07.Z - Produkcja napojów bezalkoholowych; produkcja wód mineralnych i pozostałych wód butelkowanych
14.19.Z - Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży
14.39.Z - Produkcja pozostałej odzieży dzianej
15.12.Z - Produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów kaletniczych; produkcja wyrobów rymarskich

16.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i
materiałów używanych do wyplatania
17.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektury

32.40.Z - Produkcja gier i zabawek
32.99.Z - Produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana

47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.81.Z - Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach
47.82.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach
47.89.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach
47.91.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i  targowiskami

55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania

56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów

58.11.Z - Wydawanie książek
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych

59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

74.30.Z - Działalność związana z tłumaczeniami

85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej

93.29.Z - Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
94.99.Z - Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Dymion 02-02-2012, 12:48
Kolejny pomysł na zarabianie przez fundacje. Stworzyć za jakiś czas coś w rodzaju sklepu dla BiosLonejczyków, w którym można by było kupować wszystkie rzeczy potrzebne do KB, MO i zdrowego jedzenia. Sam bym bardzo chętnie kupował raz na miesiąc czy dwa hurtowo domowe mięso, kiełbasy, śmietanę itp itd w takim sprawdzonym internetowym sklepie bez niepotrzebnej chemii.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Eso75 02-02-2012, 13:31
Kolejny pomysł na zarabianie przez fundacje. Stworzyć za jakiś czas coś w rodzaju sklepu dla bioslonejczyków, w którym można by było kupować wszystkie rzeczy potrzebne do KB, MO i zdrowego jedzenia. Sam bym bardzo chętnie kupował raz na miesiąc czy dwa hurtowo domowe mięso, kiełbasy, śmietanę itp itd w takim sprawdzonym internetowym sklepie bez niepotrzebnej chemii.

Ja proponuję jednak pozostać na ziemi w trakcie tworzenia statutu :).


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 02-02-2012, 14:07
Jeżeli chodzi o pkt 10, to właśnie wypisałam wszystko, co moim zdaniem powinno pozostać. Wieczorem postaramy się przedstawić pozostałe.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 02-02-2012, 14:12
Mistrzu i Olu, proponuję wpisać do statutu (na takiej samej zasadzie jak: Ochrona środowiska) następującą pozycję/zapis : Eksport i import towarów i usług.
Taki zapis jest konieczny w przypadku gdyby fundacja chciała działać, np. sprzedawać książki Pana Słoneckiego w Ameryce (Polonia) czy na Ukrainie. Albo sprowadzać z Ukrainy ostropest, len... i wysyłać to potem do Ameryki (Polonia). Ja mam sporo wejść na swojego bloga z Ameryki, Ukrainy. Do Ameryki poszedł też komplet książek Pana Słoneckiego (jak dotąd wyrywają go sobie z rąk tak, że nawet moja przyjaciółka, której to wysłałam jeszcze ich nawet nie przejrzała. :).
W UE nie istnieje import i eksport ale w kontaktach z krajami spoza UE nadal jest problem cła, SAD a bez takiego zapisu w statucie może to być niemożliwe.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 02-02-2012, 14:47
Może Mistrz zada pytanie w wątku ogólnym "Ważny etap w rozwoju Biosłone", jaką działalność widzą uczestnicy forum,
O ile znam życie, to opóźniłoby tylko opracowanie statutu, którego projekt w zasadzie jest. Brakuje tylko jak najwszechstronniejszych możliwości działalności gospodarczej, ale widzę, że zaczyna być coraz jaśniej. Jest nas tylu, że z pewnością damy radę. Mam nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu, choć nie chciałbym nikogo poganiać.

Cytat
Mistrzu i Olu, proponuję wpisać do statutu (na takiej samej zasadzie jak: Ochrona środowiska) następującą pozycję/zapis : Eksport i import towarów i usług.
Tak, to ważna uwaga.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 02-02-2012, 23:41
Jeszcze raz całość, zgodnie z numeracją PKD. Jeśli dołożyć resztę sugestii, to określenie zakresu działalności gospodarczej mamy z głowy. Nie bardzo wiemy, który nr z PKD jest istotny(np. 55.90 - Pozostałe zakwaterowanie 55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie, ten z literką "Z" czy bez, stąd zamieszczone są oba, ewentualnie niepotrzebne usunąć).

10 - PRODUKCJA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH
10.1 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa oraz produkcja wyrobów z mięsa
10.11 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12 - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13 - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.2 - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.20 - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.3 - Przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.31 - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32 - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39 - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.4 - Produkcja olejów i tłuszczów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego

10.5 - Wytwarzanie wyrobów mleczarskich
10.51 - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52 - Produkcja lodów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.6 - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż, skrobi i wyrobów skrobiowych
10.61 - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż
10.62 - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.7 - Produkcja wyrobów piekarskich i mącznych
10.71 - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72 - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73 - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.8 - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych
10.82 - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84 - Produkcja przypraw
10.85 - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86 - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89 - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

11 - PRODUKCJA NAPOJÓW
11.02 - Produkcja win gronowych
11.02.Z - Produkcja win gronowych
11.05 - Produkcja piwa
11.05.Z - Produkcja piwa

18 - POLIGRAFIA I REPRODUKCJA ZAPISANYCH NOŚNIKÓW INFORMACJI
18.1 - Drukowanie i działalność usługowa związana z poligrafią
18.11 - Drukowanie gazet
18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12 - Pozostałe drukowanie
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13 - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14 - Introligatorstwo i podobne usługi
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.2 - Reprodukcja zapisanych nośników informacji
18.20 - Reprodukcja zapisanych nośników informacji
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji

32 - POZOSTAŁA PRODUKCJA WYROBÓW
32.3 - Produkcja sprzętu sportowego
32.30 - Produkcja sprzętu sportowego
32.30.Z - Produkcja sprzętu sportowego
32.4 - Produkcja gier i zabawek
32.40 - Produkcja gier i zabawek
32.40.Z - Produkcja gier i zabawek

46 - HANDEL HURTOWY, Z WYŁĄCZENIEM HANDLU POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI
46.3 - Sprzedaż hurtowa żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.31 - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.32 - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.32.Z - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.33 - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.33.Z - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.34 - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych i bezalkoholowych
46.34.A - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
46.34.B - Sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych
46.35 - Sprzedaż hurtowa wyrobów tytoniowych
46.36 - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.36.Z - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.37 - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.37.Z - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.38 - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.39 - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.39.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.4 - Sprzedaż hurtowa artykułów użytku domowego
46.41 - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.41.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.42 - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia
46.42.Z - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia

47 - HANDEL DETALICZNY, Z WYŁĄCZENIEM HANDLU DETALICZNEGO POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI
47.1 - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.11 - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19 - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.2 - Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.21 - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.21.Z - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22 - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22.Z - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23 - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23.Z - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24 - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24.Z - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25 - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25.Z - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26 - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29 - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

55 - ZAKWATEROWANIE
55.1 - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.10 - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.2 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.20 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.3 - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.30 - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.9 - Pozostałe zakwaterowanie
55.90 - Pozostałe zakwaterowanie
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie

55 - ZAKWATEROWANIE
55.1 - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.10 - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.2 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.20 - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.3 - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.30 - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.9 - Pozostałe zakwaterowanie
55.90 - Pozostałe zakwaterowanie
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie
56 - DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z WYŻYWIENIEM
56.1 - Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne
56.10 - Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne
56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
56.2 - Przygotowywanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) i pozostała gastronomiczna działalność usługowa
56.21 - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.29 - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.3 - Przygotowywanie i podawanie napojów
56.30 - Przygotowywanie i podawanie napojów
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów
58 - DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA
58.1 - Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem w zakresie oprogramowania
58.11 - Wydawanie książek
58.11.Z - Wydawanie książek
58.12 - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.12.Z - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.13 - Wydawanie gazet
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14 - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19 - Pozostała działalność wydawnicza
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.2 - Działalność wydawnicza w zakresie oprogramowania
58.21 - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29 - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania
58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania

59 - DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z PRODUKCJĄ FILMÓW, NAGRAŃ WIDEO, PROGRAMÓW TELEWIZYJNYCH, NAGRAŃ DŹWIĘKOWYCH I MUZYCZNYCH
59.1 - Działalność związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.11 - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12 - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13 - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14 - Działalność związana z projekcją filmów
59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
59.2 - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
59.20 - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63 - DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W ZAKRESIE INFORMACJI
63.1 - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność; działalność portali internetowych
63.11 - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12 - Działalność portali internetowych
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.9 - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji
63.91 - Działalność agencji informacyjnych
63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych
63.99 - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

78 - DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z ZATRUDNIENIEM
78.1 - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.10 - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.2 - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.20 - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.3 - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników
78.30 - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników

85 - EDUKACJA
85.1 - Wychowanie przedszkolne
85.10 - Wychowanie przedszkolne
85.10.Z - Wychowanie przedszkolne
85.2 - Szkoły podstawowe
85.20 - Szkoły podstawowe
85.20.Z - Szkoły podstawowe
85.3 - Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, z wyłączeniem szkół policealnych
85.31 - Gimnazja, licea ogólnokształcące i profilowane
85.31.A – Gimnazja
85.31.B - Licea ogólnokształcące
85.31.C - Licea profilowane
85.32 - Szkoły zawodowe, z wyłączeniem szkół policealnych
85.32.A – Technika
85.32.B - Zasadnicze szkoły zawodowe
85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy
85.4 - Szkoły policealne oraz wyższe
85.41 - Szkoły policealne
85.41.Z - Szkoły policealne
85.42 - Zakłady kształcenia nauczycieli, kolegia pracowników służb społecznych oraz szkoły wyższe
85.42.A - Zakłady kształcenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych
85.42.B - Szkoły wyższe
85.5 - Pozaszkolne formy edukacji
85.51 - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.52 - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.53 - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59 - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.A - Nauka języków obcych
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.6 - Działalność wspomagająca edukację
85.60 - Działalność wspomagająca edukację
85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację

96 - POZOSTAŁA INDYWIDUALNA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA
96.04 - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09 - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana
96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana




Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 09:41
Istotny jest numer końcowy w drzewie kodów np.: 10.11.Z . Pytałam o to jeszcze, przed chwilą, panią z ewidencji działalności gospodarczej, która w tym siedzi. Powiedziała: wyłącznie cztery cyfry i literka.

Przycinam.

To co podkreśliłam z listy Kasi podałam, w nowej liście, w rozszerzeniu.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 10:21
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA FUNDACJI WEDŁUG PKD 2007

10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.41.Z - Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż
10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84.Z - Produkcja przypraw
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

11.02.Z - Produkcja win gronowych
11.05.Z - Produkcja piwa

18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji

32.30.Z - Produkcja sprzętu sportowego
32.40.Z - Produkcja gier i zabawek

46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.32.Z - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.33.Z - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.34.A - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
46.34.B - Sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych
46.36.Z - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.37.Z - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.39.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.41.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.42.Z - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia

47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.21.Z - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22.Z - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23.Z - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24.Z - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25.Z - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie

56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów

58.11.Z - Wydawanie książek
58.12.Z - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania


59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników

85.10.Z - Wychowanie przedszkolne
85.20.Z - Szkoły podstawowe
85.31.A – Gimnazja
85.31.B - Licea ogólnokształcące
85.31.C - Licea profilowane
85.32.A – Technika
85.32.B - Zasadnicze szkoły zawodowe
85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy
85.41.Z - Szkoły policealne
85.42.A - Zakłady kształcenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych
85.42.B - Szkoły wyższe
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.A - Nauka języków obcych
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację

 
96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 10:33
Proszę aby ktoś sprawdził czy czegoś nie pominęłam.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 03-02-2012, 11:04
Spróbowałem statut zebrać w jakąś całość, żeby wiadomo było, o czy dyskutujemy.
Nie wiem, gdzie wstawić handel zagraniczny.
Statut jest w dwóch częściach, bo jednej się nie zmieściło.
_____________________________________________________________________

Postanowienia ogólne

§ 1.
Fundacja Biosłone, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Józefa Słoneckiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez w kancelarii notarialnej w Rep. A Nr. ………………. w kancelarii …………

§ 2.
1. Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a/ Ustawy o fundacjach;
b/ Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
c/ niniejszego Statutu.

§ 3.
1. Siedzibą Fundacji jest Wolnica Grabowska, województwo ….

2. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

4. Fundacja może posiadać oddziały zamiejscowe oraz tworzyć jednostki organizacyjne.

§ 4.
1. Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

3. Fundacja może, dla celów współpracy z zagranicą, posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 5.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.


Cele i zasady działania Fundacji

§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności: nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Działalność pożytku publicznego

§ 7.
1. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2. Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej.

3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.

§ 8.
1. Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:

1. udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,

2. przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3. wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4. zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.

§ 9.
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.

Majątek i dochody Fundacji

§ 10.
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie …. zł (np. jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.

§ 11.
1. Działalność Fundacji finansowana jest ze środków pochodzących m.in. z:

a) majątku własnego Fundacji;
b) spadków, zapisów, darowizn, dotacji, subwencji i innego rodzaju przysporzeń majątkowych, poczynionych na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne;
c) wpływów ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację na podstawie odpowiednich zezwoleń;
d) oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży i posiadania obligacji skarbowych skarbu państwa;
e) zaciągania pożyczek;
f) przychodów z odpłatnej działalności statutowej;
g) nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Fundacji przez sąd.

