Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 11:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Pisownia pauz i minusów  (Przeczytany 16719 razy)
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« : 16-03-2010, 08:04 »

Cytat od: Antonio
prawnicy --- przy sąsiednich stolikach
Cytat od: Mistrz
Skąd ma Pan ten paskudny zwyczaj stawiania trzech pauz obok siebie? Czy to wynik niedouczenia?

Z zasad typografii. Wg mnie ta kreska na klawiaturze i na monitorze oznacza minus lub łącznik, a nie pauzę. Pauza powinna mieć większą szerokość smile. Może nie taką potrójną, ale do tej mam sentyment z pięknego systemu do składu tekstów naukowych La/TeX. I nic mnie już nie powstrzyma. Chyba, że w Pańskim systemie Mistrzu, pojawi się specjalny kod do pauzy... msn-wink.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 13:09 wysłane przez Grażyna » Zapisane

I'm going through changes
tomurbanowicz
« Odpowiedz #1 : 16-03-2010, 08:08 »

Ale w trybie tekstowym minus i pauza to to samo - to nie Word ani La/TeX. To kod ASCII w którym nie ma podwójnego minusa, czyli pauzy. A podwójny minus i spacja tj. "-- " służy w trybie tekstowym ASCII do oznaczenia sygnaturki w mailach :p
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 08:17 wysłane przez Tomasz Urbanowicz » Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #2 : 16-03-2010, 08:30 »

Kiedyś nie było w ogóle polskich znaków w trybie tekstowym. Stosowano konwencję TeX do wyróżnienia ogonków, np. /A, bo nie było Ą. Cóż, ale chyba nikt oprócz mnie nie pamięta tych czysto ASCII-tekstowych czasów?
A gdyby się kiedyś chciało przełożyć teksty forum na książkowe? Szczerze, gdy widzę w książce krótkie kreski zamiast myślników, robi mi się niedobrze... msn-wink
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 09:16 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
tomurbanowicz
« Odpowiedz #3 : 16-03-2010, 09:12 »

Za przeproszeniem to już z lekka onanizm ;>
Ja też jestem szczególarzem topograficznym, ale...
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #4 : 16-03-2010, 09:18 »

Co niby jest tym onanizmem? msn-wink Że wolę myślnik zamiast minusa? Że wolę długie zamiast krótkich? msn-wink
Zapisane

I'm going through changes
tomurbanowicz
« Odpowiedz #5 : 16-03-2010, 09:24 »

Co niby jest tym onanizmem? msn-wink Że wolę myślnik zamiast minusa? Że wolę długie zamiast krótkich? msn-wink
Zgłoś może "poprawkę" do ACSII, bo co wniesie ta dyskusja do pisania postów ASCII wg zasad topografii? smile
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #6 : 16-03-2010, 14:23 »

A może łopatografia, Tomku? ;-) Po co ta spacja po dwóch kreskach w sygnaturkach? msn-wink Naprawdę pamiętam czasy tylko tekstowe i język polski kocham bardziej niż Mistrz... lol. Wbrew pozorom, w tych tylko tekstowych czasach ludzie wykazywali znacznie więcej szacunku dla języka i formy wypowiedzi niż dziś.

Pozwolę sobie przytoczyć trochę z mojego douczania się, sprzed lat 20-tu, a może i 40-tu?

Cytat
Zwyczajne maszyny do pisania posiadają tylko jeden znak w kształcie poziomej kreski „-”. W składzie drukarskim występują aż cztery rodzaje kresek poziomych. Są to: łącznik, myślnik, półpauza i minus, używany we wzorach matematycznych.

[...]
Łącznik (dywiz) jest najkrótszą z kresek. Stosuje się go do dzielenia i przenoszenia wyrazów oraz do łączenia wyrazów wieloczłonowych (np. „niebiesko-czarny”).

[...]
Półpauza to kreska o połowę krótsza od myślnika. Stosuje się ja przede wszystkim w zapisie zakresów liczbowych, np. „str. 11–13”, czy „w latach 1960–1963”. Przed i po półpauzie nie dodaje się odstępów. Odstępy takie muszą się pojawić w sytuacjach takich jak: „11 października – 13 listopada”. Półpauzę zapisuje sie za pomocą dwóch następujących po sobie minusów --. Myślnik „—” to dłuższa kreska, używana jako znak przestankowy. Zapisujemy go za pomocą trzech następujących po sobie znaków -, czyli --- .

W języku polskim należy przed i po myślniku umieścić odstęp, inaczej niż w krajach anglosaskich, gdzie nie otacza się myślnika odstępami. Wiele osób uważa konstrukcję złożoną z odstępu, myślnika i kolejnego odstępu za zbyt wybijającą się w składzie. Z tychże estetycznych powodów często w roli myślnika używa się „dwu-kreskowej” półpauzy, i takie właśnie podejście zastosowano w niniejszym tłumaczeniu.

