Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 10:40 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Sklep Biosłone --> wejdź
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Oleje raz jeszcze  (Przeczytany 101196 razy)
Mmagmma
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-08-2008
Skąd: małopolska
Wiadomości: 191

« Odpowiedz #100 : 23-02-2011, 23:27 »

Gosiek, 15 miesięcy to już "kawał baby" smile ale czas leci... Pamiętam jak się pochwaliłaś fasolką! U mnie w kuchni też króluje smalec. Sprawdź jak Mała to przyjmie.
Zapisane
Gosiek
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 10.11.2006
Skąd: Beskidy
Wiadomości: 243

« Odpowiedz #101 : 24-02-2011, 23:29 »

Zgadza się, Mmagmma, kawał drobniutkiej baby  biggrin . Niestety, Julka zaraz miała wypryski na brodzie. Dziwne, bo po kąpieli się nie pojawiały.
Zapisane
Ulala
« Odpowiedz #102 : 03-02-2012, 22:05 »

Chciałabym zwrócić uwagę, na pewne kwestie dotyczące oliwy z oliwek. Na portalu, jak i w książce, propagowany jest pogląd jakoby nie było możliwości kupienia nierafinowanej oliwy u nas w sklepach. W 100% się z tym nie zgadzam i już pisze dlaczego. Sama pracuję dla jednej z większych firm zajmujących się oliwami. To prawda, że zdarzają się nadużycia. Niektóre produkty nie są zgodne z tym, co jest napisane na opakowaniu, ale od tego jest organizacja ochrony praw konsumenta, która w pewnym stopniu stara się wychwycić takie nadużycia. Wracając do oliw: sformułowanie "extra vergin", niefortunnie tłumaczone w Polsce jako "z pierwszego tłoczenia", tak naprawdę oznacza trochę więcej. Żeby oliwa mogła mieć taką informację na etykiecie, producent musi móc udowodnić, że została pozyskana wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, a to samo przez się wyklucza rafinację (nie musi więc być napisu nierafinowana). Poza tym musi spełniać kilka innych standardów, między innymi mieć odpowiednią kwasowość, barwę, walory organoleptyczne itp. Osobiście poznałam proces produkcyjny mojej firmy i nie ma mowy, żeby oliwa najwyższej jakości, podpisywana "extra vergine" przechodziła jakąkolwiek obróbkę chemiczną. Gdyby tak się dzieje,  po wyciśnięciu z oliwek nie spełnia norm, wtedy jest rafinowana i sprzedawana jako oliwa z oliwek (nie extra vergine). Jest jeszcze kwestia wyciskania na zimno. Tę informację na opakowaniu mogą zawrzeć tylko producenci, którzy mogą udowodnić, że cały proces produkcyjny przebiegał poniżej 27 stopni. Jest to dodatkowy gwarant zachowania przez oliwę pierwotnych właściwości, aczkolwiek z doświadczenia wiem, że brak informacji o tłoczeniu na zimno nie oznacza, że oliwki były podgrzewane, po prostu pomieszczenia, w których odbywał się proces produkcyjny nie były schładzane. Jak zapewne każdy się orientuje, na południu temperatura często przekracza 27 stopni. Jeszcze słowo o butelkach: możemy się spotkać ze szkłem przezroczystym i ciemnym. Zalety ma jedno i drugie, oczywiście najlepszą sytuacją byłoby kupienie świeżutkiej oliwy w ciemnym szkle i przechowywanie jej w chłodnym ciemnym miejscu. Niestety nie zawsze mamy pewność co do tego, w jaki sposób była transportowana i przechowywana do momentu, w którym my ją kupujemy. Dlatego, gdy jest w szkle przezroczystym, możemy określić czy przypadkiem nie była wystawiona na działanie promieni słonecznych i nie uległa utlenieniu, co objawia się pomarańczowymi lub czerwonymi refleksami i jednoznacznie świadczy, że oliwa nie nadaje się już do spożycia. Gdy kupujemy oliwę w ciemnym szkle, może się zdarzyć, że kupimy kota w worku. Na półkach naszych sklepów znajduje się zdrowa oliwa, która nie została poddana obróbce chemicznej i ma wszystkie zdrowe właściwości, wystarczy tylko poszukać i tak jak z winem nie kupować najtańszej, ponieważ wszelka oszczędność podczas procesu produkcji odbija się na jakości.
« Ostatnia zmiana: 04-02-2012, 09:52 wysłane przez Klara27 » Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #103 : 03-02-2012, 22:21 »

Cytat
Żeby oliwa mogła mieć taką informację na etykiecie producent musi móc udowodnić, że została pozyskana wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, a to samo przez sie wyklucza rafinację ( nie musi więc być napisu nierafinowana).
Dlaczego wyklucza?
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Laokoon
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 01-08-2008, z przerwami
Wiedza:
Skąd: pomorskie
Wiadomości: 2.510

« Odpowiedz #104 : 04-02-2012, 12:14 »

Na półkach naszych sklepów znajduje się zdrowa oliwa, która nie została poddana obróbce chemicznej i ma wszystkie zdrowe właściwości, wystarczy tylko poszukać i tak jak z winem nie kupować najtańszej, ponieważ wszelka oszczędność podczas procesu produkcji odbija się na jakości.