2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji:
10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.41.Z - Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż
10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84.Z - Produkcja przypraw
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

11.02.Z - Produkcja win gronowych
11.05.Z - Produkcja piwa

18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji

32.30.Z - Produkcja sprzętu sportowego
32.40.Z - Produkcja gier i zabawek

46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.32.Z - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.33.Z - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.34.A - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
46.34.B - Sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych
46.36.Z - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.37.Z - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.39.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.41.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.42.Z - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia

47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.21.Z - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22.Z - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23.Z - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24.Z - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25.Z - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie

56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów

58.11.Z - Wydawanie książek
58.12.Z - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania


59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników

85.10.Z - Wychowanie przedszkolne
85.20.Z - Szkoły podstawowe
85.31.A – Gimnazja
85.31.B - Licea ogólnokształcące
85.31.C - Licea profilowane
85.32.A – Technika
85.32.B - Zasadnicze szkoły zawodowe
85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy
85.41.Z - Szkoły policealne
85.42.A - Zakłady kształcenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych
85.42.B - Szkoły wyższe
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.A - Nauka języków obcych
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację

 
96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

3. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.

4. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.

§ 12.
1. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa ewentualne długi spadkowe.

2. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 03-02-2012, 11:17
Władze Fundacji

§ 13.
1. Władzami fundacji są:

- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.

2. Członkowie Rady mogą wykonywać swe funkcje w Radzie przez pełnomocnika ustanowionego w formie pisemnej.

3. Członkowie Rady:
a) nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Rada Fundacji

§ 14.
1. Rada jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.

2. Rada składa się z dwóch do pięciu członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję.

3. Funkcję członka Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

4. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady oraz może wybrać Wiceprzewodniczącego. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady. Rada może odwołać zarówno Przewodniczącego, jak i Wiceprzewodniczącego w dowolnym czasie.

5. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Fundator może pełnić funkcję członka Rady.

6. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.

7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt 1)-3) okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Rady albo powodują utratę zaufania do danego członka Rady, odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. W głosowaniu nie bierze udziału członek Rady, którego głosowanie dotyczy.

8. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
1) dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady;
2) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych;
3) śmierci członka.

9. W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania przez członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.

§ 15.
1. Rada może zaprosić do stałego udziału w swych pracach osoby fizyczne lub pełnomocników osób prawnych, które dokonały znaczących wpłat na rzecz Fundacji lub w inny, szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju bądź położyły szczególne zasługi dla realizacji celów zbieżnych z celami statutowymi Fundacji. Osoby te są honorowymi członkami Rady - którzy tworzą Honorową Radę Fundacji.

2. Honorowi członkowie Rady mogą uczestniczyć w jej posiedzeniach z głosem doradczym.

§ 16.
1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.

2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.

5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

6. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje 1 głosem.

7. Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący.

8. W sytuacji niecierpiącej zwłoki, jeżeli zwołanie posiedzenia Rady nie jest możliwe, Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie pisemne nad projektem uchwały, rozsyłając projekt członkom zwyczajnym Rady. Uchwała w trybie głosowania pisemnego może zapaść tylko w przypadku jednomyślności wszystkich członków Rady.

§ 17.
Do zadań Rady należy w szczególności:

1. Nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji.
2. Zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności i bilansu oraz udzielanie Zarządowi absolutorium.
3. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu.
4. Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.
5. Przyznawanie honorowego członkostwa Rady.
6. Dokonywanie zmian w statucie Fundacji.
7. Zatwierdzanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 18.
Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
1. Żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
2. Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

Zarząd Fundacji

§ 19.
1. W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu osób, w tym Prezesa powoływanych przez Radę na pięcioletnią kadencję.

2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

3. Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundator. Następnych członków Zarządu  na miejsce osób, które przestały pełnić funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu powołuje swą decyzją Rada.

4. Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku:

a) złożenia rezygnacji, zgłoszonej pisemnie do Przewodniczącego Rady;
b) śmierci;
c) odwołania zgodnie z ust. 5 poniżej.

5. Zarząd w całości lub poszczególni członkowie Zarządu są odwoływani przez Radę przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. Odwołanie następuje w przypadku:

a) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji;
b) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu;
c) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu;
d) zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej.

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt a)-d) okoliczności, które uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Zarządu albo powodują utratę zaufania do danego członka Zarządu, odwołanie członka Zarządu i przez to pozbawienie go członkostwa w Zarządzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów przez Radę.

§ 20.
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Pracami Zarządu kieruje Prezes.

2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:

a) uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych;
b) uchwalanie regulaminów;
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji;
d) dokonywanie wyboru przedsięwzięć i projektów realizowanych i wspieranych przez Fundację w celu osiągania jej celów statutowych zgodnie z misją Fundacji, programami działalności, Statutem, oraz aktualnie obowiązującym prawem;
e) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji;
f) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów;
g) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji;
h) udzielania pełnomocnictw;
i) tworzenie i organizowanie biura Fundacji oraz niezbędnych stałych lub doraźnych jednostek i komórek organizacyjnych wraz z nadaniem regulaminu organizacyjnego i określenie zasad i zakresu działania;
j)  występowanie z wnioskiem w kwestii połączenia z inna fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 21.
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej raz w roku.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie drogą elektroniczną. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.

4. Zarząd zobowiązany jest corocznie przedkładać Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe (bilans).

Sposób reprezentacji

§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może każdy członek Zarządu samodzielnie.

Zmiana Statutu

§ 23.
Zmian w statucie Fundacji dokonuje jednomyślnie Rada. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją

§ 24.
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

§ 25.
1. W sprawach połączenia z inną Fundacją decyzję podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

Likwidacja Fundacji

§ 26.
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.

§ 27.
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

§ 28.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.


Tekst przyjęty uchwałą Zarządu z dn. ….. za zgodą Rady.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 11:21
W paragrafie 17 - małe litery zamienić na duże.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 11:32
Cytat
Nie wiem, gdzie wstawić handel zagraniczny.
Obecnie nie stosuje się określenia: handel zagraniczny lecz: import i eksport towarów i usług.
Tutaj powinien wypowiedzieć się prawnik (Ola?) Być może wystarczy zapis:

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.[/u]

Albo tutaj to  dopisać,


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 11:55
Pytałam w Izbie Celnej i :
1) powinien być jakiś zapis w dokumentach fundacji o tego typu działalności.
2) Jak już fundacja powstanie to wtedy najlepiej zgłosić podmiot do systemu EORI. Wystarczy zrobić to przed pierwszą operacją importu lub eksportu (bo będzie to wymagało odprawy celnej). Więc zapis w statucie - tak, EORI - pieśń przyszłości.
http://www.lodz.ic.gov.pl/EORI/informacje_ogolne.html


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 03-02-2012, 12:06
Nie wiem, czy PKD 14,15,16,17 celowo pominięto, czy to niedopatrzenie?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 12:30
Nie wiem, czy PKD 14,15,16,17 celowo pominięto, czy to niedopatrzenie?

Ja brałam pod uwagę tylko to co napisała, ostatnio Kasia. Tak zasugerowałam się, że to wszystko. Co Mistrz każe to się dopisze.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 03-02-2012, 12:37
No, to trzeba dopisać, skoro brakuje.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 12:40
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA FUNDACJI WEDŁUG PKD 2007

10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.41.Z - Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż

10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84.Z - Produkcja przypraw
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

11.02.Z - Produkcja win gronowych
11.05.Z - Produkcja piwa

14.19.Z - Produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży
14.39.Z - Produkcja pozostałej odzieży dzianej

15.12.Z - Produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów kaletniczych; produkcja wyrobów rymarskich

16.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z drewna; produkcja wyrobów z korka, słomy i
materiałów używanych do wyplatania

17.29.Z - Produkcja pozostałych wyrobów z papieru i tektury

18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji

32.30.Z - Produkcja sprzętu sportowego
32.40.Z - Produkcja gier i zabawek

46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.32.Z - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.33.Z - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.34.A - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
46.34.B - Sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych
46.36.Z - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.37.Z - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.39.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.41.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.42.Z - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia

47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.21.Z - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22.Z - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23.Z - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24.Z - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25.Z - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie

56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów

58.11.Z - Wydawanie książek
58.12.Z - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania


59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników

85.10.Z - Wychowanie przedszkolne
85.20.Z - Szkoły podstawowe
85.31.A – Gimnazja
85.31.B - Licea ogólnokształcące
85.31.C - Licea profilowane
85.32.A – Technika
85.32.B - Zasadnicze szkoły zawodowe
85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy
85.41.Z - Szkoły policealne
85.42.A - Zakłady kształcenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych
85.42.B - Szkoły wyższe
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.A - Nauka języków obcych
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację

 
96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana



Dopisałam działy wskazane przez Kalinę : 14 -17.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 03-02-2012, 12:40
Cytat
Nie wiem, gdzie wstawić handel zagraniczny.
Obecnie nie stosuje się określenia: handel zagraniczny lecz: import i eksport towarów i usług.
Tutaj powinien wypowiedzieć się prawnik (Ola?) Być może wystarczy zapis:

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.[/u]

Albo tutaj to  dopisać,
Ale to już jest.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 12:44
Cytat
Nie wiem, gdzie wstawić handel zagraniczny.
Obecnie nie stosuje się określenia: handel zagraniczny lecz: import i eksport towarów i usług.
Tutaj powinien wypowiedzieć się prawnik (Ola?) Być może wystarczy zapis:

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.[/u]

Albo tutaj to  dopisać,
Ale to już jest.

Tak, wiem ale tu właśnie ( w tym miejscu) dopisać : Import i eksport towarów i usług. O ile Ola to zaakceptuje.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 12:55
Cytat
§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności: nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Czy ma być kropka czy czegoś brakuje?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 03-02-2012, 13:04
Cytat
§ 2.
1. Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a/ Ustawy o fundacjach;
b/ Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
c/ niniejszego Statutu.

Proponuję ujednolicić wyliczenia. w tym przypadku zamiast / nawias ) bo tak jest w dalszej części.
....................

W niektórych punktach wyliczenia są typu:
1.
1)
2)

a w innych są typu:
1.
a)
b)

Czy tak ma być?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 03-02-2012, 13:12
Statut jest w dwóch częściach, bo jednej się nie zmieściło.

Zdjąłem tymczasowo ograniczenie długości postu, więc teraz już się zmieści.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 03-02-2012, 13:25
Cytat
dobrze byłoby stworzyć własne logo
jest taki zapis w statucie.

Cytat
§ 20.
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Pracami Zarządu kieruje Prezes.
Przy tak szeroko planowanej działalności gospodarczej powinien się znaleźć zapis: 
1a. Na czynności przekraczające kwotę 10 000 zł wymagana jest zgoda Rady.

Jest jedna rzecz, która mnie trochę zastanawia - do dyskusji. Jest rzeczą jasną, że żeby działać potrzebne są środki. Na początek można skorzystać z uzyskiwania środków z rożnych projektów unijnych (tutaj wypowie się Poziomek jak uzyska dostęp). Jednak zastanawia mnie czy idea biosłone się nie zagubi w tym mydle i powidle?

Czytając książki Mistrza, jak i przeróżne wątki na forum nie mogłam wyjść ze zdziwienia, że reklamuje się coś, co jest gotowym produktem, określoną marką o określonej cenie i nie pobiera z tego profitów. O tyle teraz zastanawia mnie ta komercyjna strona. Czy na prawdę chcemy sprzedawać zdrową żywność, skoro taka nie istnieje przecież. Czy się nie zapętlimy i nie stracimy przez to wiarygodności. Mniejsza o PKD - tym niech się zajmą osoby związane z księgowością - skupmy się na spójnej wizji działalności fundacji (można wypisać na zapas ewentualne kierunki, w których się rozwinie, ale zachowajmy jakąś linię).




Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 03-02-2012, 13:26
Cytat
W niektórych punktach wyliczenia są typu:
1.
1)
2)

a w innych są typu:
1.
a)
b)

Czy tak ma być?

Masz rację Klara, można a nawet trzeba to ujednolicić.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 03-02-2012, 13:28
Cytat
Import i eksport towarów i usług. O ile Ola to zaakceptuje.

Tak.Miałam na myśli UE z założenia, ale przecież UE to nie cały świat. Koniecznie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 03-02-2012, 16:46
Cytat
Czytając książki Mistrza, jak i przeróżne wątki na forum nie mogłam wyjść ze zdziwienia, że reklamuje się coś, co jest gotowym produktem, określoną marką o określonej cenie i nie pobiera z tego profitów. O tyle teraz zastanawia mnie ta komercyjna strona. Czy na prawdę chcemy sprzedawać zdrową żywność, skoro taka nie istnieje przecież. Czy się nie zapętlimy i nie stracimy przez to wiarygodności.
Ja sugerując wprowadzenie działalności gospodarczej myślałam przede wszystkim o:
1) uzyskaniu pieniędzy za reklamę sprawdzonych produktów, to o czym mówi Ola,
2) łatwiejszej możliwości dofinansowania forum Biosłone,
3) możliwości prowadzenia turnusów szkoleniowych na tematy żywieniowe, zdrowotne,(związane z Biosłone) z wykorzystaniem bazy Oazy. Takie turnusy szczególnie poza sezonem, byłyby korzystne dla obu stron.
4) może jakiś sezonowy sklep internetowy z nasionami.

Też byłabym za odchudzeniem wykazu. Wiem doskonale, że każda zmiana kosztuje(pieniędzy i pracy), ale jeśli fundacja będzie dobrze działać, to rozszerzenie działalności, mimo kosztu, będzie budujące. Jeśli działalność nie wypali, to sami wiecie co będzie się działo.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 03-02-2012, 20:57



§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności: nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;



Można  dodać; "oraz jego wpływu na zdrowie i rozwój jednostki".


