Niemedyczne forum zdrowia
28-04-2024, 22:00 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Fasola nerkowa/soczewica - można na zimno?  (Przeczytany 18074 razy)
Paweł
« : 22-08-2007, 14:40 »

Witam! Czy Pańskim zdaniem można spożywać fasolę i soczewicę na zimno (oczywiście po uprzednim ugotowaniu smile )? Pytam, bo niedługo zaczyna się rok akademicki i się zastanawiam, co ze sobą brać na uczelnię, a nie chcę się stołować na mieście... Chodzi mi głównie o to, czy na dłuższą metę jedzenie wspomnianych produktów na zimno nie wpływa negatywnie na pracę jelit/ żołądka, no i w ogóle czy istnieją jakieś przeciwskazania. Pozdrawiam serdecznie!
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 15:51 wysłane przez Rysiek » Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #1 : 22-08-2007, 20:18 »

No pewnie, że można! Pyszne są w sałatkach
Zapisane
Paweł
« Odpowiedz #2 : 23-08-2007, 08:27 »

Elowen, dzięki za odpowiedź:) A czy byłabyś tak uprzejma i podała mi przykładowe przepisy na kilka sałatek (oczywiście takich, gdzie wykorzystuje się tylko "dozwolone" produkty)? Byłbym bardzo wdzięczny:) Pozdrówka!
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #3 : 23-08-2007, 18:36 »

Oj, to "dozwolone" to trochę względne słowo... najwyżej wyeliminujesz te składniki, które Ci szkodzą. Tak więc proszę.

Ta jest moja ulubioną:

Składniki:
- 1/4 szklanki ryżu (ugotować)
- 20 dkg pieczarek (ugotować w osolonej wodzie)
- 1 por
- 2 jaja (ugotować na twardo)
- 10 dkg fasoli (ugotować)
- majonez domowej roboty

Wykonanie:
Połączyć. Wymieszać. Zjeść.


Inna:

Składniki:
- 10 dkg soczewicy brązowej (czerwona się rozwala, chociaż mnie to nie przeszkadza)
- 1/4 szklanki ryżu
- 1 pora/cebula
- 1 papryka surowa (lub po kawałku z różnych kolorów)

Sos: oliwa z oliwek, ocet (najlepiej z jabłek - ma antygrzybicze działanie) lub sok z cytryny, sól, pieprz, papryka słodka, chili - proporcje dowolne, jak kto lubi. Tylko nie przesadzaj z tym octem... lepiej mniej niż za dużo.

Wymieszaj składniki. Sos zrób osobno lub jego składniki dodaj bezpośrednio do miski z resztą: ja tak robię i jest OK.

Inna 2:

Wszystko gotowane: fasola, marchew, pietruszka, groszek, kukurydza z puszki, ogórek kiszony (gotowany przez 1 godzinę - nie zmienia smaku, a zabija drożdże), przyprawy: pieprz, sól + majonez domowej roboty (też mogę dać przepis jak chcesz).

Inna 3:

Składniki: fasola, gotowany kurczak lub indyk, pieczarki gotowane, ryż (lub np. makaron ryżowy, gryczany, kukurydziany), majonez, sól, pieprz...

W tych ostatnich nie podałam ilości, bo jest podobnie jak wyżej. Możesz oczywiści sobie je pozmieniać wg własnych upodobań. I to tylko przykłady. Można naprawdę kombinować! Możesz np. pododawć różne orzechy, nasiona, wiórki kokosowe... eksperymentuj!

Smacznego!
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 16:32 wysłane przez Solan » Zapisane
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #4 : 29-09-2010, 07:05 »

A od kiedy można jeść soczewicę?
Zapisane

Pragmatism
Mrówka
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 64
MO: 01.03.2010
Skąd: Mazowsze Płn-zach.
Wiadomości: 227

« Odpowiedz #5 : 29-09-2010, 10:23 »

Ludzkość jada ją od tysięcy lat, podobnie jak grykę i proso (kasza jaglana). clap  W naszej DP jest ona dozwolona po 1-szym etapie.
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 10:38 wysłane przez Mrówka » Zapisane

Pomyśl nim zadziałasz, ale wpierw sobie to wymarz. Think before acting, dream before thinking.
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #6 : 29-09-2010, 10:38 »

Soczewica jest genialna. Świetną zupę czy podobne gorące, smaczne i treściwe danie można mieć w 10 minut. Polewka z soczewicy była pewnie staropolskim daniem, a dziś? Ludzie nawet nie wiedzą, co to jest?
Zapisane

I'm going through changes
Mrówka
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 64
MO: 01.03.2010
Skąd: Mazowsze Płn-zach.
Wiadomości: 227

« Odpowiedz #7 : 29-09-2010, 10:46 »

Młodzi ludzie nawet NIE SŁYSZELI o soczewicy czy o kaszy jaglanej. Ostatnio z dwojgiem rozmawiałem i były to dla nich rzeczy nowe. A przecież pyszne i w sumie niedrogie.
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 11:02 wysłane przez Mrówka » Zapisane

Pomyśl nim zadziałasz, ale wpierw sobie to wymarz. Think before acting, dream before thinking.
Sting
Stały bywalec
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 41
MO: 3.08.10 (Break od 01.10)
Skąd: Warszawa/UK
Wiadomości: 617

« Odpowiedz #8 : 29-09-2010, 11:17 »

No ja właśnie nie wiem. Widziałem już dawno, ale nie smakowałem. Nie mam pomysłów na I etap DP, bo ja nigdy nie gotowałem. Nie mam również dostępu do dobrego mięsa. Co ugotuję to jak w cieście zakalec. :-S Niełatwo  być ,,kurą domową''.
Zapisane

