Niemedyczne forum zdrowia
27-04-2024, 00:06 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Domowy majonez  (Przeczytany 32137 razy)
deliah
« : 07-11-2007, 14:19 »

Witam, chciałabym wszystkich lubiących majonez zachęcić aby zrobili go we wlasnym zakresie. Ja kończę już 2 słoik majonezu zrobionego przez siebie, naprawdę jest pyszny i moim zdaniem dużo lepszy a przede wszystkim ZDROWSZY niż kupowany.

Do zrobienia majonezu potrzebujemy:

1. olej (ja akurat zrobiłam z Kujawskiego)
2.żółtko ( w zależności od ilości jaką chcemy uzyskać jedno bądż dwa)
3. musztarda ( łyżeczka bądź więcej, wszystko zależy kto jaki lubi ostry bądź łagodny)
4. ocet ( ja dodaję winny)
5. miód ( na czubek łyżeczki od herbaty)

Bardzo WAŻNE ! olej oraz jajko nie mogą być wyjęte z lodówki tylko powinny mieć temperaturę pokojową.

Jajko myjemy pod bieżącą wodą, w garnuszku gotujemy wodę i jak już się zagotuje, wkładamy jajko na minutę i oczywiście gotujemy. Po tej minucie wyjmujemy. Oddzielamy żółtko od białka ( nie można robić z całego jajka)  i do żółtka dodajemy musztardę , ocet, miód. Mieszamy razem składniki i zaczynamy miksować. Jak jajko się lekko zmiksuje dodajemy powolutku olej ..ważne żeby lać cienkim strumykiem. Jak już zobaczymy, że zaczyna się robić gęsta masa możemy troche wiecej dodawać oleju. Pamiętajmy cały czas miksujemy. Jeśli majonez wyjdzie za gęsty wtedy można dodać kilka kropel cytryny.
Ot i cały przepis. Majonez gotowy i pyszny a przede wszystkim bez dziwnych dodatków. Życzę smacznego !
Zapisane
Zibi
« Odpowiedz #1 : 07-11-2007, 18:44 »

A czy to jest jednorazówka, czy też przez kilka dni możemy przechować go w lodówce? Iile dni?
« Ostatnia zmiana: 26-11-2009, 19:10 wysłane przez Zibi » Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #2 : 07-11-2007, 21:43 »

Nalezy jednak pamietac, ze w poczatkowej fazie leczenia grzybicy, ocet, musztarda i miod sa wykluczone. Zamiennikiem musztardy moze byc kilka ziarnek gorczycy, octu: osok z cytryny, a miodu: nic. Mozna sie obejsc bez slodzenia, a majonez i tak dobry. Wg mnie, nawet lepszy smile Mozna tez zrobic go na oleju z pestek winogron: bardzo dobry! Nie polecam oliwy z oliwek: dla mnie taki majonez nie do przelkiecia!

Ja majonez robie bardzo szybko i prosto: wszystko wrzucam razem (jajko daje zimne, prosto z lodowki nic sie nie dzieje), tylko olej dodaje stopniowo podczas ubijania. Zawsze wychodzi! naughty
Zapisane
deliah
« Odpowiedz #3 : 07-11-2007, 22:50 »

Zibi ja zrobiłam sporą porcję w sobotę. Do dnia dzisiejszego jest jeszcze pół słoika. Nie widzę żeby zmienił zapach, kolor czy konsystencję. Wszystko jest jak w najlepszym porządku. Myślę, że do tygodnia śmiało można przechowywać w lodówce i nic nie powinno się stać. Pozdrawiam
Zapisane
deliah
« Odpowiedz #4 : 08-11-2007, 14:27 »

Za wszelkie uwagi bardzo dziękuję i z pewnością skorzystam. Podałam ten przepis dla tych osób które z majonezu mimo diety nie zrezygnowały i kupują w sklepie. Uważam, że robiony we własnym zakresie jest dużo zdrowszy mimo łyżeczki octu i 1/4 łyżeczki miodu. Oczywiście każdy może sobie sterować przepisem do woli jak chce, z miodem czy bez , z octem czy bez...chciałam tylko zachęcić do zrobienia przez siebie gdyż nie jest  to trudne ani pracochłonne.
Pozdrawiam
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #5 : 08-11-2007, 14:35 »

Cytat
musztarda jest konieczna, bez niej żółtko z olejem się nie zemulguje. Elowen, to tylko odrobina musztardy, nikomu nie zaszkodzi. A przy najbliższej okazji wypróbuję ziarnka gorczycy - może rzeczywiście wystarczą do zemulgowania się składników.

Zapewniam, ze wystarcza! Mi na ziarnkach wychodzi bardzo dobry. Na 1 jajo daje 4-5 ziarnek. Poczatkowo dawalam 2, teraz wole wiecej. Polecam wyprobowac naughty
« Ostatnia zmiana: 03-03-2011, 19:23 wysłane przez Heniek » Zapisane
Zibi
« Odpowiedz #6 : 08-11-2007, 18:53 »

Dzięki. Ale najbardziej podchodzi mi przepis - Elowen.
« Ostatnia zmiana: 23-09-2011, 16:57 wysłane przez Zibi » Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #7 : 08-11-2007, 19:10 »

Cytat od: "zibi"
najbardziej podchodzi mi przepis Elowen.