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 04-02-2012, 10:02
Przeglądałam jeszcze statuty innych fundacji. Zainteresował mnie statut Fundacji Anny Dymnej.
Opiera się on na trochę innych założeniach, jest z 2010 roku i jest już nowe PKD.
Myślę, że warto przeanalizować niektóre rozwiązania.

http://www.bip.mimowszystko.org/portal/bip/117/1066/Status_prawny.html


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 06-02-2012, 15:00
No i co to tak stanęło?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 06-02-2012, 15:04
Przeglądałam jeszcze statuty innych fundacji. Zainteresował mnie statut Fundacji Anny Dymnej.
Opiera się on na trochę innych założeniach, jest z 2010 roku i jest już nowe PKD.
Myślę, że warto przeanalizować niektóre rozwiązania.

http://www.bip.mimowszystko.org/portal/bip/117/1066/Status_prawny.html
Myślę, że nie ma sensu analizować wszystkich dostępnych w necie statutów. Raczej skupmy się na naszym.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 06-02-2012, 18:23
Przeglądałam jeszcze statuty innych fundacji. Zainteresował mnie statut Fundacji Anny Dymnej.
Opiera się on na trochę innych założeniach, jest z 2010 roku i jest już nowe PKD.
Myślę, że warto przeanalizować niektóre rozwiązania.

http://www.bip.mimowszystko.org/portal/bip/117/1066/Status_prawny.html
Myślę, że nie ma sensu analizować wszystkich dostępnych w necie statutów. Raczej skupmy się na naszym.
Nie proponowałam do analizy wszystkich, myślę, że ten statut warto przeczytać z kilku powodów:
1. Jest zrobiony po kilku latach działalności Fundacji.

2. Jest zupełnie inna pozycja Fundatora niż w naszym statucie. Chociażby z tego względu powinien Pana go przeanalizować.

3. Bardziej niż w naszym statucie podoba mi się określenie roli Zarządu. Zaufanie, to piękna sprawa, ale z doświadczenia wiem, że lepiej wychodzi się na starej zasadzie, "wierz i sprawdzaj".

4. Jest ciekawy punkt, mówiący o możliwości powołania zakładu dla działalności gospodarczej.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 06-02-2012, 18:32
Jak tak zaczniemy przerabiać statut, to nigdy go nie będziemy mieli.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 06-02-2012, 18:50
Lepiej przerobić przed Notariuszem, niż po.  Mamy do wyboru dwie drogi. Jedną typowo polską, typu rozpoznanie w boju. Drugą, zacząć od merytorycznej rozmowy, czym konkretnym fundacja ma się zajmować i kto ma nią rządzić.

Mistrzu ja już przerabiałam rządy, kto wcześniej wstał, ten rządził, dlatego chciałabym lepszego losu dla naszej fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 06-02-2012, 23:39
No to proszę dać konkretne rozwiązanie, zamiast kazać się zastanawiać.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 07-02-2012, 12:28
No to proszę dać konkretne rozwiązanie, zamiast kazać się zastanawiać.
Moje konkretne propozycje zmian, są zaznaczone na czerwono. Jeśli Pani i Ola zaakceptujecie, to będzie potrzeba drobnych korekt w dalszej części statutu(dotycząca Rady i Zarządu).
§ 2.
Fundacja działa pod nazwą ...
§ 6.
Fundacja realizuje swe cele opisane w § 6. również poprzez;
- współpracę z podmiotami prowadzącymi działalność zbieżną z celami Fundacji,
- współpracę z osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celem Fundacji.

§ 7. pkt. 2. Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej, jak i odpłatnej.
§ 13.
1. Władzami fundacji są:

- Fundator,
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem

Fundator

1. Do Kompetencji Fundatora należy:
- powoływanie i odwoływanie członków Rady Fundacji,
- powoływanie i odwoływanie członków Zarządu Fundacji,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych i sprawozdań Fundacji,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Rady Fundacji oraz udzielenie członkom tych organów absolutorium z działania
2. Fudator podejmuje swe decyzje w formie pisemnej


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 07-02-2012, 14:54
Paragraf 11. pkt.2.
2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji, prowadzonej na terenie kraju i poza jego granicami:


Proponuję tutaj wskazać (dodałam na czerwono) ewentualne działania importu i eksportu towarów i usług.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:20
Cytat
Tak, wiem ale tu właśnie ( w tym miejscu) dopisać : Import i eksport towarów i usług

Dodałam. Prowadzenie działalności - to raczej będzie się odnosiło do oddziału lub przedstawicielstwa.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:22
Cytat
§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności: nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk;

Czy ma być kropka czy czegoś brakuje?


Kropka. Naniesione.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:23
Cytat
1a. Na czynności przekraczające kwotę 10 000 zł wymagana jest zgoda Rady.

Nalegam, by taki zapis się w statucie znalazł.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:24
Cytat
Można  dodać; "oraz jego wpływu na zdrowie i rozwój jednostki".
OK


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:31
Sposób reprezentacji w związku z planami prowadzenia działalności gospodarczej proponuję bardziej sformalizowany:

Sposób reprezentacji

§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może: Prezes Zarządu samodzielnie, dwaj inni członkowie Zarządu łącznie.
2. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji w zakresie umocowania może składać osoba upoważniona przez Zarząd.
3. Oświadczenia składane Fundacji może przyjmować jednoosobowo członek zarządu lub pełnomocnik Fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:47
Co zaś się tyczy roli Fundatora - Mistrzu poruszaliśmy tą kwestię. Wybrałam opcję, którą Pan sam obrał. Można ją zmienić na taką jaką ma Anna Dymna w swojej fundacji. Tu jest dowolność, bo właściwie rola fundatora kończy się z momentem ufundowania fundacji, czyli podpisania aktu notarialnego.

Cytat
2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji, prowadzonej na terenie kraju i poza jego granicami:

Tu już bym nie dublowała - w części dotyczącej majątku i dochodów jest wpis : "3. Fundacja może importować i eksportować towary i usługi. "
Cytat
Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej, jak i odpłatnej.
Tak, jeśli ta być prowadzona działalność gosp.

Wolnica Grabowska - to wieś czy miasto?

Cytat
§ 6.
Fundacja realizuje swe cele opisane w § 6. również poprzez;
- współpracę z podmiotami prowadzącymi działalność zbieżną z celami Fundacji,
- współpracę z osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celem Fundacji.

Można dodać, ale ten statut jest i tak już jest za bardzo przegadany. Taka współpraca nie jest ani zakazana ani wykluczona. Proponuje, by statut już nie "puchł". Raczej precyzujmy to co jest.

Cytat
§ 2.
Fundacja działa pod nazwą ...

Było w pierwszym paragrafie. Podkreśliłam "pod nazwą" (Fundacja Biosłone) - oba poprawne.
"Fundacja pod nazwą Biosłone, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Józefa Słoneckiego"


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:49
Cytat
Lepiej przerobić przed Notariuszem, niż po.
Notariusz nie ma nic do statutu. W akcie notarialnym o powołaniu fundacji są tylko cele i środki i proponuję wpisać nazwę. Więcej nie trzeba, żeby nie narażać się na koszty zmian.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 14:50
Postanowienia ogólne

§ 1.
Fundacja pod nazwą Biosłone, zwana dalej Fundacją, została ustanowiona przez Józefa Słoneckiego, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez w kancelarii notarialnej w Rep. A Nr. ………………. w kancelarii …………

§ 2.
1. Fundacja posiada osobowość prawną.

2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a/ Ustawy o fundacjach;
b/ Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
c/ niniejszego Statutu.

§ 3.
1. Siedzibą Fundacji jest Wolnica Grabowska.

2. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

4. Fundacja może posiadać oddziały zamiejscowe oraz tworzyć jednostki organizacyjne.

§ 4.
1. Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

2. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.

3. Fundacja może, dla celów współpracy z zagranicą, posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 5.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.


Cele i zasady działania Fundacji

§ 6.
Celem Fundacji jest ochrona zdrowia, promowanie, wspieranie i inicjowanie działań na rzecz profilaktyki prozdrowotnej, a w szczególności: nauka, edukacja, oświata i wychowanie, w tym poprzez podnoszenie świadomości i poziomu wiedzy społeczeństwa na temat prawidłowych zasad odżywiania oraz jego wpływu na zdrowie i rozwój jednostki, a także stosowania korzystnych dla zdrowia praktyk.

Działalność pożytku publicznego

§ 7.
1. Fundacja prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rzecz ogółu społeczności jako działalność pożytku publicznego. Działalność ta jest wyłączną statutową działalnością Fundacji.

2. Fundacja realizuje swe cele poprzez prowadzenie działalności nieodpłatnej i odpłatnej.

3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.

§ 8.
1. Fundacja nie ma prawa podejmowania działań polegających na:

1. udzielaniu pożyczek lub zabezpieczaniu zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz osób, z którymi członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,

2. przekazywaniu majątku Fundacji na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3. wykorzystywaniu majątku na rzecz członków Rady Fundacji, członków Zarządu Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4. zakupie na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Rady Fundacji, Zarządu Fundacji lub pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie.

§ 9.
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.

Majątek i dochody Fundacji

§ 10.
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie …. zł (np. jeden tysiąc złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.

§ 11.
1. Działalność Fundacji finansowana jest ze środków pochodzących m.in. z:

a) majątku własnego Fundacji;
b) spadków, zapisów, darowizn, dotacji, subwencji i innego rodzaju przysporzeń majątkowych, poczynionych na rzecz Fundacji przez krajowe i zagraniczne osoby fizyczne i prawne;
c) wpływów ze zbiórek i imprez publicznych organizowanych przez Fundację na podstawie odpowiednich zezwoleń;
d) oprocentowania rachunków bankowych i lokat, z zysków ze sprzedaży i posiadania obligacji skarbowych skarbu państwa;
e) zaciągania pożyczek;
f) przychodów z odpłatnej działalności statutowej;
g) nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na rzecz Fundacji przez sąd.

2. Dochodów z działalności gospodarczej Fundacji:
10.11.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu
10.12.Z - Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu
10.13.Z - Produkcja wyrobów z mięsa, włączając wyroby z mięsa drobiowego
10.20.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków
10.31.Z - Przetwarzanie i konserwowanie ziemniaków
10.32.Z - Produkcja soków z owoców i warzyw
10.39.Z - Pozostałe przetwarzanie i konserwowanie owoców i warzyw
10.41.Z - Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych
10.51.Z - Przetwórstwo mleka i wyrób serów
10.52.Z - Produkcja lodów
10.61.Z - Wytwarzanie produktów przemiału zbóż
10.62.Z - Wytwarzanie skrobi i wyrobów skrobiowych
10.71.Z - Produkcja pieczywa; produkcja świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.72.Z - Produkcja sucharów i herbatników; produkcja konserwowanych wyrobów ciastkarskich i ciastek
10.73.Z - Produkcja makaronów, klusek, kuskusu i podobnych wyrobów mącznych
10.82.Z - Produkcja kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych
10.84.Z - Produkcja przypraw
10.85.Z - Wytwarzanie gotowych posiłków i dań
10.86.Z - Produkcja artykułów spożywczych homogenizowanych i żywności dietetycznej
10.89.Z - Produkcja pozostałych artykułów spożywczych, gdzie indziej niesklasyfikowana

11.02.Z - Produkcja win gronowych
11.05.Z - Produkcja piwa

18.11.Z - Drukowanie gazet
18.12.Z - Pozostałe drukowanie
18.13.Z - Działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku
18.14.Z - Introligatorstwo i podobne usługi
18.20.Z - Reprodukcja zapisanych nośników informacji

32.30.Z - Produkcja sprzętu sportowego
32.40.Z - Produkcja gier i zabawek

46.31.Z - Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw
46.32.Z - Sprzedaż hurtowa mięsa i wyrobów z mięsa
46.33.Z - Sprzedaż hurtowa mleka, wyrobów mleczarskich, jaj, olejów i tłuszczów jadalnych
46.34.A - Sprzedaż hurtowa napojów alkoholowych
46.34.B - Sprzedaż hurtowa napojów bezalkoholowych
46.36.Z - Sprzedaż hurtowa cukru, czekolady, wyrobów cukierniczych i piekarskich
46.37.Z - Sprzedaż hurtowa herbaty, kawy, kakao i przypraw
46.38.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałej żywności, włączając ryby, skorupiaki i mięczaki
46.39.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
46.41.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów tekstylnych
46.42.Z - Sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia

47.11.Z - Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych
47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach
47.21.Z - Sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.22.Z - Sprzedaż detaliczna mięsa i wyrobów z mięsa prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.23.Z - Sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.24.Z - Sprzedaż detaliczna pieczywa, ciast, wyrobów ciastkarskich i cukierniczych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.25.Z - Sprzedaż detaliczna napojów alkoholowych i bezalkoholowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.26.Z - Sprzedaż detaliczna wyrobów tytoniowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.29.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie
55.10.Z - Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
55.30.Z - Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
55.90.Z - Pozostałe zakwaterowanie

56.10.A - Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
56.10.B - Ruchome placówki gastronomiczne
56.21.Z - Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)
56.29.Z - Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
56.30.Z - Przygotowywanie i podawanie napojów

58.11.Z - Wydawanie książek
58.12.Z - Wydawanie wykazów oraz list (np. adresowych, telefonicznych)
58.13.Z - Wydawanie gazet
58.14.Z - Wydawanie czasopism i pozostałych periodyków
58.19.Z - Pozostała działalność wydawnicza
58.21.Z - Działalność wydawnicza w zakresie gier komputerowych
58.29.Z - Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania


59.11.Z - Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.12.Z - Działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi
59.13.Z - Działalność związana z dystrybucją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
59.14.Z - Działalność związana z projekcją filmów
59.20.Z - Działalność w zakresie nagrań dźwiękowych i muzycznych

63.11.Z - Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność
63.12.Z - Działalność portali internetowych
63.91.Z - Działalność agencji informacyjnych
63.99.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana

78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej
78.30.Z - Pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników

85.10.Z - Wychowanie przedszkolne
85.20.Z - Szkoły podstawowe
85.31.A – Gimnazja
85.31.B - Licea ogólnokształcące
85.31.C - Licea profilowane
85.32.A – Technika
85.32.B - Zasadnicze szkoły zawodowe
85.32.C - Szkoły specjalne przysposabiające do pracy
85.41.Z - Szkoły policealne
85.42.A - Zakłady kształcenia nauczycieli i kolegia pracowników służb społecznych
85.42.B - Szkoły wyższe
85.51.Z - Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
85.52.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu
85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.59.A - Nauka języków obcych
85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane
85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację

 
96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

3. Fundacja może importować i eksportować towary i usługi.
4. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.

5. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami prawa dewizowego.