Pragmatism
Mrówka
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 64
MO: 01.03.2010
Skąd: Mazowsze Płn-zach.
Wiadomości: 227

« Odpowiedz #9 : 29-09-2010, 11:34 »

Prawda, że niełatwo. Ale jak już przejdziesz przez początki i pierwsze porażki - będzie tylko lepiej.
Przepisów na tym forum jest całe mnóstwo w Dziale Kulinarnym.  Nie jestem wcale dobry, ale robię jadalne postępy.  clap
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 16:33 wysłane przez Apollo » Zapisane

Pomyśl nim zadziałasz, ale wpierw sobie to wymarz. Think before acting, dream before thinking.
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #10 : 29-09-2010, 13:57 »

Polewka z soczewicy była pewnie staropolskim daniem, a dziś?
To ciekawe. Ja też nie wiem co to jest polewka z soczewicy. Napiszesz coś więcej?
Zapisane

Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #11 : 29-09-2010, 15:43 »

W Hiszpanii soczewicy je się bardzo dużo, rośnie tutaj jej sporo, jest tania i pożywna. Kombinacji z soczewicy jest wiele: ja uwielbiam każdą smile. Soczewicę, zarówno czerwoną, jak i zieloną, stosuje się jako dodatek do zup i w zasadzie do wszystkiego. Często po ugotowaniu i zmieleniu przez maszynkę wraz z ulubionymi warzywami i przyprawami, używam soczewicy do dań (zamiast ziemniaków itp.) - sprawdza się genialnie. Można ugotować jej dużo więcej i przechowywać w lodówce, by potem "na szybko" przygotować jakieś fajne danie. Sałatki z soczewicą są również doskonałe.
Zapisane
pollo
« Odpowiedz #12 : 29-09-2010, 16:11 »

Również jestem fanem soczewicy. Zarówno czerwonej jak i zielonej. Jest to jedyna roślina strączkowa, która jest lekkostrawna. Można ją dodać do zupy lub zmielić na pastę (idealny dodatek do kanapek ryżowych).
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #13 : 29-09-2010, 21:46 »

Jak długo gotuje się soczewicę ?
Zapisane
Lilijka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 47
MO: 22.09.2009
Wiadomości: 371

« Odpowiedz #14 : 29-09-2010, 21:53 »

Stosunkowo długo. Zależy też, jaka to soczewica. Ja gotuję przeważnie ok.30 minut.
Zapisane
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #15 : 29-09-2010, 22:05 »

Dzięki smile. Ktoś wcześniej (chyba Antonio) pisał, że dzięki soczewicy można mieć pyszne danie w 10 minut i to mnie trochę zmyliło msn-wink.

...no pewnie, jak ją masz wcześniej ugotowaną smile//Lilijka
« Ostatnia zmiana: 29-09-2010, 22:44 wysłane przez Lilijka » Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #16 : 30-09-2010, 01:00 »

Czerwona soczewica, niestety z Kanady, a nie z Hiszpanii, bardzo szybko mięknie podczas gotowania. Kiedyś przeczytałem, że soczewicę należy gotować około 40 minut i nastawiłem sobie timer. Gdy wróciłem, na patelni była papka zamiast soczewicy. Nie wiem, po co nam tu Kanada, ale tylko taką wersję soczewicy widuję w sklepie. Czas gotowania jest stosunkowo krótki.

Genialne zupy z zielonej soczewicy, z cebulą, ziemniakami itp., z lokalną wersją świeżych ziół, jadałem w uroczym schronisku tatrzańskim na Słowacji. Tam wciąż trzymają się staropolskiego określenia: polievka. Te specyficzne zioła rosną tam wszędzie wokół chaty (czyli schroniska), robi się z nich także ciekawy czaj (czyli herbatę). To chyba lebiodka, a po słowacku: pamajoran? W każdym razie na nizinach nie spotkałem czegoś równie dobrego.

Czytałem gdzieś ostatnio o polskich polewkach, że stanowiły naszą unikalną tradycję, w przeciwieństwie do zup, pochodzących z zachodu. W jakiejś kultowej staropolskiej książce kucharskiej podobno jest mowa o polewkach i obcych potaziach msn-wink, i o tym, co różni polską kuchnię od innych. Niestety sam tej książki nie czytałem.
Zapisane

I'm going through changes
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #17 : 30-09-2010, 08:38 »

Ależ czytałem smile. O tych 40-tu czytałem dawno temu w książce na temat kuchni indyjskiej. Pisano tam też o wstępnym moczeniu soczewicy. W Azji soczewica często jest podstawą żywienia, istnieje szereg jej odmian.
Zapisane

I'm going through changes
Zosia_
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: nie stosuję ze względu na reakcje
Wiedza:
Wiadomości: 1.049

« Odpowiedz #18 : 30-09-2010, 20:32 »

Czerwona soczewica rzeczywiście gotuje się bardzo szybko, niewiele ponad 10 minut.
Zrobiłam dzisiaj pyszną zupę z soczewicą smile. Pochwalę się smile.

Pokroiłam marchewki, pietruszki, seler, cebule, por, brokuły, dodałam soli, pieprzu, ziela angielskiego, zalałam wrzątkiem, zagotowałam. Dorzuciłam garść kiszonej kapusty (własnej roboty) i soku z kiszenia, znowu zagotowałam. Wypłukałam czerwoną soczewicę, dorzuciłam do zupy. Przyprawiłam gałką muszkatołową, pogotowałam jeszcze 15 minut. Dodałam kilka łyżek oliwy z oliwek.
Wyszła pyszna, pożywna i rozgrzewająca zupa smile.
« Ostatnia zmiana: 30-09-2010, 21:49 wysłane przez Lilijka » Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!