Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 16:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kakao - rzeczownik nieodmienny  (Przeczytany 20811 razy)
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« : 08-12-2010, 09:14 »

ile tego kakaa
Kakao, ten rzeczownik jest nieodmienny.


Cytat poprawiłam, żeby było wiadomo, z jakiego wątku zostały wydzielone posty na temat odmiany rzeczownika kakao.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 11:25 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #1 : 08-12-2010, 09:25 »

Już jest odmienny: http://www.sjp.pl/co/kakao
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #2 : 08-12-2010, 20:55 »

Już jest odmienny: http://www.sjp.pl/co/kakao
NSPP i WSPP pozwalają odmieniać rzeczownik kakao w języku potocznym.
Zapisane
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #3 : 09-12-2010, 08:03 »


Nowy słownik poprawnej polszczyzny i Wielki słownik poprawnej polszczyzny. Obydwa pod redakcją Andrzeja Markowskiego
« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 08:05 wysłane przez Bunia » Zapisane
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #4 : 09-12-2010, 09:51 »

Już dawno Bralczyk i Miodek zezwalali na odmianę: kakao, tak samo jak: studio, radio, video. Nic nie mówili, że to w języku potocznym.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #5 : 09-12-2010, 10:19 »

Już dawno Bralczyk i Miodek zezwalali na odmianę: kakao, tak samo jak: studio, radio, video. Nic nie mówili, że to w języku potocznym.

A Strzelczyk i Dziegieć nie pozwalają msn-wink
Zapisane
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #6 : 09-12-2010, 11:03 »

Może to jakieś wersalskie snoby językowe...

Język powinien być ciągle żywy (giętki - jak mawiał wieszcz). Powinien stanowić wartość użyteczną, jak zdrowie. Powinien być łatwy w praktyce. Może to głupie porównanie, ale niektóre chodniki powinno się budować dopiero tam i wówczas, kiedy ludzie wydepczą ścieżki. A nie buduje się chodniki w dziwnych "nieporęcznych" miejscach, po to, by dziarscy funkcjonariusze (stróże porządku) mogli robić soczyste wyniki na mandatach karnych za przechodzenie w tzw. miejscach niedozwolonych.
   Czyli pewne działania, normy, prawo - kształtują obyczaje. I te normy powinny służyć ludziom, powinny ułatwiać im życie - nie odwrotnie. Jak słyszę: byłem dzisiaj w studio - to mnie swędzą zęby. To to aż się prosi o odmianę.
« Ostatnia zmiana: 16-01-2011, 13:28 wysłane przez Zibi » Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #7 : 09-12-2010, 11:14 »

Mam podobne odczucia. Z tym, że co za dużo to nie zdrowo. I nie zawsze mnie to aż tak bardzo drażni, szczególnie kiedy wiem, rozumiem co mówię i piszę. Czyli wtedy kiedy rozumiem język którym się posługuję, a nie jestem wyłącznie papugą. Może zabrzmi to niezrozumiale, ale takie wyjątki pozwalają wniknąć, poznać głębie języka, podobnie jak to się dzieje kiedy poznajemy języki pokrewne i odleglejsze ale wywodzące się z tej samej gałęzi. Przykładowo ostatnio grzebiąc w języku doszedłem do ciekawego wniosku, znalazłem jak sądzę pierwotne znaczenie słowa "ogień". A więc jestem za a nawet przeciw  naughty

Tym kakao/em wywołałem dyskusję językową, które zresztą są normą na tym forum. Chciałem napisać tak właśnie jak napisałem, ale byłem świadomy, że to słowo się nie odmienia. Następnie przepuściłem tekst przez słownik i wyszło, że jednak kakao jest odmienne. No to wpisałem tak żeby nie wyszło, że jestem nie na czasie msn-wink

« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 11:20 wysłane przez Laokoon » Zapisane
tomurbanowicz
« Odpowiedz #8 : 09-12-2010, 12:00 »

Język powinien być ciągle żywy (giętki - jak mawiał wieszcz). Powinien stanowić wartość użyteczną, jak zdrowie. Powinien być łatwy w praktyce.
Święte słowa.
Zapisane
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #9 : 09-12-2010, 12:16 »

"Przy okazji: postawił Pan na równi słowa radio i kakao, podczas gdy pierwsze z nich jest prawie zawsze odmieniane, a drugie odmienia się tylko w potocznej polszczyźnie mówionej. W starannej polszczyźnie mówimy filiżanka kakao, a nie filiżanka kakaa.
— Mirosław Bańko"

Podobno mamy to, na co zasługujemy. Skoro mamy język, który nie jest dość giętki, to dlatego, że na lepszy nas nie stać. Wolimy skopiować kalkę z obcego języka niż rozwijać własną mowę, a potem mamy problem z adaptacją do języka - nie tyle do reguł, ile do "ducha" języka.

To już herezja. Niby który język jest tak giętki i używa własnych nazw jak w przypadku kakao?

Swego czasu słyszałem podobne banialuki od ludzi uczących się języka angielskiego, jaki to wspaniały, bogaty, bo ma tyle słów... a nie to co język polski, taki biedny. To jakieś próby dowartościowywania się, leczenia kompleksów, w dodatku w najgłupszej formie zjadania własnego ogona.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 12:24 wysłane przez Laokoon » Zapisane
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #10 : 09-12-2010, 15:53 »

Może to jakieś wersalskie snoby językowe...

