Ja też mam język różowy na końcu, a w głębi biało-żółty nalot. Myślę, że taki wygląd języka odzwierciedla ogólną kondycję organizmu.
"Aby móc mówić o patologii na języku należy znać wygląd normalnego języka. Język taki powinien mieć blado-czerwony, "świeżo wyglądający" kolor, co świadczy o tym, że otrzymuje prawidłową ilość krwi z Serca oraz jest dobrze nawilżony przez Płyny Ciała wyekstrahowane przez Żołądek. Powinien być gładki, o nie popękanej powierzchni i o prawidłowej ruchomości. Na grzbiecie języka powinien znajdować się cienki biały nalot, nieco grubszy na korzeniu, lekko wilgotny. Wszelkie odchylenia od tego stanu wyrażają cechy patologii.
Badając język, bierzemy pod uwagę jego miąższ i kosmki. Zmiany w miąższu są najczęściej spowodowane przewlekłymi zaburzeniami narządów wewnętrznych, natomiast obraz kosmków mówi o zmianach krótkotrwałych. Trzon języka i jego powierzchnia są zatem mapą naszego zdrowia lub choroby. Oto co oznacza mapa:
1. Koniec języka ? obrazuje nam stan serca i układu krążenia. Jego bladość wskazuje na osłabienie mięśnia sercowego. Zaczerwienienie koniuszka języka oznacza przyspieszoną akcję serca, arytmię. Zaczerwieniony język bywa także objawem gorączki, silnego ataku grypy lub przeziębienia.
2. Pole tuż za końcem języka daje okazję do zdiagnozowania stanu naszych płuc. Blada powierzchnia, mazistość kosmków i zwiotczenie języka wskazują na skłonność do niewydolności oddechowej, do nawrotowych stanów zapalnych oskrzeli. Towarzyszyć temu może tzw. mokry kaszel i odflegmianie. Zaczerwienienie tej części języka występuje m.in. przy męczącym suchym i przewlekłym kaszlu.
3. Środkowa część języka mówi nam sporo o stanie naszego żołądka. Powierzchnia blada lub żółtawa wskazuje na zaburzenia trawienia. Czerwona oznacza nadkwasotę, uczucie palenia w gardle i przełyku, stany zapalne śluzówki żołądka, początki choroby wrzodowej.
4. Boki części środkowej informują o stanie śledziony. Bladość tych fragmentów języka świadczy o osłabieniu funkcji tego organu. Objawem często bywa brak apetytu. Mocne zaczerwienienie tych pól, popękana powierzchnia języka i suchość pozostaje w ścisłym związku z kondycją naszych mięśni. Przy takim obrazie języka występują bóle mięśni, skurcze i zakwasy.
5. Wygląd prawego brzegu języka ułatwi nam odpowiedź na pytanie, czy cierpimy na kamicę woreczka żółciowego. Jeśli jest blady lub pożółkły, oznacza stan zapalny w obrębie dróg żółciowych. Czerwony, a zwłaszcza naznaczony pęknięciami może świadczyć o istnieniu złogów i kamieni w pęcherzyku żółciowym.
6. Brzeg po lewej stronie języka odzwierciedla stan zdrowia wątroby. Bladość dowodzi m.in. niedostatecznej produkcji bilirubiny stanowiącej ważny składnik żółci. Wyraźnie czerwona część boczna języka sygnalizuje natomiast spowolnione procesy przemiany materii.
7. Nasada języka, czyli najgłębiej położona jego część w jamie ustnej, wskazuje na pracę naszych jelit - jelita cienkiego i jelita grubego. Jeśli środkowa część nasady ma kolor białawy, oznaczać to może nadpobudliwość, wzmożoną perystaltykę, przelewania się, kruczenia, gazy. Wyrazistej czerwieni nasady i pęknięciom powierzchni najczęściej towarzyszą wodniste stolce, bóle w dolnej części brzucha, pogorszenie samopoczucia.
8. Wygląd bocznych części nasady języka świadczy o pracy nerek i układu moczowego. Ich bladość dowodzi istniejących lub tworzących się stanów zapalnych w układzie moczowym. Zaczerwienienie oznacza problemy z oddawaniem moczu, skąpomocz.
Badanie języka, jego powierzchni, koloru jest metodą pomocniczą. Mimo iż diagnozy takiej nie należy traktować w sposób ostateczny, sygnalizuje ona zmiany zachodzące w organizmie.Diagnoza na podstawie wyglądu i położenia nalotu na języku.
Leukoplakia
Schorzenie to jest także nazywane rogowaceniem białym. Na błonach śluzowych języka i policzków pojawiają się białe, opalizujące plamy i smugi oraz zbite nawarstwienia rogowe. Mogą występować u palaczy i często są pierwszą oznaką nowotworu. Konieczne w tym przypadku jest zaprzestanie palenia papierosów. U osób używających protezy zębowe, należy sprawdzić czy nie zawierają one czynników drażniących. Zmiany takie często także towarzyszą zmianom kiłowym.
Język czarny włochaty
Występuje przewlekły stan zapalny brodawek języka, które rogowacieją i nienaturalnie są wydłużone. Język wygląda jakby były obsypany czarnymi włoskami. Przyczyną tego schorzenia jest niedobór witamin luz zmiany w składzie flory jamy ustnej wskutek leczenia antybiotykami.
Płonica
W pierwszych dniach choroby język jest pokryty grubymi grubym, białym nalotem. Następnie dochodzi do oddzielenia nalotu i powstaje charakterystyczny objaw zwany ?malinowym językiem?
Grypa
Występuje obrzęk i silne zaczerwienienie języka, podobnie jak w przypadku płonicy. Mówi się także o języku poziomkowym.
Dur brzuszny
Grzbiet języka pokrywa gruby, szarobiały nalot. Tylko czubek i brzegi języka są wolne od nalotu i mają barwę żywo czerwoną.
Kiła
W drugim stadium choroby na języku pojawiają się liczne, wyraźnie odgraniczone szare wykwity.
Niedokrwistość
Przy niedokrwistości złośliwej spowodowanej niedoborem B12 występują charakterystyczne zmiany wyglądu języka oraz jego pieczenie.Brodawki języka zanikają najpierw na brzegach a potem w jego części środkowej. Język staje się cienki, silnie zaczerwieniony oraz błyszczący.
Choroby jelit, wątroby i serca
Język malinowy może towarzyszyć nie tylko płonicy, ale również może wskazywać na nowotwory przewodu pokarmowego, stanom zapalnym jelit oraz niektórym chorobom serca i wątroby.
Sinica
W niektórych przypadkach występowania sinic, czyli niedotlenienia krwi język może przybrać kolor niebieski.
Odwodnienie
Utrata dużej ilości płynów przez organizm, towarzysząca biegunkom oraz wymiotom, może stać się przyczyną powstania nalotu oraz wysuszenia języka. "
Źródło
http://boguslawaczarnowska.biznes.net/blogposts/view/20523-Diagnoza_z_jezyka.html