Niemedyczne forum zdrowia

BLOK INFORMACYJNY => Sprawy techniczne forum, portalu, sklepu i książek => Wątek zaczęty przez: ArtComp 23-06-2016, 20:17



Tytuł: Jak prawidłowo umieszczać odnośniki w wiadomościach
Wiadomość wysłana przez: ArtComp 23-06-2016, 20:17
Żeby umieścić odnośnik - tzw. link - możemy zrobić to na kilka sposobów:

1. Umieszczamy go bezpośrednio w tekście, np.:

    Trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie informacje podawane w https://pl.wikipedia.org/ są prawdziwe i sprawdzone.


2. "Zamykamy" go pomiędzy tagami url w następujący sposób:

Kod:
[url=https://pl.wikipedia.org/]tu umieszczamy tekst jaki ma być widoczny[/url]

co da nam efekt:

    Trzeba się liczyć z tym, że nie wszystkie informacje podawane w Wikipedii (https://pl.wikipedia.org/) są prawdziwe i sprawdzone.


3. Bardzo ważne jest to, że sposób pierwszy kompletnie się nam NIE sprawdzi, jeżeli napiszemy adres zawierający polskie znaki diakrytyczne, np.:

Kod:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ściółka

Po wpisaniu takiego adresu i wysłaniu wiadomości - https://pl.wikipedia.org/wiki/Ściółka - widać wyraźnie, że część adresu nam "uciekła" i efektem będzie kierowanie nie na tę stronę, którą chcieliśmy albo zupełnie w "krzaki" (chociaż na podglądzie przed wysłaniem posta wszystko będzie OK).

Rozwiązaniem jest wklejenie takiego adresu do systemowego Schowka (Ctrl-C) i wklejenie go (Ctrl-V) do treści wiadomości - wtedy będzie on wyglądał zupełnie inaczej:

Kod:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aci%C3%B3%C5%82ka

W takiej postaci cały adres będzie "klikalny" i przekieruje nas na właściwą stronę - https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aci%C3%B3%C5%82ka

Rozwiązaniem wg mnie najbardziej uniwersalnym i najbardziej "eleganckim" jest korzystanie z tagów url zgodnie z pkt. 2 - w takim przypadku adres strony może zawierać polskie znaki, a i tak nastąpi właściwe przekierowanie, np.:

Kod:
Więcej na temat ściółki przeczytasz [url=https://pl.wikipedia.org/wiki/Ściółka]tutaj[/url].

da nam efekt:

Więcej na temat ściółki przeczytasz tutaj (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ściółka).

Odnośnik umieszczony w ten sposób mało tego, że będzie działać zawsze, to dodatkowo czytelność całej informacji, jaką chcemy przekazać, będzie największa - trzeba pamiętać, że niektóre linki są naprawdę długie i przekraczają rozmiar jednej linijki.

Powodzenia :)