Język powinien być ciągle żywy (giętki - jak mawiał wieszcz). Powinien stanowić wartość użyteczną, jak zdrowie. Powinien być łatwy w praktyce. Może to głupie porównanie, ale niektóre chodniki powinno się budować dopiero tam i wówczas, kiedy ludzie wydepczą ścieżki.

Jest to niemożliwe z tego względu, że najpierw porozumiewamy się dzięki normom językowym właśnie, ucząc się ich nieomalże podświadomie. Inaczej powstałby jeno bełkot, każdy wydeptywałby te ścieżki językowe, jak mu pasuje, a znając nas Polaków, każdemu pasowałoby co innego confused
Tam do licha, czemu moja wypowiedź też jako cytat? eek

Poprawiłam - "quote" na końcu cytatu musi być poprzedzone ukośnikiem, widocznie przypadkowo skasowałaś ukośnik.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 16:01 wysłane przez Grażyna » Zapisane
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #11 : 09-12-2010, 19:29 »

Zanim się obejrzymy, jako żywo przyjmie się taki bełkot jak np.: przyszłem (nie wiem, czy już eksperci językowi nie przymykają na to oczu) tłumacząc ten slang językowy wśród młodzieżowy - ułatwianiem/upraszczaniem sobie przez nich życia...
Chcesz powiedzieć, że gdy ktoś mówi skakałem i mieli my kawę, to Cię zęby nie swędzą...
A co to za przykłady? Chodzi o to, że takie wyrazy jak: studio, wideo, radio, podobnie jak kakao - są od dawna odmieniane, a co niektórzy są w tyle, i dalej nie odmieniają: radio, studio itd. I to wówczas mnie swędzą.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2010, 19:38 wysłane przez Zibi » Zapisane
Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #12 : 09-12-2010, 20:02 »

To już herezja. Niby który język jest tak giętki i używa własnych nazw jak w przypadku kakao?
...może francuski... ( sic! chyba się znów komuś naraziłem)
http://forum.bioslone.pl/index.php?topic=1902.msg122354#msg122354
Zapisane
Antonio
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 53
MO: 31-10-2009
Wiedza:
Skąd: Bergamuty
Wiadomości: 990

« Odpowiedz #13 : 10-12-2010, 15:47 »

Hej Zibi, wieszcz miał na myśli inną giętkość języka. Nieźle się nią posługujesz, pisząc na forum.
« Ostatnia zmiana: 10-12-2010, 15:53 wysłane przez Antonio » Zapisane

I'm going through changes
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #14 : 10-12-2010, 15:53 »

Zibi, podaj źródło dotyczące odmiany kakao. Przejrzałam wszystkie dostępne słowniki i podają one, że i owszem, studio i radio są odmienne, i to nie podlega dyskusji, jednak kakao w dalszym ciągu jest nieodmienne, chyba że w mowie potocznej - zresztą od bardzo niedawna.

Podaję za pierwszym z brzegu słownikiem:

Słownik wyrazów kłopotliwych pod red. M. Bańki i M. Krajewskiej:

kakao - zgodnie z normą - jest ciągle wyrazem nieodmiennym tak jak boa, makao
radio, studio - dawniej nie odmieniano, obecnie wyraz odmienny
Zapisane
Zuza
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-07-2008
Wiedza:
Skąd: Podkarpacie
Wiadomości: 683

« Odpowiedz #15 : 10-12-2010, 17:48 »

Można odmieniać, czy też nie, to jedna sprawa. Inną rzeczą jest, że dla mnie, takie na przykład wyrażenie: "kożuch na kakale", brzmi obrzydliwie i nawet jeżeli popełniam błąd, to nie odmieniam tego słowa.
Zapisane

Zbigniew Osiewała (Zibi)
« Odpowiedz #16 : 10-12-2010, 18:58 »

Moje źródła mówią również o języku potocznym, ale co z tego? Chodzi o upraszczanie sobie życia.

A nie dziwnie brzmi: "kożuch na kakao?". To woda na młyn dla blokersów i innych posługujących się slangiem młodzieżowym. Wystarczy trochę wyobraźni, jak to było w owym linku w komentarzach poniżej: - http://www.sjp.pl/co/kakao.
   Podejrzewam, że przeciętny człowiek z wykształceniem podstawowym - też miałby kłopoty ze zrozumieniem, co do niego mówisz...
Hej Zibi, wieszcz miał na myśli inną giętkość języka. Nieźle się nią posługujesz, pisząc na forum.
Rozumiem z tego, że Tobie się raczej nie naraziłem...
« Ostatnia zmiana: 14-12-2010, 09:18 wysłane przez Zibi » Zapisane
Bunia
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2009 r.
Wiedza:
Skąd: Śląsk
Wiadomości: 331

« Odpowiedz #17 : 10-12-2010, 19:38 »

Moje źródła mówią również o języku potocznym, ale co z tego? Chodzi o upraszczanie sobie życia.

Zibi, kurczę,jesteś niemożliwy. To wszyscy się męczą i łamią nad cudnej urody polszczyzną, a Ty tu taką partyzantkę uprawiasz?  crybaby
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!