Niemedyczne forum zdrowia
28-03-2024, 22:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dlaczego warto pisać poprawnie  (Przeczytany 86708 razy)
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #20 : 26-12-2010, 12:18 »

Aż było słychać twoje uderzenie w pierś  biggrin. Przejrzyj swój post ponownie boś się raz zbędnie powtórzył  i masz czas na jego poprawienie.  Ja także wolę posłuchać mądrych rad, również w zakresie pisowni.
Przecineczek jakiś by się przydał.  Z świątecznymi życzeniami biggrin
Zapisane
Mrówka
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 64
MO: 01.03.2010
Skąd: Mazowsze Płn-zach.
Wiadomości: 227

« Odpowiedz #21 : 26-12-2010, 14:18 »

Errare humanum est. Dzięki Bunia i odwzajemniam życzenia.
Zapisane

Pomyśl nim zadziałasz, ale wpierw sobie to wymarz. Think before acting, dream before thinking.
Tomasz Urbanowicz
« Odpowiedz #22 : 29-12-2010, 14:34 »

Poprawne pisanie, jak również prawidłowe używanie znaków interpunkcyjnych jest wymogiem dla prawidłowej pracy programów z syntezą mowy. Wiele osób słabowidzących, niewidomych korzysta z tego typu programów np.: Ivona Text-to-Speech

http://www.ivona.com/

Ja sam korzystam z tego programu, mimo, iż mam bardzo dobry wzrok - program czyta mi artykuły, podczas gdy ja mogę robić w tym czasie coś innego.
Zapisane
czary
« Odpowiedz #23 : 19-02-2011, 11:23 »

Dzięki wam zacząłem zwracać na to uwagę, i pierwszy raz od skończenia szkoły papier na dysleksję przestał być wymówką... Do tej pory, nie musiałem pisać poprawnie, bo nikt nigdzie mnie z tego nie rozliczał, aż trafiłem tutaj.

Osobiście uważam że trochę przesadzacie, bo "zęby" i "żeby" zależy od kontekstu w jakim jest użyte.
Ale również, nie każdy ma możliwość używania polskich znaków, ja np: dopókii nie miałem własnego internetu korzystałem z publicznej biblioteki w UK (bo tu mieszkam), i nie było fizycznej możliwości używania polskich znaków, ani zmienienia języka klawiatury (po prostu zablokowane opcje) - w takim przypadku byłbym automatycznie przekreślony na tym forum.

Język również ewoluuje, tak jak wszystko wokół nas, i czy się wam to podoba czy nie pewne sformułowania, już zostały dodane do słownika języka polskiego a inne dopiero zostaną dodane.
To że ktoś ich używa nie oznacza że ktoś jest analfabetą, w dodatku klasyfikując kogoś jako analfabetę, mam wrażenie (tylko moje prywatne), że osoba klasyfikująca się w jakiś sposób wywyższa.

Jeśli chodzi o temat postów do poprawy, to dodam tylko że sam napisałem jednego takiego posta, bez ładu i składu, długiego na dwie strony A4, został on przeniesiony do w/w działu.
Nie poprawiłem go, gdyż po powtórnym przeczytaniu uznałem że te problemy, to nie problemy, w dodatku potrzebne informacje, znalazłem na forum, a regulamin mówi o usuwaniu niepoprawionych postów po kilku dniach - więc zostawiłem temat z nadzieją że zostanie usunięty smile .

Z całym szacunkiem dla reguł panujących tutaj staram się pisać jak najbardziej poprawnie, skoro pan Józef sobie tego życzy, a ma do tego prawo ponieważ jest to jego forum i on ustala zasady.
Mam nadzieję że nie zrobiłem żadnych błędów, w tym temacie. Używam przeglądarki Opera która mi sama poprawia błędy, i nic nie ma na czerwono - więc wnioskuję że jest ok.
Jeśli nie to przepraszam za ewentualne błędy, proszę tylko mieć na uwadze temat dotyczący polskich znaków i ludzi piszących z zagranicy.

W pobieżnym czytaniu znalazłem trzy błędy, ale jak na tak długi post nie jest źle. //Mistrz
« Ostatnia zmiana: 05-12-2011, 17:39 wysłane przez Nieboraczek » Zapisane
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #24 : 18-09-2011, 20:43 »

Zgadzam się z Mistrzem w 100%. Gratuluję ocen poszczególnych przypadków. Na forum jest mądrze, przejrzyście, wyraźnie i czytelnie. Tak trzymać!
« Ostatnia zmiana: 18-09-2011, 21:08 wysłane przez Solan » Zapisane
Hajduczek
***

Offline Offline

MO: nie stosuję
Wiadomości: 1

« Odpowiedz #25 : 28-03-2012, 14:16 »

Witam, od jakiegoś czasu wędruję po Forum i na ogół podoba mi się ono, choć czasem w postach pojawia się niepotrzebna złośliwość i agresja. To jednak zdarza się na wszyskich forach i w ogóle w internecie, więc przyzwyczajam się powoli, choć niechętnie...
Mistrz przedstawił zagadnienie jak zwykle - przejrzyście, w świetnym stylu i z niespotykanym poczuciem humoru. Ja też lubię czytać wpisy poprawne pod względem pisowni oraz meritum (czyli merytoryczne:). Rozumiem jednak, że nie każdy jest wykształcony, bywają tu pewnie ludzie z rozmaitymi dysfunkcjami. Niektórzy nie mają możliwości korzystania z klawiatury z polskimi znakami i to nie zawsze zależy od nich (zresztą wyżej ktoś już o tym wspomniał). Popełnianych przez innych użytkowników błędów staram się po prostu nie zauważać, zwłaszcza, jeśli nie są to błędy rażące.

