Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 19:46 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sól kuchenna  (Przeczytany 61837 razy)
Jawor
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 82
MO: 2006-02-01 do 15.04.2012 i od 15.01.2013 do 13.06.2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 68

« : 25-08-2007, 12:47 »

Podobno sól kamienna różni się od warzonej tak jak miód prawdziwy od sztucznego.
Słyszałem ,że sól warzoną produkuje się z odpadów produkcyjnych powstających np.:
przy produkcji nawozów sztucznych lub przerabiających miedź.
Do kiszenia kapusty lub ogórków należy używać tylko naturalnej soli kamiennej.
Ciekawy jestem Państwa opinii na ten temat.
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #1 : 26-08-2007, 07:51 »

Z pewnością sól kamienna jest lepsza, bo nieoczyszczona, więc zawiera różne cenne związki mineralne.
Zapisane
Artur
« Odpowiedz #2 : 17-09-2007, 21:56 »

Analogia do miodów jest nieco przesadzona, bardziej pasowałoby porównanie do mąki oczyszczonej i razowej.
Kiedyś kupowałem sól kamienną "Królewską" z kopalni w Wieliczce, ale juz chyba nie jest sprzedawana (może jedynie w kopalni?). Teraz używam soli kamiennej z kopalni w Kłodawie. To chyba jedyna sól bez dodatku jodku potasu, do którego dodawania zmusił producentów rząd 10 lat temu - oczywiście, jak zwykle, dla naszego dobra, nie pozostawiając możliwości wyboru. Całe szczęście, że Kłodawa w jakiś sposób sprzedaje naturalną sól bez tego śmierdzącego jodku.
Zapisane
Borsuk
« Odpowiedz #3 : 17-09-2007, 23:19 »

Sól warzona od soli kamiennej różni się technologią produkcji.
Sól warzona powstaje na skutek odparowania wody z solanki, czyli słonej wody. W ten sposób uzyskuje się praktycznie 100% czystą chemicznie sól.
Sól kamienna to sproszkowany halit czyli minerał – krystaliczna sól.
Trudno powiedzieć która metoda pozyskiwania soli jest bardziej naturalna. Obie metody ludzie wykorzystują od wieków, w zależności w jakiej postaci sól na danym terenie się znajduje. Słyszałem zdanie, że wyższość soli kamiennej nad ważoną jest problematyczna, zawiera ona co prawda ‘mniej soli w soli’ (około 99%) czyli składniki mineralne stanowią średnio 1 %, natomiast skład tych składników mineralnych bywa różny, czasem jest to głównie, ogólnie rzecz biorąc piach. Nie wiem ile w tym prawdy, a ile zabiegów marketingowych producentów różnych rodzajów ‘zdrowych’ soli. Tak czy siak nadużywanie soli niezależnie jaką metoda została wyprodukowana jest szkodliwe, choć pewnie z dwojga złego lepsza jest sprawdzona sól kamienna. Jeśli chodzi o produkcję kiszonek, to moim zdaniem różnica między solą ważoną a kamienną jest iluzoryczna.
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #4 : 18-09-2007, 06:47 »

No ciekawe to, co napisałeś Borsuk o soli... :ok:
Zapisane
Einstein
« Odpowiedz #5 : 23-12-2007, 15:25 »

Eskimosi nie solili ale mieli full soli w rybach i mięsie. Indianie z dżungli równiez nie solili ale też jedli głównie mięso, za to mieli dużo pieprzu. Jednak większośc zdrowych prymitywnych kultur używała soli. Sól jest ważna i potrzebna w organizmie.

Najgorsza jest sól przemysłowa tzw masówka bo ma dużo chemii w sobie.

Lepsza jest sól morska niejodowana, a najlepsza sól górska np himalajska.
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #6 : 23-12-2007, 17:00 »

Cytat od: Einstein
Lepsza jest sól morska niejodowana


O, a wszedzie mowia, ze jodowana wlasnie jest lepsza. I kamienna. A swoja droga, jak sol jest morska, to chyba wlasnie jest jodowana... przeciez jodu najwiecej jest wlasnie nad morzem...
Zapisane
Einstein
« Odpowiedz #7 : 23-12-2007, 17:09 »

Cytat
O, a wszedzie mowia, ze jodowana wlasnie jest lepsza.


Ta i wszędzie mówią zeby jeść warzywa i owoce 5 razy dziennie. I mówią ze margaryna lepsza od masła.

Jód może być ale naturalna ilość a nie "jodowana".
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #8 : 23-12-2007, 17:15 »

Cytat od: Einstein
Jód może być ale naturalna ilość a nie "jodowana".


Czyli najlepsza po prostu morska. Lub kamienna. A dlaczego uwazasz ze himalajska jest ta naj?
Zapisane
Einstein
« Odpowiedz #9 : 23-12-2007, 18:58 »

Morza są podobno "śmietniskiem cywilizacji". Nie wiem ile w tym prawdy.
Himalaje to w sumie jeszcze dzicz, zero przemysłu więc może faktycznie naj?

