Niemedyczne forum zdrowia
29-03-2024, 16:10 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Wesprzyj Fundację Biosłone --> kliknij
 
   Strona główna   Pomoc Regulamin Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Medyczne normy spożycia wit. C  (Przeczytany 30924 razy)
Spokoadam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 07-04-2011 do 01-06-2013
Wiedza:
Skąd: Świat
Wiadomości: 960

« Odpowiedz #20 : 21-09-2011, 10:29 »

Panie Tomaszu , to jest dział zdrowego rozsądku, więc zdroworozsądkowo podchodząc do tematu - tak jest.
Zapisane

Dopadło mnie zdrowie.
Eso75
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 01-05-2007
Wiedza:
Wiadomości: 678

« Odpowiedz #21 : 21-09-2011, 10:31 »

Zdroworozsądkowo witamina C to przeciwutleniacz, a skoro jelita szczelne i śmieci mniej to zapotrzebowanie na obecność przciwutleniacza mniejsza.
Zapisane
Spokoadam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 07-04-2011 do 01-06-2013
Wiedza:
Skąd: Świat
Wiadomości: 960

« Odpowiedz #22 : 21-09-2011, 10:37 »

Dochodzimy do sedna sprawy, po cholerę komu norma witaminy C w osoczu -  50 mikromol/l?
« Ostatnia zmiana: 25-09-2011, 10:19 wysłane przez Apollo » Zapisane

Dopadło mnie zdrowie.
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #23 : 21-09-2011, 10:48 »

Panie Józefie, ja to wszystko wiem (pisałem o tym wielokrotnie). Proszę minie nie oświecać.
Zadałem proste pytanie: skąd wiadomo, że "po uszczelnieniu jelit zapotrzebowanie na witaminę C spada, więc jest jej więcej w osoczu"? Nie wykluczam, że tak jest; ale skąd to wiadomo?

http://zalicz.net/11094/opisz-r%C3%B3%C5%BCnic%C4%99-pomi%C4%99dzy-sk%C5%82adem-osocza-moczu-ostatecznego
Kolor moczu po przedawkowaniu witaminy C jest wyraźnie inny, niż normalnie. Także pojawia się charakterystyczny zapach tej witaminy, identyczny jak np. w soku z dzikiej róży.
Z encyklopedii zdrowia http://www.zdrowie.med.pl/nowosc.phtml?&start=4080&nr=16 z informacji z 2001 r. :
Cytat
Według badaczy przekonanie, że nadmiar witaminy C nie może być szkodliwy, bo jest usuwany z moczem, jest błędne. Przejściowe stężenie tej witaminy w organizmie może być tak duże, że będzie sprzyjać różnym niepożądanym reakcjom. (PAP) jjj/ pav/ ls/
« Ostatnia zmiana: 21-09-2011, 11:17 wysłane przez KaZof » Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #24 : 21-09-2011, 11:11 »

OK już rozumiem: zdroworozsądkowo = wishful thinking; inaczej: rozwijamy twórczo własną teorię podając hipotezy w formie pewników. Za chwilę będzie można się na nie powoływać jako na udowodnione twierdzenia.
Proponuję ten kierunek zaliczyć do mniemanologii stosowanej (J.T.Stanisławski).
A zatem:
Cytat
po uszczelnieniu jelit zapotrzebowanie na witaminę C spada, więc jest jej więcej w osoczu
quod erat demonstrandum (zdroworozsądkowo).
Dziękuję za lekcję logiki i metodologii. Wciąż mogę się tu uczyć czegoś nowego.
Zapisane
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #25 : 21-09-2011, 11:24 »

Panie Tomaszu, do mniemanologii stosowanej powinno zaliczyć się zdanie:
Nieuważnie Pan czyta. Napisałem, że połowa populacji przyjmuje znacznie mniej witaminy C niż 100 mg dziennie i ma stężenia witaminy C w osoczu poniżej 50 mikromol/l (nie znaczy to, że połowa populacji choruje i przedwcześnie umiera; ale że ludzie, którzy mają niedobór witaminy C częściej chorują i umierają).
Takie są niestety fakty. Proponuję przeczytać:
http://www.ajcn.org/content/78/5/999.long
http://www.bmj.sk/2007/10806-06.pdf
http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2009,%204(65)/32_Matuszewski.pdf
Uwaga o przedwczesnym umieraniu dotyczy oczywiście ludzi starszych.
Tak jak pisałem powyżej:
Cytat
brak świadomości prozdrowotnej (czyli ignorancja)
Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #26 : 21-09-2011, 11:36 »

