Niemedyczne forum zdrowia

RODZICE, DZIECI, RODZINA => Opieka nad wcześniakiem => Wątek zaczęty przez: Kwiatuszek 19-02-2013, 20:59Tytuł: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Kwiatuszek 19-02-2013, 20:59
Kangurowanie.

To metoda pozwalająca na trzymanie dziecka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie naszego serca, jest kołysane dzięki ruchom naszej klatki piersiowej, czuje nasz zapach oraz jest ogrzewane naszym ciepłem. Dzięki temu czuje się bezpieczne.

Korzyści płynące z kangurowania:

- dzięki niej utrzymuje się regularne bicie serca u dziecka
- zwiększa się ilość tlenu we krwi
- zmniejszają się epizody zaburzenia oddychania
- zmniejsza się ryzyko infekcji
- kangurowanie wspomaga rozwój mentalny
- wspomaga umiejętności motoryczne
- dziecko kangurowane szybciej przybiera na wadze
- dziecko kangurowane ma lepszy sen
- dzięki kangurowaniu skraca się czas pobytu w szpitalu
- mama jest cały czas z niemowlęciem
- zwiększa się laktacja
- karmienie przebiega bez problemów

Kiedy można rozpocząć kangurowanie:

Zdrowego noworodka można kangurować tuż po urodzeniu, co da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dziecko można kangurować tak długo jak się chce i potrzebuje. Podczas kangurowania można podać dziecku pierś oraz pozwolić mu spać w pozycji kangura do następnego karmienia, zwiększa się wówczas laktacja, a noworodek wchodzi w taki rodzaj snu, który wspomaga rozwój jego mózgu.
Kangurować można zarówno noworodki urodzone w terminie oraz dzieci urodzone przedwcześnie. Na niektórych oddziałach neonatologicznych dzieci leczone z użyciem respiratora oraz te poddawane naświetlaniu mogą być kangurowane.

Jak powinno ubrane być dziecko do kangurowania.

Dziecko powinno mieć na sobie pieluszkę, która nie sięga ponad pępek. Cala klatka piersiowa oraz brzuszek dziecka muszą przylegać skórą do Twojej skóry by utrzymać ciepło ciała.
Dzieci urodzone w terminie nie potrzebują w pomieszczeniach czapeczki podczas kangurowania (czapeczka może spowodować przegrzanie). Jeżeli dziecko ma założoną czapeczkę i poci się – zdejmij ją.  Wcześniak ważący 1 kg i więcej, nie potrzebuje czapeczki kiedy jest kangurowany wewnątrz, a mama nie rusza się, jeżeli zaś spaceruje, należy założyć czapeczkę.
Wcześniak ważący poniżej kilograma powinien mieć osłoniętą główkę i ubrane skarpetki.
Plecy i boki dziecka powinny być zasłonięte kocem, który utrzyma malucha w cieple.
Jeżeli dziecko urodziło się o czasie, koc należy złożyć na pół, jeżeli jest przeziębione lub jest wcześniakiem, koc składamy na 4 części.

Pozycja kangurowania i sposób ubrania:

- noworodki urodzone w terminie powinny zostać położone pionowo, między piersiami, dziecko samo wybierze pierś która ostatecznie stanie się jego poduszką
- wcześniaki ważące kilogram i więcej powinny zostać umieszczone między piersiami z główką na jednej z nich
- noworodki ważące poniżej 1 kg powinny zostać umieszczone pod kątem (po skosie) tak, aby główka znalazła się na jednej piersi, a ciało pod drugą
- kolanka dziecka mają być ugięte i schowane pod przykryciem, podtrzymywane za pośladki co zapewnia im bezpieczeństwo
- ubranie osoby kangurującej powinno być rozpinane z przodu i na tyle duże, by móc przykryć plecy dziecka
- do kangurowania można użyć specjalnie przeznaczonych do tego chust (kocy), co umożliwia wykonywanie codziennych czynności, jeżeli zaś kangurujemy na oddziale intensywnej opieki medycznej można czytać książki, dbać o podaż płynów i cieszyć się bliskim kontaktem z maleństwem

Sen podczas kangurowania.

Różni się od snu w łóżeczku lub inkubatorze, jest głębszy, co daje uczucie większego odpoczynku, jest lepszy dla mózgu dziecka. Dzieci po przebudzeniu ze snu podczas kangurowania jedzą z większą ochotą. Jeżeli dziecko zamiast spać szuka Twojej twarzy, to oznacza, że czując Twoją obecność, poszukuje wzroku, a to buduje w nim nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale i własnej wartości.

Jak długo powinno być dziecko kangurowane:

- dla dzieci urodzonych w terminie optymalnym czasem kangurowania jest od 12 – 24 h na dobę
- wcześniaki należy kangurować tak często, jak to tylko możliwe
- dziecko powinno być kangurowane minimum godzinę po każdorazowym położeniu go w pozycji kangura
- w szpitalach na terenie Niemiec, Szwecji, Holandii zachęca się matki do kangurowania 24 h na dobę siedem dni w tygodniu
- w Południowej Afryce matki kangurują wcześniaki codziennie, non stop, aż do ukończenia pierwszego lub drugiego roku życia


Tytuł: Odp: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Lu6 21-02-2013, 19:58
W niektórych szpitalach po porodzie i umyciu dziecka pozwala mu się na kangurowanie. Ja nie miałam tego szczęścia, bo od razu zabrali dziecko, ubrali, a ja mając "halo" po zastrzyku przeciwbólowym, który podano mi przed szyciem, zupełnie zapomniałam się o to upomnieć. Kangurowałam później synka w domu, po każdym karmieniu przez jakiś czas. Mały był spokojniejszy, od razu zasypiał. Przy następnym dziecku będę to z pewnością częściej praktykować.


Tytuł: Odp: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Kate 22-02-2013, 12:45
Ja dostałam synka do kangurowania tydzień po porodzie - jak na wcześniaka to chyba dość wcześnie. Mogłam go też dotykać i głaskać w inkubatorze - szczególnie było to ważne, bo syn był w szpitalu 2 miesiące. Jeden miesiąc w inkubatorze i jeden w łóżeczku - codziennie jeździłam do dziecka z pokarmem i dużo się przytulaliśmy.
  
W domu bardzo często synka tulę - szczególnie po karmieniu.  


Tytuł: Odp: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Asia61 22-02-2013, 13:46
Ale wyrośnie z niego Pieszczoch. :)


Tytuł: Odp: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Brer 15-08-2015, 21:28
Tatusiowie również mogą kangurować? Różni się to wówczas jakoś szczególnie od tego co powyżej opisałaś (pomijając laktacje bo tego nie ominiemy, choć mamy takie czasy że kto to raczy wiedzieć..)?


Tytuł: Odp: Kangurowanie
Wiadomość wysłana przez: Zebbra 19-08-2015, 10:39
Tata oczywiście też może, a nawet powinien jeśli takie są okoliczności jak w tym linku ;)

http://babyonline.pl/kangurowanie-wczesniakow-kontakt-z-rodzicem-lepszy-niz-inkubator,wczesniak-artykul,17654,r1p1.html