Niemedyczne forum zdrowia

RODZICE, DZIECI, RODZINA => Noworodek, niemowlę - zdrowie, pielęgnacja => Wątek zaczęty przez: Pinezka 09-10-2015, 13:08Tytuł: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: Pinezka 09-10-2015, 13:08
Odnosząc się do materiału zawartego tu http://portal.bioslone.pl/istota-chorob-infekcyjnych/goraczka
mówiącego, między innymi o tym, że drgawki przy wzrastającej temperaturze u dzieci nie są niczym niezwykłym i raczej nie mają następstw, chciałabym zapytać o Wasze doświadczenia w tej materii.
Jeśli dziecko dostało drgawek, to znaczy że ma do tego predyspozycje, czy może to być jednorazowy incydent? Jak, w takim razie, postępować (w przyszłości) z gorączką u takiego malucha, u którego podczas gorączki wystąpiły drgawki? Czy dopuszczenie do kolejnych drgawek niesie za sobą jakieś ryzyko powikłań?


Tytuł: Odp: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: Pinezka 20-10-2015, 17:15
Mój synek przeszedł "trzydniówkę" w wieku 9 miesięcy. Gorączkował ale dobrze to znosił, to znaczy ładnie jadł, pił i nawet trochę się bawił. Bardzo się denerwowałam, bo to była nasza pierwsza infekcja z gorączką. Czuwałam przy nim i nie zbijałam temperatury do czasu, gdy zobaczyłam 39,8 C - wtedy podałam ibuprofen (pewnie bardziej ze strachu, niż potrzeby).
Dwa tygodnie temu synek (14 mies.) miał temperaturę i robił luźne kupki. Wszystko zaczęło się po godzinie 22.00 i do rana temperatura wahała się między 37 C a 38,6 C. Spadała po wypróżnieniu, a potem znów rosła. Mały spał z przerwami, popłakiwał, trochę pił ale nie za dużo. Stwierdziłam, że to pewnie z brzuszka albo może zęby i nie dawałam nic na zbijanie gorączki.
Nad ranem mierzyłam temperaturę, która wynosiła poniżej 37 stopni, a jakieś 15 minut później synek dostał drgawek, które trwały długo, bo ok. 7-8 minut. Pewnie temperatura nagle wzrosła, dając takie efekty. Było pogotowie, szpital i cała reszta...
Dziś znów jest ciepły, a najwyższa temperatura wskazywała niemal 38 C - ale synek wesoły, ładnie je i pije. Z tym, że ja już nie jestem taka spokojna i cały czas sprawdzam, czy temperatura nie rośnie. Do tego mam świadomość, że poprzednio nie była wysoka, a urosła nagle i niespodziewanie. Wydaje mi się, że jednak poprzednio dziecię było "bardziej chore", to znaczy źle się czuło, płakało, a teraz chyba nieźle to znosi. W dodatku poprzednio mógł się odwodnić i może stąd ten ten cały splot złych wydarzeń.
W każdym razie, mając na uwadze poprzednie doświadczenia, drżę na samą myśl o wysokiej gorączce i o tym, co nam się może znów przytrafić.


Tytuł: Odp: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: scorupion 20-10-2015, 21:34
Odwodniłaś dzieciaka. Na przyszłość nie drżyj tylko podawaj mu płyny w małej ilości, ale często.


Tytuł: Odp: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: Pinezka 29-10-2015, 11:23
Dzięki, tak zrobię :) Ostatnia infekcja bezproblemowo, temperatura na poziomie 37C i troszkę kataru - rano mały czuł się już dobrze, a objawy zniknęły. Kierowanie się nastrojem i samopoczuciem dziecka będzie teraz dla mnie kluczowe.


Tytuł: Odp: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: Alamelia 21-12-2015, 12:41
Również mam pytanie dotyczące drgawek. Do tej pory mój dwuletni synek przechodził wszystkie infekcje bez paracetamolu i żadnych leków. Nie zbijaliśmy temperatury, a on ogólnie dobrze się czuł. Przy przedostatniej infekcji miał bardzo wysoką gorączkę, chociaż ciągle chętnie jadł i pił (przy ponad 39 choć był zbyt słaby by stać, to zjadł cały obiad) przy 40 stopniach dostał drgawek, ale bez typowego drżenia, na kilka minut - dla mnie wieczność - stracił przytomność i przestał oddychać. Również szpital itd.
W ostatnich dniach przechodził kolejną infekcję, kiedy temperatura przekroczyła 38 miał już takie typowe odruchy/tiki, np. gwałtowne ruchy rączkami. Jako że nie podjęłam decyzji i nadal nie wiem co robić przy jego gorączce w związku z atakiem drgawek, tym razem dostał nurofen. Proszę napiszcie co o tym sądzicie.


Tytuł: Odp: Drgawki gorączkowe
Wiadomość wysłana przez: Golem 23-12-2015, 07:09
Nasz syn (wiek 21 miesięcy) około 5 tygodni temu dostał gorączki 39,5 stopnia, wystąpiły też drgawki.
Na następny dzień gorączka stopniowo malała, ale po tym incydencie zaczął utykać na prawą nogę.
Utykanie postępowało z dnia na dzień, aż zaczął się przewracać. Przeszło po podaniu witaminy B6.