To wynika z artykułow, które podałem poniżej. Proponuję przeczytać. Proszę zwrócić uwagę na uściślenie, że dotyczy to osób starszych. Czyżby twierdziła Pani, że niedobór witaminy C przyczynia się u osób starszych do zdrowia i przedłuża ich życie?
Zapisane
Spokoadam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 07-04-2011 do 01-06-2013
Wiedza:
Skąd: Świat
Wiadomości: 960

« Odpowiedz #27 : 21-09-2011, 11:49 »

Prekursorem suplementacji witaminą C był Pauling, jednak entuzjazm Paulinga dla witaminy C nie znalazł potwierdzenia w faktach, gdyż sam zmarł na raka prostaty, więc moda na ten sposób łatania zdrowia na jakiś czas zanikła, aż do teraz, gdyż producenci tzw. naturalnych suplementów diety, znowu ożywiają tego trupa, próbując na ludzkiej niewiedzy robić interes
« Ostatnia zmiana: 25-09-2011, 10:19 wysłane przez Apollo » Zapisane

Dopadło mnie zdrowie.
scorupion
« Odpowiedz #28 : 21-09-2011, 11:52 »

 To idę i obeżrę się tą witaminą C. Rzadziej będę chorował i umierał.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #29 : 21-09-2011, 12:19 »

Pytanie zasadnicze brzmi: co za kretyn ustalił kretyńską normę witaminy C w osoczu? Czy można to ustalić, czy to tylko wyssana z palca durnota? Czy 49 mikromol/l to szkorbut?
« Ostatnia zmiana: 21-09-2011, 19:45 wysłane przez Machos » Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
KaZof
*


Offline Offline

Płeć: Kobieta
MO: 13-01-2007, pies: 08-11-2008
Wiadomości: 1.096

« Odpowiedz #30 : 21-09-2011, 12:29 »

To wynika z artykułow, które podałem poniżej. Proponuję przeczytać. Proszę zwrócić uwagę na uściślenie, że dotyczy to osób starszych. Czyżby twierdziła Pani, że niedobór witaminy C przyczynia się u osób starszych do zdrowia i przedłuża ich życie?
Taka jest brutalna prawda, że długo podtruwany organizm obumiera i to przy niedoborach nie tylko witaminy C, D innych, ale także z braku bardzo ważnego budulca - wynikających z niedożywienia: jako skutek bądź braku wchłaniania, bądź głodowania, bądź przeciekania przez nadżerki w układzie pokarmowym; do tego z nadmiaru odłożonych/nieodprowadzonych toksyn.
Poprzez bardzo uproszczoną analogię samochodu do organizmu, można zobrazować wszelką suplementację w momencie awarii pewnego układu: przy np. nieszczelnym układzie chłodzenia mechanik uzupełnia ubywający stale płyn chłodniczy, zamiast poszukać przyczyny/miejsca jego wycieku, gdyż wyraźnie widoczny objaw - a raczej jego maskowanie, poprzez uzupełnianie - świadczy o braku sprawności/zdrowia.
Uczciwy fachowiec przeanalizuje dokładnie niesprawny układ i usunie praprzyczynę wycieku, a osoba zajmująca się w swoim zakładzie dystrybucją płynu chłodniczego będzie starała się regularnie uzupełniać wyciekający specyfik, przyczyniając się tym samym do pogłębienia/wywołania poważniejszej awarii samochodu, przyspieszając tym samym jego złomowanie/śmierć.
« Ostatnia zmiana: 21-09-2011, 12:34 wysłane przez KaZof » Zapisane

KaZof, "Wszystko, co mnie nie złamie, wzmocni mnie"
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #31 : 21-09-2011, 12:53 »

Panowie, popadacie w skrajności. Mówimy tu o dawce 100-200 mg dziennie. Śp. prof. Linus Pauling propagował znacznie większe dawki (kilku gramów).

