Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 11:38 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: O potrzebie poprawnego pisania  (Przeczytany 12736 razy)
bosanova
« : 22-10-2010, 18:20 »

Kochani i najukochansi, jeszcze slowko na temat, ktory cudownie znika i tak cudownie mnie bawi, otoz obawiam sie, ze konsekwentnie do praktykowanej akcji nalezaloby sprzedawac ksiazki tylko dla tych, ktorzy wykaza sie poprawna umiejetnoscia czytania, zadne tam dukanie czy sylabizowanie, a porad/odpowiedzi w gabinetach czy na zywo udzielac tylko dla tych, ktorzy wykaza sie umiejetnoscia poprawnego wyslawiania sie.  Tylko czy przypadkiem biznes na tym by za bardzo nie ucierpial?
Niebezpieczenstwo jest rowniez takie, ze zamkniete i bardzo selektywne spolecznosci nie maja dobrej karty w historii.

Merytorycznie strona calkiem dobra, szkoda tylko, ze tak panicznie boi sie nowego, no coz kazdy ma prawo pilnowac swojego biznesu jak umie najlepiej,

Natomiast formalnie i organizacyjnie pozostawia wiele do zyczenia i tu kolejny apel:
zolnierze bioslone czy aby nie przeszkadza wam ten brak "ogonka" w adresie strony internetowej? smile

Strona panicznie boi się nowego, a w zasadzie nowego rozumianego, jako powierzchowne, wyszczekane opinie, porywające się na źdźbło intelektu, jak z motyką na słońce. Tak więc - właśnie z tego powodu - "ogonków" w nazwie domeny strona unika, jak ognia. Strona czasem marzy sobie nie tyle o "ogonku", co o kresce ukośnej*, jednakże wówczas przychodzi stronie z pomocą zdroworozsądkowe rozumowanie i strona zdaje sobie sprawę, że wszakże woli mieć charakter elitarny, acz mądry, niźli egalitarny, a głupi. Strona jest wówczas dumna ze swojego niedemokratycznego i nadającego prerogatywy polskiej pisowni regulaminu. Ponadto strona jest przekonana (i niestety na bieżąco w tym przekonaniu utwierdzana), że powszechnie, w świadomości polskich internautów, wciąż jeszcze pokutuje mniemanie, że polskich znaków diakrytycznych (czy to z lenistwa, czy z niewiedzy) w domenach się nie stosuje (i mało kto o domenach IDN słyszał). Ergo, w tym przypadku, w przedprożu lepszych czasów, strona spogląda z uśmiechem, w przyszłość, wyznaczając pewne standardy pisowni, a zarazem podrwiwając z całkiem niepraktycznych jeszcze "nowości", skazując się rzecz jasna tym samym na dezaprobatę - nieukontentowanych tym faktem - zwolenników specyficznie rozumianych nowości. //Abir

* http://www.twardoch.com/download/polishhowto/stroke.html
« Ostatnia zmiana: 22-10-2010, 21:58 wysłane przez Abir » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #1 : 22-10-2010, 18:47 »

Nasze argumenty o potrzebie poprawnego pisania są prozaiczne. Otóż chodzi tutaj o rzecz najważniejszą - o zdrowie. W tej sytuacji ważne jest, by zarówno pytania, jak i odpowiedzi, były wyrażane jasno, bez nieporozumień, a także estetycznie. Osobiście odpowiadam wyłącznie na takie posty, innych po prostu nie czytam. Sam wymagam od siebie jasnego pisania i wymagam też od innych. Doprawdy nie rozumiem, dlaczego ktoś, kto pisze jeden post na kilka dni nie potrafi przeczytać tego, co napisał, by poprawić ewentualne błędy. Jedna odpowiedź, która mi się nasuwa, jest taka, że jest egocentrykiem, i że nie dba o innych, którzy to będą czytać.

Dla Bosanovy mam taką radę: Zamiast rzucać oskarżenia na innych, czy nie lepiej zadać sobie nieco trudu i zamontować w komputerze polskie znaki?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Emisia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 50
MO: 01-12-2006
Skąd: Italia
Wiadomości: 612

« Odpowiedz #2 : 22-10-2010, 18:58 »

Cytat
Merytorycznie strona calkiem dobra, szkoda tylko, ze tak panicznie boi sie nowego, no coz kazdy ma prawo pilnowac swojego biznesu jak umie najlepiej,
No! I faktem jest rowniez dzialanie strony od wielu lat (nie miesiecy) wraz z przybytkiem stalych bywalcow.
Cytat
no coz kazdy ma prawo pilnowac swojego biznesu jak umie najlepiej,
O o jaki biznes chodzi?
Zapisane
Kalina
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 08.03.2009
Wiedza:
Skąd: lubuskie
Wiadomości: 992

« Odpowiedz #3 : 22-10-2010, 21:54 »

Kochani i najukochansi, jeszcze slowko na temat, ktory cudownie znika i tak cudownie mnie bawi, *
Jesteś pewna, że wybrałaś właściwe forum?
Bawimy się:  tu  http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=1902.220
               i  tu http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=1522.200
W tych wątkach Twoja "bosanowa" będzie milej widziana  msn-wink.
Zapisane
Mgiełka
« Odpowiedz #4 : 22-10-2010, 23:36 »