Podczas czytania "Dlaczego warto pisać poprawnie" nasunęła mi się jedna wątpliwość. Czy na pewno poprawna jest forma "Wielu traktuje nas jako jedno z for", której użył Mistrz? Ja jednak, jako osoba, która zetknęła się podczas swojej edukacji z klasyczną łaciną, napisałabym "forów". A może jednak się mylę? Mogę nie mieć racji, nasz język jest żywy i ciągle coś się w nim zmienia. Ale skoro dbamy o poprawność, to może warto się upewnić...
Co na to Mistrz?
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #26 : 28-03-2012, 22:23 »

Zgadza się - forów jest poprawną formą.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Opiotr
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 24.05.2012
Wiedza:
Wiadomości: 510

« Odpowiedz #27 : 06-07-2012, 11:52 »

Wczoraj słuchałem jakiejś audycji prof. Bralczyka i padło pytanie czy sformułowanie: "leczenie objawów choroby" jest poprawne. Odpowiedz była, że jest to niepoprawne, że można leczyć choroby itd.
W każdym razie macie tu mały problem, bo wiadomo o co chodzi ideologicznie a z drugiej strony okazuję się, że jest to niepoprawnie sformułowane 'po polsku' a tu się przestrzega zasad jęz. polskiego ;-).
Zapisane

"Czerwone mięso Ci nie zaszkodzi. Na pewno zaszkodzi Ci niebiesko-zielone" - Tommy Smothers
Heniek
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 14-05-2008
Wiadomości: 853

« Odpowiedz #28 : 06-07-2012, 12:01 »

Wczoraj słuchałem jakiejś audycji prof. Bralczyka i padło pytanie czy sformułowanie: "leczenie objawów choroby" jest poprawne. Odpowiedz była, że jest to niepoprawne, że można leczyć choroby itd.
W każdym razie macie tu mały problem, bo wiadomo o co chodzi ideologicznie a z drugiej strony okazuję się, że jest to niepoprawnie sformułowane 'po polsku' a tu się przestrzega zasad jęz. polskiego ;-).

Tu chodzi o grę słów. Prof. Bralczyk nie musi mieć pojęcia o zdrowiu i może stąd pewne niezrozumienie.

Można leczyć:
- choroby, by choroby miały się dobrze,
- objawy chorobowe, by te objawy miały się dobrze,
- kieszeń lekarza, by była pełna,
- chorego, by wreszcie wyzdrowiał.

Przyklady można mnożyć, leczyć da się wiele.

"Leczenie objawów choroby" jest błędem, gdy mówiącemu/piszącemu chodzi o leczenie pacjenta, a nie leczenie objawów. Sformułowanie "leczenie objawów choroby" jest poprawne, gdy mówiącemu/piszącemu chodzi o te objawy chorobowe, a nie o pacjenta.

Cytat od: Juliusz Słowacki
Chodzi mi o to, aby język giętki

Po­wie­dział wszys­tko, co po­myśli głowa
« Ostatnia zmiana: 06-07-2012, 14:43 wysłane przez Heniek » Zapisane

Nadciąga noc komety \ Ognistych meteorów deszcz \ Nie dowiesz się z gazety \ Kto przeżyje swoją śmierć
Agata
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.08.2008
Wiedza:
Wiadomości: 540

« Odpowiedz #29 : 23-08-2012, 10:32 »

A może by tak w tym dziale utworzyć "Śmietnik forum" i wrzucać tu tego typu zdania:
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=23611.msg164621#msg164621
Cytat
Zobaczymy jak często zacznę teraz chorować teraz  w końcu napraw czas.

Jak przeczytałam to zdanie, to pomyślałam, że to jakiś rebus: dwa razy użyte słowo `teraz`, w środku zdania - emotikon z uśmiechem, a potem tryb rozkazujący, że ktoś ma w końcu naprawić czas. Trochę mi zajęło zanim naprawdę zrozumiałam, co autor miał na myśli.