Najważnejsze aby nie chemizowana z marketu bo to jest dopiero szit.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #10 : 23-12-2007, 20:24 »

E tam. Sól to sól. Używa się jej w celu dodania potrawie smaku. O tę niewielką siłą rzeczy ilość minerałów w szczypcie soli nie warto kruszyć kopii, bowiem łatwo je uzupełnić innymi produktami. Jod łatwo się ulatnia przy podgrzaniu, więc w podgrzewanych produktach nie ma jodu, nawet jeśli były posolone sola jodowaną, morską czy himalajską. Z tego powodu jod należy uzupełniać kelpem, bo to najpewniejszy sposób, a sól używać do solenia.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Elowen
« Odpowiedz #11 : 23-12-2007, 22:53 »

Cytat od: Mistrz
E tam. Sól to sól - sól. Jod łatwo się ulatnia przy podgrzaniu, więc (...) jod należy uzupełniać kelpem, bo to najpewniejszy sposób, a sól używać do solenia.


I wszystko jasne smile
Zapisane
Michal_one
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 13.01.2012
Skąd: Częstochowa
Wiadomości: 168

« Odpowiedz #12 : 31-01-2012, 17:54 »

Jeszcze jest sól morska, która jest jeszcze bogatsza w minerały. Trzeba ją jednak zmielić, jeśli kupi się gruboziarnistą, bo łatwo o przesolenie msn-wink.
Zapisane
Scorpion
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 1.11.2011
Skąd: Zagłebie
Wiadomości: 144

« Odpowiedz #13 : 01-02-2012, 00:10 »

Ja ostatnio trafiłem na artykuł o źródłach magnezu w żywności i pisali tam, że najlepszym źródłem magnezu jest sól morska Nigari, która zawiera 95% chlorku magnezu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nigari
http://www.sklepnazdrowie.pl/product_info.php?products_id=2450

Może ktoś spożywał tą sól i wie jak ona smakuje? Ciekaw jestem co Mistrz myśli na temat tej soli, czy można ją śmiało stosować i traktować jako dodatek do odżywiania, a przy okazji uzupełnienie magnezu w pożywieniu.
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #14 : 01-02-2012, 00:18 »

W temacie soli to mogę napisać, że do kąpieli z olejem dodaję sobie soli himalajskiej i mam po tym naprawdę fajną skórę.
http://www.sklepnazdrowie.pl/product_info.php?cPath=38_287&products_id=3455

Można ponoć używać też w kuchni, ale jakoś jeszcze nie próbowałam.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2012, 00:21 wysłane przez Whena » Zapisane
Scorpion
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 39
MO: 1.11.2011
Skąd: Zagłebie
Wiadomości: 144

« Odpowiedz #15 : 01-02-2012, 01:02 »

Sól himalajska jest w podanym przez Ciebie linku opisana jako najzdrowsza sól na ziemi więc jeśli w smaku jest ok, warto ją brać pod uwagę w soleniu nią potraw.
Zapisane
Michal_one
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 13.01.2012
Skąd: Częstochowa
Wiadomości: 168

« Odpowiedz #16 : 01-02-2012, 01:24 »

Ja używam w kuchni soli morskiej. Moja wedle opakowania jest tylko z Chorwacji. W smaku dobra, a używam jej właśnie ze względu, że ma więcej minerałów od kamiennej. Tłumaczę więc co niektórym znajomym, że powiedzenie „biała śmierć” odnosi się raczej do białego cukru i mąki niż do soli, którą warto spożywać, lecz lepiej zamienić na nieoczyszczoną.

Tą sól himalajską ciekawie zapowiadają. Na pewno nadaje się do kuchennego użycia. Ciekaw jestem tylko, czy jest wyczuwalna jakaś smakowa różnica między nią, a innymi gatunkami soli.
« Ostatnia zmiana: 01-02-2012, 01:26 wysłane przez Michal_one » Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #17 : 01-02-2012, 01:49 »

Nie próbowałam, ale w wannie trochę inaczej pachnie niż taka kuchenna zwykła w jakiej się kapałam zazwyczaj.
Chyba we wszystkich linkach jakie czytałam o tej soli, opisywana jest tak samo.

W kuchni sprawdziłam i chyba mam taką samą sól jak ty Michal_one, bo morską z Chorwacji.
Zapisane
Mia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 64
MO: 20.12.2011
Wiadomości: 271

« Odpowiedz #18 : 01-02-2012, 08:31 »

Używam soli himalajskiej również do solenia potraw. Taka mała zmiana w kuchni.
Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #19 : 01-02-2012, 08:51 »

Ciekaw jestem tylko, czy jest wyczuwalna jakaś smakowa różnica między nią, a innymi gatunkami soli.

Zaspokoję Twoją ciekawość: różnica pomiędzy solą himalajską, morską, srorską a polską solą kamienną jest kolosalna - widoczna wyłącznie w portfelu. smile
Nie ma co szukać guza, na siłę msn-wink. Zamiast na sól morską, himalajską czy srajską, odkładajcie kasę na powstającą fundację Biosłone a używajcie soli kamiennej polskiej. Tym samym poprzecie polską gospodarkę i pożyteczną działalność prozdrowotną. smile
« Ostatnia zmiana: 01-02-2012, 09:04 wysłane przez Klara27 » Zapisane

Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!