Niemedyczne forum zdrowia

BLOK KULINARNY I KOSMETYCZNY => Dział kosmetyczny => Wątek zaczęty przez: Fiedor 12-08-2015, 14:31Tytuł: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Fiedor 12-08-2015, 14:31
Macie jakieś doświadczenie w odgrzybianiu obuwia? Dostałem kilka par fajnych bucików, z tym że używanych, a nie chciałbym ryzykować noszenia ich bez wcześniejszego ich odkażenia. Próbował ktoś kiedyś wykonywać taki zabieg?

W googlach można znaleźć kilka sposobów zabijania grzyba i bakterii:

1. Formalina      
2. Chinosol
3. Maszyna z jonami srebra (coś takiego, nie wiem dokładnie)

Podsumowując: 2 odpada gdyż tabletki zostały wycofane z obiegu w Polsce (można ściągnąć z Niemiec za niemałą kwotę), 3 - cena i lokalizacja nie pozwala mi na taki zabieg. Pozostaje więc formalina, ale nie wiem czy to jest bezpieczne... Macie jakieś swoje doświadczenia z formaliną? A może macie jakieś swoje inne sposoby?


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia.
Wiadomość wysłana przez: Luciano 12-08-2015, 14:47
Jakiś czas temu kupiłem używane buty, po czym udałem się do szewca, który posiada urządzenie przypominające mikrofalówkę. Zabieg w tej maszynie trwa ok. 20 minut i kosztuje 20 zł. Nie wiem na ile to działa, ale jakiś tam większy komfort psychiczny może i miałem. Wydaje mi się jednak, że to kolejny zbędny wynalazek. Kiedyś ludzie chodzili w tych samych butach po kilkadziesiąt lat i nic się nie działo. Przynajmniej tak czytałem i słyszałem od przodków, ale kto wie...

Czytałem artykuły na temat obuwia, w których pokazywane były zdjęcia butów, które rzeczywiście były jakieś pogniłe i być może zagrzybione. O buty trzeba dbać, na co przekłada się ich odpowiednie suszenie. A zapewne mało komu takie działanie przychodzi do głowy. Można ratować się także zelowanie obuwia, które ochroni przed nadmiernym łapaniem wilgoci, a także zapobiegnie nadmiernemu ścieraniu się skóry.


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia.
Wiadomość wysłana przez: Idusia 13-08-2015, 19:42
1. Najpierw ręcznie oczyść buty ściereczką czy tam szczotką - obuwie tekstylne bym wrzuciła do pralki.
2. Wyrzuć wkładki (jak się da) i sznurówki (ew. wypierz je jak nie planujesz zakupu nowych).
3. Po praniu/czyszczeniu ręcznym przetrzyj środek alkoholem (z racji kosztów np. denaturatem), lub spsikaj Octeniseptem.
4. Jak wyschną, to porządnie je spsikaj dezodorantem o działaniu antybakteryjnym i p. grzybiczym np. http://aptekajakmarzenie.pl/images/beauty_form_deo_buty_150.jpg (http://aptekajakmarzenie.pl/images/beauty_form_deo_buty_150.jpg)
5. Nasyp do środka kilka łyżeczek sody oczyszczonej i zostaw na parę godzin - wytrzep porządnie i gotowe - można śmigać :).


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Darko 22-04-2018, 09:42
Czym zneutralizować brzydki zapach z butów, nie piorąc ich?


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Luciano 22-04-2018, 10:34
Poszukaj szewca, który będzie miał sprzęt do dezynfekcji obuwia. Wygląda to trochę jak mikrofalówka.


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Darko 22-04-2018, 10:41
Mam trampki zaśmierdziałe, wkładka szmaciana.


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Luciano 22-04-2018, 11:09
A co to ma do rzeczy? But to but. Swoją drogą to dopiero teraz zauważyłem, że już wcześniej napisałem od tym urządzeniu.


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: Tachikoma 22-04-2018, 13:02
Wyjmij sznurówki i wystaw na słońce takie jak najmocniej otwarte. Ktoś już pisał o nasypaniu sody oczyszczonej do środka.


Tytuł: Odp: Odgrzybianie obuwia
Wiadomość wysłana przez: scorupion 22-04-2018, 18:14
Wywal i kup sobie nowe.
Poza tym wszelkie zapachy najlepiej likwidują olejki wylane na garść soli.