§ 12.
1. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa ewentualne długi spadkowe.

2. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów. Darczyńca, przekazując Fundacji środki majątkowe, może zastrzec, że środki te mają być przeznaczone na określony rodzaj działalności Fundacji. Zarząd Fundacji może nie przyjąć tego warunku. W takim wypadku Fundacja zwraca darczyńcy przekazane przez niego środki. Jeżeli przekazaniu środków nie towarzyszy określenie celu ich wykorzystania, Fundacja może przeznaczyć je na dowolny cel statutowy.
§ 13.
1. Władzami fundacji są:

- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.

2. Członkowie Rady mogą wykonywać swe funkcje w Radzie przez pełnomocnika ustanowionego w formie pisemnej.

3. Członkowie Rady:
a) nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Rada Fundacji

§ 14.
1. Rada jest organem kontrolnym i opiniującym Fundacji.

2. Rada składa się z dwóch do pięciu członków i jest wybierana na pięcioletnią kadencję.

3. Funkcję członka Rady można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

4. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady oraz może wybrać Wiceprzewodniczącego. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady. Rada może odwołać zarówno Przewodniczącego, jak i Wiceprzewodniczącego w dowolnym czasie.

5. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Fundator może pełnić funkcję członka Rady.

6. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.

7. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt 1)-3) okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Rady albo powodują utratę zaufania do danego członka Rady, odwołanie członka Rady, i przez to pozbawienie go członkostwa w Radzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. W głosowaniu nie bierze udziału członek Rady, którego głosowanie dotyczy.

8. Członkostwo w Radzie wygasa na skutek:
1) dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Przewodniczącego Rady;
2) sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych;
3) śmierci członka.

9. W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania przez członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.

§ 15.
1. Rada może zaprosić do stałego udziału w swych pracach osoby fizyczne lub pełnomocników osób prawnych, które dokonały znaczących wpłat na rzecz Fundacji lub w inny, szczególny sposób przyczyniły się do jej rozwoju bądź położyły szczególne zasługi dla realizacji celów zbieżnych z celami statutowymi Fundacji. Osoby te są honorowymi członkami Rady - którzy tworzą Honorową Radę Fundacji.

2. Honorowi członkowie Rady mogą uczestniczyć w jej posiedzeniach z głosem doradczym.

§ 16.
1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.

2. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu, zgłoszony na piśmie. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia Rady przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał - zwykłą większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

4. Posiedzenie Rady może być zwołane w trybie nadzwyczajnym z inicjatywy Zarządu bądź na pisemny wniosek Przewodniczącego lub przynajmniej dwóch jej członków dla rozpatrzenia sprawy o szczególnym charakterze.

5. Nadzwyczajne posiedzenie Rady winno być zwołane nie później niż w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wniosku.

6. Każdy z członków zwyczajnych Rady dysponuje 1 głosem.

7. Posiedzeniom Rady przewodniczy Przewodniczący.

8. W sytuacji niecierpiącej zwłoki, jeżeli zwołanie posiedzenia Rady nie jest możliwe, Przewodniczący Rady może zarządzić głosowanie pisemne nad projektem uchwały, rozsyłając projekt członkom zwyczajnym Rady. Uchwała w trybie głosowania pisemnego może zapaść tylko w przypadku jednomyślności wszystkich członków Rady.

§ 17.
Do zadań Rady należy w szczególności:

1. Nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji.
2. Zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności i bilansu oraz udzielanie Zarządowi absolutorium.
3. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu.
4. Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.
5. Przyznawanie honorowego członkostwa Rady.
6. Dokonywanie zmian w statucie Fundacji.
7. Zatwierdzanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 18.
Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
1. Żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji.
2. Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji.

Zarząd Fundacji

§ 19.
1. W skład Zarządu wchodzi od trzech do pięciu osób, w tym Prezesa powoływanych przez Radę na pięcioletnią kadencję.

2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.

3. Pierwszy skład Zarządu powołuje Fundator. Następnych członków Zarządu  na miejsce osób, które przestały pełnić funkcję lub dla rozszerzenia składu Zarządu powołuje swą decyzją Rada.

4. Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku:

a) złożenia rezygnacji, zgłoszonej pisemnie do Przewodniczącego Rady;
b) śmierci;
c) odwołania zgodnie z ust. 5 poniżej.

5. Zarząd w całości lub poszczególni członkowie Zarządu są odwoływani przez Radę przed upływem kadencji w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów. Odwołanie następuje w przypadku:

a) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji;
b) nienależytego wypełniania funkcji członka Zarządu;
c) istotnego naruszenia postanowień niniejszego Statutu;
d) zaistnienia przyczyn innych niż wymienione powyżej.

6. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w szczególności zaistnienia innych niż wskazane w ust. 5 pkt a)-d) okoliczności, które uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez członka Zarządu albo powodują utratę zaufania do danego członka Zarządu, odwołanie członka Zarządu i przez to pozbawienie go członkostwa w Zarządzie, może nastąpić w wyniku uchwały podjętej bezwzględną większością głosów przez Radę.

§ 20.
1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. Pracami Zarządu kieruje Prezes.
1a. Na czynności przekraczające kwotę 10 000 zł wymagana jest zgoda Rady.

2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:

a) uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działania Fundacji oraz planów finansowych;
b) uchwalanie regulaminów;
c) sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji;
d) dokonywanie wyboru przedsięwzięć i projektów realizowanych i wspieranych przez Fundację w celu osiągania jej celów statutowych zgodnie z misją Fundacji, programami działalności, Statutem, oraz aktualnie obowiązującym prawem;
e) ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji;
f) podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów;
g) przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji;
h) udzielania pełnomocnictw;
i) tworzenie i organizowanie biura Fundacji oraz niezbędnych stałych lub doraźnych jednostek i komórek organizacyjnych wraz z nadaniem regulaminu organizacyjnego i określenie zasad i zakresu działania;
j)  występowanie z wnioskiem w kwestii połączenia z inna fundacją lub likwidacji Fundacji.

§ 21.
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej raz w roku.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o terminie drogą elektroniczną. Istnieje możliwość przeprowadzenia posiedzenia przy użyciu komunikatorów internetowych.

3. Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał - zwykłą większością głosów jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa Zarządu.

4. Zarząd zobowiązany jest corocznie przedkładać Radzie roczne sprawozdanie z działalności Fundacji oraz sprawozdanie finansowe (bilans).

Sposób reprezentacji

§ 22.
1. Oświadczenia woli w imieniu Zarządu składać może: Prezes Zarządu samodzielnie, dwaj inni członkowie Zarządu łącznie.
2. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji w zakresie umocowania może składać osoba upoważniona przez Zarząd.
3. Oświadczenia składane Fundacji może przyjmować jednoosobowo członek zarządu lub pełnomocnik Fundacji.

Zmiana Statutu

§ 23.
Zmian w statucie Fundacji dokonuje jednomyślnie Rada. Zmiany statutu nie mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.

Połączenie z inną fundacją

§ 24.
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.

§ 25.
1. W sprawach połączenia z inną Fundacją decyzję podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

Likwidacja Fundacji

§ 26.
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.

§ 27.
Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd, przy czy jego decyzje zapadają większością 2/3 głosów przy obecności wszystkich członków, w tym Prezesa, i dla swej skuteczności wymagają zatwierdzenia przez Radę.

§ 28.
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.


Tekst przyjęty uchwałą Zarządu z dn. ….. za zgodą Rady.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 15:11
Wrzuciłam statut na obecny moment. Moja prośba - przeczytajmy to, co jest obecnie. I nie dodawajmy na siłę czegoś co jest w statucie innej fundacji. Można się wzorować, ale raczej całościowo. Zmiana roli fundatora jest możliwa oczywiście, ale wiąże się ze zmianą reszty kompetencji. Podkreślałam od początku, że jak sobie fundator pościeli tak się wyśpi, bo może pozostać tylko dobrym duchem całego przedsięwzięcia. Lecz jak wiadomo kapitał początkowy fundacji jest symboliczny, więc warto wziąć pod uwagę również inne osoby, które się zaangażują w tą działalność (i tu nie mam na myśli wyłącznie otrzymania medalu honorowego) - toteż być może obecne rozwiązanie jest odpowiednie. Wydaje mi się, że nie ma miny (chociaż to się pewnie okaże za dwa czy trzy lata). Zmieniłam sposób reprezentacji - pierwotny zakładał minimalną działalność przez dwa lata do czasu uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego, więc przy minimalnych środkach i dla wygody rozsianych po Polsce członkach Zarządu wystarczał. Moja wizja była też taka, że w tym czasie się poznamy bardziej i będziemy mogli wykuć jakąś ostateczną wizję funkcjonowania fundacji (w tym związaną z prowadzeniem przyszłej działalności gospodarczej).
Na obecny moment chciałabym oficjalnie "abdykować". Poddałam pomysł, który się spodobał, analizowany jest statut i fundacja powstanie. Natomiast nie jest sytuacją wygodną dla nikogo by Prezes Zarządu znajdował się gdzieś w Polsce z dala od siedziby, co będzie utrudnieniem ze względu na jej funkcjonowanie, składanie oświadczeń woli itd. Zobowiązałam się do opieki prawnej, prezesura natomiast spadła na mnie niejako z zaskoczenia. Myślę, że warto rozważyć inną kandydaturę.  Kochani, chętnie się spotkam z Wami w Oazie i wypiję wspólnie w gronie biosłonejskim niejedną miksturę :). Natomiast stanowisko Prezesa jest do wzięcia.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 08-02-2012, 15:21
Umknęło mi  jeszcze jedno: oczywiście może być więcej fundatorów. Wtedy trzeba w akcie notarialnym określić który z nich jaki majątek przeznaczył na jej funkcjonowanie (minimum w sumie 1000 zł gdy ma być prowadzona działalność gospodarcza). Jeśli fundatorów ma być więcej bardziej odpowiednie wydaje mi się  obecne rozwiązanie - czyli aby członkami Rady byli sami fundatorzy na początek. Mistrzu - nie ma pośpiechu. Warto się nad tym zastanowić, bo jest Pan osobą spajającą pomysł, oprócz tego, że fundatorem lub jednym z dwóch powiedzmy. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Obecne kompetencje Rady i tak są szerokie poza wszystkim.

§ 17.
Do zadań Rady należy w szczególności:

1. Nadzór i kontrola nad działalnością Fundacji w szczególności kontrola stanu majątkowego Fundacji.
2. Zatwierdzanie rocznych sprawozdań Zarządu z działalności i bilansu oraz udzielanie Zarządowi absolutorium.
3. Powoływanie i odwoływanie członków Zarządu w tym Prezesa Zarządu.
4. Podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków Zarządu i ustalanie ich wynagrodzenia.
5. Przyznawanie honorowego członkostwa Rady.
6. Dokonywanie zmian w statucie Fundacji.
7. Zatwierdzanie decyzji o połączeniu z inną fundacją lub likwidacji Fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 09-02-2012, 10:19
Co zaś się tyczy roli Fundatora - Mistrzu poruszaliśmy tą kwestię. Wybrałam opcję, którą Pan sam obrał. Można ją zmienić na taką jaką ma Anna Dymna w swojej fundacji. Tu jest dowolność, bo właściwie rola fundatora kończy się z momentem ufundowania fundacji, czyli podpisania aktu notarialnego.

Czy Mistrz nie powinien mieć zagwarantowanego w Statucie nadzoru nad Radą Fundacji?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 09-02-2012, 11:29
Co zaś się tyczy roli Fundatora - Mistrzu poruszaliśmy tą kwestię. Wybrałam opcję, którą Pan sam obrał. Można ją zmienić na taką jaką ma Anna Dymna w swojej fundacji. Tu jest dowolność, bo właściwie rola fundatora kończy się z momentem ufundowania fundacji, czyli podpisania aktu notarialnego.
Czy Mistrz nie powinien mieć zagwarantowanego w Statucie nadzoru nad Radą Fundacji?

Mistrz jako Fundator może być członkiem Rady i z tej pozycji mieć nadzór zarówno nad Radą jak i Zarządem Fundacji.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 09-02-2012, 11:55
Cytat
Mistrz jako Fundator może być członkiem Rady i z tej pozycji mieć nadzór zarówno nad Radą jak i Zarządem Fundacji.
Można dodać ewentualnie zapis o głosie decydującym np. w Radzie. Ale tu się powinien wypowiedzieć Mistrz.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 09-02-2012, 12:02
Można dodać ewentualnie zapis o głosie decydującym np. w Radzie. Ale tu się powinien wypowiedzieć Mistrz.
Z różnych względów, taki zapis powinien być w Statucie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 09-02-2012, 12:21
Cytat
Z różnych względów, taki zapis powinien być w Statucie.

