Niemedyczne forum zdrowia

RODZICE, DZIECI, RODZINA => Szczepienia => Wątek zaczęty przez: Mistrz 24-08-2015, 10:57Tytuł: Pierwszy w Polsce pozew za powikłania po szczepionkach
Wiadomość wysłana przez: Mistrz 24-08-2015, 10:57
Cytat od:  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1041267,title,Pierwszy-w-Polsce-pozew-za-powiklania-po-szczepionkach,wid,17794338,wiadomosc.html?ticaid=11575b
Prawie 670 tys. zł żądają rodzice dziecka z Gliwic. To będzie prawdopodobnie pierwszy taki proces w Polsce - czytamy w "Rzeczpospolitej". Rodzice dziecka z Gliwic, które wkrótce po urodzeniu było szczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi (tzw. skojarzona szczepionka) pozwali ministra zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek Biomed oraz producentów szczepionek. Maluch po szczepieniu miał powikłania.

Cytat
Wszystkie strony, od których rodzice domagają się odszkodowania, zażądały oddalenia pozwu. Nie wypowiadają się też na temat sprawy. "Postępowanie sądowe jest w początkowym stadium, a dopiero prawomocne zakończenie procesu rozstrzygnie, która z pozwanych stron odpowie i czy w ogóle odpowie z tytułu zadośćuczynienia" - napisał do "Rzeczpospolitej" Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia. Inni pozwani nie odpowiedzieli na prośbę o komentarz.

Cytat
Ostatnio obowiązek wypłacania odszkodowań za powikłania wprowadzono w sąsiadujących z nami Czechach. W pierwszej połowie sierpnia czeski Sąd Najwyższy uznał, że skoro państwo nakazuje stosowanie niektórych szczepionek, to powinno ponosić konsekwencje tej decyzji.


Tytuł: Odp: Pierwszy w Polsce pozew za powikłania po szczepionkach
Wiadomość wysłana przez: Lenka 24-08-2015, 15:02
Odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne będzie płaciło państwo…

http://www.sosrodzice.pl/odszkodowania-za-niepozadane-odczyny-poszczepienne-bedzie-placilo-panstwo/


Tytuł: Odp: Pierwszy w Polsce pozew za powikłania po szczepionkach
Wiadomość wysłana przez: Leszek_B 25-08-2015, 14:16
Jeśli odszkodowania będzie płaciło państwo, to tak naprawdę zapłacą wszyscy obywatele. Być może o to chodziło firmom farmaceutycznym. Odpowiedzialność się rozmyje.
Inna sprawa, że państwo niepotrzebnie ładuje łapy tam, gdzie nie powinno. To znaczy stosuje przymus szczepień. To generuje chore rozwiązania.