Cytat
Strona panicznie boi się nowego, a w zasadzie nowego rozumianego, jako powierzchowne, wyszczekane opinie, porywające się na źdźbło intelektu, jak z motyką na słońce. Tak więc - właśnie z tego powodu - "ogonków" w nazwie domeny strona unika, jak ognia. Strona czasem marzy sobie nie tyle o "ogonku", co o kresce ukośnej*, jednakże wówczas przychodzi stronie z pomocą zdroworozsądkowe rozumowanie i strona zdaje sobie sprawę, że wszakże woli mieć charakter elitarny, acz mądry, niźli egalitarny, a głupi. Strona jest wówczas dumna ze swojego niedemokratycznego i nadającego prerogatywy polskiej pisowni regulaminu. Ponadto strona jest przekonana (i niestety na bieżąco w tym przekonaniu utwierdzana), że powszechnie, w świadomości polskich internautów, wciąż jeszcze pokutuje mniemanie, że polskich znaków diakrytycznych (czy to z lenistwa, czy z niewiedzy) w domenach się nie stosuje (i mało kto o domenach IDN słyszał). Ergo, w tym przypadku, w przedprożu lepszych czasów, strona spogląda z uśmiechem, w przyszłość, wyznaczając pewne standardy pisowni, a zarazem podrwiwając z całkiem niepraktycznych jeszcze "nowości", skazując się rzecz jasna tym samym na dezaprobatę - nieukontentowanych tym faktem - zwolenników specyficznie rozumianych nowości. //Abir[/color]

* http://www.twardoch.com/download/polishhowto/stroke.html


Nie pojmuje tego odnosnika. Czy to oznacza, ze znaki diakrytyczne mam kopiowac?
Wpisujac kilka slow mozna kopiowac ale gdy sie pisze dluzszy tekst to jest juz problem.
Czytam codziennie wpisy na tym forum ale nie pisze, poniewaz nie mam polskich czcionek. Przestawienie systemu to nie sprawa glupoty albo lenistwa (tak tutaj sugerowano). Trzeba rowniez miec polska klawiature. Ja nie moge przestawic systemu poniewaz mamy w domu jeden komputer i system musi byc w tym jezyku, w ktorym pracujemy. Przestawienie systemu nie rozwiaze problemu.
Mam troche zalu. Zauwazylam, ze eksperci zachowuja sie jak nieobliczalni zolnierze, potrafia byc aroganccy i z ironia czesto odpowiadaja na posty, w ktorych sa braki ortograficzne.
Widze, ze otwieracie sie na swiat. Pojawilo sie tlumaczenie na jezyk angielski dzialania mikstury oczyszczajacej.   Czy odzew z innych krajow potraktujecie w taki wlasnie sposob jak dotychczas ?
 
Wiem, ze usuwacie posty bez poprawnej polszczyzny (bez znakow diakrytycznych) wiec na koniec podziekuje Mistrzowi i Wam wszystkim (czytam Was codziennie). Dzieki Wam uswiadomilam sobie, ze moje zdrowie zalezy ode mnie.
Dziekuje i pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 23-10-2010, 06:41 wysłane przez Rysiek » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #5 : 22-10-2010, 23:55 »

No ale proszę wziąć pod uwagę inną stronę - stronę czytelników. Gdyby forum miało charakter medyczny (kiedyś miało), czyli opierało się na udzielaniu porad na zasadzie pogotowia, to byle jaka pisownia mogłaby być uzasadniona. Tymczasem forum ma charakter dydaktyczny, a to znaczy, że ma służyć przekazywaniu wiedzy. Skoro tak, skoro mają nas czytać inni, to chyba woleliby czytać teksty pisane poprawnie, czyli zrozumiale. Zarzut, że chcemy tworzyć jakąś elitę, jest prawdziwy. Chcemy tworzyć elitę ludzi mądrych, a więc potrafiących pisać po ludzku. Inni za to mogą czytać i uczyć się.

Trzeba również mieć polską klawiaturę.
Jeszcze takiej klawiatury nie widziałem. O ile mi wiadomo, wszyscy mamy takie same klawiatury.

Prosty sposób, które przyszedł mi w tej chwili do głowy, to ściągnąć wyszukiwarkę w polskiej wersji, która podkreśla wyrazy pisane błędnie i jednocześnie proponuje poprawna pisownię. W ten sposób przed chwilą poprawiłem zacytowane zdanie. Sprawę można bardzo szybko załatwić, i łatwo. http://www.sciagnij.pl/programy/p/Windows-Przegladarki_WWW-Przegladarki_internetowe-Mozilla_Firefox/10453
« Ostatnia zmiana: 13-01-2016, 10:55 wysłane przez Gloria » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Mgiełka
« Odpowiedz #6 : 23-10-2010, 00:03 »

W Polsce chyba jest angielska klawiatura. Nie jestem pewna. Z reszta.. to nie jest wazne.
Klawiatury sa rozne w roznych krajach.
Rozumiem, ze o czytelnika dbac nalezy wiec na tym zakoncze.

Takie proste to niestety nie jest.
« Ostatnia zmiana: 23-10-2010, 00:07 wysłane przez Mgiełka » Zapisane
Stańczyk
« Odpowiedz #7 : 23-10-2010, 19:22 »

Takie proste to niestety nie jest.
http://www.noweprogramy.com/index.php?str=artf&no=136
Zapisane
burak
« Odpowiedz #8 : 17-12-2010, 20:39 »

 Zastanawiam się tylko czy ludzie mądrzy to tylko tacy którzy piszą poprawnie? A więc jeśli ktoś nie pisze poprawnie jest automatycznie "nie mądrym" i nie jest w stanie zrozumieć przesłania Biosłone.Czy tak mam to rozumieć?
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #9 : 17-12-2010, 21:39 »

Nie. Nie masz tego tak rozumieć. Masz po prostu poprawnie pisać i naprawić swoje błędy.
Zapisane

I'm going through changes
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!