Może się znaleźć, jednak trzeba też spojrzeć dalekosiężnie i odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy fundacja ma istnieć także w przypadku braku Fundatora (może to zabrzmi brutalnie, ale trzeba to rozważyć).
Statut Fundacji Anny Dymnej nie przewiduje w takiej sytuacji dalszego funkcjonowania (likwidacja i przekazanie majątku na rzecz Fundacji Brata Alberta). Tak też skonstruowane jest powoływanie i odwoływanie członków organów - że tak powiem "fundatoro-centrycznie". Więc jeśli fundacja ma być czymś ponadczasowym i trwać niezależnie od czynnika ludzkiego - można dodać kompetencje Fundatora, ale też wtedy przewidzieć dalsze funkcjonowanie w przypadku jego braku. Obecny statut jest skonstruowany w tym kierunku - wspomniane jest w nim, że pierwsze władze powołuje Fundator, co oznacza, że dalej to się toczy "samoistnie" - tzn. wg przewidzianych procedur kto kogo wybiera i na jak długo. Zasadnicze uprawnienia w tej kwestii ma Rada, w tym i Fundator, bo w naszym przypadku zasiada we władzach Rady.
Oczywiście niewykluczone jest dodanie dodatkowych uprawnień dla Fundatora, jeśli takie chce mieć


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 09-02-2012, 12:30
Może się znaleźć, jednak trzeba też spojrzeć dalekosiężnie i odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy fundacja ma istnieć także w przypadku braku Fundatora (może to zabrzmi brutalnie, ale trzeba to rozważyć).

Oczywiście niewykluczone jest dodanie dodatkowych uprawnień dla Fundatora, jeśli takie chce mieć


Losy Fundacji, w takim przypadku, powinien rozstrzygnąć testament Fundatora. Póki co, Fundator powinien mieć pełną kontrole nad Fundacją.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 09-02-2012, 20:08
Cytat
Losy Fundacji, w takim przypadku, powinien rozstrzygnąć testament Fundatora.

Nie mylmy dwóch rzeczy: ustanowienia fundacji w testamencie i ustanowienia fundacji za życia fundatora. Dalsze funkcjonowanie w tej drugiej opcji zależy od statutu.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 09-02-2012, 20:10
Jeśli ma być prowadzona działalność gospodarcza to może warto dodać takie zapisy:
4. Fundacja może posiadać oddziały zamiejscowe oraz tworzyć jednostki organizacyjne, w tym własne zakłady produkcyjne, usługowe i handlowe. (do paragrafu 3)

oraz kolejny paragraf
1. Dla prowadzenia działalności gospodarczej służącej realizacji celów statutowych
Fundacji tworzy się – zgodnie z zasadami określonych w przepisach o prowadzeniu
przez Fundację działalności gospodarczej – wyodrębnione organizacyjnie i finansowo zakłady.
2. Zakłady są jednostkami organizacyjnymi Fundacji i podlegają Zarządowi Fundacji.
3. Kierownika Zakładu powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji.
4. Kierownik Zakładu jest kierownikiem Zakładu Pracy w rozumieniu kodeksu pracy.
5. Zakres działania zakładu oraz zakres uprawnień i obowiązków osób kierujących
zakładem określa regulamin organizacyjny zakładu ustalony przez Zarząd Fundacji.

Gdyby wizja działalności była jasno sprecyzowana byłoby łatwiej już na tym etapie zdecydowanie, zapisy statutu byłyby też bardziej zwięzłe.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 09-02-2012, 23:05
Cytat
Losy Fundacji, w takim przypadku, powinien rozstrzygnąć testament Fundatora.

Nie mylmy dwóch rzeczy: ustanowienia fundacji w testamencie i ustanowienia fundacji za życia fundatora. Dalsze funkcjonowanie w tej drugiej opcji zależy od statutu.
Nie mylimy. Chodziło o ustanowienie osoby z decydującym głosem w Radzie Fundacji, po śmierci Fundatora.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 10-02-2012, 11:02
Cytat
Nie mylimy. Chodziło o ustanowienie osoby z decydującym głosem w Radzie Fundacji, po śmierci Fundatora.

To jest możliwe, ale w statucie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Poziomek 14-02-2012, 01:41
Ola poprosiła mnie o sprawdzenie statutu od strony podatkowej.

1.
Obawiam się, że zwolnienie podatkowe nie będzie możliwe, jeśli Fundacja ma produkować wino i piwo.
Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1a u.p.d.o.p. zwolnienie podatkowe dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:
1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego

2.
Niezrozumiały jest paragraf 7 jeżeli statut przewiduje działalność gospodarczą i to bardzo szeroką.

3.
Finansowanie Fundacji z nawiązek i świadczeń zasądzonych przez sąd wymaga ściślejszego wykazu metod osiągania celów statutowych Fundacji, aby Fundacja mogła być wpisana na listę Ministerstwa Sprawiedliwości organizacji uprawnionych do otrzymywania nawiązek.

Niestety na statutach nie znam się za dobrze, ponieważ w księgowości nie zajmuję się takimi sprawami. To powinien sprawdzić doświadczony prawnik.



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 14-02-2012, 01:54
No, nareszcie po okresie stagnacji coś się zaczyna klarować.

Z przyjemności informuję, że nowym prezesem Fundacji Biosłone został Darek Machowski.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 14-02-2012, 07:41
A kto był poprzednio prezesem?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 14-02-2012, 08:12
Ten co abdykował.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 14-02-2012, 08:25
Aaaa, tamten, to już wiem. A fundacja już powstała, że ma prezesa?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 14-02-2012, 12:43
Cytat
2.
Niezrozumiały jest paragraf 7 jeżeli statut przewiduje działalność gospodarczą i to bardzo szeroką.

Statut powstawał na trochę innych założeniach, które z czasem się zmieniły. Pytanie, czy fundacja będzie prowadziła jakąś nieodpłatną działalność czy tylko odpłatną?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 14-02-2012, 12:45
Cytat
Finansowanie Fundacji z nawiązek i świadczeń zasądzonych przez sąd wymaga ściślejszego wykazu metod osiągania celów statutowych Fundacji, aby Fundacja mogła być wpisana na listę Ministerstwa Sprawiedliwości organizacji uprawnionych do otrzymywania nawiązek.

Co masz na myśli, mówiąc o metodach?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 14-02-2012, 12:46
Cytat
Aaaa, tamten, to już wiem. A fundacja już powstała, że ma prezesa?
zanim powstała już miała :). "Prezeska" poza tym brzmiała jakoś nie z tej epoki.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 14-02-2012, 14:04
Cytat
1. Obawiam się, że zwolnienie podatkowe nie będzie możliwe, jeśli Fundacja ma produkować wino i piwo.Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1a u.p.d.o.p. zwolnienie podatkowe dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego

W takim razie wyrzucamy.

Cytat
Pytanie, czy fundacja będzie prowadziła jakąś nieodpłatną działalność czy tylko odpłatną?

Jedno nie wyklucza drugiego.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Poziomek 14-02-2012, 21:33
Cytat
Finansowanie Fundacji z nawiązek i świadczeń zasądzonych przez sąd wymaga ściślejszego wykazu metod osiągania celów statutowych Fundacji, aby Fundacja mogła być wpisana na listę Ministerstwa Sprawiedliwości organizacji uprawnionych do otrzymywania nawiązek.

Co masz na myśli, mówiąc o metodach?

Cytuję komentarz doradcy podatkowego

Prawo wpisania do wykazu Ministra Sprawiedliwości i otrzymywania nawiązek oraz świadczeń pieniężnych musi wynikać zarówno z prowadzonej faktycznie działalności, jak i zapisów statutowych.


Wskazówki w tym zakresie można znaleźć w wyroku WSA w Warszawie z 29 października 2007 r. (Sygn. akt IV SA/Wa 1627/07).

W ocenie Sądu należy uznać, że kryteria uprawniające organizację wnioskującą o wpis do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości są enumeratywnie wskazane w treści przytoczonych powyżej przepisów kodeksu karnego. Zdaniem Sądu nie ulega wątpliwości, iż podmiot wnioskujący o dokonanie wpisu do wykazu instytucji, organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń, o których mowa w art. 47 i art. 49 kodeksu karnego, zobowiązany jest wykazać, iż jego podstawowe cele statutowe są bezpośrednio związane z ochroną dóbr enumeratywnie wymienionych w art. 47 i art. 49 k.k. W świetle analizowanych przepisów kodeksu karnego strona ma wykazać, iż jej podstawowym zadaniem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, środowiska, udzielaniem bezpośredniej pomocy ofiarom wypadków komunikacyjnych, czy też działaniem na inny cel społeczny, bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem. Wynikać ma to expressis verbis tylko i wyłącznie z jednoznacznych w tym względzie zapisów statutu danej organizacji, nie zaś z jej prowadzonej de facto działalności, czy też innych pozastatutowych deklaracji i zobowiązań składanych publicznie (np. na stronach internetowych, na zebraniach członków, na seminariach, itp.).

Powołane orzeczenie jest interesujące, gdyż zawiera analizę statutu stowarzyszenia, które zdaniem sądu nie miało prawa uzyskania wpisu do wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. Stowarzyszenie, starając się o wpis do wykazu, wprowadziło do statutu wiele haseł, które wskazywały, że celem stowarzyszenia jest ogólne propagowanie postaw obywatelskich i wiedzy o bezpieczeństwie, czy też przeciwdziałanie patologiom społecznym. W swoim statucie umieściło jako cele np:

l inicjowanie, rozwijanie i propagowanie postaw oraz działań sprzyjających poprawie stanu powszechnego bezpieczeństwa i najszerzej pojętego bezpieczeństwa obywateli oraz ich mienia, a także przeciwdziałających wszelkiej patologii społecznej powodującej zagrożenie dla tego bezpieczeństwa;

l wspieranie merytoryczne, organizacyjne i rzeczowe wszelkich podmiotów podejmujących jakiekolwiek działania dotyczące problematyki prawa, jak również problematyki bezpieczeństwa powszechnego i indywidualnego obywateli oraz ich mienia, czy też podejmowanie interwencji i reprezentowanie obywateli oraz ich organizacji wobec ustawowych organów władzy i administracji państwowej, samorządowej.

Zdaniem sądu nie były to jednak cele, o których mówi k.k., czyli bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, środowiska, udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych lub inne cele społeczne bezpośrednio związane z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem.

Poprawne zapisy statutowe uprawniające do wpisu

Najprostszy sposób poprawnej w tym zakresie konstrukcji zapisów statutowych to unikanie ogólnikowych haseł. „Zapis ogólny” to przy konstrukcji takich dokumentów jak statut często stosowana metoda. Jej celem jest objęcie mocą statutu jak największej liczby możliwych obszarów rzeczywistości, w których mogłoby działać stowarzyszenie. Prowadzi to często do sytuacji odwrotnej od intencji - uniemożliwia stowarzyszeniu prowadzenie działalności. Powołany powyżej statut stowarzyszenia, który oceniał WSA w Warszawie, zawierał np. taki zapis: Stowarzyszenie bierze udział w każdej fazie postępowania przygotowawczego, procesowego i wykonawczego prowadzonego na podstawie prawa karnego, administracyjnego i innych gałęzi prawa dla ochrony interesu społecznego, wymiaru sprawiedliwości lub ważnego interesu indywidualnego obywateli, w tym również ochrony wolności i praw człowieka i obywatela w zgłoszonym przypadku domniemanego czy rzeczywistego zagrożenia tych interesów.

Ta bardzo rozbudowana formuła miała prawdopodobnie umożliwić uczestniczenie w każdej sprawie sądowej, w której następowało naruszenie wartości chronionych przez członków stowarzyszenia. Być może jej autor uznał, że mieści się w niej np. pomaganie ofiarom wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców w prowadzeniu ich spraw karnych. WSA uznał, że taki zapis nie oznacza, że podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na cele bezpośrednio związane z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. A wystarczyłoby zastąpić zwrot ogólny opisem konkretnych działań, by stowarzyszenie miało szansę na wpis.

W statucie należy też wykazać, że dany cel statutowy, pozwalający uzyskać nawiązki, ma charakter podstawowy. Często w statutach stowarzyszenia jest wymienionych kilkadziesiąt celów statutowych i nie wiadomo, które z nich mają charakter celu podstawowego.

Nie zawsze uzyska się możliwość wpisu do wykazu poprzez przepisanie do statutu treści art. 47 i art. 49 k.k. - to kolejna powszechnie stosowania metoda. Jest to poprawny sposób konstrukcji statutu, ale pod jednym warunkiem. W statucie wskazuje się nie tylko cele statutowe organizacji, ale także metody realizacji tych celów. I właśnie organizacja musi wykazać, w jaki sposób zamierza realizować cele opisane w statucie (i przepisane z k.k.). Najprościej zrobić to poprzez umieszczenie w statucie punktu, w którym zostanie opisane, na co zostaną wydane pieniądze pozyskane z nawiązek. Na ich otrzymanie będzie miał duże szanse podmiot, który zadeklaruje w statucie konkretne przedmioty lub usługi, które nabędzie i wykorzysta dla realizacji celów stawianych przez k.k. podmiotom otrzymującym nawiązki.

Przykładem jest zapis, w którym organizacja zadeklaruje, że kwoty z nawiązek wykorzysta do zakupu sprzętu, który jest niezbędny przy niesieniu pomocy osobom uwięzionym w samochodzie po wypadku i sprzęt ten zostanie przekazany jednostkom wzywanym do pomocy ofiarom tego typu wypadków. Wadą takiego sposobu konstrukcji statutu jest ryzyko konieczności częstej zmiany zapisów statutu w przypadkach zmian sposobu prowadzenia działalności prospołecznej.