Ha! :cwaniak:

Bo to najprostszy sposob na majonez. Tylko na poczatku mozna miec problem z odpowiednim odmierzeniem ilosci skladnikow, szczegolnie soku z cytryny i ziarenek gorczycy. Proponuje dac niewiele: na jedno jajo 3 ziarnka na poczatek, odrobinke soli i naprawde odrobine soku z cytryny ( 1/4 lyzeczki do herbaty) i ziarnko pieprzu. Potem jak juz bedzie gotowy, mozna doprawic do smaku., dosloic, dopieprzyc czy "dokwasnic".
Mam nadzieje, ze Ci sie uda i bedzie smakowal!
Zapisane
Zibi
« Odpowiedz #8 : 08-11-2007, 19:19 »

Jasne, dziękuję  smile.
« Ostatnia zmiana: 23-09-2011, 16:57 wysłane przez Zibi » Zapisane
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #9 : 08-11-2007, 20:08 »

Witam "majowych" praktykujących degustatorów, smile . Majo robię już z parę lat sama i wszystkich w domciu uzależniłam od niego.  Właściwie nic dodać nic ująć do powyższego. Zaczerpnęłam dla siebie ziarmnka gorczycy (już od dłuższego czau o nich myślałam, bo w musztardzie też różniste różności się znajdują Smutny ), a Wam proponuję dodać trochę oleju sezamowego (tak 1/3 całego oleju) dla mnie rewelacyjny smak. Dodaję troszkę octu z pomidorów (włoski kupiony w Auchan) lub jabłkowego (podobnie się mają). Sól ciechocińską panwiową dodaję, a bez miodu jeszcze nie próbowałam... Ubijam w słoiku po musztardzie ubijaczką do białek (oszczędzam jedno mycie słoika ).  Sól, ocet i miód wystarczająco konserwują, nawet upały takie majo przetrzyma, :ok: ,
Pozdrawianki,
Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Elowen
« Odpowiedz #10 : 08-11-2007, 20:38 »

O to ciekawe z tym olejem sezamowym. Musze wyprobowac! A ocet jablkowy tez probowalam, ale wole cytryne.
Ja majonez ubijam taka nasadka z nozykiem w srodku, co sluzy do rozdrabniania (lub do koktajlu Pana Jozefa msn-wink).
Zapisane
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #11 : 08-11-2007, 21:05 »

Wolę ubijać rąsią, w tych machinach to mi za sztywny wychodzi, msn-wink ... za mocno "dekoracyjny" przypomina, pozdrawianki
(żeby tylko Zibi tu swojego komentarza nie zostawił, msn-wink )
Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Evaa8
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-04-2004
Skąd: S.W.
Wiadomości: 315

« Odpowiedz #12 : 08-11-2007, 22:08 »

Dzieki kazof...  
Zapisane

evaa
"Wiedza jest skarbem, który możemy wszędzie ze sobą zabrać".
Agna
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 17-07-2007
Wiedza:
Skąd: Mazowsze
Wiadomości: 290

« Odpowiedz #13 : 02-12-2007, 20:21 »

Kazaf napisała:Wolę ubijać rąsią, w tych machinach to mi za sztywny wychodzi,
to na koniec ubijania dodaje się kilka kropli gorącej przegotowanej wody, robi się bardziej rzadki i bielszy - ja tak robię jak wyjdzie gęsty. Pozdrawiam
Zapisane
Alicja
« Odpowiedz #14 : 05-12-2007, 21:47 »

Dziewczyny, miksujecie trzepaczkami tak jak do bitej śmietany?
Zapisane
Elowen
« Odpowiedz #15 : 06-12-2007, 14:58 »

Cytat od: Alicja
Dziewczyny, miksujecie trzepaczkami tak jak do bitej śmietany?


Ja nie. Ja uzywam takiej koncowki z nozykiem.
Zapisane
Jawor
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 82
MO: 2006-02-01 do 15.04.2012 i od 15.01.2013 do 13.06.2014
Skąd: mazowieckie
Wiadomości: 68

« Odpowiedz #16 : 08-12-2007, 18:33 »

MAJONEZ - 4 żółtka, dwie łyżeczki musztardy miksować dodając stopniowo 0,5L oleju (słonecznikowy tłoczony na zimno). Przyprawić solą pieprzem dodać dwie łyżki wody z kiszonych ogórków oraz łyżkę kwaśnej śmietany. Taki majonez należy zużyć w ciągu tygodnia.
Poniżej adres strony z w/w przepisem.
http://wydruk.kei.pl/anry/content/view/7/4/
Pozdrawiam
Zapisane
artur102
« Odpowiedz #17 : 19-12-2007, 00:10 »

Ja robię od paru lat widelcem na talerzu. Ważne żeby mieszać w jedną stronę i równomiernie a olej lać pomału (ale o tym już było). Ocet lub cytryna moim zdaniem potrzebne dla wzrokowców bo po nich jest jaśniejszy. Ja nie daję ale jak już to raczej cytryna bo ocet brr.
Zapisane
łucja
« Odpowiedz #18 : 12-04-2008, 20:55 »

Elowen,a ile trzeba dodać oleju, bo wszyscy się tu rozpisuję o innych składnikach,a ja nie wiem ile oleju (na jedno żółtko) ?smile
Zapisane
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #19 : 12-04-2008, 21:11 »

Witaj Łucjo, z ukręcaniem majonezu to jest tak, że jak zacznie sie dobrze kręcić, to tak można już w nieskończoność - aż dostaniesz "homeopatyczny" majonez bez żółtka,  msn-wink
Teraz na serio, ja ukręcam widelcem w słoiku po słowackiej musztardzie (350 gram musztardy do niego wchodzi, ale nie mierzyłam objętości). Jak już dodam wszystkie pozostałe składniki, przyprawy to stopniowo po trochu dolewam oleju i krecę. Oleju tyle, aby wypełnić przy ukręcaniu cały słoik. Żółtek możesz i dwa, i trzy dać do maja na taki słoik, pamiętaj tylko, że majonez wtedy zrobi się wielojajeczny,   , niemniej na pewno zdrowy...
Pozdrawianki
Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!