To wcale nie jest takie oczywiste. Bo 5 zł różnicy w cenie nie musi zależeć od jakości. Chyba że mówimy o oliwie za 10 i 40 zł, wtedy oczywiście jest to znacząca różnica. W życiu jest różnie, można spotkać produkt droższy i gorszy lub tańszy i pozornie tak samo dobry a w rzeczywistości droższy i gorszy.
Zapisane
Ulala
« Odpowiedz #105 : 05-02-2012, 20:15 »

Cytat
Żeby oliwa mogła mieć taką informację na etykiecie producent musi móc udowodnić, że została pozyskana wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, a to samo przez sie wyklucza rafinację ( nie musi więc być napisu nierafinowana).
Dlaczego wyklucza?

Nie znam metody rafinacji wykonywanej przy pomocy środków mechanicznych bez podgrzewania.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #106 : 05-02-2012, 20:29 »

Cytat
Żeby oliwa mogła mieć taką informację na etykiecie producent musi móc udowodnić, że została pozyskana wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, a to samo przez sie wyklucza rafinację ( nie musi więc być napisu nierafinowana).
Dlaczego wyklucza?

Nie znam metody rafinacji wykonywanej przy pomocy środków mechanicznych bez podgrzewania.
Ale to nie wyklucza rafinacji oleju pozyskanego jakąkolwiek metodą.
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Andzia
Początkujący
*

Offline Offline

MO: 08.11.2010
Wiadomości: 13

« Odpowiedz #107 : 06-02-2012, 17:31 »

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,116219,10920175,Oliwa_Extra_Virgin__Ponad_polowa_butelek_nie_spelnia.html

Według włoskiej policji finansowej aż cztery na pięć butelek włoskiej oliwy Extra Virgin może zawierać w sobie tańsze oleje z Grecji, Hiszpanii, Maroka i Tunezji.

Problemy z czystością oliwy mają także Hiszpanie. W połowie grudnia dwóch biznesmenów z Andaluzji otrzymało wyroki dwóch lat więzienia za dystrybuowanie oszukanej oliwy w latach 2005-2006. Pod nazwą Extra Virgin sprzedawali mieszankę olejów, w której 70-80 proc. stanowił olej słonecznikowy.

Zapisane
K'lara
***


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 1.01.2010
Wiedza:
Skąd: Kraków
Wiadomości: 2.264

« Odpowiedz #108 : 22-03-2012, 15:56 »

Jest nowy producent oleju lnianego i innych. Kupiłam dziś na próbę olej z ostropestu - smaczny, aromatyczny.
http://zielonynurt.pl/pl/index
Zapisane

Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« Odpowiedz #109 : 29-01-2013, 00:38 »

Hehe. Tak piszecie o tych olejach a ja to najchętniej zastosowałbym olej z konopi do MO biggrin

Właściwości:
Słodki smak, neutralny, pozytywnie wpływa na śledzionę, żołądek i pracę jelita grubego. Zioło jest słodkie i wilgotne, bogate w olej, skuteczne w nawilżaniu skóry i rozluźnianiu jelit, w leczeniu zaparć oraz leczeniu i podtrzymywaniu Yin. Odpowiednie dla pacjentów w starszym wieku, z przewlekłą chorobą, dla kobiet po porodzie oraz dla osób mających problemy z zaparciami wywołanymi niedoborem Yin i krwi.

Efekty:
Nawilżanie jelit przy leczeniu zaparcia

Skład: Jest bogaty w kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3, omega-6, kwasy jednonienasycone. Olej konopny to skarbnica witaminy K, niezbędnej do syntezy ważnych białek i enzymów. Witamina K ma właściwości przeciwkrwotoczne i odpowiada za krzepliwość krwi,

Wskazania:
Na zaparcia wywołane brakiem krwi i płynów ustrojowych u osób w starszym wieku, w fazie powrotu do zdrowia lub u kobiet po porodzie. Zioło używane jest zazwyczaj w połączeniu z lekami na podtrzymywanie Yin i krwi oraz z lekami na nawilżanie i rozluźnianie jelit.
Ponadto nasiona konopi obniżają poziom lipidów i przeciwdziałają miażdżycy naczyń krwionośnych.