Warto też pamiętać, że zobowiązania zawarte w statucie należy traktować poważnie i umieszczać w statucie tylko takie działania, które stowarzyszenie rzeczywiście może wykonać. Fundacje i stowarzyszenia, które otrzymały nawiązki lub opisane powyżej świadczenia pieniężne, są obowiązane do sporządzania i przekazywania Ministrowi Sprawiedliwości rocznych sprawozdań dotyczących wykorzystania tych środków. Minister Sprawiedliwości może zlecić kontrolę zgodności z prawdziwym stanem danych zawartych w sprawozdaniu. Ocenie Ministra Sprawiedliwości podlega również celowość i gospodarność wydatkowania przez te podmioty otrzymanych środków. W przypadku stwierdzenia, że instytucja, stowarzyszenie, fundacja lub organizacja społeczna wykorzystały środki finansowe np. z nawiązek niezgodnie z ich przeznaczeniem lub nie wyodrębniły tych środków w ewidencji księgowej, Minister Sprawiedliwości wykreśla, w drodze decyzji administracyjnej, ten podmiot z wykazu, o którym mowa w art. 49a § 2 k.k.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 15-02-2012, 02:16
Cytat
W statucie wskazuje się nie tylko cele statutowe organizacji, ale także metody realizacji tych celów. I właśnie organizacja musi wykazać, w jaki sposób zamierza realizować cele opisane w statucie (i przepisane z k.k.). Najprościej zrobić to poprzez umieszczenie w statucie punktu, w którym zostanie opisane, na co zostaną wydane pieniądze pozyskane z nawiązek. Na ich otrzymanie będzie miał duże szanse podmiot, który zadeklaruje w statucie konkretne przedmioty lub usługi, które nabędzie i wykorzysta dla realizacji celów stawianych przez k.k. podmiotom otrzymującym nawiązki.


Czy Fundacja Biosłone jest w stanie spełnić ten warunek i czy będzie miała w swym zakresie działania takie konkretne przedmioty lub usługi, które dawałyby szansę  na pozyskanie tych nawiązek. Co konkretnie miałoby to być, proszę podać przykłady, które mogłyby się mieścić w zakresie działania naszej fundacji?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 15-02-2012, 10:15
Cytat
Pytanie, czy fundacja będzie prowadziła jakąś nieodpłatną działalność czy tylko odpłatną?

Jedno nie wyklucza drugiego.

Tylko czy w takim zakresie?
3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 15-02-2012, 10:18
Cytat
Co konkretnie miałoby to być, proszę podać przykłady, które mogłyby się mieścić w zakresie działania naszej fundacji?

To jest pytanie do Mistrza i konkretyzacja działań fundacji zanim ona powstanie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Jacek 16-02-2012, 00:20
A zdąży powstać do momentu kiedy trzeba będzie w tym roku zdecydować komu oddać swój tłusty 1%? ;)


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 16-02-2012, 00:27
Cytat
Co konkretnie miałoby to być, proszę podać przykłady, które mogłyby się mieścić w zakresie działania naszej fundacji?

To jest pytanie do Mistrza i konkretyzacja działań fundacji zanim ona powstanie.
Kiedy ja się na tym nie za bardzo znam. Prawdę mówiąc w ogóle.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 16-02-2012, 09:33
Tylko czy w takim zakresie?
3. W zakres działalności nieodpłatnej wchodzi:

1) wskazywanie metod, inspirowanie oraz podejmowanie praktycznych działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, w szczególności poprzez stosowanie naturalnych metod oczyszczania i wzmacniania organizmu;
2) prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, edukacyjnej i reklamowej w zakresie celów statutowych;
3) organizowanie i pomoc w organizacji konferencji naukowych, sympozjów, seminariów, spotkań, warsztatów i innych przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim sprzyjających celom Fundacji;
4) prowadzenie innych niezbędnych działań służących realizacji celów statutowych.

Mistrzu, Oli chodzi o to, czy wymienione wyżej rodzaje działalności (określone w podpunktach 1-4) fundacja będzie prowadzić nieodpłatnie.
Ważnym jest, na tym etapie, żeby określić co fundacja będzie robić nieodpłatnie a na czym będzie zarabiać.  To muszą być konkrety, np. nieodpłatnie to co wyżej (1-4).Odpłatnie/ w celach zarobkowych : to, to i to .


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 16-02-2012, 09:36
A zdąży powstać do momentu kiedy trzeba będzie w tym roku zdecydować komu oddać swój tłusty 1%? ;)

Aby można było przekazać 1% fundacji, to ona musi zostać zarejestrowana i potem działać przez dwa lata, po których zyskuje możliwość pozyskania 1% z pdof.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Andrzejkowy 16-02-2012, 09:52
Kiedy ja się na tym nie za bardzo znam. Prawdę mówiąc w ogóle.

A jak te sprawy widzi nowy prezes?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 16-02-2012, 10:06
W tej sprawie więcej do powiedzenia będzie mieć pan Grzegorz - drugi fundator.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 16-02-2012, 10:19
No więc powinni panowie (oraz inne osoby przewidziane przez Mistrza do Rady Fundacji i Zarządu) usiąść i nakreślić szkic działalności. To robimy nieodpłatnie - zrobić listę.
Działalność zarobkowa/gospodarcza to będzie to i to.  Na początek określić możliwe do wykonania, od jutra, działania i zaczynać. Potem działalność można rozwijać o dodatkowe firmy, oddziały czy rodzaje, które już są zapisane w określeniu działalności.
Myślę, że działalność nieodpłatna jest określona wystarczająco. Natomiast działalność odpłatna/gospodarcza wymaga nakreślenia sobie ramowego planu działania. I zaczynać, rejestrować i działać zarobkowo.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 16-02-2012, 15:30
Cytat
Natomiast działalność odpłatna/gospodarcza wymaga nakreślenia sobie ramowego planu działania. I zaczynać, rejestrować i działać zarobkowo.

Sytuacja na rynku jaka jest, każdy widzi ... ruszenie z działalnością gospodarczą to dość trudna sprawa, potrzebne jest stworzenie odpowiedniego zaplecza, a na to potrzeba pieniędzy, których póki co nie mamy. Jednym słowem, żeby nie było falstartu trzeba zacząć delikatnie i rozsądnie, licząc siły na zamiary. Myślę, że dość bezpiecznym, jak na początek przedsięwzięciem, byłby sklep internetowy, który sprzedawałby zdrową (prawdziwą) żywność i nie tylko żywność, byłoby to z korzyścią i dla fundacji i dla forumowiczów. Wymaga to jednak rozsądnego i powolnego tworzenia tak, aby nie wpuścić na rynek pod własną marką byle czego.  Myślę, że mogę polegać tu na własnym doświadczeniu, ponieważ przeszliśmy tę drogę od początku.
Można by jeszcze zająć się działalnością wydawniczą, czy to książek Pana Józefa, czy jakiś folderów reklamowych. Z książek na pewno byłyby pieniądze no i co istotne reklama naszej działalności, niestety na wydawnictwie się nie znam, może kto inny coś podpowie.
Ponadto Pan Prezes powinien jak najszybciej powołać resztę składu zarządu, wybrać takich ludzi, którzy chcieliby coś robić, niestety póki co wszystko nieodpłatnie, przynajmniej do momentu, kiedy fundacja nie stanie na nogi.
Aha, kolejna sprawa to cykl wykładów w przedszkolach czy szkołach, prelekcje co prawda nieodpłatnie, ale w zamian płatna reklama w radiu Biosłone, tu myślę, że każdy z nas na swoim terenie mógłby spróbować coś zorganizować.
To tak na szybko, co mi przyszło do głowy. Proszę o recenzje, mogą być krytyczne :)


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 16-02-2012, 16:39
Sytuacja na rynku jaka jest, każdy widzi ... ruszenie z działalnością gospodarczą to dość trudna sprawa, potrzebne jest stworzenie odpowiedniego zaplecza, a na to potrzeba pieniędzy, których póki co nie mamy. Jednym słowem, żeby nie było falstartu trzeba zacząć delikatnie i rozsądnie, licząc siły na zamiary. Myślę, że dość bezpiecznym, jak na początek przedsięwzięciem, byłby sklep internetowy, który sprzedawałby zdrową (prawdziwą) żywność i nie tylko żywność, byłoby to z korzyścią i dla fundacji i dla forumowiczów. Wymaga to jednak rozsądnego i powolnego tworzenia tak, aby nie wpuścić na rynek pod własną marką byle czego.  Myślę, że mogę polegać tu na własnym doświadczeniu, ponieważ przeszliśmy tę drogę od początku.

Sklep internetowy z dobrą żywnością - pomysł dobry. W związku z tym 2 pytania:
1. Sklep będzie działał pod marką  Fundacji Biosłone? Kto prowadzi sklep? (konkretnie) .Czy osoba prowadząca sklep z ramienia Fundacji jest z jakiegokolwiek innego tytułu ubezpieczona w Zus? Jakąś umowę z prowadzącym sklep fundacja musi nawiązać. Może to być umowa zlecenie (za symboliczne wynagrodzenie.
2. Czym będzie handlował sklep internetowy (wiem może handlować wszystkim, prócz alkoholu) Chodzi o to czy towary będą kupowane na rynku ogólnym czy będą to wyroby własne (jeśli tak to czyje?) Tu bowiem może być spory problem bo: jeśli sklep kupuje na rynku ogólnym i ma na to faktury to wszystko jest ok ale jeśli sprzedawane będą tzw. wyroby własne to czyje to będą wyroby? Jeśli od osób indywidualnych (rolników) to jest problem  bo nie można handlować żywnością bez atestu spożywczego tutaj zwanego HACCP i jest też problem z VAT (kupujesz bez Vat a sprzedajesz z Vat więc produkt drożeje i Vat jest do odprowadzenia  - ale to nie jest najgorsze, najgorszy, bo nie do przejścia jest HACCP).
Jednak nie ma się co zrażać bo problemy są zawsze  ale wszystko można rozwiązać i należy iść do przodu a nie bać się problemów.

Wydawnictwo. Czy Pan Słonecki oddaje, bez pardonu, Wydawnictwo Fundacji czy ma to być nowe Wydawnictwo?

Pan Prezes. Dopóki nie będzie  planu co robić, na początek to Prezes może tylko działać koncepcyjnie bo zarząd musi składać się z konkretnych ludzi do konkretnych zadań - na początek: Sklep, wydawnictwo (?), Zespół (jakoś to nazwać inaczej) do spraw wykładów szkoleń, prelekcji. Mamy więc dwa albo trzy rodzaje działalności na początek.

Moim zdaniem trzeba zamknąć sprawę statutu i zarejestrować fundację. To daje nam konkretne możliwości w podejmowaniu działań (Regon, NIP, KRS).


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 16-02-2012, 19:35
Klaro, mamy już zarysowany zakres działań. Jest to sklep, my jako Oaza jesteśmy w stanie to poprowadzić, sprawa wydawnictwa do decyzji Mistrza. Zdajemy sobie sprawę z problemów związanych z prowadzeniem takiego sklepu, może ktoś byłby chętny  do pomocy.
Nie możemy bazować na wyrobach własnych, czy też od rolników, bo to jak sama wspomniałaś HACCP, z tym nie ma żartów, bo to zdrowie, a czasem nawet życie ludzi. Wyszukamy i podejmiemy współpracę z małymi wytwórcami, którzy będą produkować dla nas, a posiadają niezbędne zezwolenia, a co ważne wystawią na to „papier”, trochę czasu na to trzeba poświęcić, czym to zepniemy, ale bierzemy to na siebie, ZUS też.
Jak jednak piszesz, nie ma co się zrażać, problemy są zawsze … 
Kolejnym pomysłem związanym z prelekcjami i szkoleniami dla najmłodszych jest napisanie bajki/bajek, wierszyków o zdrowiu, które propagowałyby naszą ideę i tutaj prośba do Margo, ponieważ ona ma w tym doświadczenie, może ktoś jescze byłby chętny.
Ludzi  do zarządu nie można werbować na siłę, bo tak nikt nie zechce pracować, może ktoś sam się zdeklaruje, bo to nie tylko funkcja, ale i mnóstwo roboty, przynajmniej ja tak to widzę.
Ja staram się ze swojej strony, jak najszybciej odpisywać na posty tak, aby statut został jak najszybciej dopięty.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Margo 16-02-2012, 20:41
Dobry pomysł i potrzebna rzecz. Przetrawię temat bajek i wierszy, które wymagają wygospodarowania więcej czasu. Fajnie też byłoby zaangażować kogoś do wykonania ilustracji do nich.
Tymczasem natomiast mogę na szubko przygotować jakieś zajęcia dla dzieci z rebusami, zagadkami, zabawami na temat zdrowia i albo pojechać do Was na dzień/dwa, albo przekazać w formie scenariusza dla kogoś, kto mógłby je przeprowadzić w Łodzi.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 16-02-2012, 23:04
Cytat
Wydawnictwo. Czy Pan Słonecki oddaje, bez pardonu, Wydawnictwo Fundacji czy ma to być nowe Wydawnictwo?
E tam, zaraz zrzec. Tu chodzi o wyjście z książkami za granicę.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kasia 17-02-2012, 00:33
Cytat
Jeśli by była taka wola i chęć pomocy głównie merytorycznej przez Mistrza to mógłbym zawiązać nową firmę, postarałbym się o to aby firmę ktoś dokapitalizował (np dotacja) bo potrzeba jest sporo pieniędzy na taki projekt - zwłaszcza na reklamę. Następnie bym proponował aby ta nowa firma:1. Stworzyła bazę witryn o zdrowiu i chorobach z różnymi materiałami, quizami, testami również płatnymi itp. 2. Stworzyła wiele ebooków o zdrowiu i chorobach i sprzedawała je w internecieWszystko to przetłumaczone na kilkanaście języków (przynajmniej tych europejskich).Fundacja by mogła wtedy zarabiać na przygotowaniu tych materiałów (strona merytoryczna) i np. miała by jakiś % zysku ze sprzedaży ebooków, testów "zdrowotnych" itp. Taki projekt by mocno rozreklamował ideę, a dodatkowo finansowo by ustawił fundację na wiele lat działania.
Czy propozycja jest nadal aktualna i możemy liczyć na działania z Twojej strony ?