Proszę zauważyć, że w powyższym cytacie widnieją wspomniane w nim trzy znaki w formie kresek o różnej długości. I to w formie zwykłego tekstu ASCII!
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, mogę ograniczyć się do dwóch kresek -- może być tak? frusty
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 14:43 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #7 : 16-03-2010, 15:36 »

Cytat
Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, mogę ograniczyć się do dwóch kresek -- może być tak?
Biorąc te rozważania pod uwagę, nie uwzględniają one inteligencji czytelnika, który potrafi odróżnić, czy pozioma kreska w tekście to pauza (znak interpunkcyjny nakazujący zawieszenie głosu dłużej, niż przecinek), dywiz łączący wyrazy, czy też jest to matematyczny minus. Stawianie dwóch kresek obok siebie ta jakieś fanaberie. Obecnie nie różnicuje się znaków interpunkcyjnych na krótsze pauzy i dłuższe myślniki. Język polski, jak zresztą każdy inny, ma być komunikatywny i dotyczy to także interpunkcji.

Cytat
Pozwolę sobie przytoczyć trochę z mojego douczania się, sprzed lat 20-tu, a może i 40-tu?
Język polski to nie łacina, więc żyje i zmienia się.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #8 : 16-03-2010, 15:45 »

Możemy się nie zgadzać w tym przypadku. Dla mnie fanaberią jest nierozróżnianie różnych znaków interpunkcyjnych w tekście drukowanym. Wszystko jedno jak drukowanym. Zresztą ta sama inteligencja wystarczająca jest przecież do określenia wieloznacznej roli znaków "-" czy jednoznacznego ciągu "---" w zdaniu. Język polski ubożeje, psuje się i wulgaryzuje. Mnie też irytuje drogi Mistrzu, słowo "Witam" na każdym rogu... ;-)
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 16:16 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #9 : 16-03-2010, 17:07 »

Cytat
Zresztą ta sama inteligencja wystarczająca jest przecież do określenia wieloznacznej roli znaków "-" czy jednoznacznego ciągu "---" w zdaniu.
To trzeba pisać tak inteligentnie, by czytelnik nie miał wątpliwości, że "-" znaczy to co znaczy. Zasady polskiej pisowni wyraźnie zabraniają stawiania znaków interpunkcyjnych obok siebie.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 17:09 wysłane przez Mistrz » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #10 : 16-03-2010, 18:02 »

No dobrze już dobrze, zgadzam się z ostatnim argumentem. Wyjaśniłem wcześniej genezę i moją wewnętrzną potrzebę potrójnej kreski. Tekst o moim niedouczeniu dość typowy dla prof. hab. ;-). Gwoli ścisłości:
 
Tak należałoby zapisać pauzę: —,
tak półpauzę:                        –,
a tak łącznik albo minus:         -.

Być może w elektronicznych tekstach na forum nikogo oprócz mnie nie razi krótka kreska w roli myślnika, a tylko Mistrza razi potrójna, ale w tekstach drukowanych, w książkach i publikacjach, także mistrzowskich, krótka kreska nie uchodzi.

— a zatem Mistrzu, piszmy inteligentnie! thumbsup
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 18:10 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #11 : 16-03-2010, 20:19 »

Cytat od: Antonio
prawnicy --- przy sąsiednich stolikach
Cytat od: Mistrz
Skąd ma Pan ten paskudny zwyczaj stawiania trzech pauz obok siebie? Czy to wynik niedouczenia?

Z zasad typografii. Wg mnie ta kreska na klawiaturze i na monitorze oznacza minus lub łącznik, a nie pauzę. Pauza powinna mieć większą szerokość smile. Może nie taką potrójną, ale do tej mam sentyment z pięknego systemu do składu tekstów naukowych La/TeX. I nic mnie już nie powstrzyma. Chyba, że w Pańskim systemie Mistrzu, pojawi się specjalny kod do pauzy... msn-wink.

Tak należałoby zapisać pauzę: —,
tak półpauzę:                        –,
a tak łącznik albo minus:         -.

Czyli jednak da się używać odrębnego znaku dla pauzy (—), półpauzy (−), łącznika (–) i minusa (-). Strony www, fora obecnie na ogół bez problemu pozwalają uzyskać takie znaki.

- minus
– łącznik
− półpauza
— pauza

Warto jeszcze zamiast wielokropka w takiej postaci „...” (trzy kropki obok siebie) używać prawdziwego wielokropka „…”. Ten ostatni uzyskujemy przytrzymując alt i wpisując z klawiatury alfanumerycznnej (w Windows) cyfry 0133 (alt + 0133).

Warto też pamiętać o prawdziwych cudzysłowach. Zamiast standardowego acz nieprawidłowego znaku " warto używać następujących znaków cytowania.
- cudzysłów dolny, otwierający cytat (alt + 0132)

” - cudzysłów górny, zamykający cytat (alt + 0148)

Oczywiście zamiast wpisywać z klawiatury cyferki z przytrzymanym altem, można korzystać w funkcji kopiuj i wklej, o ile oczywiście mamy skąd kopiować.
« Ostatnia zmiana: 16-03-2010, 20:28 wysłane przez Heniek » Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #12 : 16-03-2010, 20:35 »

...albo jakoś zaprogramować klawiaturę? Nie wiem jak to zrobić w systemie Billa. Heniu, dziękuję smile.
Zapisane

I'm going through changes
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #13 : 17-03-2010, 14:56 »

Mocny akcent — polecam msn-wink.
Heniu, u mnie te spec-znaki, które wprowadziłeś wyglądają jak „krzaki” — pewnie inaczej je kodujemy?…
« Ostatnia zmiana: 17-03-2010, 15:01 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!