Nb. Pauling zmarł wieku 93 lat, czego i Wam życzę. Trzeba Wam wiedzieć, że u mężczyzn po 80 roku życia raka gruczołu krokowego stwierdza się w badaniach sekcyjnych w 80–90% przypadków, w większości jednak są to przypadki tak zwanego raka utajonego, który nie powoduje poważnych implikacji klinicznych i nie jest przyczyną zgonu. Spotkałem się z poglądem, że leczenie onkologiczne w takich przypadkach może mieć niekorzystne skutki. Może Pauling niepotrzebnie się na nie zdecydował?

Przed zbyt dużymi dawkami witaminy C organizm jest dobrze zabezpieczony (o czym nie wiedział Pauling i inni zjadacze mega-dawek). Po prostu wchłaniają się one z przewodu pokarmowego tylko w niewielkim stopniu (ograniczona biodostępność). Podanie doustnie nawet 3 g witaminy C 6 razy dziennie pozwala na uzyskanie stężeń w osoczu ok. 220 mikromol/l. Dopiero podanie dożylne powoduje znacznie wyższe stężenia.

Ta część nauki (którą wyszydzacie) nazywa się famakokinetyką. Dla zaintersowanych polecam te dwa artykuły:
http://www.annals.org/content/140/7/533.full
http://www.pl.barc.usda.gov/downloads/jp23.pdf
Zapisane
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #32 : 21-09-2011, 13:19 »

Cytat
co za kretyn ustalił kretyńska normę witaminy C w osoczu?
To nie jest norma. W badaniach epidemiologicznych np. w tym z Wielkiej Brytanii, które podałem wcześniej, zauważono, że starsi ludzie z poziomem kwasu askorbinowego <17 mikromol/l mieli dwukrotnie większe ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów oraz zgonu niż ich rówieśnicy z poziomem >66 mikromol/l.
Wartość 50 mikromol/l zaproponowano jako graniczny poziom zabezpieczający przed chorobami układu krążenia.
Norma to wartość średnia dla populacji.
Zapisane
Mistrz
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 05.03.2000 – 2070
Skąd: Hogwart
Wiadomości: 10.596

WWW
« Odpowiedz #33 : 21-09-2011, 13:54 »

Ta część nauki (którą wyszydzacie) nazywa się famakokinetyką.
Nie godzi się oszukańczego procederu nazywać dumnym mianem nauki. My nie jesteśmy durnymi baranami, eufemistycznie zwanymi pacjentami, więc u nas taka hochsztaplerka nie przechodzi. Przykro mi bardzo, ale nie uwierzę, że jest ktoś, kto wie lepiej od mojego organizmu, czego mu potrzeba. Nie uwierzę, choćby się Pan nie wiem jak starał, że jestem posiadaczem niespotykanego w naturze bubla. Nie ze mną takie numery...
Zapisane

Jeśli nie wiesz nic, dasz sobie wmówić wszystko
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #34 : 21-09-2011, 14:04 »

Panie Józefie, po co wytaczać armaty w tak błahej sprawie jak krwawienie z dziąseł i dobowe zapotrzebowanie na witaminę C. Wydaje się obecnie, że powinno ono wynosić 200 mg. Jednak 1 mg na kg masy ciała (tak jak napisał Pan w swoim artykule) też jest OK. Stara norma RDA podaje 60 mg. Trzeba tylko ludziom uświadomić, że spożycie na niższym poziomie jest groźne dla zdrowia, a przyjmowanie zbyt dużych dawek jest pozbawione sensu.
Badania farmakokinetyczne są rzeczywiście trudne dla czytelnika, ale można się z nich wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć.
Zapisane
Spokoadam
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiek: 42
MO: 07-04-2011 do 01-06-2013
Wiedza:
Skąd: Świat
Wiadomości: 960

« Odpowiedz #35 : 21-09-2011, 18:15 »

Cytat
Trzeba tylko ludziom uświadomić, że spożycie na niższym poziomie jest groźne dla zdrowia, a przyjmowanie zbyt dużych dawek jest pozbawione sensu.
Tak - to się nazywa marketing społecznościowy, a rozciągając tą teorię na wszystkie witaminy i minerały, nim się spostrzegę - będę zajadał po jednej tableteczce dziennie z całego asortymentu dostępnego w aptece. Bo przecież o to chodzi z tymi normami, tabelami i zaleceniami podpisanymi przez profesorów.
« Ostatnia zmiana: 21-09-2011, 18:36 wysłane przez Spokoadam » Zapisane

Dopadło mnie zdrowie.
Machos
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01-04-2007
Skąd: Skierniewice
Wiadomości: 2.302

WWW
« Odpowiedz #36 : 21-09-2011, 19:44 »

 
Zadałem proste pytanie: skąd wiadomo, że "po uszczelnieniu jelit zapotrzebowanie na witaminę C spada, więc jest jej więcej w osoczu"? Nie wykluczam, że tak jest; ale skąd to wiadomo?
To ja prosto odpowiem: "Z praktyki".