Dobry pomysł i potrzebna rzecz. Przetrawię temat bajek i wierszy, które wymagają wygospodarowania więcej czasu. Fajnie też byłoby zaangażować kogoś do wykonania ilustracji do nich.
Tymczasem natomiast mogę na szubko przygotować jakieś zajęcia dla dzieci z rebusami, zagadkami, zabawami na temat zdrowia i albo pojechać do Was na dzień/dwa, albo przekazać w formie scenariusza dla kogoś, kto mógłby je przeprowadzić w Łodzi.

Dziękuję Małgosiu za zaangażowanie, szczegóły  będziemy ustalać razem z Machosiem. Jakby co, to Oaza służy swoją skromną bazą noclegową :)
Olu, jak daleko mamy  jeszcze do końca, co musisz jeszcze wiedzieć, aby zakończyć sprawę statutu.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Dymion 17-02-2012, 11:31
Cytat
Jeśli by była taka wola i chęć pomocy głównie merytorycznej przez Mistrza to mógłbym zawiązać nową firmę, postarałbym się o to aby firmę ktoś dokapitalizował (np dotacja) bo potrzeba jest sporo pieniędzy na taki projekt - zwłaszcza na reklamę. Następnie bym proponował aby ta nowa firma:1. Stworzyła bazę witryn o zdrowiu i chorobach z różnymi materiałami, quizami, testami również płatnymi itp. 2. Stworzyła wiele ebooków o zdrowiu i chorobach i sprzedawała je w internecieWszystko to przetłumaczone na kilkanaście języków (przynajmniej tych europejskich).Fundacja by mogła wtedy zarabiać na przygotowaniu tych materiałów (strona merytoryczna) i np. miała by jakiś % zysku ze sprzedaży ebooków, testów "zdrowotnych" itp. Taki projekt by mocno rozreklamował ideę, a dodatkowo finansowo by ustawił fundację na wiele lat działania.
Czy propozycja jest nadal aktualna i możemy liczyć na działania z Twojej strony ?

Może napiszę jak to wygląda z mojej strony, który wkracza tutaj niedawno i widzi pewne rzeczy z innej perspektywy. Trochę będzie długo ale może pewne rzeczy się przydadzą.

1. Problemem w bioslone jest przywództwo, a w zasadzie jego brak, przez co panuje spory chaos. Nie wiadomo tutaj zbytnio kto za co odpowiada, ogólnie jest spory burdel niestety zarówno na forum z podziałem wiedzy, materiałów (choćby to, że jako moderator za bardzo nie jest oddzielone to co jest dla wszystkich widoczne a to co dla osób z uprawnieniami), jak i jasnymi kompetencjami.
Ja wcześniej zadeklarowałem pomoc, miałem kilka pomysłów aby rozruszać, wypromować bioslone.

Jednak tu nawet ciężko znaleźć osoby do których trzeba się zwracać w różnych sprawach. Powinna być podstrona i czarno na białym wypisane osoby zarządzające pewnymi elementami bioslone, kontakt do nich itd. Chciałem pomóc z witryną, z optymalizacją, z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach bo to jest bardzo skuteczny kanał dotarcia do ludzi-niezbyt nachalny i może wiele dobrego tutaj wnieść. Nikt się nie zwraca do mnie w tych sprawach, pisałem do Mistrza o wizji i wyjściu bioslone na szersze wody ale też nie dostałem odpowiedzi. Do kogo mam pisać w tej sprawie? Kto daje dane do ftp, panelu admina drupala itp. Kto na to zezwala odgórnie. Takie rzeczy powinny być gdzieś wyjaśnione albo przynajmniej jasne zasady kto czym kieruje, co trzeba zrobić aby na jakąś range zasłużyć itp itd.

Ja dostałem moderatora w sumie za nic. Ok za kilka odpowiedzi na forum o chęci pomocy. To jednak nie powinno tak wyglądać, że bez sprawdzenia - przynajmniej zamienienia paru słów na privie z kimś z kadry zarządzającej daje się pierwszej lepszej osobie (mnie np) wejście do wszystkich działów, panelu admina forum itd. Ktoś kto jest oszołomem może takie rzeczy wykorzystać i narobić sporo problemów bioslone. Zaufanie jest ważne ale trzeba jakoś osoby do każdej funkcji weryfikować i wyznaczać jasne kompetencje, bo później zaczynają się problemy, waści na forum nawet wewnątrz kadry... a w konsekwencji odchodzą osoby. Pomijam tez sprawę rang, która też powinna być uporządkowana bo jakim np ja jestem moderatorem? Jak już to mogę pomagać w technicznych sprawach więc nie można tak ogólnie przydzielać rang bo to sieje zamęt.

2. Wiele pytań, problemów pojawia się przy osobach o małym stażu. Przez to jest znaczna potrzeba moderowania, odpisywania przez osoby czy ekspertów.
Powinno to być też jakoś posprzątane. Moja propozycja to zrobienie czytelnej ankiety dla każdego "młodego" lub starego, który chce uzyskać pomoc ale zbytnio nie dzieli się wiedzą całościową o swoim zdrowiu, przejściach i problemach. Może to być zrobione poprzez dział forum tak jak teraz "Wziąłem zdrowie..." ale tam trzeba dać jasne zasady:
- jak tytułować wątki aby wszystko było jasne, czytelne
- jakie dane należy przedstawić o sobie (konkrety kolejno do opisania w punktach)
- jak już ktoś się postara i napisze to wszystko to może zadawać pytania też kolejno w punktach.

Można to też zrobić na portalu głównym jako blogi użytkowników gdzie każdy by miał do wypełnienia pewne rzeczy.

To powinien być 1 etap dla każdego nowego, a jeśli by się miało wziąć ostro za reklamę bioslone to takie rzeczy to podstawa bo za chwilę będzie mega chaos przy większej liczbie użytkowników.

3. Kolejna sprawa to coś w rodzaju faq lub wiki - jak postępować w jakim okresie zdrowienia, czy zdrowia. Coś w rodzaju pytań i odpowiedzi, które najczęściej się pojawiają i które można by było jakoś zgrabnie podzielić wątkami. To by bardzo ułatwiło poruszanie się osobom i zdobywanie wiedzy.

4. Zarabianie/utrzymanie fundacji.

Dałem kilka pomysłów w postaci:

a) Sklep internetowy. Wcześniej parę osób zwróciło uwagę na na pewne rzeczy. Ja ze swojej strony mogę pomóc w stworzeniu samego sklepu (postawienie go), podłączenie jakiś płatności internetowych, optymalizacji sklepu pod wyszukiwarki, w wolnym czasie może reklamę.
To by była ciekawa sprawa i przy okazji ułatwiająca życie bioslonejczykom bo by mogli w jednym miejscu kupić od kiełbasy, po miody, propolis i skończywszy na np ziarnach do MO.
Nie wiem jednak jak to formalnie by mogło działać na linii osoba prowadząca działalność, a fundacja. Trudno takie rzeczy robić dla bioslone za darmo więc tutaj powinno się określić też jasne zasady i w gronie szefostwa przegłosować warunki takiej współpracy (podział zysków na partner, fundacja itp).

b) Sprawa nowej firmy i stworzenia zawieruchy w internecie - wiele witryn, część komercyjnych w postaci testów, sprzedaży ebooków w Polsce i na świecie. To jest do zrobienia. Oczywiście baza główna czyli bioslone.pl by się nie zmieniła i ta cała idea by tylko miała na celu reklamę, wypromowanie idei i zdobywanie funduszy. Samo bioslone pewnie by dalej sobie funkcjonowało jako non-profit. Tego jednak nie da się zrobić pod bioslone jako fundacja bo biorąc na siebie np dotację to trzeba mieć nad wszystkim pieczę, pilnować i mieć wszystko czarno na białym. Na zrobienie tego aby miało ręce i nogi to trzeba kilkaset tysięcy złotych + wkład własny i do tego ryzykuje się całym swoim majątkiem jak coś nie pójdzie jak trzeba (np dotacje poig 8.1).
Jedyna więc opcja to osobna firma, którą ktoś (np ja) stworzy, wytyczy plan działania i zajmie się wszystkim. Problemem jest jednak współpraca. Ja mogę wszystko zorganizować, od stworzenia witryn, tłumaczeń, promocji na wielu rynkach i przy udziale różnych typów promocji. Nie mam jednak najważniejszego czyli wiedzy lub możliwości jej kupienia aby móc stworzyć te wszystkie produkty. Tutaj więc musi być reakcja Mistrza czy można wykorzystać materiały (konieczna umowa), czy Mistrz się zaangażuje w napisanie pewnych poradników (ebooki) itp. Nie wiem kto jeszcze oprócz Mistrza mógłby pomóc. Jedyną osobą, która według mnie miała taką wiedzę aby mogła takie publikacje tworzyć to Lacky27, którego tu już nie ma. Szkoda bo w duecie z Mistrzem by pasowali jako szefowie ruchu i fundacji bioslone. Takie osoby jak Lacky27 powinny rzucić swoja pracę i "poświęcić" się dla bioslone jednocześnie zarabiając na tym odpowiednie pieniądze (za geniusz powinna być nagroda). No ale to już nie moja sprawa, a tylko pogląd z boku, bo nawet nie wiem czy ktoś ma z Lacky27 kontakt i jest szansa aby wrócił i to w roli szefa wraz z Mistrzem.

Tak więc po mojej stronie jest możliwość zaangażowania się (nowa firma to też się wiąże częściowo z porzuceniem swoich dotychczasowej pracy), jednak musi z drugiej strony być pomoc merytoryczna i to jasno określona - czyli kto i co może dostarczyć, na jakich warunkach itp itd.

Firma taka z np. dotacją oczywiście musi zarabiać no ale dlatego dałem pomysł wcześniej uregulowania tego w umowach i np podziału zysku z fundacją i piszącym materiały.

c) Na szybki zysk jeśli by był konieczny to jest jeszcze sprawa supportu premium dla użytkowników. Na forum jest sporo wątków gdzie zdawkowo lub nawet nie ma odpowiedzi. Fakt, że część pytań nie powinna padać, bo taki user powinien najpierw sam przeorać pewne rzeczy a później wymagać zaangażowania innych w pomoc dla niego. Jeśli jednak taki user by chciał mieć lepszą "opiekę" to można wprowadzić premium support :) Aby się nie rozwodzić zbytnio - np wykupienie rocznego abonamentu na określoną dosyć ściśle pomoc i wtedy taki użytkownik by był pod skrzydłami "kadry merytorycznej". Oczywiście darmowe część, forum bioslone itd nie powinna na tym ucierpieć. Sprawa do przemyślenia i nawet by tego nie trzeba było robić w ramach bioslone jeśli by to był problem. Można by było pod firmą z pkt b.

5. Przywództwo fundacji.

Oczywiście zarządzać, czy prowadzić fundację może wiele różnych osób. Jednak ogólnie to pieczę nad wszystkim powinna mieć osoba, która stworzyła ideę bioslone lub wzbogaciła merytorycznie mocno bioslone (Lacky27). Padają tu słowa czy Wydawnictwo Mistrz daje pod fundację :) Bez przesady... Fundacja może wspierać i tworzyć ruch ale pewne rzeczy powinny być chyba tam gdzie jest ich miejsce.... no chyba, że Mistrz by zamienił Wydawnictwo na bycie szefem fundacji i by miał zagwarantowany zarobek czy % zysków.

Swoją drogą to aż by się prosiło zrobić na portalu dział książki podłączony pod płatności internetowe aby to działało sprawnie wszystko. Mogło by się tym zajmować fundacja mając jakiś % zysku ze sprzedaży tym kanałem książek (Mistrz zamiast sprzedawać książki mógłby swoją energię pożytkować na merytoryczną pomoc ludziom zamiast zajmować się takimi rzeczami :) ).

Jeszcze pozostaje sprawa domeny bioslone.pl - praw do niej itd. Tu też Mistrz musi zająć stanowisko jak z tym się będzie sprawa miała.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 17-02-2012, 11:59
Panie Dymion. Proszę o kontakt na skajpie. Moja nazwa to Wydawnictwo Biosłone.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz 20-02-2012, 18:04
W tej sprawie więcej do powiedzenia będzie mieć pan Grzegorz - drugi fundator.

Myślę, że czas się ujawnić. Do tej pory trochę pisałem w wątku Oazy czy fundacji, ale  jako "Kasia" :). Teraz chyba najwyższy czas się przedstawić.
Mam na imię Grzegorz, jestem mężem Kasi i razem prowadzimy Oazę i zgodnie z tym co napisał pan Józef będę drugim fundatorem Fundacji Biosłone. To tak mocno z grubsza, bo to i szkoda miejsca i czasu, aby się rozpisywać ….
Na forum, mimo że nie byłem zarejestrowany, jestem chyba od początku jego istnienia, i dzięki panu Józefowi i jego metodom pozbyłem się wielu dolegliwości, za co pozostaję mu niezmiernie wdzięczny.
Wracając teraz do spraw fundacji.
Dymion dość prężnie zamierza działać, wiele z jego pomysłów, choć bardzo śmiałych, to jednak ma potencjał i jest bardzo przyszłościowych. Klara za to wyszukuje tylko problemy, to też dobrze, bo wiemy, co nas może czekać :), gdyby tak jeszcze podawała sposoby na ich rozwiązanie :).
Ola, mimo że zrzekła się funkcji prezesa, obiecała nam doprowadzić sprawę statutu do końca. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa :).
Dziękuję wszystkim za miłe przyjęcie ;), i mimo że wielu osób nie znam osobiście, to jednak mam nadzieję, iż idea Biosłone pozwoli nam na wspólnie działanie dla dobra całego ruchu i oczywiście dla  nas wszystkich.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 22-02-2012, 20:53
Cytat
Umknęło mi  jeszcze jedno: oczywiście może być więcej fundatorów. Wtedy trzeba w akcie notarialnym określić który z nich jaki majątek przeznaczył na jej funkcjonowanie (minimum w sumie 1000 zł gdy ma być prowadzona działalność gospodarcza). Jeśli fundatorów ma być więcej bardziej odpowiednie wydaje mi się  obecne rozwiązanie - czyli aby członkami Rady byli sami fundatorzy na początek. Mistrzu - nie ma pośpiechu. Warto się nad tym zastanowić, bo jest Pan osobą spajającą pomysł, oprócz tego, że fundatorem lub jednym z dwóch powiedzmy. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw.
Cytat
Mistrz jako Fundator może być członkiem Rady i z tej pozycji mieć nadzór zarówno nad Radą jak i Zarządem Fundacji.
Cytat
Można dodać ewentualnie zapis o głosie decydującym np. w Radzie. Ale tu się powinien wypowiedzieć Mistrz.
Statut jest niemal gotowy. Tak czy inaczej teraz jest najlepszy czas, żeby zdecydować o różnych ewentualnych rozwiązaniach.
Nie mogę ani nawet nie chcę sam podejmować takich decyzji. Rozumiem, że w braku odzewu zostają dotychczasowe zapisy, tylko zostanie dodany drugi z fundatorów?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 23-02-2012, 01:49
Na to wychodzi.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 23-02-2012, 12:20
Ponieważ planowana jest działalność gospodarcza, a ona w pierwszym okresie generuje duże koszty, zastanawiałam się, czy w statucie nie umieścić zapisu, że "w pierwszych 6 miesiącach działalności fundacji, 50% wpłat przeznaczonych jest na rozpoczęcie działalności gospodarczej".