Wskazania: Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy, poziom tryglicerydów, lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i nadtlenku lipidu. Może też obniżyć poziom glicerydów i cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości oraz podnieść poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL, tym samym obniżając wskaźnik miażdżycy naczyń krwionośnych), zmniejszając zmiany patologiczne w komórkach śródbłonkowej i gładkiej mięśni na ściankach tętnic oraz reguluje przemianę materii. Ponadto posiada działanie przeciwgrzybicznie, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz bierze udział w formowaniu tkanki kostnej. Hamuje agregację krwinek i tym samym zmniejsza ryzyko występowania zawału lub zatoru. Może być stosowany w mieszaninie z wodą wapienną do leczenia ran i oparzeń. Ponadto do okładów na suche liszaje i wypryski. Może być pomocny w pielęgnowaniu skóry z atopowym zapaleniem, łuszczycą i owrzodzeniami. Często (z dodatkiem witaminy A) jest stosowany do pielęgnacji skóry suchej, z owrzodzeniami i łuszczycą. Olej z konopi działa także przeciwmiażdżycowo. Zalecany przy chorobach paznokci, włosów, przy chorobach reumatycznych, stwardnieniu rozsianym i nadciśnieniu.
Olej z konopi można spożywać w sałatkach, z serami, kaszą, na świeżym chlebie. Można przyjmować doustnie 1 łyżkę oleju, 1-2 razy dziennie.

W większości społeczności, które określane są mianem długowiecznych, można spotkać się z samodzielną produkcją oleju z roślin lub ze spożywaniem tłuszczu nieprzetworzonego, tzn. pod postacią np. surowego mięsa. Potwierdza to, jak duże znaczenie dla zdrowia ma dostarczanie naszemu organizmowi oleju w postaci surowej. Olej z konopi obecnie jest dostępny także w Polsce, jednak zaleca się dużą ostrożność w wyborze producenta.

Niestety minus tego oleju to taki, że ma właściwości antybakteryjnie, przeciwzapalnie, co może utrudniać uaktywnienie infekcji bakteryjnej przy stosowaniu MO.  
« Ostatnia zmiana: 29-01-2013, 00:53 wysłane przez Denver » Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #110 : 29-01-2013, 09:31 »

A kolega wie do czego jest potrzebny olej w MO?
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« Odpowiedz #111 : 29-01-2013, 09:42 »

Wiem, olej pełni rolę nośnika a jego lepkość kinematyczna pomaga regulować głębokość wnikania oleju w głąb jelita.
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #112 : 29-01-2013, 09:46 »

Dokładnie smile . Więc lepiej spożywać go do posiłków.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« Odpowiedz #113 : 29-01-2013, 09:50 »

Cytat
Dokładnie smile . Więc lepiej spożywać go do posiłków.
Ale masz na myśli olej z konopi czy oleje do mikstur?
Zapisane
Savage7
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 48
MO: 01.01.2007
Wiedza:
Skąd: Granica małopolski i śląska
Wiadomości: 951

« Odpowiedz #114 : 29-01-2013, 10:11 »

Z konopi do posiłków. Ale i tu bym nie przedobrzał. Wszak lepsze jest wrogiem dobrego. Nie szukajmy na siłę wspaniałości, które w cudowny sposób wpłyną na nasze zdrowie.
Zapisane

Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
Denver
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 37
MO: 1.01.2013
Skąd: Łódzkie
Wiadomości: 285

« Odpowiedz #115 : 29-01-2013, 11:49 »

Cytat
Nie szukajmy na siłę wspaniałości, które w cudowny sposób wpłyną na nasze zdrowie.
Jestem za. Wszak co za dużo to niezdrowo.
Zapisane
scorupion
« Odpowiedz #116 : 29-01-2013, 11:57 »

Cytat
Nie szukajmy na siłę wspaniałości, które w cudowny sposób wpłyną na nasze zdrowie.
Jestem za. Wszak co za dużo to niezdrowo.
I stąd wziął sie post o właściwościach oleju z konopii?
Zapisane
Kozaczek
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 9.01.2011
Wiedza:
Skąd: Szczecin
Wiadomości: 2.159

« Odpowiedz #117 : 06-09-2014, 17:40 »

Taką maszynę mieć w domu, a nasiona od Poziomka. Piękna sprawa. Tylko ta cena powala.
2500 zotych, to drogo, mam nadzieję, że potanieje.

 - https://www.youtube.com/watch?v=vUw97g54lGY
Zapisane
Fazibazi
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 44
MO: 12.2008
Wiedza:
Skąd: Gdynia
Wiadomości: 227

« Odpowiedz #118 : 06-09-2014, 22:50 »

Raczej nie potanieje bo to teraz jest "na topie". Pytanie do jakiej temperatury ("preheat" w 21 sekundzie filmu) podgrzewa się to urządzenie?

Mnie chodziło po głowie to: http://www.wyciskarki.pl/r%C4%99czna-prasa-do-wyciskania-oleju-gemco.html?popup=1

Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!