Niemedyczne forum zdrowia

BLOK KULINARNY I KOSMETYCZNY => Ocet jabłkowy => Wątek zaczęty przez: Octownik 18-09-2014, 19:29



Tytuł: OJ jako konserwant?
Wiadomość wysłana przez: Octownik 18-09-2014, 19:29
Zebrałem owoce dzikiej róży, zdrowe, czyste, bez plam, twarde, czerwone (średnie,mocne odcienie).

-pytanie: czy ma sens konserwowanie (na miesiące) umytych, w surowym stanie owoców dzikiej róży,
w wodzie z octem jabłkowym, samym occie, occie z miodem, a może w mieszance wody, octu i miodu?
- cel: przetrzymanie (do spożycia), zdrowych, w surowym stanie owoców dzikiej róży, na okres zimowy, wiosenny, letni, do następnych zbiorów.


Ocet z nich będzie ciekawym octem + zastosowanie synerii adapto-notropo'gennych ziół,
z uwzględnieniem źródła:  luskiewnik[dot]eu/polygonum_convolvulus.html
Cytat
"Kwercetyna (quercetin), 2(3,4-dihydroxyphenyl)-3,5,7-trihydroxy-4H-1-benzopyran-2-on, flawonol, antyoksydant fenolowy, hamujący peroksydację lipidów. Czynnik zmniejszający ryzyko powstawania wrzodów żołądka (gastroprotectivum). In vitro jest inhibitorem degranulacji mastocytów (komórek tucznych, labrocytów), leukocytów zasadochłonnych i obojętnochłonnych. Jest czynnikiem antylergicznym, przeciwzapalnym i immunomodulującym. Hamuje kinazę tyrozynową i syntezę NO (tlenku azotu). Jest inhibitorem reduktazy aldozowej. Należy do czynników zmniejszających powstawanie zmian patologicznych w przebiegu cukrzycy (neuropatie, zaćma, retinopatie, nefropatie. Naturalny składnik przedłużający i wzmacniający działanie witaminy C, wazoprotekcyjny (venoprotekcyjny) i przeciwwysiękowy. Kwercetyna zawarta w preparatach ulega wchłonięciu z jelit do krwi jedynie w 25%. Dobrą przyswajalnością cechuje się natomiast naturalna kwercetyna, w obecności składników balastowych ziół. Hamuje rozwój wirusów.
 Istnieje jeszcze flawonoid o podobnej nazwie - kwercytryna = quercitrin, który jest glikozydem - quercetin-3-O-rhamnosid, czyli ramnozydem kwercetyny. Kwercetyna jest to aglikon w glikozydzie flawonoidowym."

Gdzie zapewne wiadomym faktem jest wysoka zawartość witaminy C w owocu dzikiej róży (przed przymrozkami).
- spornym w sieci tematem jest zawartość witaminy C w occie jabłkowo-różanym (20/80), a wpływ fermentacji octowej na witaminę C. Jeśli można prosić, zapraszam do wypowiedzi w temacie (zarówno w odniesieniu bezpośrednim jak i pośrednim do tematu).


Tytuł: Odp: [O.J.] Jako konserwant. -> ?
Wiadomość wysłana przez: Baird 19-09-2014, 07:06
Cytat
- cel: przetrzymanie(do spożycia), zdrowych
Co to według Ciebie znaczy, że są zdrowe?


Tytuł: Odp: [O.J.] Jako konserwant. -> ?
Wiadomość wysłana przez: Udana 19-09-2014, 11:08
OJ (http://portal.bioslone.pl/oj) jako konserwant jest znany, a wykorzystany jako konserwant dzikiej róży możesz zrobić eksperyment.
Cytat
Ocet jabłkowy sam w sobie jest konserwantem, toteż jego przechowywanie nie wymaga warunków chłodniczych. Można go przechowywać w temperaturze pokojowej, chroniąc przed światłem
Tylko badanie poziomu witaminy C w tym eksperymencie – to tak trochę, jak badanie poziom cukru w cukrze i eksperymenty w filmie Poszukiwany Poszukiwana. Dlatego dziką różę możesz wykorzystać, tak jak Scorupion wykorzystał żurawinę- na nalewkę. Polecam żeniuchę kresową.