Nie wiem jak to wygląda z pozycji prawnej, ale znacznie ułatwiłoby to ruszenie z działalnością.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 23-02-2012, 20:25
Cytat
Ponieważ planowana jest działalność gospodarcza, a ona w pierwszym okresie generuje duże koszty, zastanawiałam się, czy w statucie nie umieścić zapisu, że "w pierwszych 6 miesiącach działalności fundacji, 50% wpłat przeznaczonych jest na rozpoczęcie działalności gospodarczej".
Do statutu można wpisać co się chce - raczej nie uniknie się nadzoru ministra (choć bądźmy dobrej myśli), więc byłoby łatwiej wyjaśnić przepływ środków.
Poziomek, co Ty na to?

Pkt 1 uwag Poziomka? Rozumiem, że przyjęty?

Pkt 3 uwag Poziomka?
Cytat
Sklep, wydawnictwo (?), Zespół (jakoś to nazwać inaczej) do spraw wykładów szkoleń, prelekcji.

Jakieś konkretne propozycje zapisów ad pkt 3?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz 24-02-2012, 00:15
Cytat
Pkt 1 uwag Poziomka? Rozumiem, że przyjęty?
Cytat
1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego

Tak, już pisaliśmy, wyrzucamy z działalności ...


Cytat
Jakieś konkretne propozycje zapisów ad pkt 3?

Ja się poddaję ...

Cytat
Ponieważ planowana jest działalność gospodarcza, a ona w pierwszym okresie generuje duże koszty, zastanawiałam się, czy w statucie nie umieścić zapisu, że "w pierwszych 6 miesiącach działalności fundacji, 50% wpłat przeznaczonych jest na rozpoczęcie działalności gospodarczej".

Czy takie szczegóły też muszą być ujęte w statucie … czy zarząd na bieżąco nie będzie w stanie rozdysponowywać środków, takimi zapisami przecież wiążemy sobie ręce ...


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Poziomek 24-02-2012, 09:15
Co do 3 pkt. moich uwag, to pamiętajcie, że sprawa się tyczy nawiązek. Proponuje wyrzucić ze statutu ten temat, bo jest chyba tylko jedna fundacja w Polsce która się z tego utrzymuje (na rzecz poszkodowanych w wypadkach samochodowych). Bieganie po sądach i liczenie na nawiązki z wygranych spraw sądowych to nie nasza bajka. Naszym celem jest propagowanie zdrowia i na tym się skupmy.
Więc podsumowując pkt. 3 moich uwag.
Szczegółowy wykaz  metod osiągania celów statutowych jest potrzebny w przypadku, jeśli chcemy być uprawnieni do otrzymywania nawiązek (co nie jest nam potrzebne, proszę mnie poprawić jeśli się mylę).

Co do samego funkcjonowania fundacji kiedy już zostanie założona, to uważam, że bardziej trzeba się skupić na edukacji społeczeństwa niż na działalności gospodarczej. Oczywiście sklep ze zdrową żywnością Biosłone jest świetny i jak najbardziej popieram, ale pamiętajcie, że chcemy założyć fundację nie firmę. Nie chcemy chyba wyglądać jak garstka ludzi która założyła fundacje, żeby otworzyć sklepik.
Skupmy się na propagowaniu zdrowia, zróbmy parę projektów, eventów, zainteresujmy tematem jakąś określoną grupę ludzi. Od tego bym zaczął Ja osobiście. Moim zdaniem jeśli to dobrze rozegramy mamy szanse mocno namieszać w naszym pięknym kraju.
Do tego oczywiście potrzebne jest wielkie zaangażowanie ludzi, a przede wszystkim poświęcenie własnego czasu.
Moją propozycją na rozpoczęcie tego typu działań jest zrobienie pierwszego projektu typu kampania informacyjna serie wykładów itp. na które pieniądze pozyskamy od Państwa.
Tutaj link do przykładowego konkursu na oferty organizacji pozarządowych w Warszawie.

http://ngo.um.warszawa.pl/otwarte-konkursy/ii-otwarty-konkurs-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-w-zakresie-ochrony-i-pro-13

To jest jedna dzielnica z około 15 Warszawskich. Wchodząc w załączniki możemy zobaczyć, że złożonych ofert które spełniły wymagania formalne (czyli prawidłowo wypełniony wniosek) było 4 a wybranych zostało 2.
Niezbyt duża konkurencja. Każda gmina, powiat, miasto posiada pieniądze na tego typu projekty.
Parę takich już napisałem, aczkolwiek na projekty sportowe, jednak różnice są tylko w częściach merytorycznych więc mogę też napisać i takie wnioski z waszą pomocą.
Trzeba tylko podjąć decyzję, jak gdzie, kiedy i czy zaczynamy działać, czy pozostajemy malutką fundacją zbierającą darowizny na utrzymanie forum.

Jako, że odkąd trafiłem na książki Pana Józefa jakość mojego życia się diametralnie zmieniła przez co jestem dosyć zajęty i nie zawsze wejdę na forum, można się ze mną kontaktować przez maila maciej.samborowski@gmail.com lub skype: Maciej Samborowski.



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Poziomek 24-02-2012, 09:44
Ponieważ planowana jest działalność gospodarcza, a ona w pierwszym okresie generuje duże koszty, zastanawiałam się, czy w statucie nie umieścić zapisu, że "w pierwszych 6 miesiącach działalności fundacji, 50% wpłat przeznaczonych jest na rozpoczęcie działalności gospodarczej".

Nie wiem jak to wygląda z pozycji prawnej, ale znacznie ułatwiłoby to ruszenie z działalnością.
To są kwestie dla prawnika, nie rozumiem w jaki sposób ten zapis ma ułatwić ruszenie z działalnością. Czy bez tego zapisu nie możemy przeznaczyć pieniędzy na działalność?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz 24-02-2012, 19:47
Jeśli Ola nie ma nic przeciwko, usuńmy punkt 3, też uważam, że więcej z tym zachodu niż korzyści. Żeby korzystać z nawiązek trzeba by chyba mieć konkretne "wejścia" w sądach, aby móc liczyć na ich przyznawanie, no i człowieka/prawnika, który tylko tym by się trudnił, jak na początek trudne do zrobienia …
Co do sklepu, to pomysł wszystkim się podoba, jesteśmy zgodni , że na początek dałoby to pieniądze na start, ale dajmy już temu spokój, idźmy dalej, przecież działalność gospodarcza to tylko wycinek tego co chcemy robić.
Jeśli jest Pan skłonny poświęcić trochę swojego czasu i ma konkretny pomysł na pozyskanie środków dla naszej fundacji to zapraszamy ... każdy dobry pomysł się liczy i każdy człowiek chętny do pomocy.
Kończmy statut, czas ucieka … 
Mój Skype: grzesio7676


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Ola 28-02-2012, 08:54
Przepraszam, że tu nie zaglądałam ale miałam na głowie masę spraw. Zatem wyrzuciłam wszelkie wyroby alkoholowe. Poza tym konkretyzacji działania w przypadku rezygnacji z nawiązek nie dodawałam. Statut jest gotowy. W KRS może się okazać, że po tylu naradach na korytarzu i na prędce będzie trzeba jednak coś dodać, np. właściwego ministra, lub coś okroić. Trudno, taka jest praktyka.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 28-02-2012, 09:50
Uwagi do tekstu:

Postanowienia ogólne paragraf 1
ustanowiona przez ..... zwanych dalej Fundatorami (liczba mnoga)


Ponadto w podpunktach jest pisane po kropce małą literą więc należałoby ujednolicić :  a.Duża...
albo: a)mała...
Dotyczy to par.7.pkt3 (tutaj tez jest dwa razy a)
par. 8, par. 11 (po co średnik?)
par. 14. pkt 8.
par. 19. pkt 4 i 5
par. 20. pkt 4.

Poprawione /Mistrz


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 28-02-2012, 10:02
Statut do pobrania pod linkami:

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.doc - w Wordzie

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.pdf - w PDFie


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 28-02-2012, 20:22
Statut, który jest do pobrania, został poprawiony dzisiaj po południu, więc na chwilę obecną jest to jego ostatnia wersja. Prosimy o uwagi co do obecnego brzmienia do jutra, ponieważ później będzie już po ptokach - statut pójdzie do notariusza.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 29-02-2012, 08:09
Nadal, w punktach i podpunktach, małe litery.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-02-2012, 08:46
Nadal, w punktach i podpunktach, małe litery.
W których mianowicie?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 29-02-2012, 09:03
Uwagi do tekstu:

Postanowienia ogólne paragraf 1
ustanowiona przez ..... zwanych dalej Fundatorami (liczba mnoga)


Ponadto w podpunktach jest pisane po kropce małą literą więc należałoby ujednolicić :  a.Duża...
albo: a)mała...
Dotyczy to par.7.pkt3 (tutaj tez jest dwa razy a)
par. 8, par. 11 (po co średnik?)
par. 14. pkt 8.
par. 19. pkt 4 i 5
par. 20. pkt 4.

Poprawione /Mistrz



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-02-2012, 09:15
No, ale to już dawno jest poprawione, co widnieje (na zielono) w cytowanym.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Kalina 29-02-2012, 09:25
np. właściwego ministra, lub coś okroić. 
Czy nie lepiej w tej chwil wybrać Ministra d/s społecznych?(wydaje mi się, że nie unikniemy wyboru)

W § 11 punkt 5 jest "zaciągania pożyczek", czy nie powinno być z "udzielania pożyczek"?
w § 26 pierwszy wiersz jest "przy czy", powinno być "przy czym".


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 29-02-2012, 09:34
No, ale to już dawno jest poprawione, co widnieje (na zielono) w cytowanym.

W takim razie ja mam wersję przed poprawą. :)


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 29-02-2012, 09:38
Wersja z dzisiejszego poranka

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.doc - w Wordzie

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.pdf - w PDFie


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: K'lara 29-02-2012, 09:42
To jak są zapisane punkty np. w paragrafie 8 czy 11? Bo u mnie małą literą. Czytam w Wordzie.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-02-2012, 10:01
To jak są zapisane punkty np. w paragrafie 8 czy 11? Bo u mnie małą literą. Czytam w Wordzie.
Jako wyliczanka, czyli zgodnie z zasadami pisowni polskiej.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 29-02-2012, 10:10
Teraz przez kilka godzin nie będzie mnie przy komputerze, więc jakby się pojawiła nowa wersja statutu, to będę mógł go dać na sewer za jakiś czas dopiero.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 29-02-2012, 16:22
Wersja na popołudnie

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.doc - w Wordzie

http://www.bioslone.pl/pliki/inne/statut_fundacji_bioslone.pdf - w PDFie


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Solan 29-02-2012, 16:56
Cytat
2. Fundacja prowadzi działalność na podstawie:
a. Ustawy o fundacjach,
b. Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,
c. niniejszego Statutu.

- ostatni punkt zaczyna się małą literą - myślę, że skoro dwa wcześniejsze są z dużych, to ten też by tak pasował.

Cytat
Połączenie z inną fundacją

§ 25
1. Fundacja, dla efektywnego realizowania swoich celów, może się połączyć z inną fundacją.
2. Połączenie z inna fundacją nie może nastąpić
- literówka.



Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 29-02-2012, 19:18
Tu chyba chodzi o to, że Ustawa pisze się dużą literą.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 29-02-2012, 19:33
Chyba na pewno, pod warunkiem, że to pełne brzmienie tytułu ustawy

Cytat od: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629391
UWAGA: Tytuły ustaw przytaczane w pełnym brzmieniu pisze się wielką literą, np. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nazwy skrócone, przywoływane w znaczeniu potocznym, zapisujemy małą literą, np. ustawa antyalkoholowa, ustawa o nieletnich.

OK :D // S.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 23-07-2012, 16:40
Co tam słychać w temacie fundacji? Będzie ona czy nie będzie?


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 23-07-2012, 17:19
Jest logo, to i będzie fundacja.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 23-07-2012, 17:23
Jak patrzę na to logo, to nie wydaje mi się to takie oczywiste.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 23-07-2012, 17:29
A jednak rzeczywiste.


Tytuł: Odp: Statut Fundacji Biosłone
Wiadomość wysłana przez: Rysiek 23-07-2012, 17:32
Póki co, to ta Mistrza rzeczywistość ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.