Niestety nie skopiował mi się emotikon w cytacie (przed: "w końcu napraw czas").
« Ostatnia zmiana: 23-08-2012, 10:36 wysłane przez Agata » Zapisane
Agnieszka
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 48
MO: 01.11.2009, DP i KB 01.01.2010
Wiedza:
Skąd: Warszawa
Wiadomości: 690

« Odpowiedz #30 : 23-08-2012, 10:39 »

Cóż, moderatorzy mają pełne ręce roboty.
Zapisane

Aga smile mama Mateuszka (11 l.), Jasia (8 l.) Mareczka (6 l.), Oli (4 l.) i Łukaszka (2 l.)
Milenna
Początkujący
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 45
MO: nie stosuję
Skąd: Ksawerów
Wiadomości: 6

« Odpowiedz #31 : 11-12-2012, 16:25 »

Wychodzi na to, że moderator powinien mieć wykształcenie polonistyczne... smile
« Ostatnia zmiana: 11-12-2012, 21:56 wysłane przez Agata » Zapisane

Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim, a bogactwo trzecim.
Mario
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 35
MO: 15.09.2009
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 52

« Odpowiedz #32 : 11-12-2012, 21:26 »

Cytat
A może by tak w tym dziale utworzyć "Śmietnik forum" i wrzucać tu tego typu zdania:
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=23611.msg164621#msg164621
Cytat
Cytat
Zobaczymy jak często zacznę teraz chorować teraz  w końcu napraw czas.

Jak przeczytałam to zdanie, to pomyślałam, że to jakiś rebus: dwa razy użyte słowo `teraz`, w środku zdania - emotikon z uśmiechem, a potem tryb rozkazujący, że ktoś ma w końcu naprawić czas. Trochę mi zajęło zanim naprawdę zrozumiałam, co autor miał na myśli.

Niestety nie skopiował mi się emotikon w cytacie (przed: "w końcu napraw czas").

Faktycznie, ja też nie zrozumiałem za pierwszym razem wyrażenie: "w końcu napraw czas", ale wystarczy przestawić jedno słowo i staje się bardziej zrozumiałe: "w końcu czas napraw", a jeszcze bardziej dokładając "to", "w końcu to czas napraw". msn-wink
Zapisane
Agata
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 09.08.2008
Wiedza:
Wiadomości: 540

« Odpowiedz #33 : 11-12-2012, 22:14 »

Cytat
wystarczy przestawić jedno słowo i staje się bardziej zrozumiałe
Wiem Mario, że żartujesz, ale jednak są osoby, które naprawdę uważają, że niezrozumiałe wypowiedzi nie są problemem. To forum jest edukacyjne i nie ma tu miejsca na domysły, co też autor miał na myśli. Jak ktoś nie potrafi pisać, niech najpierw dużo czyta. Posiądzie wiedzę, tak że nie będzie musiał co i rusz zadawać pytań, przy okazji nauczy się składnie wypowiadać i wtedy może zacząć zabierać głos na forum. Wiele osób pisze dla samego pisania, zamiast czytać, szukać informacji. Chcą zadać pytanie, dostać odpowiedź (tak jak u lekarza), a potem móc w razie czego zwalić winę na kogoś, kto doradzał.

Wychodzi na to, że moderator powinien mieć wykształcenie polonistyczne... smile
Wychodzi na to, że moderator musi mieć anielską cierpliwość, żeby ciągle poprawiać po kimś literki z "c" na "ć", "a" na "ą", itd., tak jak u Ciebie Mileno. Lenistwo czy złośliwość? Bo raczej nie trzeba być do tego polonistą...
Zapisane
Whena
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiek: 44
MO: 01.10.2009
Wiedza:
Skąd: Łódź
Wiadomości: 1.254

« Odpowiedz #34 : 03-04-2013, 13:04 »

Obrazek dla wszystkich uparcie piszących pewne wyrazy z błędami:
Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #35 : 05-11-2013, 23:10 »

Czytając każdego dnia e-maile w pracy oraz słuchając wypowiedzi młodych, wykształconych mieszkańców dużego miasta z pensją oscylujacą w granicach 5-10 tysięcy złotych, mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością: to już jest patologia.

http://marucha.wordpress.com/2013/11/05/jezykowe-niechlujstwo/#more-36778
Cytat
Językowe niechlujstwo. Młodzi ludzie nie potrafią poprawnie i logicznie budować zdań, ciągle urywa im się wątek, a zasób używanych słów nie przekracza 150.

Wypowiedź admina:
Cytat
Nie całkiem w związku z arykułem gajowy mógłby dorzucić swoje co nieco odnośnie poziomu publicystycznego witryn internetowych. Nie są problemem jakieś przypadkowe pomyłki, literówki itd. Nie mamy do dyspozycji korektorów, całą pracę wykonujemy sami, w wolnym czasie, stąd nieuchronność błędów.

Chodzi mi o np. niechlujny graficzny wygląd artykułów, który zniechęca do ich przeczytania; nieużywanie akapitów;  niepoprawne umieszczanie spacji przed znakami przestankowymi i opuszczanie jej po nich; częsty brak jakiejkolwiek logicznej interpunkcji; chaos małych i dużych liter; nieporadna składnia – i wreszcie zwyczajne błędy ortograficzne i gramatyczne.
Drobnostką przy tym wydaje się b. częsta nieumiejętność używania polskich liter ąćęłńóśźż, na co nie ma tłumaczenia.

Admin
Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!