Widzę po sobie, i po mojej rodzinie, że mniej jemy każdego dnia, bo po prostu rzadziej jesteśmy głodni zgodnie z BPP, a doszukując się tej praktyki gdzieś tam w komórkach naszego organizmu, po prostu komórki organizmu mają wszystko, czego im potrzeba.

Mądry organizm wie kiedy chce i wie również, kiedy nie chce. Mało tego, jest mądrzejszy od tych wszystkich badań, które rzekomo mają udowodnić, że czegoś trzeba mu więcej, bądź mniej.

Ja uprawiam sport i mam już swoje lata, więc potrzebuję jej więcej.
To są sprawy oczywiste. Nie ma o co kruszyć kopii.
Mam prawie 39 lat i potrzebuję mniej. Miałem 33, 34, 35 lat i potrzebowałem więcej, co wynika z obserwacji i to są sprawy oczywiste.

Rozumiem, że nie skończyłeś z braniem suplementów? Pytam otwarcie, bo ja na tym forum nie mam nic do ukrycia, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowia.  
« Ostatnia zmiana: 21-09-2011, 19:51 wysłane przez Machos » Zapisane

Zamiast się badać, lepiej wypić miksturę oczyszczającą, najlepsze świadectwo badania organizmu, które w przypadku istniejących chorób widać po objawach. Machos.
Tomasz_Dangel
*


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 2008
Wiadomości: 1.079

« Odpowiedz #37 : 22-09-2011, 07:00 »

Cytat
Rozumiem, że nie skończyłeś z braniem suplementów? Pytam otwarcie, bo ja na tym forum nie mam nic do ukrycia, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowia.  

Darku, tak jak już pisałem, piję naturalny sok z dzikiej róży. Do KB żona dodaje często czarne porzeczki. Jeżeli ktoś mnie częstuje natką z pietruszki - zjadam dużo.
Jeżeli gdzieś wyjeżdżam i przewiduję, że w diecie nie będę miał wystarczająco witaminy C, to tylko wtedy zabieram jakiś jej preparat. Więcej grzechów nie pamiętam.

Na podstawie tego co przeczytałem, zalecam jednak tym, którzy chcą być zdrowi, żeby sprawdzili ile ich dieta zawiera witaminy C. Znając skład produktów można w razie potrzeby wzbogacić swój jadłospis. Obecna wiedza na ten temat wskazuje, że ok. 200 mg dziennie to dawka optymalna.
« Ostatnia zmiana: 22-09-2011, 07:33 wysłane przez Tomasz Dangel » Zapisane
Dusiu70
***


Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
MO: 01.09.2011 Niestety nieregularnie
Wiedza:
Skąd: Skątowni
Wiadomości: 937

« Odpowiedz #38 : 23-09-2011, 06:13 »

Trzeba Wam wiedzieć, że u mężczyzn po 80 roku życia raka gruczołu krokowego stwierdza się w badaniach sekcyjnych w 80–90% przypadków, w większości jednak są to przypadki tak zwanego raka utajonego, który nie powoduje poważnych implikacji klinicznych i nie jest przyczyną zgonu.
Po takich rewelacjach nie dziwię się, że w reklamach TV wciska się 50-latkom lekarstwo typu Prostamol. Przynajmniej bedą umierali zdrowo.
Zapisane

(20)Gdzie jest mądry? Gdzie uczony? Gdzie badacz wieku tego? Czyż Bóg nie obrócił w głupstwo mądrości świata? (21) Skoro bowiem świat przez mądrość swoją nie poznał Boga w jego Bożej mądrości, przeto upodobało się Bogu zbawić wierzących przez głupie zwiastowanie. (1Kor)
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines
Design by jpacs29 | Mapa strony
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!